از واکنش های علماء حوزه علمیه قم به شریعتی

شیخ قاسم اسلامی : سخنرانی تشیع صفوی و تشیع علوی از دکتر شریعتی نخستین خیانت بزرگ به عالم تشیع است.

انصاری قمی : با این سخنرانی مشخص شد که شریعتی می خواهد تشیع را ریشه کن بکند – علی راهنما صفحه  ۳۸۴ – ۳۸۵

در این میان آیت الله شهید مطهری تناقض گویی ها و حملات بسیاری به دکتر انجام داد که بیشتر بی نتیجه ماند و گاه آیت الله امام خیمینی جلو کارهای ایشان را گرفتند.

از دیگر کسانی که منتقد دکتر علی شریعتی بودند بودن که ایشان را با لقب ” مفسر کبیر قرآن ” می شناسیم. ایشان می گفتند :

” گفتار شریعتی، عموما با آنچه ما از دین می فهمیم تطبیق نمی کنید ”

آیت الله طباطبایی با این سبک گفتار خود، به خوبی تفاوت خود را با اکثریت علما حوزه علمیه قم آشکارکرد.

برچیده از کتاب : ،

مطالب مرتبط

Subscribe
Notify of
guest
30 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
راحیل
اکتبر 21, 2010 9:36 ب.ظ

سلام.انی شاید بعضی از این حرفایی که اینجا اوردی درست باشه ولی یاداوری میکنم که ما الان در مقابل دشمن مشترک ایستادیم.شاید عده ی کمی به منابع رجوع کنن و بسیاری با خواندن چنین مطالبی حق قضاوت به خودشون بدن .فارغ از اینکه دیدی تطبیقی داشته باشن و دوره های زمانی رو بسنجن.دکتر اندیشه هایی والا و راستین داره .کتاب جهان بینی و ایدئولوزی که از کتابهای سالهای اخره رو می ببینم به خودم میگم این علی شریعتی بعد اون ۲ سال زندان هستش و میبینیم که چه اوجی گرفته.قران رو بزاریم کنارمون بسیاری از معیارها مشخص میشه.انی کارتون تو… Read more »

POUYA
نوامبر 3, 2010 10:36 ب.ظ

من به جماعت آخوندجزکروبی و منتظری وصانعی وچندتن دیگراعتقادی ندارم

saeed
saeed
ژانویه 23, 2011 2:40 ب.ظ
Reply to  POUYA

بهتره بجای استفاده از اسم روحانیت از تفکر احمقانشون یاد کرد

محسن
محسن
مارس 9, 2011 3:09 ق.ظ
Reply to  POUYA

انشاء الله خدا با همین ها محشورت کنه

alir
دسامبر 5, 2010 12:47 ق.ظ

سلام
شریعتی همون جور که خودش میگفت در میان عده ای روشنفکر نمای دور افتاده از خویشتن واقعی یک ایرانی و عده ای روحانی نمای جا مانده از اسلام ظهور کرد همچون مولایش حسین (ع)!
تنها قیام کرد و با نهال اندیشه ای نو از اسلام حسینی رو برای من و تو و نسلهای بعد خودش به یادگار گذاشت مثب مولای شهیدش حسین (ع)
و
حسین، باز شهید!!!!!!

میم
میم
فوریه 27, 2011 1:41 ق.ظ
Reply to  alir

حسین؟
تو رو خدا امام حسین ع رو با این میت قیاس نکنید
تفکر این بنده خدا در مواقعی راهگشا و در بسیاری از موارد مضل. بسیاری از منافقین و گروه های تروریستی همچون فرقان که شهید مطهری را ترور کردند ایدئولوگ خود رو شریعتی می دونستند . پس شما نیز با تمجید از شریعنی خود را در قتل هزاران انسان بیگناه که با اعتقاد به شریعتی در گروه منافقین کشتار می کردند سهیم نکنید

علی
دسامبر 30, 2010 2:52 ب.ظ

ایرانی ام آنقدر کشته شده ام که فرصتی برای مرثیه ندارم شما هم نمی دانم اگر حسین تان زنده بود برای بیعت نکردن با امیرالمومنین کنار کدام رود خانه خونش را می ریختید ! ۱٫از آفرینش این پایگاه و پایگاه هایی از این جنس چنان غرق لذت شدم که تمام ناامیدی ام در جو کنونی از بین رفت … ۲٫تشیع علوی … حقیقتی است وحشتناک که در طول تاریخ همواره اتفاق افتاده و در زمان خلفای صفوی به اوج خود رسیده است . حقیقتی که پوچی ی قداست های سرمایه داری را فاش کرده و بی شک هیچ ملایی نمی… Read more »

saeed
saeed
ژانویه 23, 2011 2:44 ب.ظ

از به وجود اومدن این پایگاه خوشحالم فقط اگه کتاب امت و امامت استاد شهیدمون دکتد شریعتی رو هم تو سایت داشته باشیم خیلی بهتر میشه

wewq
wewq
فوریه 18, 2011 8:36 ب.ظ

آخه شریعتی که مکتبش را از اروپاییان گرفته چطور میتونه درباره اسلام وتشیع اظهار نظر کنه شریعتی خائن به اسلام خائن به مملکت خائن به جوانان و یاور منافقین و افراد ضد دین و بشریت بوده .
خدا امسال او را لعنت کناد.

mehdi
mehdi
فوریه 22, 2011 8:23 ب.ظ
Reply to  wewq

خدا اورا زود از این دنیای کثیف برد چون ارزش زندگی با همسال تو عقیر و عوام را نداشت.

محسن
محسن
مارس 9, 2011 3:11 ق.ظ
Reply to  wewq

ما در حدی نیستیم که بتونیم شهدا را نقد کنیم و در مورد ایشان نظر بدهیم

سعید
مارس 18, 2011 3:26 ب.ظ
Reply to  wewq

روزی شخصی بعد از اقامه نماز در برگشت به خونه ، چیزی یادش می افته و بر می گرده ! ازش میپرسن ، میگه یادم رفت بر علی لعنت بفرستم می ترسم نمازم قبول نشده باشه؟! من چیزی زیادی از دکتر نخوندم ولی هر چی تا حالا خوندم عین بزرگی و آزادگی بوده . تشیع علوی رو نخوندم ولی فکر می کنم اگه خوندمش قبل از این که نظر بدم باید دوباره و سه باره و چند باره بخونمش تا کمی به چیزی که هدفش بوده برسم و با لعنت کردنش به جای نقد و محکوم کردنش! حماقت خودم رو… Read more »

علی منصوری
علی منصوری
مارس 26, 2011 5:34 ب.ظ
Reply to  wewq

برادر گرامی توهین واهانت بکسی مجوز اهانت بخویش است.
لازم نیست پاسخ شمارا این وآن بدهند خودتون به آثار شریعتی مراجعه کنید هر سهو وختطایی دیدید بنده را خبر کنید لازم نیست میمون آخوندها باشیم نه پیامبر آخوند بود نه دوازده امام تازه از آخوندهای زمان شان نفرت داشتند راه رسیدن به خدا از لای پا آخوندها نگذشته برای رسیدن بخدا همه آزاداند.

mehdi
mehdi
فوریه 22, 2011 8:20 ب.ظ

هر کسی که دکتر شریعتی را تخریب کردند برید سرنوشتشان را ببینید.آنها از یزید هم بدتر شدند

cمحمدرضا
cمحمدرضا
فوریه 25, 2011 1:15 ق.ظ

مثل آقای قاسم اسلامی که فقط یک جمله اش را نقل کردید کتابهای استدلالی در رد کتب شریعتی نوشته،چرا آنها را ذکر نمیکنید؟؟آیا این ترس از روشن شدن حقیقت نیست؟؟!!!!

یاور زهرا
یاور زهرا
مارس 30, 2011 12:30 ب.ظ

من با محمد رضا موافقم نمی خوام به کسی طرز فکری یا جریانی توهین کنم ولی به یک حدیث پیامبر دقت کنیم بعد ببینیم چقدر با حرف های دکتر تطابق داره؟ پیامبر می فرماید:من در بین شما دو چیز قرار میدهم کتاب خدا و سنت را تا زمانی که به این دو چنگ بزنید گمراه نمی شید. حالا جناب دکتر چقد به این دو ثقل چنگ زده؟من نمی گم طرفدار ایشون نباشید من میگم چون الراضی به فعل قوم کداخل فیه معهم (فرد راضی از قومی همراه انها داخل ان قوم می شود.)ببینیم داخل چه قومی می شوم؟بهتر نیست به… Read more »

یاور زهرا
یاور زهرا
مارس 30, 2011 12:31 ب.ظ

ایمیلم[email protected]

شكيب
شكيب
مارس 9, 2011 5:39 ب.ظ

نعمت های خدا ازان ماست و ما ازان خدا، فرقه ها در نهایت بطلانند و ما شاکر به روزی که گریستن آغاز کنیم

از حاشیه بپرهیزند نظر دهندگان عزیز

محمد
محمد
مارس 19, 2011 3:22 ب.ظ

سلام از حرف خوده دکتر شهید استفاده میکنم دلیل مخالفت اکثر طبقه روحانیت با من(شریعتی) این است چون دین را انحصاری کرده اند. خلاصه و مفید

علی منصوری
علی منصوری
مارس 26, 2011 5:27 ب.ظ

سلام دوستان تلخ کلامی فایده ندارد
بهتر است آثار ۳۶ گانه شریعتی مطالعه کنیم

کار نر بز نیست خرمن کوبیندن
گاو نر میخواهـــد و مرد کـــهن

بقول آیت الله مرحوم منتظری ما برای نقد شریعتی باید اندیشه بالاتر از شریعتی را داشته باشیم,به زعم ایشان شریعتی نسلهای ما را از هجوم مارکسیسم نجات داده.

salman
آوریل 4, 2011 2:53 ق.ظ

منم اگه یه آخوند بودم با کلک ها و حیله هایی که یاد گرفته بودم با دکتر مبارزه میکردم! میدونین چرا؟ چون دیگه کسی پای روضه های تکراری و دروغ من نمینشست! چون میترسیدم بتونه با کلام صحیح و به حقش دروغای منو ضایع کنه! دین شده آلت دست! وقتی میخوایم بگیم کسی بده” میگیم: این دشمن امام حسین…این رفیق فاب یزیده! این … این… بس کنید دینی که هر لحظه تغییرش بدین دین نیست! امروز تنباکو حلال…فردا حرام راه پیمایی علیه آمریکا واجب است…! میرن مکه…:مرگ بر آمریکا..! مرگ بر اسرائیل! که چی؟ میگن باید مخالفتتو با مشرکین نشون… Read more »

salman
آوریل 4, 2011 2:56 ق.ظ

در ضمن
من بی سوادم
اگه اشتباه نوشته بودم یا بیانم اشتباه بود ببخشید
مهم اینه سعی کردم و سعی میکنم پاک باشم!
به باسوادیه خودتون ببخشید!

عادل ح
عادل ح
می 20, 2011 5:36 ب.ظ

من اکثر کتاب های دکتر رو خوندم ، حتی شده بعضیاش رو دو سه بار مطالعه کردم و هر دفعه چیزهای جدیدی یاد گرفتم . درسته برخی صحبت هاش با این دوره دیگه نمی خونه ولی بیشترش رو که من با زمان حال مقایسه میکنم خیلی خیلی مطابقت داره. هر مجلسی سوگواری برای امام حسین میرم همشون دم از تشنگی امام میزنن که وای امام حسین و یاراش تشنه مردن ، هیچکدوم نیومدن بگن که اگه امام حسین نمی مرد دین زنده نمی موند .اصلاً برای چی شهید شد. هدفش چی بود ، فقط یه جوری مراسم رو برگزار می… Read more »

غریبه
غریبه
جولای 26, 2011 10:50 ق.ظ

سلام دکتر شریعتی یک انسان به تمام معنی بود .هر آدم با شعوری میتونه اینو درک کنه . پس از مرگ حضرت علی بعضی از مردم کوفه حتی می پرسیدن :مگه علی نماز هم می خونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ما مردم کوفه رو لعن میکنیم در صورتی که در تاریخ مردم کوفه اولین کسایی بودند که به جانشینی حضرت علی و فرزندانشون معتقد بودن فقط مشکلشون این بوده که ترسو و سست مذهب بودن منابع دست اول اینو کاملا توضیح میدن .حالا ما اونا رو لعن میکنیم .اگه گروهی از آدمای این دوره اون زمان بودن بدتر اهل کوفه با پیامبر و اهل بیتش… Read more »

محمدعلی ناظری
Admin
جولای 26, 2011 12:48 ب.ظ
Reply to  غریبه

دوست عزیز..

همین نقدها بوده که شریعتی را زنده نگه داشته است..

الهام
الهام
نوامبر 2, 2011 2:32 ب.ظ

جز واقعیت و خوبی و زیبایی چیز دیگری در این منابع ندیدم
خب البته برای خیلی ها سخته
واقعیت تلخه

من خدا را با شریعتی شناختم

استوار
ژوئن 2, 2014 12:27 ق.ظ

درود بر مجاهد شهید دکتر علی شریعتی

مجاهد شریعتی :
خدایا تو را سپاس میگذارم که دشمنان مرا از میان احمق ها برگزینی ،
چون که چند تا دشمن ابله نعمتی بیش نیست …

استوار
ژوئن 3, 2014 2:10 ق.ظ

سخن رو دریاب نه سخن گو رو .
مولا علی (ع)

تویی که انتقاد کورکورانه میکنی …
تو علی رو هم قبول نداری !

بصیر
بصیر
ژوئن 3, 2014 12:57 ب.ظ

در جنگ صفین، عده ای آمدند به حضرت امیر(ع) گفتند:”در اردوگاه شما نماز جماعت اقامه می شود و در اردوگاه معاویه هم همچنین، پس خق با چه کسی است؟”. حضرت در پاسخ فرمودند که اشکال شما در این است که به جای اینکه حق را معیار سنجش افراد قرار دهید، افراد را معیار سنجش حق قرار می دهید… اما آنچه در این گونه سایت ها و گروه ها و تفکرات دیده می شود، از نوع تفکر همان سرگشتگان جنگ صفین است. از هر طرفی…در هر جبهه فکری… راستی و چپی…اگر افراد را معیار سنجش حق قرار دهیم، شخصا باخته ایم؛… Read more »

فاطمه
فاطمه
اکتبر 14, 2015 2:59 ق.ظ

تنهاترین تنها هم اگر شود..در موج مصلحت پرستی ها..باز هم خدایش هست..
تمام بودنش را وقف شناختن و شناساندن حق کرده…(وقل جاءالحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا)