فقر و اسلام

http://shariati.nimeharf.com/wp-content/uploads/2011/03/Starving-in-Biafra.jpgاسلام برخلاف مذاهب دیگر که توجیه کننده ی فقر زندگی اجتمایی هستند بزرگترین آموزش یافته ی مکتبش ابوذر است که میگوید:«وقتی فقر وارد خانه ای میشود،دین از در دیگر خارج میشود»و یا پیامبرش که بنیانگذار مکتبی است که ما به آن معتقدیم میگوید:

“من لا معاش له لا معاد له” کسی که زندگی مادی ندارد زندگی معنوی هم نخواهد داشت گویی پرودُن حرف میزند!درست برخلاف برداشتی که اکنون از این مذهب میکنندومی گویند:(کسی که به فقر وبدبختی دچار است قلبش صاف تراست وشکسته تر وبیشتر میتواند زمینه ی طلوع الهامات غیبی باشد)!

http://shariati.nimeharf.com/wp-content/uploads/2011/03/q.jpg

شکم خالی هیچ ندارد،جامعه ای که دچار کمبود اقتصادی ومادی است مسلماً کمبود معنوی خواهد داشت آنچه راکه به نام اخلاق و مذهب می نامند،در جامعه های فقیر،موهوم انحرافی است،معنویت نیست.

طرز کار یک «پاپ» راچگونه می توان با طرز کار «علی» مقایسه کرد که وقتی حاکم می شود فرمان می دهد تمام حقوق ها را به هم بریزید و از بیت المال به بزرگترین افسر وشخصیت بزرگ اجتماعی ونظامی وسیاسی جامعه اش سه دینار حقوق می دهد و به غلام و برده ی همین شخص نیز سه دینار. این عمل حتی تصورش هم مشکل است امروز در کدام نظامی وجود دارد؟ کدام جامعه وکدام نظام سوسیالیستی امروز می تواند یک چنین چیزی را بپذیرد؟

http://shariati.nimeharf.com/wp-content/uploads/2011/03/biafra.jpg

برگرفته از:  کتاب« چه باید کرد» “دکتر علی شریعتی”

9 دیدگاه دربارهٔ «فقر و اسلام»

 1. سلام
  چه تصاویر وحشتناک و تاسف باری …
  از انسان بودنم شرم دارم وقتی این چیزها رو میبینم و نمیتونم هیچ کاری انجام بدم .

  1. خیلی تاسف انگیزه ولی از این تاسف بار تر و غمناک تر تن فروشی افرادیه که دارن دوروبر من وشما زندگی میکنن و دین و دنیا و آبرو و آخرت خودشون رو بخاطر ((فقر)) از دست میدن.
   آیا فقط و فقط خود اونها مقصرند یا فردا من و شما هم مسئولیم؟!
   آیا هنوزم مردن یک انسان از خوشگذرانی ها و اسراف های بیجای ماها کم ارزش تر است؟!
   خدایا به تو پناه می بریم از فقر و غفلت از فقرا.

 2. انی عزیز …
  می بینی چه هست اسلام عزیز و بزرگ و چه می کنند این قاسطین و مارقین و ناکثین ….
  انگار به قول دکتر این دو جبه ی تاریخی هابیل و قابیل تا به ظهور ادامه دارد .. !
  اللهم عجل لولیک الفرج

 3. ماهر احمد امیری

  سلام خدمت خدا (ج) پاک عزوجل!
  بادیدن این عکس ها من ازخود متنفر نیستم بلکه لعنت میفرستم به اون دسته های مردم را این حالت کشانده و کسانیکه برای مشهورشدن خود شان برای کسانی کمک میکنند که در پرتو چشم های مردم قرار بگیرند این دسته مردمان برای من پست تر ازحیوان درنده هستند! این همه بزرگان , نمایندگان مردم ,علما تجارها و…… آیا این هامرده اند نمی شود که یکبار خودرا در تصویر این کودک مجسم کنند و بجای طعم غذاهای لذیذ این طعم حداقل فکرکنند

 4. جالب بود اولین بار بود سایت شمارا می دیدم من عاشق دکتر شریعتی هستم و خوشحالم که در دنیای مجازی هم هست!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *