سفرهای شریعتی به مکه

یکی از فعالیتهای مذهبی حسینیه ارشاد فرستادن کاروانهای زیارتی به حج بود که هدف موسسه از این کار ، آشنایی هر چه بیشتر افراد و علاقه مندان به مسائل مذهبی و عبادی حج به راهنمایی افرادی بود که با آگاهی و معرفت ژرف و حس و حالی معنوی بتوانند زائران خانه خدا را با روح اعمال مناسکی و شعائر آن آشنا کنند . براساس این هدف از دکتر شریعتی به عنوان یکی از راهنمایان در سفرهای حج دعوت به عمل آمد و او چندین سفر به زیارت حج رفت2 در یکی از این سفرها در اواخر سال 1348 که اولین سفر علی به حج از طرف حسینیه ارشاد بود بنا بر اصرار و تاکید اتحادیه دانشجویان اروپا و امریکا جهت دیدار با علی و تبادل نظر با وی درباره چگونگی روابط با جنبشهای آزادی بخش و فلسطینی ها ، علی تحت پوشش سفر به حج با دانشجویان مبارز مقیم اروپا و امریکا دیدار و تبادل نظر کرد3 .


علی هر بار با تجربه ها و دریافتها و فهمهای جدیدی از سفر حج برمی گشت . او آنچه را که در کتابهای تاریخی و سیره ها در وصف ظهور اسلام و زندگانی پیامبر اسلام و دیگر اصحاب پیرامون او خوانده بود ، سعی می کرد به طور عینی و ملموس نیز ردپای آن وقایع را در فضاها و اماکن مکه و مدینه بیابد و در خیال خود بازسازی کند . کسانی که کتاب میعاد با ابراهیم شریعتی را که دربرگیرنده چندین سخنرانی درباره حج و توحید و نیز برخی برداشتهای تاریخی او از فضاها و اماکنی که مهبط وحی است خوانده اند ، می توانند شیفتگی و التهاب روحی علی را در توصیف آن فضاهای معنوی و ایمانی مجسم کنند که چگونه و با چه شور مومنانه ای برای مستعمان و علاقه مندان سخن می گفت .
آقای عبدالعلی بازرگان که در یکی از سفرهای حج با علی همراه بود ، خاطرات جالبی از روحیات ، انگیزه ها و جستجوگری و کنجکاوی و اطلاعات ژرف و عمیق ، تشنگی معنوی و روحی علی نقل می کند که بسیار خواندنی است :

1. همان ص 132
2. علی در آن زمان ممنوع الخروج بود ولی برای سفر حج مسئولین حسینیه ارشاد با زحمت زیاد برای او پاسپورت و اجازه خروج می گیرند .
3. برای اطلاع بیشتر از انگیزه ها و اهداف این دیدار به کتاب طرحی از یک زندگی صص 155 و 156 مراجعه شود.

منابع :

کتاب  : طرحی از یک زندگی، پوران شریعت رضوی – (همسر دکتر علی شریعتی)

نشر الکترونیکی : وب سایت شریعتی در نیمه حرف.کام، اِنی کاظمی – (Shariati.Nimeharf.Com)

4 دیدگاه دربارهٔ «سفرهای شریعتی به مکه»

 1. درود آقای کاظمی

  از شما خواهشی دارم

  اگرنحوه دسترسی به کتاب طرحی از یک زندگی نوشته ی همسر گرامی دکتر شریعتی را عنوان فرمائید از شما ممنون می شوم

 2. درود مجدد

  اگر اسم سایت یا عوامل مجاز فروش کتاب را هم نام ببرید از آن طریق اقدام به خرید کتاب می کنم

  باز هم از زحمات بی دریغ شما ممنونم

  بدرود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *