از واکنش های علماء حوزه علمیه قم به شریعتی

شیخ قاسم اسلامی : سخنرانی تشیع صفوی و تشیع علوی از دکتر شریعتی نخستین خیانت بزرگ به عالم تشیع است.

انصاری قمی : با این سخنرانی مشخص شد که شریعتی می خواهد تشیع را ریشه کن بکند – علی راهنما صفحه  ۳۸۴ – ۳۸۵

در این میان آیت الله شهید مطهری تناقض گویی ها و حملات بسیاری به دکتر انجام داد که بیشتر بی نتیجه ماند و گاه آیت الله امام خیمینی جلو کارهای ایشان را گرفتند.

از دیگر کسانی که منتقد دکتر علی شریعتی بودند بودن که ایشان را با لقب ” مفسر کبیر قرآن ” می شناسیم. ایشان می گفتند :

” گفتار شریعتی، عموما با آنچه ما از دین می فهمیم تطبیق نمی کنید ”

آیت الله طباطبایی با این سبک گفتار خود، به خوبی تفاوت خود را با اکثریت علما حوزه علمیه قم آشکارکرد.

برچیده از کتاب : ،

مطالب مرتبط

30
دیدگاه بگذارید

avatar
20 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
فاطمهبصیراستوارالهاممحمدعلی ناظری Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
راحیل
Guest

سلام.انی شاید بعضی از این حرفایی که اینجا اوردی درست باشه ولی یاداوری میکنم که ما الان در مقابل دشمن مشترک ایستادیم.شاید عده ی کمی به منابع رجوع کنن و بسیاری با خواندن چنین مطالبی حق قضاوت به خودشون بدن .فارغ از اینکه دیدی تطبیقی داشته باشن و دوره های زمانی رو بسنجن.دکتر اندیشه هایی والا و راستین داره .کتاب جهان بینی و ایدئولوزی که از کتابهای سالهای اخره رو می ببینم به خودم میگم این علی شریعتی بعد اون ۲ سال زندان هستش و میبینیم که چه اوجی گرفته.قران رو بزاریم کنارمون بسیاری از معیارها مشخص میشه.انی کارتون تو… Read more »

POUYA
Guest

من به جماعت آخوندجزکروبی و منتظری وصانعی وچندتن دیگراعتقادی ندارم

saeed
Guest
saeed

بهتره بجای استفاده از اسم روحانیت از تفکر احمقانشون یاد کرد

محسن
Guest
محسن

انشاء الله خدا با همین ها محشورت کنه

alir
Guest

سلام
شریعتی همون جور که خودش میگفت در میان عده ای روشنفکر نمای دور افتاده از خویشتن واقعی یک ایرانی و عده ای روحانی نمای جا مانده از اسلام ظهور کرد همچون مولایش حسین (ع)!
تنها قیام کرد و با نهال اندیشه ای نو از اسلام حسینی رو برای من و تو و نسلهای بعد خودش به یادگار گذاشت مثب مولای شهیدش حسین (ع)
و
حسین، باز شهید!!!!!!

میم
Guest
میم

حسین؟
تو رو خدا امام حسین ع رو با این میت قیاس نکنید
تفکر این بنده خدا در مواقعی راهگشا و در بسیاری از موارد مضل. بسیاری از منافقین و گروه های تروریستی همچون فرقان که شهید مطهری را ترور کردند ایدئولوگ خود رو شریعتی می دونستند . پس شما نیز با تمجید از شریعنی خود را در قتل هزاران انسان بیگناه که با اعتقاد به شریعتی در گروه منافقین کشتار می کردند سهیم نکنید

علی
Guest

ایرانی ام آنقدر کشته شده ام که فرصتی برای مرثیه ندارم شما هم نمی دانم اگر حسین تان زنده بود برای بیعت نکردن با امیرالمومنین کنار کدام رود خانه خونش را می ریختید ! ۱٫از آفرینش این پایگاه و پایگاه هایی از این جنس چنان غرق لذت شدم که تمام ناامیدی ام در جو کنونی از بین رفت … ۲٫تشیع علوی … حقیقتی است وحشتناک که در طول تاریخ همواره اتفاق افتاده و در زمان خلفای صفوی به اوج خود رسیده است . حقیقتی که پوچی ی قداست های سرمایه داری را فاش کرده و بی شک هیچ ملایی نمی… Read more »

saeed
Guest
saeed

از به وجود اومدن این پایگاه خوشحالم فقط اگه کتاب امت و امامت استاد شهیدمون دکتد شریعتی رو هم تو سایت داشته باشیم خیلی بهتر میشه

wewq
Guest
wewq

آخه شریعتی که مکتبش را از اروپاییان گرفته چطور میتونه درباره اسلام وتشیع اظهار نظر کنه شریعتی خائن به اسلام خائن به مملکت خائن به جوانان و یاور منافقین و افراد ضد دین و بشریت بوده .
خدا امسال او را لعنت کناد.

mehdi
Guest
mehdi

خدا اورا زود از این دنیای کثیف برد چون ارزش زندگی با همسال تو عقیر و عوام را نداشت.

