زن عشق می کارد و کینه درو می کند

زن عشق می کارد و کینه درو می کند سخنان کوتاه   enikazemi

زن عشق می کارد و کینه درو می کند…
دیه اش نصف دیه توست و مجازات زنایش با تو برابر…
می تواند تنها یک همسر داشته باشد
و تو مختار به داشتن چهار همسرهستی ….
برای ازدواجش ــ در هر سنی ـ اجازه ولی لازم است
و تو هر زمانی بخواهی به لطف قانونگذار میتوانی ازدواج کنی …
در محبسی به نام بکارت زندانی است و تو …
او کتک می خورد و تو محاکمه نمی شوی …
او می زاید و تو برای فرزندش نام انتخاب می کنی….
او درد می کشد و تو نگرانی که کودک دختر نباشد ….
او بی خوابی می کشد و تو خواب حوریان بهشتی را می بینی ….
او مادر می شود و همه جا می پرسند نام پدر …
و هر روز او متولد میشود؛ عاشق می شود؛ مادر می شود؛
پیر می شود و میمیرد…
و قرن هاست که او؛ عشق می کارد و کینه درو می کند
چرا که در چین و شیارهای صورت مردش به جای گذشت،
زمان جوانی بر باد رفته اش را می بیند و در قدم های لرزان مردش؛
گام های شتابزده جوانی برای رفتن و درد های منقطع قلب ؛
سینه ای را به یاد می اورد که تهی از دل بوده و پیری مرد رفتن و فقط رفتن را در دل او زنده می کند…
و اینها همه کینه است که کاشته می شود در قلب مالامال از درد…!

و این است

دکتر علی

مطالب مرتبط

119
دیدگاه بگذارید

avatar
72 Comment threads
47 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
88 Comment authors
سوگندعلیرضاالههآریاییماریا Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
رضا 1353
Guest
رضا 1353

سلام من نوشته های عزیزان را مطالعه کردم -خوبه تضاد بین ماها همیشه هست- بعد خدا زن و مرد را فراموش نکنین-هر کس دین خود را دارد و بهش ارزش و افتخار هم میکند-دین اسلام این دینی نیست که الان درجامعه امروزی موجود است اما قرآن همان هست و خواهد ماند-زن درسته فرشته است اما زن موجودی عجیب است که هنوز ناشناختهشده فقط خدا داند چه چیز خلق کرده و ما همیشه در پی اینیم ولی هیچ وقت موفق نخواهیم شد .مرد هم بنوبه خود -حرفی که دکتر شریعتی گفته درست و بجاست اما ما تابع دین اسلامیم نه تابع… Read more »

nans
Guest
nans

باسلام به نظرمن کنترل کننده شخصیت زن همه زنان ومردان نیز همه مردان اگر زنان ومردان ما از کودکی آموزش داده شوندکه زنانه بودن یا مردانه بودنشان راحفظ کنندجامعه مارو به سوی این تنزلات نمیرفتا گه به دختربچه های ما حیا وعفت آموزش داده میشدهم ازطرف مدارس ومهدکودک ودانشگاهها ومخصوصاخانواده ها وهرزنی سعی میکرد مردخودشا نگه داره وفقط برای اون باشه وهرپسربچه ای رو از همان دوران کودکی تا بزرگسالی اموزش میدادیم که باید یک مرد واقعی باشه از ناموس وخانوادش حمایت کنه وبرای خانوادش ودین وکشورش باید تلاش کنه و برای همیشه زن ومردحامی هم بودن باگذشت وعشق در… Read more »

افسانه
Guest
افسانه

واقعا تاثیر گذار بود.مرسی از شما.

فرشته
Guest
فرشته

درسته اسلام دین کامل و شادابیه و خدا هم آفریدگاره عادلیه ولی این رهبران اسلام هستند که دارن سو استفاده میکنند و همه چی به نفع مرد ایت. سفر میخوای بری اذن شوهر میخوان و عمل میخوای بکنی اذن شوهر میخوان مگه این شوهر صاحبه منه که اذن میخوان.شحالا شوهر همه غلطی میکنه بدون اذن زن یک دونه مهریه هست به نفع زن که اونم ۱ قانون براش میزارن که دیگه ندن.

ماریا
Guest
ماریا

دمت گرم

نسرین
Guest

فوق العاده بود خداوند درحق زنان کوتاهی کرده شاید…

مهرنوش
Guest
مهرنوش

فقط میتونم بگم فوق العاده بود……………

som.2148
Guest
som.2148

اسلام در قرنی و در مردمانی ظهور کرد که هنوز که هنوز ه جهالت و نادانی در انها بیداد می کند .مردانی که شهوت خدای دوم آنهاست.و اما اسلام که مطابق میل این جاهلان ظهور می کند .میتواند ابزاری باشد برای اجرای عدالت در مردمان متمدنی چون ما ایرانیان .سعی کنید قبل از قضاوت اندیشه کنید.چند همسری سزاوار مردمان با تمدن و با اصالت نبوده و جز انسان های شهوت ران و بوالهوس حامی و پشتیبانی نداشته .این زندگی خاص حیوان هاست.پس اندیشه پند همسری هیچوقت در کشور ما نخواهد توانست جایگاهی پیدا کند .اصالت در خون ما ایرانیان است… Read more »

سرو
Guest
سرو

سلام بهتره ادامه مطلب دکترو در کتابش بخونیم شاید ادامه اش همه رو قانع کنه.وقبول کنیم در دوره ای از تاریخ زنان و در دوره ای دیگر مردان کوچک دیده شده اند اما همگی مخلوقات خداییمو خدا برای هر کدام ازما قدرت هایی گذاشته که در نوع خودبی نظیر است. زردتشتی مسیحی مسلمان …همه ی مردم همه آدمند وخطاکار.این روزای دنیا خطاهامون داره زیاد میشه چون همه احساس تنهایی می کنند زن ومرد درگیر گرفتاریهای دنیان و نگرانندو به جای پناه بردن به خدا به گناه پناه می برن بنظرم اگه مرد وزن های گناهکار(گناه صرفا هوسبازی نه، گناه کوچک… Read more »

سرو
Guest
سرو

چرا نقش مادر بودن کم گرفته میشود ؟مادری که هیچوقت فرزند دار نشه می فهمه چه نعمتی و چه نقش مهمی ازاو گرفته شده فرزند آوردن وبزرگ کردن یک انسان کار هرکسی نیست این نقشو سبک نشماریم.دکتر از کوچیک شمردن نقش مادر می نویسنند.مادر ی(به معنای واقعی)را دست کم نگیریم.
خانمهایی رو میشناسم که بهترین مدارک علمی رو دارن و تمام علمشونو به پای بهتر پرورش دادن فرزندشون ریختن.

انا
Guest

سلام
تا حالا هرچی نظرات رو خوندم آقایون شاکی بودند از این مطلب .ولی این یک واقعیت محض است ودردناک من با شما اقا ی شاکی هستم اگر این موضوع برعکس بود اینقدر راحت راجع بهش حرف میزدید یا در جا طرف را سنگسار میکردید.

علی رضا
Guest
علی رضا

زیاد خوشم نیومد چون فقط داره ۱ سمت نیمه لیوان رو نشون میده هزار تا رنجم هست که مرد می کشه ولی زن از زیریش در رفته .مثل قانون هایه الان که مرد همیشه وظیفشه خرج زن رو بده حتی بعد تلاق.
به نظر من مرد بیشتر مظلوم واقع شده.

ماریا
Guest
ماریا

وقتی بکارتش از دست رفته حقته وقتی خوش میگذروندی یادت نبود فردایی هم هست؟

سیاوش
Guest
سیاوش

سلام
به نظر من این جملات امکان ندارد که از دکتر شریعتی باشد و من خواهش می کنم رفرنس دقیقتری ارائه کنید تا بدانیم در کدام کتاب چنین جملاتی آمده است.
هر اسلام شناسی می داند که دو برابر بودن دیه مرد کمک مالی به همسر اوست زیرا همسر او ضربه اقتصادی بیشتری نسبت به مردی که زن خود را از دست داده می برد و این کاملا منطقی است و به نفع زنان.

ماریا
Guest
ماریا

خب شاید خانوم مجرد بود پدر و مادرش هم فقط اونو داشتن و احتیاج به پول داشتن من یکی رو میشناسم دختر بزرگ کرد شوهرش داد ، پسره معتاد از اب در اومد دختره درخواست ظلاق کرد چون هرکاری کرد پسره ادم نشد ، دادگاه بهشون گفت باید مهلت بذارن دختره روفت خونه مادرش ۲ هفته بعد یه روز پسره از دیوار اومده بود تو حیاط و دخرته بیچاره با خواهرش که تو حیات نشسته بودن رو با اسلحه بهشون شلیک کرد و دخرته بیچاره مرد رفتن دادگاه و پسره رفت زندان حالا دولت به خانواده مقتول(دختره) میگه برین ۱۰… Read more »

دلنیا
Guest
دلنیا

من زنم
وهمان قدر از هوا سهم میبرم که ریه های تو سهم میبرند
دردآور است که من آزاد نباشم تا تو به گناه نیوفتی
تاسف بار است که باید لباس هایم را به میزان ایمان تو تنظیم کنم…

تقدیم به تمامی زنان آزادی خواه

moji
Guest
moji

پیدا کردن دلیل و فلسفه هر حکم خدا پسندیده و خوب است،اما ای کاش با علم کامل در مورد یک مسئله بحث کنیم و یا بحث را کسانی واگذاریم که اطلاعات کاملی در مورد دین خدا دارند و با دانستن صورت حکم خدا وانمود نکنیم که دلیلش را فهمیدیم، هر دستور ونصیحت الهی دلایل و ابعادی دارد که ما نتوانسته و نمی توانیم آن را کامل بفهمیم،وظیفه ما اینست که بفهمیم خدا از ما چه خواسته و به آن کامل عمل کنیم.نه فقط آن قسمتهایی که باذائقه مان هماهنگ است. البته پیچیده سخن گفتن هر چند منظور نهایی درست باشد… Read more »

امير
Guest
امير

ما مرد ها خودمون میدونیم که ناقص العقل ماییم ما بی شعوریم

رویا
Guest
رویا

اونموقع که زن عشق میکاشت مرد در حال خیانت کردن به زن بود.اونموقع که زن داشت بچرو بزرگ میکرد مرد در حال خیانت بود
اونموقع که زن پیر شد و مریض بود بجای پول دوا دکتری که به زن بده داشت پول به زنه صیغه ایش میداد.وقتی هم زن مرد مرد نه تنها اشک نریخت بلکه سرش میچرخید دنبال یه زن دیگه.

ماریا
Guest
ماریا

گل گفتی بخدا همینن

فرزاد
Guest
فرزاد

روحش شاد

منم
Guest
منم

کاش اول یاد بگیریم خوب حرف بزنیم…
خوب بحث کنیم…
خوب نقد و خوب دفاع کنیم..

به جای چالش

سلام!

یاسی
Guest

اگر میدانستم ماندنت موقتیست هیچگاه محال را از خداوند تمنا نمیکردم…. اگر میدانستم رفتنت حتمیست هیچگاه بابت هیچ اشک نمیریختم… اگرمیدانستم نگاهت /حرفهایت/ سکوتت/ بی معنیست و تنها عادتی بیش نیست.هیچگاه برای با تو بودن نذر نمیکردم…. بی معرفت رفتی….؟ نگاهم پشتت خشک شد …..نیم نگاهت را میخواستم…..جان دوباره بگیرم …..بیمعرفت رفتی؟ دلم ماند … دلم در ماند …. مات شد…..مات رفتنت شد…. بی انکه سیر شودازتو…….جان داد /مرد. پی علامت سوالی که جوابش چه بی منطق بود…. کجا باید بگردم بدنبال راه فرار از خاطره هایت …. خاطره هایت درد است….معنای سکوت وبغضم را کجا جستجوکنم ؟ کجا بگردم… Read more »

دریا
Guest
دریا

کاری نداره فراموشش کن یکی دیگه رو پیدا کن خیلی نگران نباش همشون مثل همن.

هوخشتره
Guest
هوخشتره

زمونه عوض شده دیگه این حرفها درباره زن صدق نمی کنه :زنها در همه امور دخالت دارند .رک بگم مردها زن شدن …زنها مرد …

دریا
Guest
دریا

بهتر زن ها لااقل انصاف دارن حقوق مردا رو رعایت میکنن ولی شما مردا در طول تاریخ خیلی از حقوق مارو پایمال کردین.مثلا قدیما چندتا زن میگرفتن ،یا زنو کتک میزدن اگه با نظر مرد مخالفت میکرد چون احساس مردی میکردن تقریبا زن هیچ اراده و اختیاری نداشت زن ها خیلی بهتر از مرد ها هستند

فرزاد
Guest
فرزاد

اینو یکی از دوستان نوشته بود منم نوشتمش تا همه بدونن زن و مرد نداره هر دو مشکلات خودشونو دارن: مرد چه میکارد و چه درو میکند. ان موقع که زن عشق میکاشت مردکار میکرد و زن ان موقع که کینه درو میکرد مرد باز هم کار میکرد و هرچه درو میکرد بدون چشم داشتی تقدیم میکرد. ان دینی که میگفت دیه اش دو برابره توست و چهار زن حق اوست و تو محکومش میکردی همان دین برایت مهریه تعین کرد و تو تاییدش کردی و تبدیلش کردی به هزاران سکه. ان هنگام که فرزندی به دنیا آوردی و در… Read more »

پوریا
Guest
پوریا

سلام من فقط میخواستم بگم زن و مرد نداره تو هر دو تاشون هم خوب هست هم بد.محدود به جنسیت نیست.من میگم حتی اگه مرد یا زنی بد باشن با تغییر شرایط و وضعیت همونا میتونن بهترین باشن.اصلا اینطوری بگم از کجا میگیم یکی بده یکی خوب.داستان حضرت موسی رو خوندین که خدا بهش میگه بهترین فرد و انتخاب کن بعد وقتی اون فرد نهایتا انتخاب میشه بهش میگن برو بدترین فردو پیدا کن اون فرد بعد از کلی تحقیق یکی رو پیدا میکنه که تو بدی معروف بوده اما نهایتا میگه خودم بدترینم شاید جایگاه اون پیش خدا بالاتر… Read more »

بهنام
Guest

سلام ممنون واقعا زیبا بود.

ايوب
Guest

سلام به نویسنده ی وبلاگ و همه ی‌ دوستان که در این گفتگو و بحث شرکت کردند برام یه سوالی‌ پیش اومد بعد از این که این نظرات رو خوندم چرا هرکسی یعنی زن و مرد فقط حرف خودشو میزنه این میگه مرد فلان کرد زن کجا بود اون میگه زن فلان کرد مرد کجا بود هیچ وقت فکر نمیکنید و از روی منطق حرف نمیزنید و دارید به روی هم شمشیر میکشید نمیدونم چرا؟ فقط میخوام یه کم فکر کنید هم حق با شماست و هم حق با زنهاست همونطور که مرد نباشه طبیعت ادامه پیدا نمیکنه و همین… Read more »

سپنتا
Guest
سپنتا

سلام وقت بخیر
واقعا که گل گفتید

خوشحالم که منطقی و واقع بینانه و مثبت نظر میدید

منم با شما هم عقیده ام

آذرخش
Guest
آذرخش

سلام به همه گی تان !
به نظر من هم مرد و هم زن حقوق و اجبات در برابر هم دارند که اگر رعایت کنند زندگی میشه بهشت ولی اگر رعایت نکنند میشه جهنم. ولی مرد و زن باید شخصیت و از همه مهمتر این که تربیت خانوادگی داشته باشد تا رعایت حقوق همدیگر را بکنند.

parisa
Guest
parisa

وای من عاشق شریعتی ام.
ببین چه جور با یه متن کوتاه توجه این همه آدم رو جلب کرده…..

راستی به عقاید و ادیان همدیگه احترام بذارید..

راحيل
Guest

سلام
دوست خوب من فکر نمیکم که این صحبتهای شریعتی باشد. چرا ؟ چون جمله ( در محبسی به نام بکارت زندانی است و تو … ) کاملا غلط و اشتباه است زیرا این زندان نیست بلکه شرف و آبروی یک دختر و یا مادر است و افتخار یک دختر مسلمان است. سعی کنید جملاتی را که در وبلاگ می گذارید از یک منبع کاملا درست باشد.

محمدعلی ناظری
Admin

آبروی یک مادر؟!

دریا
Guest
دریا

یعنی منظورت اینه که مردا که پرده ندارن بی آبرو هستند؟

دریا
Guest
دریا

منظورت اینه که مردا که پرده ندارن آبرو ندارن این که نوهین به مرداست راحیل؟

ماریا
Guest
ماریا

ببین همه ما به ابرو اعتقاد داریم
منظور دکتر اینه که رمدها به راحتی خیانت میکنند
قبل از ازدواج رابطه دارن
اما اگر دختر یحتی ۱ بار این خطا رو بکنه ایندش از دست رفته
عزیزم ما همه زن هستیم ارزش زن بودن در بکارت نیست در وجودشه
چرا خودمون هم عقاید مردها ی هوسران رو ترویج میکنیم؟؟؟؟؟؟

ana
Guest

خیلی جالب گفتین واقعا هم عین واقعیت را گفتید اومدم تحقیق بگیرم چشمم به این افتاد خیلی خوش حالم که اینو خوندم

آرا
Guest
آرا

دوستی که مسلمان هستی وادعای مسلمانی داری در مورد یک زرتشتی درست حرف بزن .احترام بگذار. اگر احترام را آموخته ای؟؟؟

علی
Guest
علی

ما قبل از اینکه مسلمان باشیم انسان هستیم. بیاید با خودمون صادق باشیم. اگر اسلام میخوایم باید همه قوانینشو هم قبول کنیم. مثل صیغه، احکام دیه، ارث، کار کردن زن، حق نام گذاشتن روی فرزندان، و و و و و و و حتی در قرآن خطاب خدا به مرد ها هست نه زنها. چرا خودتون رو با این حرفها سر کار گذاشتید. شما یا به اسلام اعتقاد دارید که شریعتی هم جزوش هست. یا اعتقاد ندارید که چیزی بتونه از آسمان به زمین بیاد که دیگه شریعتی هم قبول ندارید. این وسط اونایی که فکر میکنن شریعتی یک برداشت عجیب… Read more »

محمدعلی ناظری
Admin

دوست عزیز.. اسلام برای انسان ها فرستاده شده است نه انسانها برای اسلام و این اشتباه بزرگی است که متاسفانه بارها و بارها ما با آن روبرو شده ایم. من واقعا متوجه نشدم شما دنبال چه پاسخی می گردید. با انسانهایی زندگی می کنیم که هر یک اخلاق خاص خود و ایدئولوژی و ایده آل های خاص خود را دارد، درست یا غلط! هرکس به فراخور فهم و درجه درکی که دارد برداشت خاصی از اسلام دارد و این از ابتدا نیز بوده ، به قسمی که حتی پیامبر فرموده اند: اگر ابوذر می‏دانست آنچه را که در دل سلمان… Read more »

دریا
Guest
دریا

باید باکره باشى، باید پاک باشى! براى آسایش خاطر مردانى که پیش از تو پرده ها دریده اند ! چرایش را نمیدانى فقط میدانى قانون است، سنت است ، دین است قانون و سنت را میدانى مردان ساخته اند اما در خلوت مى اندیشى به مرد بودن خدا و گاهى فکر میکنى شاید خدا را نیز مردان ساخته اند!! من زنم … با دست هایی که دیگر دلخوش به النگو هایی نیست که زرق و برقش شخصیتم باشد من زنم …. و به همان اندازه از هوا سهم میبرم که ریه های تو میدانی ؟ درد آور است من آزاد… Read more »

آریایی
Guest

برای تاثیر گذاشتن بروی یک زن باید با اوخندید با او گریید به او توجه کرد به او دوستت دارم گفتم با او زندگی کرد او را درک کرد وبرای تاثیر گذاشتن بر روزی یک مرد کافیست عریان شوی. دوستان حالا چه دکتر شریعتی گفته باشه یانه هرکی گفته گل گفته زن فعلا موجودی است که درحقش ظلم شده آقایون همه چیز به نفع شماست پس فکر کنید ونظرتون رو بنویسد ممنونم

علیرضا
Guest

به اینا کاری ندارم
زن خوب صدتا مرد رو ارزش داره
پدرم کاری برای من نکرد
مادر ارزش ستایش را بعد از خدا داره
مرد منم که ۱۹ سالمه و خرج خانوادمو میدم