شریعتی و قیام ۱۵ خرداد

علی تا قبل از سال ۱۳۴۲ همراه با افراد فوق در اروپا و امریکا در چارچوب فعالیتهای یا در تشکیلات جبهه ملی فعالیت داشت . اما بعد از ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ ، بخش نهضت آزادی در خارج کشور که به هویتی مستقل دست یافته بود ، مستقل از جبهه ملی پا به عرصه وجود گذارد . خونین سال ۱۳۴۲ تاثیر زیادی بر نهاد . (( هنگامی که باخبر شد یکی از شعارهای مردم در ۱۵ خرداد شعار ” مصدق رهبر ملی ما ، خمینی رهبر دینی ما ” بوده است از آگاهی مردم ذوق زده شده بود . به لحاظ اعتقادش به میراث ایرانی – اسلامی به راحتی می توانست مصدق و خمینی را به عنوان رهبرای ملی و مذهبی در کنار هم قرار دهد ))۶ .

شریعتی و قیام 15 خرداد شریعتی و دانشجویان شریعتی و سیاست شریعتی و مبارزات طرحی از یک زندگی   enikazemi

۱٫ نشریه ایران آزاد شماره ۴ ، ۲۰ ژانویه ۱۹۶۲ / دی ۱۳۴۱
۲٫ رهنما ص ۱۶۳
۳٫ شصت سال خدمت و مقاومت ، ج نخست ص ۳۷۴
۴٫ همان ص ۳۷۵
۵٫ همان ص ۳۸۰
۶٫ رهنما ص ۱۶۸

با آنکه قیام ۱۵ خرداد با سرکوبی خونین پایان پذیرفت ، اما علی به مردمی که شجاعانه به قیام برخاسته بودند و سینه خود را در برابر گلوله های (( قصابان )) رژیم کودتا سپر کرده بودند آفرین گفته بود . و اشاره کرده بود که به رغم آنکه نهضت نتوانست به هدف خود برسد زیرا یک رهبری متمرکز نداشت با وجود این بدون تردید دستاوردهای آن تاثیر سرنوشت سازی در تاریخ نهضت ملی ایران به جا نهاد ))۱ .
او در مقاله ای تحت عنوان : مصدق رهبر ملی ، خمینی رهبر مذهبی تحت تاثیر قیام ۱۵ خرداد نوشته بود : (( آری ! دوران مبارزه ی بدون خشونت به سر آمده و از این پس برای تضمین انقلاب و دفاع از شعارهای ملی مان که مهمترین شان سرنگونی محمدرضا شاه است ، باید به زبان قاطع اسلحه و نیروی ویرانگر جنگ به مقابله با ساز و برگ آتشین دشمن برخیزیم ))۲ .

منابع :

کتاب : طرحی از یک زندگی، پوران شریعت رضوی – (همسر دکتر علی شریعتی)

نشر الکترونیکی : وب سایت شریعتی در نیمه حرف.کام، اِنی کاظمی – (Shariati.Nimeharf.Com)

مطالب مرتبط

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
محسن Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
محسن
Guest
محسن

من همیشه اثار مردان بزرگ جهان از جمله دکتر علی شریعتی دوست داشتم و دارم و دوست دارم مطالبی در رابطه چگونه خدا را بشناسیم و چگونه در این دنیا سعادتمند شویم از زبان دکتر شریعتی و دانشمندان بزرگ جهان بدانم