محسن
Guest
محسن

ما در حدی نیستیم که بتونیم شهدا را نقد کنیم و در مورد ایشان نظر بدهیم

سعید
Guest

روزی شخصی بعد از اقامه نماز در برگشت به خونه ، چیزی یادش می افته و بر می گرده ! ازش میپرسن ، میگه یادم رفت بر علی لعنت بفرستم می ترسم نمازم قبول نشده باشه؟! من چیزی زیادی از دکتر نخوندم ولی هر چی تا حالا خوندم عین بزرگی و آزادگی بوده . تشیع علوی رو نخوندم ولی فکر می کنم اگه خوندمش قبل از این که نظر بدم باید دوباره و سه باره و چند باره بخونمش تا کمی به چیزی که هدفش بوده برسم و با لعنت کردنش به جای نقد و محکوم کردنش! حماقت خودم رو… Read more »

علی منصوری
Guest
علی منصوری

برادر گرامی توهین واهانت بکسی مجوز اهانت بخویش است.
لازم نیست پاسخ شمارا این وآن بدهند خودتون به آثار شریعتی مراجعه کنید هر سهو وختطایی دیدید بنده را خبر کنید لازم نیست میمون آخوندها باشیم نه پیامبر آخوند بود نه دوازده امام تازه از آخوندهای زمان شان نفرت داشتند راه رسیدن به خدا از لای پا آخوندها نگذشته برای رسیدن بخدا همه آزاداند.

mehdi
Guest
mehdi

هر کسی که دکتر شریعتی را تخریب کردند برید سرنوشتشان را ببینید.آنها از یزید هم بدتر شدند

cمحمدرضا
Guest
cمحمدرضا

مثل آقای قاسم اسلامی که فقط یک جمله اش را نقل کردید کتابهای استدلالی در رد کتب شریعتی نوشته،چرا آنها را ذکر نمیکنید؟؟آیا این ترس از روشن شدن حقیقت نیست؟؟!!!!

یاور زهرا
Guest
یاور زهرا

من با محمد رضا موافقم نمی خوام به کسی طرز فکری یا جریانی توهین کنم ولی به یک حدیث پیامبر دقت کنیم بعد ببینیم چقدر با حرف های دکتر تطابق داره؟ پیامبر می فرماید:من در بین شما دو چیز قرار میدهم کتاب خدا و سنت را تا زمانی که به این دو چنگ بزنید گمراه نمی شید. حالا جناب دکتر چقد به این دو ثقل چنگ زده؟من نمی گم طرفدار ایشون نباشید من میگم چون الراضی به فعل قوم کداخل فیه معهم (فرد راضی از قومی همراه انها داخل ان قوم می شود.)ببینیم داخل چه قومی می شوم؟بهتر نیست به… Read more »

یاور زهرا
Guest
یاور زهرا

ایمیلم[email protected]

شكيب
Guest
شكيب

نعمت های خدا ازان ماست و ما ازان خدا، فرقه ها در نهایت بطلانند و ما شاکر به روزی که گریستن آغاز کنیم

از حاشیه بپرهیزند نظر دهندگان عزیز

محمد
Guest
محمد

سلام از حرف خوده دکتر شهید استفاده میکنم دلیل مخالفت اکثر طبقه روحانیت با من(شریعتی) این است چون دین را انحصاری کرده اند. خلاصه و مفید

علی منصوری
Guest
علی منصوری

سلام دوستان تلخ کلامی فایده ندارد
بهتر است آثار ۳۶ گانه شریعتی مطالعه کنیم

کار نر بز نیست خرمن کوبیندن
گاو نر میخواهـــد و مرد کـــهن

بقول آیت الله مرحوم منتظری ما برای نقد شریعتی باید اندیشه بالاتر از شریعتی را داشته باشیم,به زعم ایشان شریعتی نسلهای ما را از هجوم مارکسیسم نجات داده.

salman
Guest

منم اگه یه آخوند بودم با کلک ها و حیله هایی که یاد گرفته بودم با دکتر مبارزه میکردم! میدونین چرا؟ چون دیگه کسی پای روضه های تکراری و دروغ من نمینشست! چون میترسیدم بتونه با کلام صحیح و به حقش دروغای منو ضایع کنه! دین شده آلت دست! وقتی میخوایم بگیم کسی بده” میگیم: این دشمن امام حسین…این رفیق فاب یزیده! این … این… بس کنید دینی که هر لحظه تغییرش بدین دین نیست! امروز تنباکو حلال…فردا حرام راه پیمایی علیه آمریکا واجب است…! میرن مکه…:مرگ بر آمریکا..! مرگ بر اسرائیل! که چی؟ میگن باید مخالفتتو با مشرکین نشون… Read more »

salman
Guest

در ضمن
من بی سوادم
اگه اشتباه نوشته بودم یا بیانم اشتباه بود ببخشید
مهم اینه سعی کردم و سعی میکنم پاک باشم!
به باسوادیه خودتون ببخشید!

عادل ح
Guest
عادل ح

من اکثر کتاب های دکتر رو خوندم ، حتی شده بعضیاش رو دو سه بار مطالعه کردم و هر دفعه چیزهای جدیدی یاد گرفتم . درسته برخی صحبت هاش با این دوره دیگه نمی خونه ولی بیشترش رو که من با زمان حال مقایسه میکنم خیلی خیلی مطابقت داره. هر مجلسی سوگواری برای امام حسین میرم همشون دم از تشنگی امام میزنن که وای امام حسین و یاراش تشنه مردن ، هیچکدوم نیومدن بگن که اگه امام حسین نمی مرد دین زنده نمی موند .اصلاً برای چی شهید شد. هدفش چی بود ، فقط یه جوری مراسم رو برگزار می… Read more »

غریبه
Guest
غریبه

سلام دکتر شریعتی یک انسان به تمام معنی بود .هر آدم با شعوری میتونه اینو درک کنه . پس از مرگ حضرت علی بعضی از مردم کوفه حتی می پرسیدن :مگه علی نماز هم می خونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ما مردم کوفه رو لعن میکنیم در صورتی که در تاریخ مردم کوفه اولین کسایی بودند که به جانشینی حضرت علی و فرزندانشون معتقد بودن فقط مشکلشون این بوده که ترسو و سست مذهب بودن منابع دست اول اینو کاملا توضیح میدن .حالا ما اونا رو لعن میکنیم .اگه گروهی از آدمای این دوره اون زمان بودن بدتر اهل کوفه با پیامبر و اهل بیتش… Read more »

محمدعلی ناظری
Admin

دوست عزیز..

همین نقدها بوده که شریعتی را زنده نگه داشته است..

الهام
Guest
الهام

جز واقعیت و خوبی و زیبایی چیز دیگری در این منابع ندیدم
خب البته برای خیلی ها سخته
واقعیت تلخه

من خدا را با شریعتی شناختم

استوار
Guest

درود بر مجاهد شهید دکتر علی شریعتی

مجاهد شریعتی :
خدایا تو را سپاس میگذارم که دشمنان مرا از میان احمق ها برگزینی ،
چون که چند تا دشمن ابله نعمتی بیش نیست …

استوار
Guest

سخن رو دریاب نه سخن گو رو .
مولا علی (ع)

تویی که انتقاد کورکورانه میکنی …
تو علی رو هم قبول نداری !

بصیر
Guest
بصیر

در جنگ صفین، عده ای آمدند به حضرت امیر(ع) گفتند:”در اردوگاه شما نماز جماعت اقامه می شود و در اردوگاه معاویه هم همچنین، پس خق با چه کسی است؟”. حضرت در پاسخ فرمودند که اشکال شما در این است که به جای اینکه حق را معیار سنجش افراد قرار دهید، افراد را معیار سنجش حق قرار می دهید… اما آنچه در این گونه سایت ها و گروه ها و تفکرات دیده می شود، از نوع تفکر همان سرگشتگان جنگ صفین است. از هر طرفی…در هر جبهه فکری… راستی و چپی…اگر افراد را معیار سنجش حق قرار دهیم، شخصا باخته ایم؛… Read more »

فاطمه
Guest
فاطمه

تنهاترین تنها هم اگر شود..در موج مصلحت پرستی ها..باز هم خدایش هست..
تمام بودنش را وقف شناختن و شناساندن حق کرده…(وقل جاءالحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا)