موزیک ویدئو:

موسیقی مازندران؛ مقام ها و سازها

استان مازندران در شمال کشور قرار دارد و یکی از استان های ساحلی دریای خزر به شمار می رود. به دلیل قرارگیری این استان در یک وضعیت خاص جغرافیایی موجب گشته تا اشتراکاتی در فرهنگ با خراسان و ترکمن صحرا داشته باشد که علاوه بر آن برخی از ویژگی های موسیقی گیلانی را نیز دارا می باشد. رضا کرد از خوانندگان مازندرانی به شمار می رود.

این استان نیز همانند تمامی استان های ایران با موسیقی ارتباط فراوانی دارد. تمامی مراسم هایی که در مازندران برگزار می شود دارای موسیقی خاص و متفاوت می باشد. این استان از دو گروه کلی موسیقی برخوردار است که شامل موسیقی با آزاد، موسیقی بامتر معین مقام خوانی می باشد. در کل مازندران این نوع موسیقی بکار برده می شود که در قالب مقامها و با حالت آوازی می باشد که هر یک از مقامها از نام های مختلف‌ و شکل های گوناگون برخوردار است. مازندران دارای مقام های موسیقی بومی مختلفی می باشد که شامل موارد زیر است:

امیری

امیری را می توان به عنوان مشهورترین و معروف ترین مقام ها در استان مازندران به شمار آورد. از طریق این آواز ویژگی ها و ارزش های این استان نشان داده می شود که از زیبایی خاصی نیز بهره مند است. این آواز بیشتر توسط مردم جنوب مازندارن بکار برده می شود. مردم در این آواز  از شعرهای دلنشین و تصویرگر امیرپازواری استفاده می کنند. این مقاوم دارای دو نوع بوده است که شامل امیری بلند و کوتاه است. با کمکی که استاد ابوالحسن صبا نموده است این مقام در رتبه ای همانند آوازهای دشتی استاد صبا قرار گرفته است.

کَتولی

مقام دیگر کَتولی نام دارد که در مازندران شهرت بالایی داشته و از معانی مختلفی همچون محلی، گاودار، غریب، نوعی رنگ برای احشام برخوردار است. لازم به ذکر است که این مقام بیشتر از مضمون غنایی بهره مند است که لیلی جان نامی است که بیشتر با آن شنیده می شود. این مقام نیز دارای سه نوع است که شامل کتولی کوتاه (کِلِه حال)، میون کتولی و دشتی حال می باشد و در این سه نوع به اجرا در می آید. گفتنی است که دو مقام ذکر شده از مضامینی همچون اخلاقی، قومی، اعتقادی و یا توصیفی بهره مند است.

نوروزخوانی

در مازندران نوروزخوانی را نیز شاهد هستیم که با متر معین می باشد. این موسیقی قبل از رسیدن سال نو اجرا می گردد. این اجرا تنها با آواز همراه است و آغاز بهار را بشارت می دهد. در این نوع اجرا مردم نیز با نوروزخوان همراهی می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.