تعدد زوجات در اسلام

گرفتاری ما این است الان مسائل اسلامی و قوانین اسلامی در جامعه ی اسلامی غالبا به شکلی عملی می شود که زشت و در ذهن روشنفکر متهم است روشنفکر هم حق دارد این نوع عمل را نفرت بار بشمارد اما چون نمی توان این شکل کنونی را از روح قانون اول تفکیک کرد و روح قانون اسلامی را تحلیل کرد خود به خود چنین وضعی پیش آمده که این مسائل درنسل جوان متهم هستند .در حالی که در خود به شکل بسیار عالی و مترقی مطرح شده یکی از همین مسائل تعدد است این شکل که الان در جامعه ی  ما مطرح است یک هوسچرانی بی بند وبار فردی است اما در اسلام کاملا ضد چیزی است که الان عمل می شود و ما سابقه ی ذهنی با آن داریم .

مساله ی ضرورت اجتماعی است به خصوص در متن آیاتی که مساله ی تعدد زوجات مطرح است (سوره ی نسا) در آنجا کاملا نشان می دهد که در طرح سرنوشت یتیم ها مسئله ی تعدد زوجات مطرح شده .یعنی در موقعی که قرآن از مساله ی یتیم ها- به خصوص در جامعه ی آن زمان که فرد بی سرپرست سرنوشت شومی را در پیش داشته – از تعدد زوجات  سخن می گوید و این خود نکته ی مهمی است.

جنگ جهانی دوم آلمان به خوبی در این جا مطرح می شود. زنان آلمان به عنوان یک نهضت و یک سندیکا برای لغو ممنوعیت مجدد مبارزه می کردند . در جنگ بین الملل دوم هشت میلیون نفر کشته شدند که اکثریت مردان بودند و مسلما آثاری که از مساله ی ازدواج به جا می گذارد کاملا مشهود و راه حلش وا ضح است همانطور که خود آنان هم تقاضای ازداج مجدد و متعدد در آن مرحله ی خاص را داشتند.

افرادی در یک دوره ی خاص اجتماعی در حال مبارزه ی ضد استعماری و استبدادی هستند شهید می شوند و یکی از مشکلات شهدا نیز این است ، مردی که بیش از هر کسی شایستگی حیات دارد و به خاطر یک آرمان مقدس انسانی زندگیش را به ملتی می بخشد و به عقیده ای فدا می کند فرزند و همسر این مرد باید بی سرپرست و بی حمایت بمانند این یک ستم بسیار بزرگ است .در این جاست که مساله ی تعدد زوجات مطرح می شود این مورد در انقلاب الجزایر نیز آشکار است . در این جا رهبریت جبهه ی آزادیبخش الجزایر بدون اینکه اسلام و قوانین آن در نظرش باشد بر اساس یک ضرورت با اعلامیه ای (در کتاب L Algerie par les textes  مجموعه اعلامیه های جبهه آزادیبخش الجزایر) به همه مجاهدین دستور می دهد به خاطر تلفات زیاد در این مدت جنگ ازدواج کنید در ازدواجشان آنها یی که برای اولین بار ازدواج می کنند از زنان شهدا وزنانی که فرزندان بیشتری دارند بگیرند. مجاهدین ولو همسر و فرزند دارند اما برای تکفل یتیم ها که یتیم های شهدا هستند می توانند ازدواج مجدد کنند.

این ها تمام نشان می دهد مساله ی تعدد زوجات در اسلام یک نوع امکان تعدد زوجات است برای حل مسائل خاصی که در شکل خاصی از جامعه یا از زمان مطرح میشود.

برچیده از : ، بخش ، نوشته

 

مطالب مرتبط

Subscribe
Notify of
guest
30 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
حسام الدین
فوریه 21, 2011 12:45 ب.ظ

به نام خدا سلام اینکه خداوند در آیه سوم سوره النساء میفرماید اگر در مورد عدالت در بین یتیمان میترسید پس با زنان پاک دیگر ازدواج کنید به این معنا نیست که حتما باید بایتیمان ازدواج کنید بعد اگر از اجرای عدالت در مورد انها ترسیدید میتوانید به سراغ سایر زنها بروید (گویا عدالت در مورد آنها سخت تر است چون بیم تصرف در اموال موروث آنها نیز وجود دارد ) این نوع برداشت از ایات قران که ازدواج مجدد را محصور به شرایط خاصی میکند ،تفسیر به رای و سطحی و به انحراف کشاننده و خلاف خواست خداست .… Read more »

saeed
saeed
فوریه 26, 2011 12:54 ق.ظ

اگه اینطوری که شما میگی باشه!!! بهتر که مسلمان نباشیم! چون این دین طرفدار مردای هوس بازه

محسن
محسن
مارس 18, 2011 7:13 ق.ظ
Reply to  saeed

کسی شمارو مجبور نمیکنه زن یه آدم زن دار بشی

محسن
محسن
مارس 18, 2011 7:49 ب.ظ
Reply to  saeed

البته اگه دختری!

سایه آبی
سایه آبی
مارس 13, 2011 7:53 ب.ظ

با سلام خدمت شما آقای محترم . باعث خوشحالی است که شما با چنین مطالعات دقیقی در رابطه با تعدد زوجات دارید! اگر با تمام توضیحات شما موافقت کنیم و حرف هایتان را تایید کنیم به این جا میرسیم که در غیر این صورت( توضیحات دکتر شریعتی) شما چه دلیل قانع کننده و منطقی برای تعدد زوجات تا حداکثر ۴ زن دارید؟خواهشمندم در صورت رد مسئله ای استدلالی قابل قبول نه برای اعراب ۱۴۰۰ سال پیش بلکه برای جوان به دنبال اسلام این قرن بیاورید . باسپاس

عسل
عسل
ژوئن 5, 2011 2:44 ب.ظ

دلیل نمیشه که شما یه ذره آیه خوندی بیای این طوری قرآن و واسه خودت هر جور دوست داری تفسیر کنی که !!!
ولی در حالت عادی اصولا بعضی از مرد ها به دلیل هوس هاشون میرن سراغ یه زنه دیگه که واسه این کاراشونم یه کلا شرعی درست میکنن و ۴ تا آیه میگن واسه دلیل !!!!

REZA
REZA
فوریه 21, 2011 7:45 ب.ظ

SALAM
BARAYE NABODI KARKHANEI
FAGHAT LAZEME MASOLIYATHA VA ABZAR RA JASHONO AVAZ KONID
VA EMROZ BARAYE NABODI ESLAM GHADAM BARMIDARAND TA BAGHAYE AN

احمد
احمد
فوریه 21, 2011 11:38 ب.ظ

به نظر شما ازدواج مجدد فقط محدود به زنانی میشود که در جنگ آواره شدند؟
و شوهرانشان را از دست دادند؟
آیا مردان نمیتوانند دیگر زنان را برای ازدواج مجدد بپذیرند؟
لطفا اگر میشود در زمینه صیغه زنان هم بحث بفرمایید

nooshin
nooshin
مارس 6, 2011 10:52 ب.ظ

be nazre man chand ta zan dashtan yani fahshaye sharei va in kheili vahshatnake. mardha azadan dar hali ke zanhaye bichare be khatere eshtebahi sangh sar mishan

پوران
پوران
مارس 9, 2011 3:24 ب.ظ

سلام ازدواج مجدد در کشور ایران طبق اصول اسلامی نیست بلکه مردان هوسباز تا از زن خود خسته شدند به اسم اسلام و دین و دیانت سراغ زن دیگری می روند و ازدواج می کنند . به نظر من همچین مردانی اگر به خواستگاری زن یا دختری رفتند مگر خانواده های بی بند وبار به اینها زن می دهند وگرنه چه اعتماد و تضمینی وجود دارد به مردی که نسبت به زن خودش بی وفایی کرد و رحمش به بچه های خودش نشده حالا بخواهد به زن جدید وفادار بماند . مردی که رحمش به بچه هایش که از پوست… Read more »

حسام الدین
مارس 18, 2011 11:19 ب.ظ

به نام خدا سلام شما اگر با یک دید منطقی و بدور از تعصبات ملی گرایانه ،به دنبال حکم اسلامید قبل از هر چیزی باید از نشر و پخش عقاید باطل و غلط اگرچه از آن جناب دکتر باشد دوری و اجتناب کنید باید بدانید که سخن باطل و نشر آن در زمره اعمال شما خواهد بود و بر اساس ایه ۱۶۰ سوره بقره تنها شرط پذیرش توبه از چنین گناهی ، اصلاح باطل و تبیین حق خواهد بود که با گذشت زمان و تجدد احوال و موت انفس امریست رو به محال! بر اساس آیه ۲ سوره محمد صلی… Read more »

nesa
nesa
مارس 21, 2013 9:36 ب.ظ

واقعا لذت بردم از خوندن نظرتون. مسلمان واقعی ب شما میگن. عمرتون طولانی باشه و زبانتون همیشه ب حق. یا علی

مسعود
مسعود
آوریل 2, 2011 7:40 ب.ظ

به نام خداوند عدل وانصاف به نظر این حقیر دین اسلام مانند عرف باید تابع مقتضیات زمان باشد و آنقدر انعطاف پذیر باشد که بتواند مشکلات ایجاد شده زمان خود راحل کند و راه حل معقولانه و همراه با عدلت را در آن مشاهده نمود نه اینکه آنقدر خشک باشد که عده ای را در بر نگیرد و عده دیگری را شامل شود این خود با نظام هستی که بر پایه عدل است زیرا خالق آن عادل است متناقض است.اگر جواز عملی داده شده خاص اوضاع و احوال همان زمان بوده نه این زمان و ثالثا بارها خوانده اید در… Read more »

مائده
مائده
نوامبر 4, 2011 10:40 ب.ظ
Reply to  مسعود

اگر به حکم اسلام دقت کنید و در باره شرایط و ضرورت های چند همسری مطالعه کنیدمی بینید که شرایط تحقق آن ،همانگونه که مد نظر اسلام باشد بسیار سخت است و عده کمی می توانند به آن عمل کنند!!آنچه الان در جامعه اتفاق می افتد با حکم اسلام در این زمینه خیلی فاصله دارد در واقع فقط مجوز را از اسلام گرفته اند اما در شرایط و قوانین آن اکثرا تابع نظرات شخصی خود هستند(که البته فردا باید جوابگو باشند)اگر اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید (البته اطلاعات موثق و قابل اطمینان)می بینید که این حکم با… Read more »

مسعود
مسعود
ژانویه 31, 2012 1:25 ق.ظ
Reply to  مائده

به نام خداوند عدل وانصاف خدمت شما عرض میشود اتفاقا اگر نظری در این مورد دادم از روی مطالعه و با توجه به رشته تحصیلیم بوده هر چند که من در مورد شرایط چند همسری هیچگونه اظهار نظری نکردم و مضافا اینکه تحلیل من فقط از دید تساوی حقوق زوجین در مقابل هم بوده و احساسم این هست که باید مسائل شرعی را با مقتضیات زمان حال مورد بررسی قرار داد و در اصل مخالف این موضوع بوده و هستم. خوب است قبل از هر گونه اظهار نظر مطلب را خوب بخوانید درک کنید مطالعه پیرامون موضوع مطروحه داشته باشید… Read more »

مائده
مائده
فوریه 15, 2012 8:36 ق.ظ
Reply to  مائده

سلام بنده ادعا نکردم در این زمینه تخصص دارم فقط به نظر م آمد که باید این نکته را یادآور شوم.اشاره بنده به شرایط چند همسری بخاطر آن بود که بگویم علت بسیاری از انتقادها به حکم چند همسری عدم رعایت این شرایط هست .درضمن دوست عزیزنمی دونم شما در علم تفسیر هم تبحردارید یانه.اما از کجا می دانید این حکم مربوط به شرایط خاصی و زمان نزول بوده؟درکدام منبع موثق این نکته بیان شده؟هرمشکلی که در زمان رسول خدا پیش آمده و بر طبق آن آیه نازل شده که دلیل بر مختص بودن موضوع به آن زمان نمی شود.به… Read more »

مريم
مريم
جولای 13, 2011 12:14 ب.ظ

آقای حسام الدین تو معلوم از کدوماشی ! از اونایی که یه دبه ریشی گذاشتن وفقط ظاهر قرآن رو می بینن. به قول آقای دکتر قنبری می فرمودن آدمهایی هستن که حافظ کل قرآنند ولی در اعماق جهنم جای دارند. می دونی چرا برای اینکه مثل جنابعالی فقط ظاهر آیات رو می بینن و هر جوری که بیشتر رو این دنیایی که به گفته همون قرآن بازیچه ای بیش نیست بتونندبه هوسهاشون برسن حالا این هوسها می تونه شامل هر چیز ی باشه

elnaz
سپتامبر 21, 2011 6:47 ب.ظ

سلام خواستم بگم پدر من شش مرتبه ازدواج کرده از هر زن هم بچه داره و خرجشون رو هم نمیده نه اینکه نداشته باشه ففط به فکر آزاره بچه هاشه نمیدونم چرا – سه تا ماشین داره یه پاساژ داره کلی خدمتکار – آره آدم محمیه کارخونه داره اما آدم نیست آاگه بگم کارخونه ی چی کپ میکنین -البته اگه بشناسیدش

الهه آزادبخت
سپتامبر 23, 2011 3:35 ب.ظ
Reply to  elnaz

شش مرتبه! یک دفه اش هم مسئولیت پذیری بالایی میخواد .نه پول کامل ؛ آدم کامل باید بشه .

مسعود
مسعود
می 4, 2012 8:43 ب.ظ
Reply to  elnaz

سلام دوست عزیز
میخواستم بپرسم که پدر شما چه گار میکنه که شما میفرمائید فقط فکر آزار بچه هاشون هست؟؟؟
شاید شما اینطوری تصور میکنید.
{راستی خیلی معذرت میخوام مهم اینطوری نوشته میشه انطوری محم غلطه…. امیدوارم ناراحت نشید فقط خواستم احیانا جای دیگه اشتباه ننویسید.مرسی}
لطفا جواب رو حتما بدید

مرضی
مرضی
اکتبر 3, 2011 11:20 ق.ظ

به نظر من این دستور یعنی ازدواج مجدد یا صیغه در حال حاضر باید با رضایت کامل و از خودگذشتگی همسر اول باشه وگرنه به جای خیر باعث فروپاشی کانون گرم خانواده و تعهد اصلی و اولی مرد میشه و ضربه روحی بزرگی به همسر اول وارد میشه که این یقینا و قطعا مورد رضای همون خدایی نیست که این اجازه را داده چون این قضیه مخفی کردنی نیست و قطعا روزی برملا میشه و ضربه روحی وارد میشه.

محمد روشن
محمد روشن
مارس 14, 2012 2:11 ق.ظ

چرا مرد بدون اجازه یا توجیه همسر اول با زنی دیگر ازدواج میکند و بعد دروغ میگوید در حالی که دوغ از هر گناهی بزرگتر است. چرا تعدادی از دستورات دین رو کنار میگذارند و به تعداد دیگر که به نفعشون می شه عمل میکنند چرا مهریه‌ی زن اول که یه حقه از جانب پروردگار برای زنها ادا نمیشه تازه یه مهر دیگه رو گردن خودشون میگذارند مگر نه اینکه مهر زن یه امانت دست شوهر چرا دستورات اسلام در یه مملکت اسلامی ضامن اجرایی نداره چرا به مردان اجازه‌ی پنهان کاری داده میشه چرا زنها باید تو خونه بدون… Read more »

مروارید
مروارید
نوامبر 12, 2012 6:47 ب.ظ

اینها از اسلام نیست از مفسران کتاب مقدس خداست که فقط و فقط و فقط هر چیزی که به نفع هوسرانی و هوسبازیهای خودشون هست تفسیر می کنند از ازدواج از تجارت از همه جای قرآن هرچیزی که به نفع هوسهای اونهاست به اسم دین به اسم اسلام این اسلامی که اینها می گن همون اسلامیه که دکتر شریعتی می گه ؟ آیا ایشان هم به نفع خودش تفسیر کرده ؟ نه هرگز اینها به نام اسلام هوسبازی می کنند اونها به نام بی دینی منتها مشکل اینجاست که اینها مثل گرگه تو لباس بره هستند می دونید که منظور… Read more »

منیر
منیر
مارس 17, 2012 3:18 ب.ظ

سلام . من می خوام یکی پیدا شه جواب منو بده. چرا تنوع طلبی مردا رو کردید تو بوق و می گید مجوز اسلام برای چند همسری (در حقیقت تفسیر شما از قران) مطابق روحیه و ذات وجودی مرداست؟ چرا حرفی از روحیه ی انحصار طلبی زن ها نیست؟ مگه اسلام نباید مطابق با ذات وجودی زن ها هم باشه؟ انشالله این خصوصیت زن ها رو که قبول دارید؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!………..

سما
سما
آوریل 27, 2012 12:37 ق.ظ

کسی فقط میتونه بفهمه که زن باشه.زن باشه وبدونه…زن دوست داره شوهرش فقط ماله خودش باشه..که دوست داره بایه نیمه ی کامل.کامل بشه نه بایه نیمه تیکه تیکه شده ای که۴بارکامل شده شایدم بیشتر.بدشم..

سما
سما
آوریل 27, 2012 12:40 ق.ظ

بدشم زن قداست داردبرای با او بودن باید مرد بود نه نر…

سهيلا
سهيلا
اکتبر 29, 2012 12:07 ب.ظ

مزن بر سر ناتوان دست زور که روزی درافتی به پایش چو مور
یه روز مثل …. میفتین جلوی پای ما زنا (به قول خودتون ضعیفه) ما اساسی حالتونو می گیریم.
حتما این آیه رو یادتون نرفته: حکومت با کفر باقی می ماند ولی با ظلم نه خدا آخر شما ظالم به زنا رو نابود می کنه

طاهره
جولای 23, 2013 6:59 ق.ظ

سلام
بعد از آیه تعدد زوجات در سوره نسا آیه طلاق هست که می فرماید:اگر زن ومرد از هم جدا شوند خداوند هر دو را از فضل خویش بی نیاز می کند. امام هادی (ع) یک همسر داشت بدون کنیز و حتما در آن زمان زنان بیوه بودند.و همینطور فرزندشان امام حسن عسکری یک همسر و چهار فرزند بدون کنیز داشتند این امامان الگو نیستند؟

طاهره
جولای 23, 2013 3:47 ب.ظ
Reply to  طاهره

ببخشید تصحیح می کنم: امام هادی(ع) چهار فرزند از همسرشان داشتند و امام حسن عسکری فرزندشان امام زمان (عج) از همسرش داشت .

رها
ژوئن 12, 2014 10:10 ب.ظ

این قانون براشرایط خاصی خوبه مثل وقتی که تعدادزنان نسبت به مردان خیلی بیشتربشه اما۴همسرنه فقط۲همسرروقبول دارم اون هم درشرایط خاص