نامه استاد مطهری به آیت الله خمینی درباره شریعتی

استاد با مشاهده جو مخالفت بر ضد خودش ای در سال ۱۳۵۶ به ایت اله می نویسد۱ و ضمن اشاره به مراسم در مشهد می گوید : اخیرا می بینم گروهی که عقیده و علاقه درستی به اسلام ندارند و گرایش های انحرافی دارند با دسته بندی وسیعی درصدد این هستند که از او بتی بسازند که هیچ مقام روحانی جرات اظهار نظر در گفته های او را نداشته باشد . این برنامه در مراسم او در مشهد متاسفانه با حضور برخی از دوستان خوب ما و بیشتر در ماه مبارک رمضان در مسجد قبا اجرا شد۲ .

نامه استاد مطهری به آیت الله خمینی درباره شریعتی بررسی و نقد ها شریعتی و مطهری طرحی از یک زندگی نامه ها   enikazemi

مرحوم مطهری در بخش دیگری از این نامه خطاب به ایت اله خمینی می نویسد :

برای شناختن ماهیت این شخص لازم است که حضرت عالی مجموعه مقالات او را در کیهان که یک سال و نیم پیش چاپ شد شخصا مطالعه فرمایید . این مقالات دو قسمت است : یک قسمت بر ضد مارکسیسم است که مقالات خوبی بود و ایرادهای کمی از نظر معارف اسلامی داشت . ولی قسمت دوم مقالاتی بود درباره ملیت ایرانی ( و مستقلا ماشین شده ) و در حقیقت فلسفه ای بود برای ملیت ایرانی و قطعا تاکنون احدی از ملیت ایرانی به این خوبی و مستند به یک فلسفه امروز پسند دفاع نکرده است . شایسته است نام ان را ” ” بگذاریم . خلاصه این مقالات که یک کتاب می شود این بود که ملاک ملیت ، خون و نژاد که امروز محکوم است نیست . ملاک ملیت فرهنگ است و فرهنگ به حکم این که زاده فرهنگ هر قوم روح آن قوم و شخصیت اجتماعی آن ها را می سازد . خود و ” من ” واقعی هر قوم فرهنگ آن قوم است . هر قوم که فرهنگ مستمر نداشته نابود شده است . ما ایرانیان فرهنگ دو هزار و پانصد ساله داریم که ملاک شخصیت وجودی ما و من واقعی ما و خویشتن اصلی ماست . در طول تاریخ حوادثی پیش امد که خواست ما را از خود واقعی ما بیگانه کند ولی ما هر نوبت به خود آمدیم و به خود واقعی بازگشتیم . آن سه جریان عبارت بود از حمله اسکندر ، حمله عرب و حمله مغول .

در این میان بیش از همه درباره حمله عرب بحث کرده و نهضت شعوبیگری را تقدیس کرده است . آن گاه گفته اسلام برای ما ایدئولوژی است نه فرهنگ ، اسلام نیامده که فرهنگ ما را عوض کند و فرهنگ واحدی به وجود آورد بلکه تعداد فرهنگ ها را به رسمیت می شناسد همان طوری که تعداد نژادی را یک واقعیت می داند ، آیه کریمه ” انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفوا … ” که اختلافات نژادی و اختلافات فرهنگی که اولی ساخته طبیعت است و دومی باید به جای خود محفوظ باشد ادعا کرده که ایدئولوژی ما روی فرهنگ ما اثر گذاشته و فرهنگ ما روی ایدئولوژی ما لهذا ایرانیت ما ایرانیت اسلامی شده است و اسلام ما اسلام ایرانی شده است . با این بیان عملا و ضمنا – نه صریحا – فرهنگ واحد به نام فرهنگ اسلامی را انکار کرده است و صریحا شخصیت هایی نظیر بوعلی و ابوریحان و خواجه نصیرالدین و ملاصدرا را وابسته به فرهنگ ایرانی دانسته است .

۱٫ بنا به نوشته رسول جعفریان ، این نامه در شرایطی نوشته شده است که شهید مطهری سخت به شریعتی بدبین شده بود . جریانها و جنبشهای سیاسی – مذهبی ایران ص ۲۹۷

۲٫ سیری در زندگانی استاد شهید مطهری ص ۸۲

یعنی فرهنگ این ها ادامه فرهنگ ایرانی است . این مقالات بسیار خواندنی است و در انتساب آنها به او شکی نیست۱ .

منابع :

کتاب  : طرحی از یک زندگی، پوران شریعت رضوی – (همسر دکتر علی شریعتی)

نشر الکترونیکی : وب سایت شریعتی در نیمه حرف.کام، اِنی کاظمی – (Shariati.Nimeharf.Com)

مطالب مرتبط

3
دیدگاه بگذارید

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
مهديمهدیحمیدمغربی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
حمیدمغربی
Guest

گرچه عرب زدچوحرامی بما– دادیکی دین گرامی بما
گرچه زجورخلفا سوختیم زال علی معرفت اموختیم
اگردینی بخواهدملیت وفرهنگ ملتی راازبین بردچه بهترکه خوددین ازبین برود ازاسلام چیزی ندیدیم فقط شنیدیم اگراسلام اسلام علیست بقیه باید ازبین برود اگراسلام علی پیاده نشود چه بهتربی دینی

مهدی
Guest
مهدی

به نام خدا
درست است که دکتر شریعتی طرفداران بسیاردارد ولی عقاید انحرافی ایشان در کتبشان موج می زند
برای خواند نقد دقیق کتب ایشان به کتاب گفتمان مصباح مراجعه کنید.

مهدي
Guest
مهدي

با سلام یادمان باشد که اعراب در زمان حکومت غاصبین خلافت علی و آل علی به ایران حمله کردند. اگر خلافت به مولا می رسید قطعا برخورد ایشان با ایران آن روز متفاوت می بود. اعراب آن دوره که در شناختن امام خود قاصر بودند خیانتها در حق اسلام کردند، ایشان هرگز نمی توانستند سمبل فرهنگ اسلامی باشند. متاسفانه عرب بعد از وفات نبی اکرم گور فرهنگ خود را با غصب حق علی و اولاد علی کند. تاکید دکتر شریعتی بر این موضوع تاکید غلطی به نظر نمی آید چرا که ایرانیان با اتکا به فرهنگ توحیدی خود و در… Read more »