دسته‌ها
مرگ شریعتی

سالروز مرگ معلم شهید و اميرحسين هاشمي جاوي

خدايا عقيده ام را از عقده ام مصون دار!

به نظر مي رسد در شرايط کنوني اين جمله دکتر شريعتي بايد در رأس همه امور و تمام فعاليت هاي مردم و مسئولان کشور قرار بگيرد.

با گذشت 31 سال از درگذشت دکتر علي شريعتي هنوز بسياري از دوستداران و منتقدانش، نظريه و انديشه پردازي هاي ديني او را از دلايل اصلي شکل گيري انقلاب اسلامي مي دانند.

به گفته صاحب نظران، علي شريعتي به روحانيت به عنوان متولي دين اعتقادي نداشت و همين مسأله باعث شد که بسياري از روحانيان پيش و پس از انقلاب به نوشته هاي او به دليل طرح موضوع « اسلام منهاي روحانيت» به شدت ايراد بگيرند؛ به اعتقاد آنها درک شريعتي از اسلام بنيادگرايانه نيست.

دکتر شريعتي و انديشه هاي او چه پيش از انقلاب و چه پس از آن از سوي حکومت وقت تخطئه شده است؛ با اين وجود افکار دکتر شريعتي بسيار فراگير است و موضوع هاي مختلفي را پوشش مي دهد؛ از اين رو هم اکنون از طيف ها و حزب هاي مختلف فعال در کشور از اصولگرا تا اصلاح طلب، هر از گاهي با تکيه بر افکار شريعتي، خود را توجيه مي کنند.

برخي از منتقدان دکتر شريعتي که بر جدايي دين از سياست تأکيد دارند، بر اين باورند که نظريه هاي شريعتي در باره مذهب شيعه به عنوان يک حزب تمام عيار، و تأييد امامت به عنوان قالب صحيح اداره جامعه انقلابي، زمينه ساز شکل گيري ولايت فقيه شده است.

حسينه ارشاد در تهران که در دهه 50 کانون جذب دوستداران و رهروان علي شريعتي بود، هنوز هم از مکان هاي عمومي ميزبان سخنراني هاي نوگرايان ديني مانند محمد مجتهد شبستري است.

دکتر علي شريعتي در سوم آذر ماه سال 1312 در روستاي کويري کاهک در نزديکي سبزوار ديده به جهان گشود و در 29 خرداد 1356در ساوت همپتون انگلستان به طرز مشکوکي از دنيا رفت. دليل رسمي مرگ وي حمله قلبي اعلام شد. در ايران بسياري از او با نام شهيد ياد مي‌کنند. شريعتي بر خلاف وصيت خود که خواسته بود او را در حرم امام رضا دفن کنند، در حرم حضرت زينب در شهر دمشق به خاک سپرده شد.( این برای همه ما بسیار غم انگیز است که به دلایل مختلف جسم سرد وی از وطن دور ماند و باعث شد اشکهای ما از دور یاد او را گرامی دارد)

اميرحسين هاشمي جاوي تازیانه

3 دیدگاه دربارهٔ «سالروز مرگ معلم شهید و اميرحسين هاشمي جاوي»

باكمك ازخداي متعال وعرض سلام وتشكر ازاين وب سايت درشناخت بي غرض ازديدگاههای ان استادباعث تاسف است كه اثاران شهيد درايستگاه مترو بطرز دستفروش عرضه ميشود

خواهر خوبم معصومه ناراحت نباش ابن سینا هم کتاب ارسطو رو از یه دست فروش خرید و زندگیش عوض شد اینقدر سخت نگیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *