بیانیه خانواده شریعتی در اعتراض به عدم صدور مجوز برای برگزاری مراسم

http://www.drshariati.org/show.asp?id=169 –   بیانیه خانواده شریعتی در اعتراض به عدم صدور مجوز برای برگزاری مراسم در “حسینیه ارشاد” بمناسبت بزرگداشت سی و سومین سالگشت دکتر علی شریعتی


بنام خداوند خیر، حقیقت و زیبایی
با کمال تاسف اطلاع یافتیم که، در سی و سومین سالگرد هجرت دکتر علی شریعتی، با درخواست ما مبنی بر صدور مجوز برای برگزاری مراسم بزرگداشت سالیانه وی در “حسینیه ارشاد” موافقت نشده است.
جایگاه دکتر علی شریعتی، به‌عنوان نماد روشنگری فرهنگی و دین پیرایی در تاریخ تحولات فکری و اجتماعی معاصر ایران، بی نیاز از هر گونه یادآوری است. گستره ی تاثیر و استقبال از آرا و ترجمه های آثار او به زبان های گوناگون جهان و به‌ویژه در کشورهای مسلمان، گواه اهمیت مقام علمی و اعتقادی فرا-ملی این متفکر مجدّد و محبوب مردمی است.
جلسات بزرگداشت و بررسی اندیشه های شریعتی طی سه دهه پس از پیروزی انقلاب، به‌رغم همه ی فراز و نشیب ها و بی اعتنایی‌های مسئولان در سخت ترین شرایط، هر ساله در اقصی نقاط کشور به‌طور منظم برگزار شده و به‌تدریج بدل به یک سنت نهادین گشته است. حال آنکه امسال دومین سالی است که امکان برگزاری این مراسم فراهم نمی شود.
تمایل مشهود به غلبه ی جوّ تک‌صدایی و انحصارطلبی در شرایط کنونی که یکی از نمود های آن این‌گونه اعمال محدودیت ها علیه تجمعات و حق آزادی بیان است، سیاستی سخت نابخردانه می نماید که به عکس، موجب واکنش جامعه و اقبال بیشتر نسل جوان به اندیشه های انتقادی خواهد شد. در این میان، اهل فرهنگ و تعهد اجتماعی نمی توانند از کنار چنین اجحافاتی نسبت به نمادها و میراث تاریخی خود به سکوت بگذرند.
از این‌رو از کلیه ی دوستداران، صاحب نظران و منتقدان آرای شریعتی دعوت می کنیم که از تاریخ بیست و نهم خرداد امسال به مدت یک ماه، با ارسال یادداشت های خود به صفحات اینترنتی ویژه سی و سومین سالگشت شریعتی ( “بازاندیشی میراث” در “پایگاه اطلاع رسانی علی شریعتی” http://www.drshariati.org )، به برپایی بزرگداشت شایسته ی آن زنده یاد همت نمایند.
خانواده دکتر علی شریعتی

25 دیدگاه دربارهٔ «بیانیه خانواده شریعتی در اعتراض به عدم صدور مجوز برای برگزاری مراسم»

 1. اقای قرائتی چند سال پیش در برنامه هفتگیشان درباره شهید شریعتی گفتند: شهید شریعتی در انقلاب استخری را آماده کرد وامام در آن شنا کرد.روح این اندیشمند فقید شاد باشد و مراتب اعتراضمان را نسبت به این حرکت اعلام میداریم.

   1. و مرگ بر امثال مثل شماهایی که بدون هیچ آگاهی و دانشی دیگری رو به مرگ محکوم میکنید . اینو همه و حتی خود شما هم میدونید که اگه ولایت فقیه نبود خیلی سال پیش ایران از هم پاشیده بود و شده بودیم مثل این عربهای بی غیرت که در برابر اربابهای آمریکاییشون کمر خم و راست میکردیم . نه مشکل از جمهوری اسلامیه نه مشکل از ولایت فقیه . تمامی مشکلات از بی بصیرتی و جهل ما و مسئولان ما ناشی میشه

 2. سید محمد سیدین

  (در جایی که هیچ شاهدی برای اثبات دلایل وجود نداردواثر دستها ما را متقاعد میسازد که خدایی هم هست! ) به امید روزهای روشن

 3. سید محمد سیدین

  (در جایی که هیچ شاهدی برای اثبات دلایل وجود ندارد واثر دستها ما را متقاعد میسازد که خدایی هم هست! ) به امید روزهای روشن

 4. سید محمد سیدین

  (در جایی که هیچ شاهدی برای اثبات دلایل وجود ندارد اثر دستها ما را متقاعد میسازد که خدایی هم هست! ) به امید روزهای روشن

 5. کاظم عظیمی

  ازادگی هیچ وقت کتمان نمیماند .به امید روز ازادی ایران از دست روبه ان شیر نشان

 6. دکتر شریعتی به ما درس آزادگی آموخت و ما نیز باید راه او را ادامه دهیم و مبارزه کنیم با ظلم و ستم … به قول فرمایش ایشان:”آنها که رفتند کاری حسینی کردند و آنها که ماندند باید کاری زینبی کنند و گرنه یزیدی اند”

 7. ای معلم شهید بسیار دوستت دارم و الان که این مطالب را که می نویسم صورتم پر از اشک شده و نمی دانم چرا بی اختیار می گریم ،زمانیکه تو به شهادت رسیدی من کودکی 4 ساله بودم و تو را نمی شناختم اما اکنون که تو را میشناسم دلم میخواهد که تو زنده بودی و ما را راهنمایی می کردی اما افسوس…

 8. همیشه ادم های خوب دشمنان زیادی دارن . این همیشه تو تاریخ اثبات شده. وقتی زنده بود ازش می ترسیدن حالا که نیست شیر شدن!اخه اونها از ما میترسن به خاطر همین مجوز ندادن.

 9. ای آزادی،

  چه زندان ها برایت کشیده ام ! و چه زندان ها خواهم کشید و چه شکنجه ها تحمل کرده ام و چه شکنجه ها تحمل خواهم کرد.

  اما خود را به استبداد نخواهم فروخت، من پرورده ی آزادی ام، استادم علی است، مرد بی بیم و بی ضعف و پر صبر، و پیشوایم مصدق، مرد آزاد، مرد، که هفتاد سال برای آزادی نالید.

  من هرچه کنند، جز در هوای تو دم نخواهم زد. اما، من به دانستن از تو نیازمندم، دریغ مکن، بگو هر لحظه کجایی چه می کنی؟ نا بدانم آن لحظه کجا باشم، چه کنم؟ …

  « دکتر علی شریعتی »

 10. با اینکار ها مردم را بیش از پیش برای شناخت دکتر شریعتی تحریک می کنند . خبر ندارند مردم ما روشنفکر تر از هر زمان ممکنند .

 11. انشاالله این روزای سخت هم به پایان میرسد مرگ برزورگو و دیکتاتور ازشکیبا پرستو و نسترن ممنونم به امید سبزترین سالها (پویا.ع)

 12. تا جایی که من مطلع ام معلم بزرگ ما از مرده پرستی بیزار بود.مهم اینست که گفته های او بر سر زبان هر جوانی است و خوش سوتکی ساخت خداوند با خاک گلویش که خواب این خفتگان را آشفته میدارد.روحت شادویادت گرامی باد بزرگ مرد.

 13. سلام دوستان
  خیلی دلم میخواست یکی بی پرده و واضح دکتر شریعتی رو واسم معرفی کنه ؟؟!!!

 14. اقا یکی پیدا شه به من بگه دکتر شریعتی چه هیزم تری به اینه فروخته؟
  واقعا میخوام بدونم ……. تو رو خدا بگید.من اصلا علاقه ای به رفتن به اماکن زیارتی ندارم ولی به عشق شریعتی میخوام یه بارم که شده برم سوریه.به نظر من اصلا مهم نیست که واسه دکتر سالی یه بار همچین مراسم یاد بودی بگیرن چون اون با عقایدش هر روز تو ذهنمونه یاد بود واسه اونایی لازمه که ترس فراموش شدنشوشو دارن………

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *