خاکشیریسم

داستان آن دلاک (کارگر حمام) را حتما شنیده اید؟ در زمان قدیم که حمام های چهل ستون چهل پنجره بود- و حالا چیزهای دیگری جانشین آنها شده- دلاکها تمام علوم را دارا بودند و معمولا مورد مشورت همه ی شخصیت ها قرار می گرفتند، چون در یک حالتی مشتری در اختیار دلاک واقع میشد که کاملا تسلیم او بود،مدت حمام هم معمولا طولانی بود،بنابراین درد دلها و اسرار مشتری در ضمنی که دلاک مشغول کیسه کشیدن او بودباز میشد.یکروز یک مشتری در حالیکه زیر دست دلاک بود ،با او درد دل می کرد و می گفت:

“مدتی است کمرم درد می کند و شبها نمی توانم بخوابم،هر دوایی هم که خورده ام نتیجه ای نداره …”

دلاک گفت:”اتفاقا دوای این خیلی ساده است شما یک سیر خاکشیر بگیرید و شب در آب نم کنید و بگذارید تا صبح خیس بخورد،بعد صبح ناشتا میل کنید،همین!مشتری هم اظهار تشکر کرد.

پس از مدتی باز مشتری گفت :”نمی دانم علامت پیری است! چشمم کم نور شده.دکتر می گوید باید عینک بزنی و عینک زدن هم برای من قابل تحمل نیست.نمی دانم چه بکنم،چشمم به خط قرآن نمی گیرد.دلاک بیدرنگ حرف او را می برد و می گوید :اتفاقا امتحان شده،شما یک سیر خاکشیر بگیرید،شب نم می کنید،ناشتا پیش از صبحانه میل می فرمائید،سه شب این کار را بکنید افاقه می شود.

باز مدتی می گذرد و مشتری چند تا مرض دیگرش را می گوید دلاک باز هم همین خاکشیر را تجویز می کند.در آخر مشتری برای اینکه مسیر حرف را عوض کند می گوید:”زندگی خیلی عوض شده،با همین حقوق و با همین درآمد چند سال پیش من یک زندگی مرفهی داشتم حالادرآمدهایی هم بر حقوقم اضافه شده باز هم هشتم گرو نهم است،به طوری که از چشم طلبکارها اصلا از خانه نمی توانم بیرون بیایم!” دلاک می گوید:”یک سیر خاکشیر شما نم می کنید و…” مشتری اعتراض می کند که این چه جور دوایی است که هم بدرد کمر میخورد هم بدرد چشم میخورد و هم بدرد قرض؟؟!!

دلاک توضیح میدهد که سی سال تمام من هر شب یک سیر خاکشیر نم می کنم،صبح ناشتا می خورم و تا حالا هیچ بدی از آن ندیده ام!

یک نوع “تشیع خاکشیری”،مکتب خاکشیری،!!

_____

تشیع علوی و تشیع صفوی

مطالب مرتبط

Subscribe
Notify of
guest
7 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
mahdi
mahdi
ژانویه 23, 2011 11:27 ق.ظ

سلام ازسایت جالبتون ممنونم.میشه همه ی کتابهای دکتررابه ایمیلم ارسال کنید.ممنون می شم

مهری
مهری
مارس 2, 2011 10:51 ق.ظ

سلام، من درست منظور داستان رو درک نکردم میشه برام توضیح بدین. ممنون.
کلا مطلباتونو دوست دارم…

عزیر احمد مهدی
عزیر احمد مهدی
سپتامبر 5, 2011 11:04 ق.ظ

از مطالب فوق خیلی خوشم امد و خیلی اظهار خرسندی میکنم که سایت دکتر شریعتی را با این خوبیها یافتم و یک تقاضا کوچک داشتم از شما که اگر زحمت نشه کتابهای دکتر را برایم در ایمیل ادرس ام ارسال بدارید.ممنون

مینا
اکتبر 23, 2011 5:35 ب.ظ

خیلی جالب بود فقط اگه میشه منبعشو معرفی کنی ممنون میشم

مینا
اکتبر 23, 2011 5:37 ب.ظ

کلا منابع مورد استفاده تو سایتتو معرفی کنی ممنون میشم

ema
ema
فوریه 29, 2012 9:30 ق.ظ

سلام ازسایت جالبتون بسیار سپاسگزارم.میشه همه ی آثار دکتر رابه ایمیلم ارسال کنید. ممنون

محمدعلی ناظری
Admin
مارس 3, 2012 11:24 ب.ظ
Reply to  ema

بدلیل تقاضای زیاد امکان ایمیل کردن وجود ندارد. لطفا از طریف آدرس زیر کتاب ها را دانلود نمایید:

http://shariati.nimeharf.com/%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%84%d9%88%d8%af-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d8%b9%d9%84%db%8c-%d8%b4%d8%b1%db%8c%d8%b9%d8%aa%db%8c/