بهترین آهنگ های خوانندگان زن کرد

دنیای موسیقی یک ژورنال بین المللی است که با بررسی انواع آن به دنبال درک انتقادی هنرهای نمایشی و شیوه های فرهنگی شامل موسیقی ، رقص و تئاتر در سراسر جهان و همچنین زمینه های بسیاری است که در آنها بوجود می آیند. در این مقاله ، دانشمندان از چندین زمینه دانشگاهی ، محفلی برای بحث درباره موسیقی از سراسر جهان ، پویایی و معانی بسیاری از آنها بحث می کنند که  انواع مختلف آن در حال تغییر است. دنیای موسیقی – طیف گسترده ای از رویکردها را برای مطالعه تحلیلی موسیقی های جهان را در بر دارد، از جمله روش های بومی ، دیدگاه های پسااستعماری ، انتقادی و آهنگ های تلفیقی مدرنیته و بومی.

مروری بر تاریخ آهنگ های کردی

موسیقی کردی به موسیقی اجرا شده به زبانهای کردی و زبانهای زازا-گورانی اطلاق می شود. اولین تحقیق درباره موسیقی کردی توسط کشیش و آهنگساز مشهور ارمنی ، کومیتاس در سال 1903 آغاز شد ، هنگامی که وی کار خود را منتشر کرد که شامل دوازده ملودی کردی بود. در سال 1909 ، محقق ایسیا جوزف اثر “آثار یزدی” را منتشر کرد که در آن وی سیر و سلوک موسیقی یزیدیان را بازگو می کرد.

موسیقی کردی در گرامافون در اواخر دهه 1920 ظاهر شد ، زمانی که شرکت های موسیقی در بغداد شروع به ضبط آهنگ های اجرا شده توسط هنرمندان کرد کردند.در مجموعه ای از آهنگ ها و رقص های محلی کردی که توسط باستان شناس آمریکایی رالف س. سولکی در سال 1953 در حین کاوش در کوههای کردستان ضبط شده است ، دو فلوت نی لوله دار ، طبل و خوانندگان مختلف محلی حضور دارند. اصالت و صداقت ساده در این آهنگ ها از طریق این ضبط می درخشد. سولسکی خاطرنشان می کند که “دقیقاً مانند تصنیف کوهنوردان آپالاچی ما … این ترانه ها به موارد جهانی مانند مشکلات عشق و جنگ می پردازند.” یادداشت های لاینر شامل ترجمه متن آهنگ و همچنین توضیح مختصری درباره فرهنگ و تاریخ کردی است.

انواع موسیقی کردی

انواع مختلفی از سبک ها در فرهنگ کرد وجود دارد. بردز ، یا دنگبج ، رایج ترین است و از مهارت های موسیقی و خاطرات استثنایی خود برای نواختن آهنگهای کردی از یک روستا به روستای دیگر استفاده می کنند.

رایج ترین سازهای موسیقی برای رقص طبل و اوبو است ، شبیه تاپان و زورنا در مقدونیه. در بعضی مناطق ، که به دلایل مذهبی سازهای موسیقی نادرست تلقی می شوند ، رقص با آواز همراه است ، که در آن یک خواننده سنتی یک بیت خوانده و در ادامه منتظر جواب است ، که در پاسخ توسط رقصندگان دیگر تکرار می شود ، بیت جدید ، توسط رهبر تکرار می شود ، و در ادامه دوباره همان پاسخ و جواب رقصندگان…

تفاوت بارز بین آواز کورمانجی و سورانی این است که خوانندگان کورمانجی هنگام بداهه گویی سعی می کنند هرچه بیشتر کلمات را در یک عبارت موسیقی جمع کنند. در میان سوران ، گرچه این ویژگی در اربیل نیز یافت می شود ، اما در سبک آواز سورانی در سلیمانیه و کرکوک اصلا وجود ندارد.

موسیقی کردی در ایران

در ایران شهر کرمانشاه به عنوان یک مرکز فرهنگی برای موسیقی کرد شناخته شده است. موسیقی ایرانی و ترکی را می توان در اقوام کرد و سنت های موسیقی از مناطق کرمانشاه جستجو کرد و بسیاری از نوازندگان کرد در کرمانشاه مستقر هستند.

موسیقی کردی در عراق

در عراق ، موسسه کردی و میراث فرهنگی اقداماتی را برای بایگانی و دیجیتال سازی سوابق موسیقی کردی انجام داده است. کتابخانه مرکز مستقر در اربیل ، از زمان شروع ضبط موسیقی در سال 2004 ، بیش از 45000 بایگانی موسیقی را جمع آوری کرده است.

موسیقی کردی در ترکیه

موسیقی کردی در ترکیه از سانسور طولانی مدت رنج می برد و امروزه نیز در بسیاری از شهرها سانسور می شود. پخش ترانه های کردی از رادیو یا تلویزیون ممنوع شده است و برخی از کردها به دلیل حتی حمل و داشتن آهنگ های خاص کردی دستگیر شده اند.

دانلود آهنگ های کردی

وبسیایت تاریخ ما با گردآوری آهنگ های معروف خوانندگان زن کرد و همچنین بسیاری از آهنگ های کردی دیگر، یک مرجع مناسب برای دانلود این آهنگ ها به شمار می رود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *