همیشه دیر است …

همیشه دیر است و همیشه باید حساب کرد که فرصت نیست و هرگز سخنی و هرگز سخنی را که می شود امروز گفت ، کاری را که میشود امروز کرد نباید به فردا گذاشت زیرا همیشه دیر است .

بر خلاف کسانی که مصلحت اندیش اند و می گویند هنوز زود است من می گویم همیشه دیر است هر کاری که می خواهیم بکنیم باید صدها سال پیش می کردیم .

بنابر این  دیر شده هر کار که باشد ، اینست که فرصت نیست کار امروز را به فردا افکند ، این روایت که فرمودند : ” برای دنیایت آنچنان کار کن که گویی همیشه زنده خواهی ماند و برای اخرتت انچانکه گویی فردا میمیری ” چقدر عالی است به این معنا است که برای کارهای زندگی فردی   و مادی و شخصی ات فکر کن که همیشه وقت هست اما برای کار مردم و آنچه که در مسیر اصالت و مسئولیت انسانی است – کار برای دیگران و جامعه و انسانیت – دستپاچه باش ، همیشه بیاندیش فردا دیگر نیستی .

اینست که من همیشه حرف اخر را اول میزنم چون نگرانم اگر از اول شروع کنم و به مقدمه چینی و امثال اینها بپردازم به حرف آخر نرسم .

 

مجموعه اثار ۲۰ ( چه باید کرد ؟) ، ص ۱۶۰

 

مطالب مرتبط

Subscribe
Notify of
guest
8 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
امین
امین
جولای 27, 2011 1:44 ق.ظ

سخنان زیبا درباره زندگی از دکتر شریعتی در حد یکی دو خط بگذارید.

آشنای شما
آشنای شما
جولای 31, 2011 1:18 ب.ظ
Reply to  امین

چرا فقط یکی دو خط ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ش
ش
سپتامبر 3, 2011 8:37 ب.ظ

مرسی واقعا دستتون درد نکنه

ف م
ف م
سپتامبر 5, 2011 4:30 ق.ظ

بسیار عالیست که دکتر شریعتی را زنده نگاه داریم

mona
mona
اکتبر 6, 2011 8:54 ب.ظ

سلام بر تمامی عزیزان
می دونم همه شما مثل من عاشق دکتر هستید من زیاد خوابشو می بینم دیشبم خوابشو دیدم حال خوشی دارم همیشه همینطوره تا چند روز منقلب میشم
دوست داشتن خیلی خوبه اما نمی دونم در مورد خودم چی بگم اینقدر دوستش دارم و برام عظیمه که وقتی کتاباشو دست میگیرم دیگه نمی تونم بخونمش فقط بغلش میکنم و از این حس عظیم گریم می گیره و می بوسمش البته قبلا اکثر کتاباشو خوندم
بیش از همه باغ ابسرواتورش خیلی بامزه بود
همگی خوش باشید

dtabbas
dtabbas
نوامبر 25, 2011 6:23 ب.ظ

دکتر فقط = با همه هستی
یادشون گرامی

ali
ali
فوریه 13, 2012 1:34 ب.ظ

با سلام
دکتر شریعتی تمام زندگی منه . لطفا تمام کتابهارو کامل واسه دانلود بگذارید .
از زحمتهای شما تشکر

جلال
فوریه 18, 2012 6:49 ق.ظ

و امّا! و امّا مگر می شود در ایران و خراسان و سبزوار بود و به یاد انسان اسطوره ای تاریخ ایران نبود! مگر می شود در ایران و خراسان و سبزوار بود و از انسان اسطوره ای تاریخ ایران زمین هیچ نگفت! به یاد خاطرات ایام انقلاب و سال ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی افتادم! “آری اینچنین بود برادر!” آنروزهایی که دانش آموزی روستایی بودم! آنروزهایی که کتاب های دکتر شریعتی دست به دست می گشت! “آری اینچنین بود برادر!” پشت مسجد جامع روستایم گنجارود! کتاب های دکتر شریعتی را در تنهایی خود می خواندم! و از آن… Read more »