مداحی ماه محرم یادآور نهضت سیدالشهدا

ماه محرم یا محرم الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی و به اعتقاد مسلمانان از جمله ماه های حرام است به همان گونه پیش از ظهوراسلام در دوران جاهلیت، جنگ و خونریزی در این ماه ها ممنوع  بود و حضرت محمد(ص)  نیز همان را تایید کرد .

ماه محرم یادآور دلاور مردی های یاران با وفای اباعبدالله الحسین ، فداکاری های زینب کبری، حضرت سجاد و همه اسرای کاروان امام حسین است . این ماه یادآور خطبه ها و شعارهای آگاهی بخش سالار شهیدان است. ماه محرم، ماهی است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده و به اثبات رسانده است که در طول تاریخ همیشه حق بر باطل پیروز شده است .

عزاداری در محرم  

اولین ردپای روضه خوانی در تاریخ ، مربوط به حکومت آل بویه است که در سال ۳۵۳ هجری مراسم رسمی عزاداری خیابانی در بغداد در ماه محرم برپا ساخت و دستور داد مردم در این ماه سیاه بپوشند .

بسیاری از شیعیان در این ماه برای امام حسین سیاه می پوشند وهمه جای کشور به صورت چشمگیری تغییر می کند و زن و مرد و پیر و جوان در مساجد و معابر و هیئت ها جمع می شوند و گریه و عزاداری می کنند .

سوگواری محرم در جاهای مختلف به صورت های گوناگون ‌انجام می شود . سوگواری محرم علاوه بر ابعاد مذهبی، ابعاد سیاسی و اجتماعی نیز دارد . سوگواری شیعیان به صورت خودجوش بوده و حکومت ها دخالتی در راه اندازی دسته های عزادار و برپایی مجالس سوگواری نداشته اند . در روایات هست که کسی که گریه بکند و یا بگریاند و یا به صورت گریه دار خودش را بکند این جزایش بهشت است ، و برای این است که این نهضت را دارد حفظ می کند .

عزاداری نه تنها با قرآن مخالفت و ناسازگاری ندارد بلکه از مصادیق شعایر الهی مودت و محبت به اهل بیت و مبارزه با ظلم و ستم می باشد . عزاداری امام حسین مقوله ای الهی -انسانی است و سرشتی دو گانه دارد که آمیخته از سنت الهی و سنت بشری است .

اهمیت و نقش عزاداری

آنچه موجب وحدت بین مسلمین می شود این مراسم عزاداری ائمه اطهار و به ویژه مظلومان و سرور شهیدان اباعبدالله الحسین است که حافظ ملت مسلمین به ویژه شیعیان است .

خون ملت های اسلام را، خون ابا عبدالله الحسین به جوش می آورد. عزاداری عاشورا را زنده نگه داریم در صورت نگه داشتن عاشورا کشور شما آسیب نخواهد خورد .

مداحی و آیین های آن

مداحی قدمتی به اندازه تاریخ بشریت دارد و حضرت آدم برای امام حسین سوگواری و عزاداری کرده است . نخستین مداح پس از واقعه عاشورا ، حضرت زینب بوده است که به بیان فلسفه های قیام امام حسین و حقانیت آن پرداخته است ‌.

مداحان در ضمن سخنرانی و مداحی باید فلسفه قیام امام حسین را بیان کنند وبا حفظ جایگاه و موقعیت خود اشعاری را انتخاب کنند که اثرگذار باشد و توجه داشته باشند که  دشمنان اسلام با همه ترفند ها در جهت فاصله گرفتن مردم از فیلم عاشورا و امام حسین تلاش کنند که در این میان نقش مداحان بسیار مهم و اساسی است . مداحی و خواندن شعر و ذکر مصائب همراه با غم و اندوه در مجالس عزای معصومین به ویژه امام حسین و یارانش رواج دارد.

نوحه نوعی از شعر مرثیه است که در مجالس به صورت جمعی اجرا و همراه با سینه زنی است و مداح می خواند . مداحی باعث شورانگیزتر شدن مراسم های عزا می شود و گرمای خاصی به این آداب می بخشد . صدای مداحان و ذکر معصومیت و مظلومیت ، شور بی حدی به دل هایمان روانه می کند و باعث می شود روش و سبک زندگی ائمه را از یاد نبریم.

دانلود مداحی بهترین مداحان

مجید بنی فاطمه یکی از مداحانی است که در سال های اخیر از بهترین مداحان بوده و قبل از شیوع کرونا مجالس سینه زنی باشکوهای را با حضور ارادتمندان به اهل بین برگزار می کرد. کاربران عزیز می توانند برای دانلود گلچین مداحی های جدید مجید بنی فاطمه با بهترین کیفیت و به صورت رایگان به سایت آپ آهنگ مراجعه کنند ‌.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *