دسته‌ها
ضد شریعتی - نقد شریعتی مرگ شریعتی

بيانيه خانواده شریعتی در اعتراض به عدم صدور مجوز برای برگزاری مراسم

http://www.drshariati.org/show.asp?id=169 –   بيانيه خانواده شریعتی در اعتراض به عدم صدور مجوز برای برگزاری مراسم در “حسينيه ارشاد” بمناسبت بزرگداشت سی و سومين سالگشت دکتر علی شريعتی


بنام خداوند خير، حقيقت و زيبایی
با کمال تاسف اطلاع يافتيم که، در سی و سومين سالگرد هجرت دکتر علی شريعتی، با درخواست ما مبنی بر صدور مجوز برای برگزاری مراسم بزرگداشت ساليانه وی در “حسينيه ارشاد” موافقت نشده است.
جايگاه دکتر علی شريعتی، به‌عنوان نماد روشنگری فرهنگی و دين پيرایی در تاريخ تحولات فکری و اجتماعی معاصر ايران، بی نياز از هر گونه يادآوری است. گستره ی تاثير و استقبال از آرا و ترجمه های آثار او به زبان های گوناگون جهان و به‌ويژه در کشورهای مسلمان، گواه اهميت مقام علمی و اعتقادی فرا-ملی اين متفکر مجدّد و محبوب مردمی است.
جلسات بزرگداشت و بررسی انديشه های شريعتی طی سه دهه پس از پيروزی انقلاب، به‌رغم همه ی فراز و نشيب ها و بی اعتنایی‌های مسئولان در سخت ترين شرايط، هر ساله در اقصی نقاط کشور به‌طور منظم برگزار شده و به‌تدريج بدل به يک سنت نهادين گشته است. حال آنکه امسال دومين سالی است که امکان برگزاری اين مراسم فراهم نمی شود.
تمايل مشهود به غلبه ی جوّ تک‌صدایی و انحصارطلبی در شرايط کنونی که يکی از نمود های آن اين‌گونه اعمال محدوديت ها علیه تجمعات و حق آزادی بيان است، سیاستی سخت نابخردانه می نمايد که به عکس، موجب واکنش جامعه و اقبال بیشتر نسل جوان به انديشه های انتقادی خواهد شد. در اين ميان، اهل فرهنگ و تعهد اجتماعی نمی توانند از کنار چنين اجحافاتی نسبت به نمادها و ميراث تاريخی خود به سکوت بگذرند.
از اين‌رو از کلیه ی دوستداران، صاحب نظران و منتقدان آرای شريعتی دعوت می کنيم که از تاريخ بیست و نهم خرداد امسال به مدت یک ماه، با ارسال يادداشت های خود به صفحات اينترنتی ويژه سی و سومين سالگشت شريعتی ( “بازانديشی ميراث” در “پايگاه اطلاع رسانی علی شريعتی” http://www.drshariati.org )، به برپایی بزرگداشت شایسته ی آن زنده ياد همت نمايند.
خانواده دکتر علی شریعتی

25 دیدگاه دربارهٔ «بيانيه خانواده شریعتی در اعتراض به عدم صدور مجوز برای برگزاری مراسم»

اقای قرائتی چند سال پیش در برنامه هفتگیشان درباره شهید شریعتی گفتند: شهید شریعتی در انقلاب استخری را آماده کرد وامام در آن شنا کرد.روح این اندیشمند فقید شاد باشد و مراتب اعتراضمان را نسبت به این حرکت اعلام میداریم.

و مرگ بر امثال مثل شماهایی که بدون هیچ آگاهی و دانشی دیگری رو به مرگ محکوم میکنید . اینو همه و حتی خود شما هم میدونید که اگه ولایت فقیه نبود خیلی سال پیش ایران از هم پاشیده بود و شده بودیم مثل این عربهای بی غیرت که در برابر اربابهای آمریکاییشون کمر خم و راست میکردیم . نه مشکل از جمهوری اسلامیه نه مشکل از ولایت فقیه . تمامی مشکلات از بی بصیرتی و جهل ما و مسئولان ما ناشی میشه

(در جایی که هیچ شاهدی برای اثبات دلایل وجود نداردواثر دستها ما را متقاعد میسازد که خدایی هم هست! ) به امید روزهای روشن

(در جایی که هیچ شاهدی برای اثبات دلایل وجود ندارد واثر دستها ما را متقاعد میسازد که خدایی هم هست! ) به امید روزهای روشن

(در جایی که هیچ شاهدی برای اثبات دلایل وجود ندارد اثر دستها ما را متقاعد میسازد که خدایی هم هست! ) به امید روزهای روشن

دکتر شریعتی به ما درس آزادگی آموخت و ما نیز باید راه او را ادامه دهیم و مبارزه کنیم با ظلم و ستم … به قول فرمایش ایشان:”آنها که رفتند کاری حسینی کردند و آنها که ماندند باید کاری زینبی کنند و گرنه یزیدی اند”

ای معلم شهید بسیار دوستت دارم و الان که این مطالب را که می نویسم صورتم پر از اشک شده و نمی دانم چرا بی اختیار می گریم ،زمانیکه تو به شهادت رسیدی من کودکی 4 ساله بودم و تو را نمی شناختم اما اکنون که تو را میشناسم دلم میخواهد که تو زنده بودی و ما را راهنمایی می کردی اما افسوس…

همیشه ادم های خوب دشمنان زیادی دارن . این همیشه تو تاریخ اثبات شده. وقتی زنده بود ازش می ترسیدن حالا که نیست شیر شدن!اخه اونها از ما میترسن به خاطر همین مجوز ندادن.

ای آزادی،

چه زندان ها برایت کشیده ام ! و چه زندان ها خواهم کشید و چه شکنجه ها تحمل کرده ام و چه شکنجه ها تحمل خواهم کرد.

اما خود را به استبداد نخواهم فروخت، من پرورده ی آزادی ام، استادم علی است، مرد بی بیم و بی ضعف و پر صبر، و پیشوایم مصدق، مرد آزاد، مرد، که هفتاد سال برای آزادی نالید.

من هرچه کنند، جز در هوای تو دم نخواهم زد. اما، من به دانستن از تو نیازمندم، دریغ مکن، بگو هر لحظه کجایی چه می کنی؟ نا بدانم آن لحظه کجا باشم، چه کنم؟ …

« دکتر علی شریعتی »

انشاالله این روزای سخت هم به پایان میرسد مرگ برزورگو و دیکتاتور ازشکیبا پرستو و نسترن ممنونم به امید سبزترین سالها (پویا.ع)

تا جايي كه من مطلع ام معلم بزرگ ما از مرده پرستي بيزار بود.مهم اينست كه گفته هاي او بر سر زبان هر جواني است و خوش سوتكي ساخت خداوند با خاك گلويش كه خواب اين خفتگان را آشفته ميدارد.روحت شادويادت گرامي باد بزرگ مرد.

اقا یکی پیدا شه به من بگه دکتر شریعتی چه هیزم تری به اینه فروخته؟
واقعا میخوام بدونم ……. تو رو خدا بگید.من اصلا علاقه ای به رفتن به اماکن زیارتی ندارم ولی به عشق شریعتی میخوام یه بارم که شده برم سوریه.به نظر من اصلا مهم نیست که واسه دکتر سالی یه بار همچین مراسم یاد بودی بگیرن چون اون با عقایدش هر روز تو ذهنمونه یاد بود واسه اونایی لازمه که ترس فراموش شدنشوشو دارن………

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *