نظر “علی مطهری” در مورد قیاس مطهری و شریعتی

به گزارش سایت نیمه حرف به نقل از باشگاه خبرنگاران؛فردا پنج شنبه 29 خرداد سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی (1356) است.فعالیت دکتر شریعتی همزمان با فعالیت‌های استاد شهید مرتضی مطهری بود که وی نیز 12 اردیبهشت 1358 به شهادت رسید. نظر
 هستند کسانی که همواره درصدد مقایسه این دو شخصیت با یکدیگر بوده و بنا دارند به هر دلیلی یکی از این دو شخصیت برجسته را مورد مقایسه قرار داده و به تخریب آن‌ها دست بزنند.
 
در آستانه سالروز درگذشت دکتر شریعتی موضوع قیاس این دو شخصیت را با علی مطهری فرزند استاد مطهری در میان گذاشتیم.
 
علی مطهری که در حال حاضر به عنوان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر دور دوم حضور خود در مجلس شورای اسلامی را سپری می‌کند در این رابطه به باشگاه خبرنگاران گفت: شهید مطهری یک اسلام شناس بوده و علوم اسلامی را از سرچشمه‌های اصیل گرفته بود.
 
وی افزود: هم چنین شهید مطهری اساتید بزرگی را دیده و خودش نیز از یک نبوغ خاصی برخوردار بود.
 
وی افزود: اما دکتر شریعتی یک جامعه شناس بود که با تاریخ اسلام و فلسفه تاریخ آشنایی داشت بنابراین این دو شخصیت با هم قابل قیاس نیستند.
 
نماینده تهران تصریح کرد: مطالعات اسلامی دکتر شریعتی از منابع اصیل نبوده، تحصیلاتش در اروپا بوده است بنابراین نباید انتظاری که از شهید مطهری داریم از دکتر شریعتی هم داشته باشیم.
 
وی گفت: به تصریح شهید مطهری اشتباهاتی هم در آثار دکتر شریعتی وجود دارد.
 
وی افزود: بالاخره ضمن اینکه دکتر شریعتی خدماتی را در سوق دادن جوانان به اسلام داشت اشکالاتی هم در آثارش بود.
 
مطهری گفت: گروهی مثل فرقان نیز خودش را مدیون و پیرو دکتر شریعتی می‌داند (گروه فرقان همان گروهی که استاد مطهری را به شهادت رساند).
 
وی تصریح کرد: در کارهای دکتر شریعتی آثار مثبت و منفی با هم وجود داشت. 
 
فرزند استاد مطهری در خصوص این که آیا آثاری از استاد وجود دارد که تا به حال چاپ نشده و یا در دست انتشار است گفت: بله، هنوز آثاری از این دست وجود دارد و انتشارات آن را موسسه صدرا برعهده گرفته است

8 دیدگاه دربارهٔ «نظر “علی مطهری” در مورد قیاس مطهری و شریعتی»

 1. سلام
  از اینکه توانستم بعد مدتی دوباره شما را پیدا کنم واز وبسایت بسیار خوب ومملو از واقعیت ها استفاده کنم بسیار خوشحالم

  آرزو می کنم همیشه موفق باشید

 2. با سلام
  فکر نمی کنم ایشون در حدی باشند که بخوان دریاره شهید مطهری و دکتر شریعتی به کرسی قضاوت بنشینند

 3. با سلام
  من میگیم بیاید تمام نظر ها وحرفها درباره ی دکتر یا واقعیت ها بشنویم نباید فکر کنیم همه باید طبق نظر ما نظر بدهند ما حر فها را می شنویم اما قبول یا درستی حرف آنه با ذهن ماست هرگز شناخت ما را بعضی حرفها خدشه دار نمی کند درود برشما

 4. ایشان آقای مطهری را می گویم لطف نه نظر بدهید نه هیج گاه قضاوت کنید لطفا کمی فروتنی بد نیست

 5. همه می گویند دکتر شریعتی اشتباهاتی هم دارد خوب لطفا یک اشتباهش را بنویسید و نقل کنید با ذکر منبع سخنرانی

 6. جوری می گویندمعلم شهید دارای اشتباهاتی بوده که انگار شهید مطهری معصوم بوده اند.
  شهید بزرگوار آیت الله دکتر بهشتی در سخنرانی ای می گوید: «این نهضت بر سه پایه استوار است: رهبری امام، ایدئولوژی دکتر شریعتی و مبارزه مسلحانه محاهدین خلق».
  ما از شهید مطهری هیچ کتاب و سخنرانی ای برای شوراندن مردم علیه شاه سراغ نداریم. تنها کتابی است تحت عنوان «پیرامون انقلاب اسلامی» که حاوی سخنرانی ها و مصاحبه ای با دکتر سروش (همه مربوط به پس از پیروزی انقلاب) است. ایشون در کل نقش چندانی در پیروزی انقلاب اسلامی نداشتند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *