زن در چشم و دل محمد (ص)

“… تعدد زوجات از اینگونه است. بی شک وجدان عصر ما از چنین اهانت زشتی نسبت به زن جریحه دار می گردد. اما در گذشته و به خصوص جامعه های ابتدایی، این اصل به بسیاری از زنان محروم و بی سرپرست که خود و احیانا فرزندان یتیم شان برای همیشه از زندگی گرم و امن و سالم خانوادگی محروم می شده اند، امکان آن را می داده است که آینده خویش را که در فقر و پریشانی و فساد تهدید می کرد، در پناه مردی که در آن روزگار تنها پناهگاه زن و کودک بوده است نجات دهد و خانواده ای که با مرگ سرخ که در گذشته غالبا سراغ مردن را می گرفت سرپرستش را از دست می داد و متلاشی می شد، سامانی تازه گیرد، چادر نیز چنین است، امروز بندی بر دست و پای زن تلقی می شود و روح قرن ما آن را برای زن زشت و حقارت آمیز می بیند، اما در گذشته نشانه تشخیص گروهی و حیثیت خاص اجتماعی و حریم غرت و حرمت زن تلقی می شد و هنوز هم در جامعه های روستانی این چنین تلقی میشود و نیز در خانواده های متشخص شهری که هنوز به سنت ها وفادار مانده اند…”

برگرفته از کتاب : زن در چشم و دل محمد پیامبر (ص)

نویسنده : دکتر علی شریعتی

انتشارات بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی

8 دیدگاه دربارهٔ «زن در چشم و دل محمد (ص)»

  1. متن زن در چشم و دل محمد (ص)ناقص و نامفهوم بود بعضی نوشته های دکتر شریعتی واقعا زیبا هستند اما دلیلی وجود ندارد که کاملا و صددرصد درست باشند بلکه برداشت واندیشه ی شخصی نویسنده اند

      1. پسمتن را کامل کنید چون این در این متن دکتر میگه اسلام به زنها اهانت کرده و دست و پای اونها رو بسته.در حالی که چنین نیست. و اگر بعضی ها حجاب رو اهانت میدونن این فقط در اسلام نیست و بد نیست کتاب مقدس و اوستا هم مطالعه بفرمایید

  2. یادمان نرود که شریعتی در چه زمانی میگفت و مینوشت .بنظر من اگر امروز هم میبود باز هم30 سال از زمان خود جلوتر بود.یادش شاد.

  3. همراه خاموش

    «…..بی شک وجدان عصر ما از چنین اهانت زشتی نسبت به زن جریحه دار می گردد.» شاید زمان جناب دکتر که همواره روحش شاد باد این گونه بود واما امروزه شاید بهتر باشد چند زن رسما هم را تحمل کنند تا بی خبر از هم رقیب یکدیگر باشند!!!!!!!!!!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *