facebook

۸
این نوشتار توسط اِنی کاظمی در تاریخ ۱۰ام آذر، ۱۳۸۸ و در دسته "زندگینامه یا بیوگرافی" ارسال شده است.

نگارنده :اِنی کاظمی

دکتر علی شریعتی

دکتر علی شریعتی در دوم آذرماه ۱۳۱۲ در دهکده مزینان از توابع سبزوار به دنیا آمد. اولین معلم او پدرش، محمد‌تقی شریعتی بود.

شریعتی دوران دبستان و دبیرستان را در مشهد گذراند و از سال نهم تحصیل وارد دانشسرای مقدماتی شد. او پس از دو سال فارغ‌التحصیل شد و در دهات اطراف مشهد به آموزگاری پرداخت. و طی پنج سال موفق به اخذ دیپلم و لیسانس گردید. شریعتی در دبیرستان با یک رشته تحرکات سیاسی از طریق «کانون نشر حقایق اسلامی» که پدرش مؤسس آن بود آشنا شد و از همان سالها فعالیتهای سیاسی بر ضد رژیم را آغاز کرد. دوران تحصیلات او در دانشگاه با اوج مبارزات ملت ایران با انگلستان به هنگام نخست‌وزیری دکتر مصدق مصادف بود که در آن زمان او در خراسان از سران نهضت ملی محسوب می‌شد. پس از کودتای ۲۸ مرداد، شریعتی مبارزات مخفی را علیه رژیم شاه آغاز کرد. او در ۱۳۳۴ اولین اثر خویش را تحت عنوان «مکتب واسطه،‌اسلام» انتشار داد و در ۱۳۳۶ به همراه عده دیگری دستگیر و به مدت ۲۹ روز در تهران زندانی شد. پس از آزادی از زندان تحصیلاتش را ادامه داد و سرانجام در ۱۳۳۸ با بورس تحصیلی عازم فرانسه شد. او در اروپا با سازمانهای انقلابی متعلق به کشورهای اسلامی همکاری می کرد. شریعتی از بنیانگذاران نهضت آزادی ایران در خارج از کشور بود. فعالیتهای شریعتی در خارج از کشور فقط محدود به مسائل ایران نبود. او همکاری صمیمانه ای با نهضتهای آزادیبخش و جنبشهای آزادیخواهانه کشورهای دیگر چون کنگو، الجزایر و فلسطین داشت؛ وی در تظاهرات آنان حضور یافت و به زندان سیته فرانسه افتاد. شریعتی مقاله‌های زیادی علیه امپریالیسم و صهیونیسم نگاشت و حتی در جمع‌آوری کمکهای مالی برای جبهه آزادیبخش فلسطین حضوری فعال داشت. او طی اقامتش در فرانسه با نویسندگانی چون لوئی ماسینیون (که استادش بود)، شوارتز، ژان پل سارتر، هانری لوموز، کوکتر آشنا شد و فلسفه غرب و جامعه‌شناسی آموخت. زندگیش در پاریس همراه با قناعت و فقر بود، چنانکه با همسر و سه فرزندش در یک اتاق می‌زیست. پس از پایان تحصیلات و اخذ دکترا در جامعه‌شناسی و تاریخ اسلام از دانشگاه سوربن، در تابستان ۱۳۴۳ به ایران بازگشت. اما در مرز به جرم فعالیت علیه حکومت دستگیر شد و مدت یک ماه به زندان افتاد. اقدامات سازنده شریعتی از زمان استادی دانشکده ادبیات دانشگاه مشهد ـ ۱۳۴۵ـ شروع شد و سرانجام کارش به حسینیه ارشاد و آشنائی با استاد مرتضی مطهری کشید و آوازه شهرتش در همه جا پیچید. نتیجه درسهای شریعتی در حسینه ارشاد انتشار تهمتها و فحاشیها از سوی رژیم شاه نسبت به وی بود و سرانجام نیز حسینیه ارشاد تعطیل و شریعتی متواری گردید. شریعتی به دنبال دستگیری پدرش ناگزیر خود را معرفی کرد و ۱۸ ماه مورد شکنجه و آزار قرار گرفت. وی سرانجام در شب عید سال ۱۳۵۴ از زندان آزاد شد، ولی همیشه تحت نظر بود. او در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۶ با گذرنامه «علی مزینانی» از ایران خارج شد و یک ماه بعد در ۲۹ خرداد همان سال به طور نامعلومی در شهر «ساوت همپتون» انگلستان درگذشت. جسدش را به سوریه حمل کردند و در ۶ تیرماه ۱۳۵۶ در کنار حرم حضرت زینب (س) دفن کردند. آثار شریعتی در تیراژهای بسیار بالا به چاپ رسیده است.

۸ دیدگاه

 1. محمد حسين می‌گه:

  در صورت امکان چکیده مطالب مهم کنجانده شود

  [پاسخ]

 2. احسان می‌گه:

  بشریت تا کنون چنین مرد آزاد اندیش و فیلسوف را ندیده است.درورد بر روح والامقام ایشان.

  [پاسخ]

 3. عطیه می‌گه:

  بی شک دکتر علی شریعتی یک اسطوره است.استادی است بی نظیر که در مکتب با ارزش و بی ریااش درس عشق و چگونه زیستن را به بشریت اموخت.ای کاش مرگ برای امثال دکتر علی شریعتی وجود نداشت که تا ابد در محضر وصف ناشدنی اش می اموختیم حقیقت را.به ایرانی بودنم افتخار میکنم زیرا خطه بزرگ مردانی همچون علی شریعتی است.روحت در ارامش ای نور.

  [پاسخ]

 4. اميد می‌گه:

  او بی شک اسطورهای بو د که بنیان زندگی متحجران رمال را در اندک زمانی به لرزه درآورد

  [پاسخ]

 5. مهدی می‌گه:

  ۱-چه بسیار آدمای بودن که قلبشون برای ایران می زده و قدرشون و ندونستیم و از دنیا رفتن و الان هم کسایی رو داریم که ایرانی اصیل باشند
  ۲-و برای هر چیری یک مسئول تحقیق می ذاریم مثلا برای امام موسوی صدر دکترهم شخص کمی نیست پس علت مرگش هم باید معلوم بشه………

  [پاسخ]

 6. samereh می‌گه:

  با تشکر وسپاس فراوان از وبلاگ بسیار خوب شما
  ای کاش کتب دکتر شریعتی رو اجازه چاپ بدن که ما مشکل برای تهیه اونا نداشته باشیم.

  [پاسخ]

 7. مهرداد احمدی می‌گه:

  چرا عنوان اصلی دکتر شریعتی یعنی ” معلم انقلاب ” را ذکر نکردید .

  [پاسخ]

  محمدعلی ناظری پاسخ در تاريخ فروردین ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۲۳ ب.ظ:

  معلم انقلاب نه!!

  معلم انقلابی…

  [پاسخ]

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + ""