حجاب در تفکرات شریعتی و مطهری

پای به سن تکلیف گذاشته ایم، بزرگان گفته اند که دختر باید خود را حفظ کند و از نامحرم خود را بپوشاند. همچنین اگر در خانواده ایی با بنیه دینی کم نیز بوده ایم باز این “باید” را به گونه ایی دیگر قبول کرده ایم. از طرف دیگر هم اگر در خانواده ایی پرمایه از لحاظ دینی زندگی کرده ایم “باید” ی حجاب، باز هم ما را فرا گرفته است.

با دوستان که صحبت میکنیم، وقتی مقوله حجاب و پوشش به میان می آید اکثراً با دلی پر میگویند که باز هم کلاس دینی و آخوند موعظه کن و این را بکن، آن را بکن ! میگذریم از مسببان و بانیان این منفی نگری ها به دین که هر چه کردند برای آخرت خود آتش اندوخته اند. اما حرفمان این است که چرا وقتی صحبت از حجاب میشود، نا خودآگاه همه نظرها به سمت “چادر” که پارچه ایی است معمولاً سنگین و سیاه رنگ، جلب میشود و این زمان است که جبهه گیریها آغاز و حجاب زیر سوال میرود و گاهی حتی دین نیز زیر سوال میرود و به محدودیت نمایی و خفگان متهم میشود ؟!

فی الواقع تعریف دین اسلام از حجاب “چادر” است؟ این بحث از آن جمله موضوعاتی است که بسیار در موردش نظریه داده شده، نقد زده شده و گاه ذات آن نیز انکار شده است. حال با توجه به قبول اصل وجود حجاب برای زن در دین اسلام، موضوع این است که حجاب تعریف شده در اسلام منحصراً به چادر ختم میشود یا همین فرض که “چادر” حجاب برتر است؟ شاید در باب آسیب شناسی چادر سخن گفتن در این نوشته بجا و معقول نباشد. اما اگر این امر را قبول کنیم که حجاب در دین اسلام “چادر” تعریف نشده است، بسیاری از منفی نگریها و جبهه گیری ها به اصل مقوله حجاب، از بین برود و بشود در نوع پوشش و حجاب سخن به میان آورد.

دکتر در باب مقوله حجاب و “چادر” نظر بجایی را مطرح کرده اند که : ” اصل حجاب اسلامی بعنوان یک قانون فقهی یک اصلی است که هر انسان آگاه و روشنی برایش منطقی قابل پذیرش است. اما امروز این سنت و این اصل اسلامی چنان مخلوط شده که در ذهن همه بصورت دو کلمه مترادف ( حجاب – چادر ) در آمده است و آنوقت روشنفکر به عنوان حمله به چادر، به حجاب حمله میکند! و متقابلاً متعصبین بعنوان دفاع از حجاب، متاسفانه از چادر فقط دفاع میکنند و هر شکل دیگری را نفی میکنند و بشدت منکر میشوند.” ( پاورقی ۱ )

میبینیم که دکتر شریعتی به عنوان یک روشنفکر جوان انقلابی و در آن دوران این چنین دقیق خلط انگیزه و انگیخته حجاب را موشکافی میکند و در ادامه به آسیب شناسی این بحث اشاره میکند : ” میبینیم در این تصادم چه چیزها از بین میروند و مجال برای طرح چه حقایقی از دست میرود ” ( پاورقی ۱ )

متاسفانه حقیقت همین است که بسیاری از باورها و اعتقادات دینی ما در اسلام دچار اینچنین تعارضها شده اند و برداشتهای نابجا و نا صحیح موجبات ضربه به دین را فراهم کرده و ثابت شده است این جراحات عمیق اگر دچار عفونت نشوند، خیلی دیر تسکین پیدا میکنند. بسیاری از روشنفکران ما در باب حجاب سخنها دارند چنانکه استاد نیز میگوید :
” مساله چادر بعنوان یک مشکل و یک اصل اسلامی است و چادر در یک شکل خاص، یک سنت اجتماعی برای قوم خاص است. از این دو یکی بر حسب اختلاف در آب و هوا، نظام اجتماعی و در مرحله فرهنگی از این مملکت به آن مملکت، از این زمان به آن زمان، این فرم تغییر پیدا میکند.” ( پاورقی ۲ )

چنانکه اکنون نیز به وفور میبینیم مادرانی چادری همراه دخترانی با پوشش غیر چادر. این امر نشان دهند همان مقتضیات زمان و فرهنگ هر کشور است که به ظاهر با این تضاد فرهنگی بین مادر و دختر نمود می یابد. نکته ایی که قابل ذکر در جامعه امروز ماست،‌ انحراف از قبول یک اصل طبیعی است. با تاسف تمام شاهد هستیم که امروز، علت فرار از چادر و در واقع اصل حجاب و بی بند و باری فرهنگی، دین گریزی و دل زدگی از مقوله حجاب است که بین دختران و زنان امروز ما بسیار دیده میشود. فراری که شاید با سطحی نگری بتوان آن را با تجدد و تمدن همخوان و همسو دانست. که در واقع همین فرار یکباره و افسار گسیخته باعث این بی بنده و باری های جامعه امروز است که آسیب شناسی جدی و عمیق را میطلبد.

استاد مطهری در کتاب مساله حجاب، ابتدا اصل حجاب را مطرح کرده اند و پس از آن با توجه به مقتضیات فرهنگی و عرف جامعه پوشش را قابل تغییر و انعطاف پذیر دانسته اند. در واقع در بحث حجاب ما نباید سطحی بنگیریم و اصل انعطاف پذیری و تجدد دین را به فراموشی بسپاریم. چه بسیار دختران و زنانی که در جامعه با حجابی معقول و قابل پسند اسلام، زندگی میکنند اما بیشتر از زنان بی بند و بار، تحمیل میشوند و متهم به ساده انگاری دینی. این تعصبات نا رواست که باعث نفرت از دین و حجاب شده و موجبات بهانه گیری هایی مثل محدودیت حجاب، ناحق کردن حقوق زن و قدیم بودن دین را موجب میگردد.

کاش متولیان دین امروز ما میدانستند با اظهار نظرهای سطحی و کوبنده و متعصبانه از وضعیت فرهنگی جامعه، چه ضربات مهلکی بر تن دین وارد میکنند. کاش کمی هم به فکر جبران ضربات پیشین خود بودند، اما حیف که این کاشها راه به جایی نخواهد برد و این مردمان سرزمین اسلام، همچنان در گرداب نابخردی آنان فرو خواهند رفت.

پا ورقی :
۱- انتظار عصر حاضر از زن مسلمان – دکتر شریعتی
۲- مساله حجاب – استاد مطهری

مطالب مرتبط

Subscribe
Notify of
guest
41 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
سارا
سارا
آوریل 20, 2010 3:14 ب.ظ

اگه مساله حجاب انعطاف پذیر است.پس میشه در جامعه ی امروزی تغییراتی در آن ایجاد کرد؟

محمد
محمد
ژوئن 9, 2010 10:28 ق.ظ
Reply to  سارا

اگر در ایران نباشد بله.اگر خیلی مایلید که ادامه جواب من را بشنوید به مطلب زیر توجه کنبد. روزی مرد مسیحی که تازه مسلمان شده بود.به پیش یکی از عالمان مسلمان میرود و به او اینگونه سخن می گوید: من قبلا وقتی مسلمان نبودم هیچ تفاوتی برای نداشت کسی که از کنارم می گذرد مرد باشد یا زن .بد باشد یا خوب.ولی الان وقتی دختری با حجاب کامل از کنارم می گذرد وسوسه می شوم که کاری کنم. عالم در جواب با روی باز به آن شخص می گوید که الان تازه داری مسلمان شدن را می فهمی. پس شما… Read more »

محمد
محمد
نوامبر 23, 2010 2:23 ب.ظ
Reply to  محمد

این حرف شما قبول اما به نظر من در مسله حجاب باید یک بازفهمی اساسی بشه چون انقدر دین و بزرک کردن و حجیم که جوانی مثل من میترسه اصلا طرفش بره.انقدر بستنش که ادم فکر میکنه اگه بره سمت دین دیگه دنیا رو باید بی خیال بشه
بد بخت کسی که دنیا رو به خاطر اخرت رها کند و بد بخت تر از ان کسی است که اخرت را به خاطر دنیا رها کند
این حرف حضرت علی با دیدی که الان برای جوانها درست کردن خیلی فرق میکنه…

عمار
آوریل 24, 2012 3:09 ب.ظ
Reply to  محمد

خوب برادر اون فرد مسیحی از کجا معلوم مسلمان شده؟
من که ۲۰ ساله مسلمانم همچین حسی نداشتم اتفاقا وقتی یک خانوم با حجاب کامل از کنارم رد میشه بهش احترام فوق العاده ی قائلم واونو بهتر از خودم می دونم

تأسف
تأسف
دسامبر 22, 2010 9:47 ب.ظ

نمیدانم چه شده که آنان که فقیر علم دینند خود را غنی آن میبینند و اغنیا را نیز فقیر میشمارند. نمیدانم چه شده که آنان که فقیر علم دین را میبینند او را غنی آن میخوانند. چرا زمانه نادانان را دانا و دانایان را نادان میداند؟ آیا معصوم(علیه السلام) قتیل الحمار را شهید خواند؟ چرا زمانه هر کس را که زمین میخورد یا زمین او را میخورد شهیدش خطاب میکند؟ حجاب زهرا(سلام الله علیها)، فعل زهرا(سلام الله علیها)، قول زهرا(سلام الله علیها) ملاک عمل ماست یا اجتهاد برباد ریشه در آبان؟ زهرا(سلام الله علیها) ریشه در فردوس دارد. او میفهمد… Read more »

حامد
حامد
اکتبر 13, 2011 3:00 ق.ظ
Reply to  تأسف

تائسف بد ضایع شدی ها‏!‏
دیدی که عقل کل نیستی و خیلی ‏
ها ‏
بیشتر ‏
از ‏
تو ‏
میفهمن
خوب مگه مجبوری حرفی بزنی که خودتم ‏
درستشو ‏
نمیدونی
اصلا چرا گفتم درستشو
برای من ثابت کن که همه چیه قرآن درست
ثابت کن که دستکاری و تحریف نشده
معجزه تویی معجزه یه الاغه معجزه یه سوسکه معجزه عقل و شعوره که بعزیا ازش استفاده نمیکنن
پس لطفا ‏
دست ‏
از این به ‏
نظر من یحرافه گویی ‏
هابردار

خداعقل داده بیندیش چه صحیح است
خداعقل داده بیندیش چه صحیح است
دسامبر 5, 2011 2:57 ب.ظ
Reply to  حامد

حامد جان توقران چیزی بجز حقیقت ومنطق ودرس نیست – بابت تحریف یاصحتشم کسی لازم نیست ثابت کنه خودت باید زحمت بکشی بگردی توهمین زمانه خودمونم معجزات هست همون ملاکاظم اراکی برو بپرس ببین اگه قصد داری راه صحیحو پیداکنی/؟

نیما
نیما
جولای 19, 2011 4:00 ب.ظ

آقای تأسف …
شما و هم‌فکرانتان خیلی وقت است که در ایران منسوخ شده‌اید، جواب به شما اصلا نیاز به دلیل و منطق ندارد.
چون سوال شما در اصل دلیل و منطق ندارد.

فاطمه
فاطمه
جولای 23, 2011 9:31 ب.ظ

جناب تاسف تو مختاری هر چه می پسندی برای خود بپسندی نه برای دیگران حکم کنی هر حجابی که می پسندی بر گزین اما برای دیگران نظر نده.

عمار
آوریل 24, 2012 3:13 ب.ظ
Reply to  فاطمه

لطفا دیگران هم خودشان را برای دیگران آشکار نکنند وهرجه دارند برای خوشان نگاه دارند

هیولای جهل
هیولای جهل
آگوست 25, 2011 9:52 ب.ظ

جناب تاسف این کلمه ی برجستگی باز جدیدا از تو قران پیدا شده؟!!! ( ضمنا دوستان عزیز در هیچ کجای قران حجاب اجبار شناخته نشده، و مهمتریت حجاب ، حجاب درونی شماست…

محمدعلی ناظری
Admin
آگوست 27, 2011 2:22 ق.ظ

در قرآن و دین هیچ اجباری نیست دوست عزیز..

لااکراه فی الدین!

رها
دسامبر 16, 2011 1:44 ق.ظ

این ایه واسه کسیه که هنوز وارد دین نشده جناب! نه واسه ما که ادعا می کنیم مسلمونیم و میزنیم زیر همه چی. اگه وارد اسلام شدی مرد و مردونه باید تا تهش بری.
پس این ایه واسه اختیار در انتخاب دینه. نه در انجام اعمال!!!

محمدعلی ناظری
Admin
دسامبر 19, 2011 1:48 ق.ظ
Reply to  رها

لطفا نظرات فقهای اعلم را در این مورد مطالعه کنید

در عصر حاضر نظریات آیه الله العظمی منتظری (س)

رها
دسامبر 18, 2011 5:36 ب.ظ

سلام تو قرآن آیه های دیگه ای هم بود خواهشا تفسر به رای نکن.

سید
سید
آگوست 30, 2011 6:41 ب.ظ

با سلام واقعاً جای تأسف داره که بعضی ها در مورد دین، اسلام، حجاب و قرآن اینطور فکر می کنند البته این تأسف برای اونا نیست بلکه برای حکومت اسلامی، مسئولین و خانواده هاست. بی مورد نیست که خداوند می فرماید یک ساعت تفکر از ۷۰ سال عبادت برتر است. در بسیاری از دستورهای دینی به اقتضای فهم و شعور و درک مردم زمانه مسائلی بیان شده که شاید برای ما امروزی ها قابل هضم نباشد. و این وظیفه عالمان زمان ماست که دین را به زبان ما جوان ها و امروزی ها تفسیر کنند و تحویل ما بدهند. حالا… Read more »

حامد
حامد
اکتبر 13, 2011 2:43 ق.ظ
Reply to  سید

سلام میخوام راحت جوابتو بدم اینو گفتم که یه موقع بی ادبی برداشت نکنی حرفات درست این واقعیت جامعه امروز ماست اما آیا همیشه ماییم که باید خودمونو با جامعه وقف بدیم ‏ نه ایطور نیست ‏ گفتی اگه الان کسی رو بند بزنه بیشتر جلب توجه میکنه اره درسته راست میگی هنجار امروز جامعه میگه یه دختر تو خیابون مانتو اونم کوتاهشو بپوشه اگه غیر این باشه نا به هنجاره اگه فرا بیای بیرون و ببینی یه دختر با شلوار جین و یه لباس استین حلقه ای بیرون اومده ‏،‏ برات عجیبو نا به هنجاره نه؟ ولی یادت باشه… Read more »

سید
سید
اکتبر 17, 2011 1:29 ب.ظ
Reply to  حامد

سلام من اصلا نگفتم ماتنو کوتاه اشکال نداره. ببین ملاک ها و قوانین کاملاً‌ مشخص و واضح هستند. پوشش زن باید طوری باشه که مردان رو تحریک نکنه. من اینو گفتم. منظور از مردان هم همه مردان هستند. چه پسر ۱۲ ساله روستایی چه پرفسور ۶۰ ساله اروپا رفته. دوست عزیز شاید من و شما و خیلی از جوان های دیگر با دیدن برخی زنان و دختران تحریک نشیم، خوب طبیعی هم هست چون بعضی چیزها برای ما عادی شدن. اما خیلی های دیگر با دیدن یک نقطه کوچک هم حساس می شن. (برای نمونه در اینترنت سرچ کنید عکس… Read more »

رها
دسامبر 18, 2011 5:35 ب.ظ
Reply to  حامد

سلام عزیزم من یه دختر چادری هستم که تو دلت براش می سوزه،این انتخاب منه همونطور که مانتو انتخاب توئه بهرحال اگه روزی حس کنم روی سرم سنگینی میکنه برش میدارم اما جاش یه حجاب مناسب میزارم همه ما چادریها اونو به اجبار سر نمی کنیم.

mahtab
mahtab
ژانویه 26, 2012 5:13 ب.ظ
Reply to  حامد

سلام
آقا حامد من یه دختر چادری هستم و از تو می خوام که دلت برای من و امثال من نسوزه چون ما به اجبار کسی چادر سرمون نمی کنیم . این خواسته ی قلبی خودمونه

امیدوارم اینو درک کنی

سامان
سامان
سپتامبر 7, 2011 4:29 ب.ظ

سلام
از تمامی عزیزانی که مایل به شرکت در تمامی مباحث دکتر شریعتی میباشند در آدرس زیر دعوت به عمل آورده میشود .
وضعیت کنونی : ۱۴۵ عضو فعال
۰۹۳۷۹****۱۰

مدیر: درج شماره تلفن خلاف قوانین این وب سایت است

حسن
حسن
دسامبر 10, 2011 4:42 ق.ظ

با سلام
در کشورهای غربی که حجاب اسلامی معنی ندارد نیز مسلمان وجود دارد شاید بهتر از ما هم باشند.باید افکارمان را نیز اصلاح کنیم.اگر افکار اصلاح شود بی بندو باری از بین می رود و این آموزش میخواهد و تفکر و مطالعه.انسان به اندازه فهمش از خدا پاداش میگیرد تنها پوشش زنان راه حل نیست.باید به گونه ای باشیم تا بی حجاب تحریکمان نکند.نگرشمان را اصلاح کنیم…
یا حق

مهتاب
مهتاب
ژانویه 12, 2012 6:31 ب.ظ

سلام نظر من اینه که حجاب برای یه زن کاملاً لازمه . دوست عزیز من خودم یه دختر چادری هستم و اصلا دلم نمی خواد که چادرم رو از سرم بردارم و خواهشمندم که شما دلت برای اونایی که چادر سرشون می کنند نسوزه چون هیچ کس به اجبار چادر سرش نمی کنه . چادر نشون دهنده ی شخصیت انسانه . شما که خودت ادعا می کنی دلت برای اونایی که چادر سرشون می کنند می سوزه اگه ناموس خودت هم چادری باشه دلت براش می سوزه و سعی می کنی چادر رو ازش بگیری ؟ یا تشویقش می کنی… Read more »

نگین
ژانویه 13, 2012 3:09 ق.ظ

سلام وقتی ۱۳ -۱۴ ساله بودم حجاب رعایت میکردم شرایط زندگیم عوض شد ومن کم کم بیحجاب شدم ازحجاب وادمای باحجاب بیزار بودم فکر میکردم احساس میکنن خودشون میخوان برن بهشت ومن بیحجاب و قعر جهنم میبینن.. ..ولی با همه کاری که میکردم نمازم و میخوندم تو هر شرایطی وحتی اخر وقت… تا دوسال پیش که یه اتفاق منو دوباره به عقاید قبلیم برگردوند البته نه عقاید اکتسابی پوچ قبلی اینبار دیگه ۲۵ سال داشتم با کلی تجربه توروابط اجتماعی.. میخوام اینو بهتون بگم که من از حجاب خودم لذت میبرم کاری هم به دیگرون ندارم ..اعتماد به نفسم ده… Read more »

مرضیه
مرضیه
ژانویه 20, 2012 7:19 ب.ظ

سلام
آقا حامد ، من یه دختر چادری هستم و به هیچ نحوی حاضر نیستم که چادرم رو از سرم بردارم و ازت می خوام که دلت برای من و امثال من نسوزه چون ما به اجبار کسی چادر سرمون نمی کنیم . بدون که این حجاب و چادر خواسته ی قلبی ماست

امیدوارم درک کنی

دختری که انتخاب کرد
دختری که انتخاب کرد
ژانویه 26, 2012 8:09 ب.ظ

من آدمی بودم با افکار بسیار خاص مانتویی بودم و تیپ اسپورت میزدم تا حوالی بیست سالگی دوست پسر هم داشتم حتی میخوام بهتون بگم که من بی حجاب خیلی برا پسرها شیرین تر بودم و راحت به سمتم میومدن هر انسان مزخرفی تو تاکسی جرئت تعرض به حریمم رو به خودش میداد من زیبا بودم و این عامل موجب آزارم میشد تا روزی که تصمیم گرفتم البته من دانشجوی دانشگاه سراسری تهران بودم و کتاب از دستم نمیفتاد خواندم و خواندم الان چادر رو انتخاب کردم در برابر چشمهای گرد شده همه دوستام و خدا رو شکر ۳ سالی… Read more »

جلال
جلال
ژانویه 29, 2012 7:08 ب.ظ

آقای حامد چه بگویم ؟ تا مد سخن نگفته باشد ….

بیندیش و آنگه بر آور نفس …

شهرام
شهرام
فوریه 7, 2012 4:26 ب.ظ

سلام به همه دوستان مشکل ما اینه دین رو با سیاست قاطی کردیم خیلی از خانمها بخاطر نشون دادن نارضایتی از سیاست پوشش نامناسب دارن که وقتی میپرسی چرا میگن به اینا ربط نداره من هر جور بخوام لباس می پوشم حرف من اینه : گیرم که دولت ما بد ، که هیچم اینطور نیست ، ولی عزیزان اسلام چیش بده که ازش فرار میکنید؟ خدا مگه میتونه بد باشه؟ حداقل با خودمون رو راست باشیم “زن رو اگه مثل یه درخت بدونیم ، اگه دور این درخت حصار نباشه هرکسی رد میشه میوه هاشو میکنه و میره ، یا… Read more »

وسمانه
وسمانه
مارس 8, 2012 11:26 ق.ظ

بدون شرح : مستر همفر جاسوس انگلیسی در کشور های اسلامی در کتاب خاطراتش می نویسه: زنان مسلمان در حجاب سختی هستند که فساد به آن راه نمی یابد ما باید برای تسلط بر آنان زنان را تشویق کنیم که چادر از سر بیفکنند وبگوییم حجاب را خلیفگان بنی عباس رایج کردند واین یک دستور اسلامی نیست و آنگاه که زن مسلمان چادر از سر افکند جوانان را تشویق کنیم که به سوی آنان بروند تا فساد در میانشان افتد برای این منظور در دسترس قرار دادن شراب و همکاری دختران مسیحی بی حجاب و آراسته که در میان بازار… Read more »

محمدعلی ناظری
Admin
مارس 9, 2012 12:28 ق.ظ
Reply to  وسمانه

دوست عزیزی که نمی دانم اسمت فرزاد است یا سمانه و جنسیتت نیز ناشناخته مانده است!

همیشه کپی کردن بدون اطلاع کار صحیحی نیست.

دوست گرانقدر ، حجاب نه در پنهان نگاه داشتن مو ، بلکه حجاب برای زن و مرد در رفتار اوست!

چه زیاد مفاسدی که در پشت نقاب چادر صورت میپذیرد و چه کارهای ثوابی که توسط دختری که موی او عیان است.

معیار حجاب چادر و آن چیزی که در ذهن شماست نیست!

شاین
شاین
مارس 10, 2012 11:34 ب.ظ

🙂
یک سوال ! مگه نمیگید آزادی , بابا ج.ن یه سریها دوست دارن چادر سر کنن و به شما چه؟ اون داستان روزی مرد مسیحی که تازه مسلمان شده بود…. هم باید بگم که خود اوون یارو مریض بوده , مثلا تو کشورای دیگه که حجاب نیست تجاوز و فساد کمه؟ بابا اینارو نگید توروخدا

من
من
ژوئن 4, 2012 5:44 ب.ظ

یه سری به این لینک بزنید در مورد حجاب خیلی بحث شده توش :
http://efafinstitute.ir/qa_dialog

سارا
سارا
آگوست 20, 2013 4:07 ب.ظ

سلام.من یک زن متاهل هستم.نظر من اینه که حجاب کاملا شخصیه مثل نماز زکات و … تازه اینها از فروع دین محسوب میشه اما حجاب نه.به نظر بنده همه باید در نوع پوشش آزاد باشن خیلی خوبه که بعضی ها به چادرشون افتخار میکنن .اما در مقابل خوبه بی حجاب ها هم واسه انتخابشون آزاد باشن.این یعنی عین احترام به عقیده و مسلک افراد

ساناز
ساناز
سپتامبر 16, 2014 4:18 ب.ظ

سلام دوستان عزیز

چند نکته کوتاه:

۱- حجاب مسئله ای ذاتی است(مرد و زن ، فارغ از محدوده جغرافیایی)

۲- حجاب هم جلوه درونی داره و هم جلوه بیرونی

۳- حجاب مسئله ای شخصی نیست چون نمود خارجی داره.

۴- پوشش مناسب( از هر نوعی )سبب احترام بیشتر افراد جامعه به همدیگه میشه.

فروغ
فروغ
دسامبر 1, 2014 11:24 ب.ظ

سلام. راستش تمام صحبت هایی که شد جالب بود. چه اونهایی که در مورد حجاب میگن و چه کسایی که در مورد بیحجابی گفتن از دیدگاه و شاید تجربه ی خودشون بود. به نظر من حجاب شاید معنای خیلی بزرگ تر از پوشش داشته باشد. یعنی کاریه که باعث میشه شمارو به درجه ی بالاتری ببره یکم فکر کنید چرا به دنیا امدیم که فقط بخوریم و بخوابیم یا خرید بریم یا… خیلی مسایل دیگه هست که نشون میده هدف از افرینش اصلا کوچیک نبوده حجابی که سطح فکر شمارو ارتقا بده زیباست نه اینکه جو زده بشی و دوروز… Read more »

محمد
محمد
آوریل 3, 2016 3:41 ب.ظ

کاملی گر خاک گیرد زر شود ناقص ار زر برد خاکستر شود (مولوی ) در مغرب زمین بدون قوانین طلایی و وحیانی بلکه با استفاده از عقلانیت قوانینی در جهت رفاه و یا سلامت جامعه و یا به هر علتی تعیین کرده اند و رعایت می کنند و از ما که بهترین قوانین را که از سرچشمه وحی گرفته ایم موفق ترند. و جامعه ای سالمتر ، امن تر و آزادتر دارند بنابراین این نمونه عینی و تجربه شده ای که در وسعت مکانی به بزرگی همه قاره های اروپا و امریکاست و در وسعت زمانی به بزرگی ۵۰۰ سال… Read more »

تولد دوباره
تولد دوباره
اکتبر 11, 2016 8:42 ب.ظ

با سلام خدمت دوستان اولا یکی از بزرگترین سرمایه های انسان،ادب اوست اگر انسانی نتواند در بیانش کنترل کلماتش را به دست بگیرد و احساسش(خشم) بر منطقش غلبه کند حتی اگر حرف حقی هم بزند شنیده و پذیرفته نخواهد شد. من ۵ ساله که چادری شدم. در اسلام اجباری به پوشیدن چادر نیست ولی برخلاف نظر دوست گرامی ام که متن بالا را نگاشته اند چادر انواع مختلف دارد و تنها چادر کرپ است که سنگینه. دوم اینکه من خودم به شخصه با وجود کامل بودن حجابم قبل از چادری بودنم با پوشیدن چادر احساس کاملتر شدن حجابم را به… Read more »

تولد دوباره
تولد دوباره
اکتبر 11, 2016 8:51 ب.ظ

آقای ناظری بد نیست در معنای این آیه قرآن کمی تفکر کنید: الله ولیّ اللذین آمنوا یخرجوهم من الظلمات الی النّور و الذین کفروا اولیائهم الطاغوت یخرجونهم من النّور الی الظلمات اولئک اصحاب الناّر هم فیها خالدون نمیدانم معنای طاغوت را می دانید یا خیر؟ طاغوت یعنی بندگی برای غیر خدا نکته دیگر که لازم است بدانید این است که تا شخصی نتوانسته بر ظاهر نفسانی اش غلبه کند مطمئناً نتوانسته بر باطن نفسانی اش هم غلبه کند بنابراین این حرف شما از پایه غلط است که فرمودید: حجاب به پوشاندن مو نیست بلکه به رفتار است.درست اش اینست که… Read more »

تولد دوباره
تولد دوباره
اکتبر 11, 2016 8:58 ب.ظ

سارا جان سلام چقدر برای من عجیب است که یک خانوم متاهل اینگونه صحبت کند یعنی خلاف فطرت خودش! دوست عزیزم آیا شما هیچ گاه نگرانی نداری که همسرت عاشق یک زن زیباتر(البته با آرایش بهتر) از تو در خیابان یا مهمانی ای شود که حداقلش این است که در خانه با توست و دلش جای دیگر است؟ آیا اگر این احتمال حتی ۱ درصد هم باشد ارزش ندارد که حجاب توسط زنان رعایت شود. آیا عزت نفس تو به تو اجازه می دهد اینگونه صحبت کنی؟ لابد می گویی مرد من این جور مردی نیست یا اگر اینجوری باشه… Read more »

تولد دوباره
تولد دوباره
اکتبر 11, 2016 9:04 ب.ظ

نویسنده گرامی سلام بر شما یه نکته به خاطرم آمد. دکتر شریعتی حرف بسیار خوبی در کتاب حسین وارث آدم گفته اند که مفهوم کلّی اش اینست که حرفی که من الان می زنم ممکن است چند سال دیگر نظرم عوض شود و وحی منزل نیست و برای مثال کلاس استاد خارجی شان را مثال می آورند که در سمینار خود از مطالب استاد آورده بودند و استاد گفت چه کسی چنین مطلبی را گفته و دکتر شریعتی می گویند خودتان و استاد منطقی ایشان می گویند من آن حرف را در چند سال پیش زدم و الان حرفم چیز… Read more »

فرشته ..
فرشته ..
مارس 11, 2019 7:09 ق.ظ

سلام دوستان عزیز چرا اینهمه بحث؟!!! به نظر من مهمترین مسئله در مورد حجاب و سایر احکام اسلام این است که ما مسلمان هستیم و باید احکام اسلام را رعایت کنیم. حجاب برای همه چه مرد و چه زن واجب است منتها با توجه به شرایط هر کدوم . و از دیدگاه دیگه….. اگر کسی را دوست داشته باشیم مثلا همسر نامزد پدر و مادر و یا هر کسی دیگر آیا دلمون نمیخواد طوری رفتار کنیم یا لباس بپوشیم که اون خوشش بیاد؟ پس چطور برای رضایت خداوند که انقدر به ما مهربونه که هیچکس شکی نداره انقدر بحث و… Read more »