دسته‌ها
بررسی و نقد ها شریعتی و مطهری ضد شریعتی - نقد شریعتی طرحی از یک زندگی

ریشه اختلافات استاد مطهری با شریعتی

اما جلسه ای که باید به تهیه و تنظیم جوابیه ای رسمی علیه مخالفان ارشاد و شخص علی باشد در طول پنج جلسه غیر علنی که هر یک حدود دو تا سه ساعت به طول انجامید به سرعت به مسئله اتخاذ ملاکهای صحیح و شرعی جهت گزینش سخنرانان ارشاد تبدیل شد : گویا فکر تشکیل ” هیئت تعینی ضوابط ” که اختیار بررسی تایید و رد صلاحیت سخنرانان ارشاد را در دست داشت از طرف دوستان مطهری شده بود . این هیئت می باید از همکاران روحانی مطهری تشکیل می شد زیرا استدلال شده بود که تنها روحانیون حق بررسی صلاحیت متقاضیان سخنرانی در یک موسسه مذهبی را دارند . با این اقدام دو هدف عمده تامین می شد اولا هر کسی که مطلوب روحانیون نبور از ارشاد اخراج می شد و ثانیا میانچی دیگر حق نظارت بر گزینش سخنرانان را نداشت ))3

 

 

 

1. اسامی هیئت مشورتی که عمدتا از دوستان مرحوم مطهری بودند عبارت اند از : موسوی زنجانی ، شریعتمداری ، مهدیان ، موسوی اردبیلی ، محمدرضا مهدوی کنی ، هاشمی رفسنجانی ، مهندس سالور ، امیرپور و مهندس کتیرایی . همان ص 88

2. همان ص 88 . آقای میانچی درباره پیشنهادهای مرحوم مطهری مبنی بر ضابطه گذاری برای سخنرانان می گوید : علی الظاهر ما دو نفر عضو موسس و هیئت مدیره حسینیه حسب معمول و روال گذشته چاره ای جز پذیرش پیشنهاد استاد مطهری نداشتیم ولی آقای محمد همایون که مردی سالخورده و هوشیار بود و بیش از بنده سرما و گرمای روزگار را چشیده بود به من گفت بعید است که تنها هدف و منظور پیشنهادی استاد ، به همین سادگی باشد مسلما در چنین جلسه ای مسائل دیگر مطرح خواهد شد ! همان صص 87 و 88

3. رهنما ص 363

 

اما طرح مسئله عدم (( تجاهر به فسق )) از سوی مرحوم مطهری در مورد سخنرانان ارشاد خود به خود حساسیت برانگیز بود و اذهان را به خود مشغول می داشت و بنا به اظهارات آقای میانچی : استاد مطهری به هیچ وجه حاضر نشد موارد و نمونه هایی از مسئله ” تجاهر به فسق ” را که در بعضی از سخنرانان مشاهده کرده و آن همه روی این موضوع تکیه کرده اند برای حاضرین در جلسه بیان نمایند و حتی حاضر نشدند که لااقل نامی یا اشاره ای از مشخصات آنان برده شود تا این که بالاخره در جلسه بعدی که با حضور هیئت مدیره حسینیه و تعداد شش نفر از هیئت مشاوران به تاریخ سه شنبه 14/6/49 تشکیل گردید به مطالب اساسی و نهفته در ذهن آقایان حاضر در جلسه اشاره گردید (( … ضمنا از آقایان دکتر شریعتی و دکتر صاحب الزمانی سخن به میان آمد و آقای همایون اظهار داشتند : از وجود آقایان برای جلب طبقه جوان باید استفاده شود . ولی استاد مطهری اظهار داشتند : استفاده از این گونه آقایان بایستی براساس یک مبنی و اساس درآید که ایجاد ناراحتی نشود و به هر حال بایستی با تفاهم مراجع محترم اقدام نمود ! ))1

از طرح کلی مسئله (( تجاهر به فسق )) سخنرانان از سوی مرحوم مطهری تا مطرح شدن نام دکتر شریعتی و دکتر صاحب الزمانی از جانب دیگر اعضای جلسه مشورتی و واکنش مرحوم مطهری به اسامی آن دو به خوبی روشن می شود که مراد و منظور مرحوم مطهری شخص علی و یکی دیگر از سخنرانان ارشاد2 است که مورد بی مهری آن مرحوم قرار می گیرد .

جلسات هیئت مشورتی که از موضوع اصلی خود – تهیه و تنظیم جوابیه علیه مخالفان ارشاد و شخص علی – منحرف شده بود سرانجام در 10/7/49 و بنا به پیشنهاد مرحوم مطهری بر آن شد تا به تعیین اهداف و خط مشی (( حسینیه )) با قید این که با تفاهم (( مراجع )) باشد مبادرت ورزد که در نهایت امر مصوبه ای از جانب هیئت مدیره و هیئت مشورتی مورد تایید قرار می گیرد : (( در اجرای اهداف حسینیه ارشاد مقرر گردید که این موسسه با پیروی از بینش اسلامی گروهی از علمای صاحب نظر اسلامی که تقوی و اجتهاد و آشنایی آنان به اوضاع و احوال جهان محرز باشد با استقلال کامل به فعالیت های تبلیغی و تحقیقی اسلامی بپردازد ))3

جالب آن است که مصوبه فوق که به پیشنهاد مرحوم مطهری در جلسه مطرح و تایید شد از طرف کلیه اعضای حاضر در جلسه از جمله دکتر بهشتی ، موسوی اردبیلی ، هاشمی رفسنجانی ، دکتر باهنر و … بجز مرحوم مطهری امضا می شود که بنا به اظهارات اقای میانچی دلیل اصلی عدم رغبت مرحوم مطهری به امضای آن عدم گنجانیدن مسئله (( تجاهر به فسق )) سخنرانان در آن بود :

 

 

 

1. ویژه نامه ارشاد شماره 15 ص 89

2. منظور فخرالدین حجازی است که بعد از جلسات ایام مبعث در سال 1347 به خاطر مخالفت مرحوم مطهری با ایشان مقاله پیشنهادی اش جهت درج در کتاب محمد خاتم پیامبران به رغم تایید آن از سوی دیگر اعضا ( هیئت مدیره و هیئت مشورتی ) از سوی مرحوم مطهری رد شد و در نهایت به حذف نامبرده از حسینیه ارشاد منجر شد ن . ک به نشریه ارشاد خاطرات آقای میانچی شماره 15 ص 97

3. همان ص 102

 

البته برای ما و بقیه اعضای جلسه محرز بود مصوبه مزبور چندان مطلوب نظر ” استاد ” نبوده و مسئله ” تجاهر به فسق ” در سخنرانان و سایر شرایط و ضوابط دیگری نیز می بایستی گنجانده می شد که معظم له تهیه و تنظیم ضوابط مورد نظر خودشان را به بعد موکول کردند1 .

منابع :

کتاب : طرحی از یک زندگی، پوران شریعت رضوی – (همسر دکتر علی شریعتی)

نشر الکترونیکی : وب سایت شریعتی در نیمه حرف.کام، اِنی کاظمی – (Shariati.Nimeharf.Com)

 

 

تبلیغ :

بازار بورس فارکس بزرگترین بازار مالی در جهان با گردش مالی روزانه حدودا 1/9 ترليون دلار ميباشد.
Forex مخفف Foreign Exchange ميباشد كه معادل فارسي آن تبادل ارزهاي خارجي ميباشد به بيان ساده تر خريد يك ارز و فروش ارز ديگر به عنوان مثال وقتي شما دلار ميخريد در اصل ريال خود را فروخته و به دلار تبديل كرده ايد.

برعکس بازارهای سهام که مکان فیزیکی مشخصی دارند، معاملات در بازار جهانی ارز در مکان خاصی متمرکز نشده است اين بازار مكان فيزيكي ندارد و به اصطلاح به آن Over The Counter مي گويند . بازار بورس فارکس یک بازار بین بانکی می باشد که در حقیقت معاملات بین طرفین از طریق تلفن یا شبکه الکترونیکی (SWIFT OR INTERNET) هدایت و کنترل میشود. البته شبکه سوئیفت توسط بانکها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع زبان مشترک بانکداری بین المللی شبکه سوئیفت می باشد.

SWIFT: Society Worldwide Interbank Financial Telecommunication

حجم عظیمی ازاین معاملات ارزی به جای نقل وانتقال واقعی ارز ، ازطریق بدهکار و بستانکار کردن حسابهای بانکی انجام می شود. با توجه به اینکه همه ملل بسوی جهانی سازی اقتصاد پیش می روند و همه فعالیتهای اقتصادی نهایتا باید به پول برگردانده شود، بنابراين فعالیت این بازار ادامه خواهد یافت و هرگز متوقف نمی شود!
به طور خلاصه متوليان اصلي اين بازار را عمدتا بانکهاي مرکزي و تجاري کشورهاي مختلف ، شرکتها ، کارخانه ها ،واحدهاي وارداتي و صادراتي معتبر و حتي افراد عادي در سراسر جهان تشکيل مي دهند . بطوريکه امروزه اين بازار يکي از فعالترين بازارهاي اقتصادي و مالي جهان به شمارمي آيد.
عدم وجود یک مکان فیزیکی، بازار بورس فارکس را به یک بازار 24 ساعته تبدیل کرده که با بازگشایی هر یک از مراکز مالی در جهان، این بازار پیش می رود به طوری که معاملات ارزی در طول شبانه روز تنها با یک تلفن یا با استفاده ازشبکه اینترنت امکان پذیر است.
سیکل بازگشایی مراکز مالی جهان بدین ترتیب می باشد : نیوزلند- سیدنی- توکیو- هنگ کنگ- سنگاپور- بحرین- فرانکفورت- زوریخ- پاریس – لندن- نیویورک- شیکاگو و لس انجلس . اما بزرگترین و مهمترین مرکز مالی بازار بورس جهانی ارز ، لندن است . بعد از لندن بازارهای ارزی نیویورک وتوکیو قرار دارند در سایر مراکز مالی معاملات کوچکتری صورت می گیرد.
بنابراین بر خلاف سایر بازارهای مالی جهان، بازیگران بازار می توانند در طول 24 ساعت از هر گونه حوادث سیاسی، اقتصادی واجتماعی که باعث نوسان در این بازار میشود، استفاده کنند ( به جز شنبه و یکشنبه ) .
در این بازار ارزهایی انتخاب میشوند که همیشه عرضه و تقاضا در مورد آن ارز وجود دارد و پاسخگوی نیازهای بین المللی هستند ،همچنین ارز کشورهایی که دارای دولتهای با ثبات و تورم پایین هستند.
امروزه بیش از 85% معاملات روزانه بر روی ارزهای اصلی ( دلار امریکا، ین، یورو، پوند انگلیس، فرانک سویس، دلار کانادا، دلار استرالیا ) صورت می گیرد.

بازار فاركس حدودا از سال 1971 به صورت جهاني به راه افتاد. در آن زمان معاملات توسط تلفن و يا فاكس انجام ميشد و از حدود 1998 اين تجارت از طريق اينترنت نيز امكان پذير شد.

* مثالي براي درك راحت تر نحوه خريد و فروش در اين بازار و جابه جا شدن پول:
جابه جا شدن پول به صورت الكترونيك زياد هم پيچيده نيست و امروز تقريبا اكثر مردم ايران با آن سر و كار دارند حتما شما داراي يك حساب عابر بانك در يكي از بانكهاي ايران هستيد و نحوه عملكرد آنرا نيز ميدانيد شما به وسيله عابر بانك ميتوانيد در هر لحظه از شبانه روز پول خود را به حساب فرد ديگري توسط دستگاه خود پرداز بانك مربوط بفرستيد در اين زمان عملا پولي ميان 2 بانك رد و بدل نميشود بلكه همه چيز به صورت الكترونيك و بين 2 كامپيوتر اتفاق مي افتد پول از حساب شما كم و به حساب فرد ديگر اضافه ميشود اما هيچ چيز فيزيكي در كار نيست و همه چيز الكترونيكي ميباشد در بازار جهاني فاركس نيز دقيقا همين اتفاق توسط يك نرم افزار و كامپيوتر شخصي شما و كارگزار اتفاق مي افتد . در مثال قبل ميتوان بانك را همان كارگزار و دستگاه خود پرداز را كامپيوتر شخصي شما و نرم افزاري كه روي دستگاه خود پرداز نصب گرديده همان نرم افزار كارگزار بازار فاركس دانست .

دسته‌ها
بررسی و نقد ها خاطرات طرحی از یک زندگی

خاطرات مرحوم حاج احمدعلی بابایی از اختلافات مطهری با شریعتی

 آقای احمدعلی بابایی که یکی از افراد ملی – مذهبی و از دوستداران دکتر شریعتی بود چند هفته قبل از درگذشت غم انگیزش در خارج کشور نامه ای به من نوشته و به ایران ارسال کرد . متاسفانه هنگامی نامه را دریافت کردم که ایشان دار فانی را وداع کرده بود . نامبرده بعد از مطالعه کتاب طرحی از یک زندگی که من در آن از دوستان و نزدیکان و افرادی که از علی خاطره و مطالبی داشتند خواسته بودم آنها را در اختیار من بگذارند تا در چاپهای بعدی کتاب آنها را لحاظ کنم نامه ای همراه با خاطرات خود از چگونگی مخالفتها و اتقادات شهید مطهری نسبت به علی به شرح ذیل ارسال کردند :

 

 1. مرحوم مطهری الظاهر و بنا به اظهارنظرها و موضع گیریها و مواجهه با پرسشهای افراد در قبال کار اصلاحی دکتر شریعتی نشان می دهد که به هیچ رو نمی خواهد نقش تاثیرگذار شریعتی را در برپایی احیاگری دینی به رسمیت بشناسد و این از اخلال مواضعی که در برابر شریعتی اتخاذ می کرد کاملا هویداست : شنیدم در منزل یکی از دوستان احتمالا منزل حاج تحریریان قرار بوده جلسه ای برگزار شود و این اختلافات را برطرف کنند . اقای حاج احمد صادق که از بانیان اولیه مسجد هدایت بود و همیشه با آیت اله طالقانی بود چون مسجد هدایت تعطیل شده بود همه در حسینیه ارشاد خدمت می کردند . ایشان موضوع را برای من تعریف کرد گفت ما رفتیم منزل حاج تحریریان آقای مطهری هم بود اما دکتر نیامده بود ما گفتیم : جناب آقای مطهری ! نه در فضیلت و سوابق و علم شما ما تردید داریم نه در مقام و موقعیت دکتر شریعتی . خودتان هم دکتر شریعتی را خوب می شناسید شما بیایید منصفانه بگویید ما حرف خودتان را قبول داریم این نهضت جدید نوگرایی دینی که الان انجام گرفته شما بیشتر در آن نقش دارید یا دکتر شریعتی ؟ آقای مطهری گفت : نه من نه دکتر شریعتی ! ما هر دو پیرو بازرگان و طالقانی هستیم . این راهی بود که این دو بعد از شهریور 1320 در پیش گرفتند و ما هر دو دنباله رو این دو نفر به خصوص طالقانی هستیم . ما از این انصاف خیلی خوشحال شدیم . بعد درباره اختلافات صحبت کردیم آقای مطهری گفت نه من اختلافی ندارم . اختلاف من با شریعتی علمی است . ر . ک شریعتی آن گونه که من شناختم ص 70

2. همان ص 78

17 دی ماه 1374 – 7 ژانویه 1996 1

خدمت سرکار خانم پوران شریعت رضوی دوست گرامی

با تقدیم سلام و استفسار از احوال جناب عالی و همه دوستان و نزدیکان ، امید که همواره موفق و کامیاب باشید . اخیرا توفیق دستیابی به نسخه ای از کتاب شما طرحی از یک زندگی برایم حاصل شد . خیلی مسرور شدم و در حق شما دعا کردم . در جایی آورده بودید هر گاه اطلاعاتی نزد سایرین باشد برای شما بنویسد تا در چاپهای بعد منظور کنید . من مطالب و خاطراتی پیرامون مرحوم آقای دکتر در ذهن داشتم گرچه بیشترش را قبلا بازگو کرده ام با این حال مفید دانستم بنشینم و بنویسم آنچه در دل تنگ دارم به رشته تحریر آورم شاید در نشرهای بعدی به کار آید و یا لااقل خاطراتی را به ذهن شما منتقل کنم . و گمان ندارم آنچه نوشته ام کلا به کار وارد کردن یا تکمیل این کتاب بیاید و شاید هم هیچ کدام ! اینکه ضروری دیدم از سرکار بخواهم قضیه نامه ای است که مجله 15 خرداد بعد از 15 ، 16 سال به نام دکتر شریعتی چاپ کرده و چنان که می دانید دستاویز خوبی برای بعضی تنگ نظران مخصوصا در این خارجه شده . اولا صحت و سقم آن وسیله جناب علی قابل باور است ؟ در ثانی در صورتی که چنین نامه ای بوده ، هرگز بی اعتنا و بی تفاوت از آن نباید بگذرید . باید اسباب و علل شرایطی که ایجاب می کرده آن مرد بزرگ ، آن فرزانه دردمند ، آن مضامین را روی کاغذ آورده شرح داد . آنچه فهمیده می شد به فرض وجود چنین سابقه ای این مضمون منتشره بی سر و ته و سانسور شده و تصرف شده و ناقص است. و تحقیقا مصداق فرموده …

 

منابع :

کتاب  : طرحی از یک زندگی، پوران شریعت رضوی – (همسر دکتر علی شریعتی)

نشر الکترونیکی : وب سایت شریعتی در نیمه حرف.کام، اِنی کاظمی – (Shariati.Nimeharf.Com)