آیت‌الله منتظری: شریعتی حق زیادی به گردن فرهنگ و انقلاب ایران دارد

آیت الله العظمی منتظری:
بنظر من این برخوردهایی که بعنوان روحانیت با مرحوم دکتر شریعتی و اخیرا با دکتر سروش شده به این شکل است که گویا ما خودمان را معصوم و آگاه به تمام مسائل شرعی میدانیم و آنها را آدمهای منحرف،  این اساسا یک برخورد غلطی است. دکتر شریعتی حق زیادی به گردن فرهنگ و انقلاب ایران دارد، جوانان کشور را از دامان مارکسیسم نجات داد و به اسلام متوجه کرد.
نمیخواهم بگویم اشتباه نداشت،مگر ما روحانیت اشتباه نداریم؟ درست نیست ما خودمان را مطلق فرض کنیم.
ما باید به اندیشه های مختلف اجازه دهیم حرفشان را بزنند جایی هم اگر به نظرمان رسید حرفشان درست نیست محترمانه جواب آنها را بنویسیم.

(کتاب جلوه های ماندگار حکمتهایی در محضر فقیه مجاهد آیت الله منتظری)

2 دیدگاه دربارهٔ «آیت‌الله منتظری: شریعتی حق زیادی به گردن فرهنگ و انقلاب ایران دارد»

 1. باسلام خداوند روح پر فتوح هر دو این بزرگواران را قرین رحمت و فرح سازد جای این بزرگواران در این وانفسای دلتنگی خالی است . بر روان پاکشان درود و سلام

 2. با سپاس فراوان از مطالب ارزنده ی سایت….
  شریعتی چند بعد وجودی دارد. عده ای می گویند او تنها بر بعد اجتماعی دین تاکید نموده و از دین تنها مسائل اجتماعی ان را مطرح کرده است…….
  عده ای می گویند که او تنها اسلام سرایی نموده است. به عبارتی بهتر همان مسائل تاریخی و اجتماعی را به زبان زیبای ادبی و به شکلی زیبا بیان نموده است…..
  عده ای می گویند او نماینده ی بیداری اسلامی در عصریست که انسانیت در پرتگاه سقوط قرار دارد. در عصری که مکاتب منحط غربی با اظهار نظرهای سطی و تک بعدی خویش جیگاه انسان و مقام انسانیت را متزلزل کرده بودند و می کنند او همچون اقبال و سید جمال فریاد بازگشت به خود و اصول اصیل اسلامی را سر داد………..
  عده ای دیگر می گویند او یک عارف و عاشق بود که از دل درد و رنج مردم برخاسته بود و در دفاع از مردم می زیست تا اینکه مرد…….
  عده ای دیگر می گویند او یک مبارز اجتماعی بود که به استبداد ساواک تن نداد……………
  عده ای دیگر می گویند که او سوز شیعه بودن را داشت همچنانکه از آثارش پیداست……….
  عده ای می گویند او با قلم و زبان گویای خویش توانست شخصیت های اصیل صدر اسلام را به نسل جدید معرفی کند……

  نمیدانم من چه بگویم…منی که بیش از ده سال از اولین آشنایی من با این مرد بزرگ می گذرد..منی که همه ی این ابعاد را با هم در او می بینم..منی که لایه های دیگری از او و آثار او را کشف کرده ام….

  در ذهنیت من او نماد بیداری اسلامی بازگشت به خویش مبارزه عشق عرفان قلم مبارزه و آزادی بود……
  من خوب می دانم که تحجر قدیم و تفنن جدید هنوز اجازه نداده است که او به ما و به نسل ما شناسانده شود آنگونه که شایسته اوست….
  امیدوارم چیزی ننوشته باشم که خلاف حقیقت وجودی او بوده باشد..

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *