معشـــوق ِ شاعرها

 

معشــــــــوق ِ همه شاعر های قدیم ما گوئی یک نفر بوده است و آن یک نفر هم سیمین عذارِ ِخوش حرکات ِابرو کمندی بوده است که فقط به درد بوس و کنار می خورده است و عرق خوری و همین و مصرف اصلیش هم این بوده است همان کنار آب غالش بگذاریم و بشتابیم بطرف ممدوح ! تخلص یعنی همین!
در غزل صرف غیر مدحی هم یک « عروسک قشنـــگ » است با زیبـــــائی های ظاهری « یکنواخت و قالبـــــــی و بخش نامه ای» فاقد شعور و فکر و روح و …محتوای انسانی
آشفته موی و عربده جوی و شهر آشوب و بیـــــوفا و سنگدل ؛ 
تیر مژگان و خدنگ نگاه و عاشق کش و
 از یک کنار رقیب نواز و شراب خوار و بی چشم و رو و هرزه!
 با قر و اطوار شوخی کــــــنان در وسط شهر روان است و « خلقی به عجـــــب از پس و پیشش نگران اســـــــت» !

______
شریـــــعتی ، کویــــــر ،آدم ها و حرفــــها

5 دیدگاه دربارهٔ «معشـــوق ِ شاعرها»

  1. نمیدانم در ادامه ی این متن چه آمده اما تا اینجاشو با همه ی ارادتی که به شریعتی بزرگ دارم قبول ندارم شاعرای قدیم ازیه سری زیباییهای ظاهری برای وصف معشوق استفاده میکردند تا به شعر زیبایی بخشند و شاید به خاطر اینکه برای پیشبرد ابیات دستاویزی داشته باشند یا به صورت غیر مستقیم و در قالب دغدغه ی مادی(غیر معنوی) مردم حرف از معنویت و تعالی ومعشوق حقیقی بزنند .البته برخی هم درمورد معشوق زمینی شعر سراییده اند اما باز هم به سبب زیبایی معنوی معشوق به آن دل میبندند.

  2. سلام عزیزان.
    بهتره یک خورده فکر کنیم و در این لحظه اندک و عزیز حیات تملق را با معرفت و شناخت اشتباه نگیریم و حتی شناخت بدون پیروی هیچ فایده ای نداره. پس بهتره یک خورده در مورد اعمالمون بیشتر فکر کنیم و به عوض تملق در راه علی بزرگ قدم بگذاریم که این خواسته دکتره.
    در ضمن اگه آرشیو کامل کتابهای دکتر را میخواهین یک ایمیل بزنین و اگه دوست دارین بنده رو در تهییه کتاب در مورد شخصیت حضرت علی کمک کنین با کمال میل استقبال میکنم . یا علی
    basafah@ymail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *