آنچه باید درباره ویولن بدانید

لوتیرها در قرن شانزدهم ایتالیا مشغول ساختن ساز جدیدی بودند که صدای سوپرانو داشته باشد. آنها به دنبال ساز زهی بودند که مردم را با شادی وا دارد – همان تعریف کلمه لاتین ” Vitularia”. این کلمه از الهه رومی شادی و پیروزی، ویتولا، گرفته شده است. با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی آنچه باید درباره ویولن بدانید ، بپردازیم. همچنین میتوانید با مراجعه به  سایت ما ازآرشیو کامل آهنگ شوتی عربی جدید لذت ببرید.

ممکن است فکر کنید که صدای ویتولا شبیه “ویولن” نیست، حق با شماست. برای به دست آوردن ارتباط، باید بدانید که ویتولا در طول زمان معانی دیگری به دست آورد  که با ویولن مرتبط شدند. ویولن ساز زهی و آرشه‌ای است و کوچک‌ترین عضو سازهای زهی-آرشه‌ای است. برای نواختن معمولاً روی شانه چپ قرار می‌گیرد و با آرشه که در دست راست نوازنده است نواخته می‌شود.

یک لوتیر می تواند ویولن هایی در هر اندازه بسازد . ویولن‌ها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند تا نوازندگان ویولن در هر سنی ممکن است خوشحال شوند. دانستن این تاریخچه بسیار مهم است زیرا به توضیح اینکه چرا اندازه های مختلف ویولن وجود دارد کمک می کند. مورخان بر این باورند که نوازندگان و آهنگسازان می خواستند که حتی کوچکترین نوازندگان این ساز دوست داشتنی را با صدای بلندش به کار گیرند، آیا کودکان شاد مظهر شادی و جشن نیستند؟

کوک سیم‌های ویولن از زیر به بم به ترتیب:

  • می (سیم اول)
  • لا (سیم دوم)
  • ر (سیم سوم)
  • سل (سیم چهارم)

اندازه های ویولن از:

1/10: 36 سانتی متر ، مناسب برای کودکان 3-5 ساله

1/8: 38.5 سانتی متر ، همچنین مناسب برای کودکان 3-5 ساله

1/4: 44 سانتی متر ، ایده آل برای کودکان 4-7 ساله

1/2: 48.5 سانتی متر ، مناسب برای کودکان 6-10 ساله

3/4; 52 سانتی متر ، برای کودکان 9-11 ساله عالی است

4/4: 54 سانتی متر ، برای سنین 11 تا بزرگسال

طول های ذکر شده برای بدنه ویولن است ، آنها شامل صفحه انگشت و اسکرول نیستند. علاوه بر این، تقسیم سنی فقط یک پیشنهاد است. شما ممکن است یک کودک هشت ساله بلند داشته باشید که با نواختن یک ویولن کامل راحت تر باشد یا یک کودک ده ساله ظریف که با ساز 1/2 بهتر اجرا کند. همه چیز به اندازه گیری نوازنده ویولن مبتدی شما برمی گردد تا تناسب ساز مناسب خود را پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دسترسی به مقاله های متنوع ما به سایتtarikhema.org  مراجعه کنید

چگونه ویولن خود را تمیز کنیم

خوشبختانه، برای تمیز نگه داشتن ویولن خود ، به آب و صابون نیاز ندارید. لحن غنی ویولن شما از ترکیبی از عوامل ناشی می‌شود: سیم‌هایی که به‌خوبی کوک شده‌اند، آرشه‌ای که به خوبی آماده شده و انواع مختلفی از مرغوب ترین چوب‌هایی که از آن ویولن ها ساخته شده‌اند. حتی لاکی که چوب ساز شما با آن پوشانده شده است بر صدای آن تأثیر می گذارد. یک پوشش ناهموار می تواند صدای ساز شما را کاملاً مخدوش کند.

اولین قدم برای تمیز نگه داشتن ویولن این است که قبل و بعد از هر بار نواختن ویولن را پاک کنید . تنها با دست زدن به ویولن، بقایای روغن های طبیعی از اثر انگشت شما باقی می ماند. این آثار انگشت بیشتر از اینکه فقط ناخوشایند باشند، می توانند در طول زمان به ساز شما آسیب برسانند.

چگونه از ویولن خود مراقبت کنیم

در واقع میتوان گفت که محافظت از ویولن در برابر عناصر قانون شماره 1 مراقبت از آن است. مراقبت از ویولن به معنای محافظت از ویولن در برابر عوامل است.

مراقبت از ویولن شامل موارد زیادی میشود یکی از این موارد  نگهداری آن در محیط مناسب زمانی که آن را نمی‌نوازید  و منظور ما صرفاً نگه‌داشتن آن در بدنه‌اش نیست، حتی اگر این دقیقاً همان چیزی است که باید انجام دهید. از آنجایی که ویولن شما از چندین نوع مختلف چوب تشکیل شده است. هر کدام به نوع خود به دما و رطوبت حساس هستند . برخی نسبت به سایرین در برابر این شرایط مقاوم‌تر هستند، به این معنی که قرار گرفتن در معرض دما و رطوبت بالا (یا برعکس) می‌تواند منجر به ترک‌هایی در چوب و جدا شدن درزها شود. محافظت از ویولن در برابر دما و رطوبت بالا/پایین، قانون شماره 2 برای مراقبت صحیح از ساز شما است.

آیا داخل جعبه ویولن را دیده اید؟ روکش مخملی و بالشتکی است، بهتر است از ساز خود در برابر ضربه محافظت کنید. این دلیل خوبی برای حمل و نقل آن در جعبه است و در برابر عوامل مخرب محافظت می کند. همین نکات کوچک به شما کمک میکند تا ویولن خود را برای مدت طولانی تری داشته باشید و آواها و آهنگ های زیبایی را بنوازید و لذت ببرید . برای دسترسی به آرشیوهای متنوع آهنگ های ما به ویژه آهنگ های بیس دار محبوب عربی به ما بیپوندید و به دنیای موسیقی سفر کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *