زن عشق می کارد و کینه درو می کند

دکتر علی شریعتی

زن عشق می کارد و کینه درو می کند…
دیه اش نصف دیه توست و مجازات زنایش با تو برابر…
می تواند تنها یک همسر داشته باشد
و تو مختار به داشتن چهار همسرهستی ….
برای ازدواجش ــ در هر سنی ـ اجازه ولی لازم است
و تو هر زمانی بخواهی به لطف قانونگذار میتوانی ازدواج کنی …
در محبسی به نام بکارت زندانی است و تو …
او کتک می خورد و تو محاکمه نمی شوی …
او می زاید و تو برای فرزندش نام انتخاب می کنی….
او درد می کشد و تو نگرانی که کودک دختر نباشد ….
او بی خوابی می کشد و تو خواب حوریان بهشتی را می بینی ….
او مادر می شود و همه جا می پرسند نام پدر …
و هر روز او متولد میشود؛ عاشق می شود؛ مادر می شود؛
پیر می شود و میمیرد…
و قرن هاست که او؛ عشق می کارد و کینه درو می کند
چرا که در چین و شیارهای صورت مردش به جای گذشت،
زمان جوانی بر باد رفته اش را می بیند و در قدم های لرزان مردش؛
گام های شتابزده جوانی برای رفتن و درد های منقطع قلب مرد؛
سینه ای را به یاد می اورد که تهی از دل بوده و پیری مرد رفتن و فقط رفتن را در دل او زنده می کند…
و اینها همه کینه است که کاشته می شود در قلب مالامال از درد…!

و این رنج است

دکتر علی شریعتی

119 دیدگاه دربارهٔ «زن عشق می کارد و کینه درو می کند»

 1. سلام
  بسیار زیبا بود
  خیلی به حق و گویا
  سخن دل تمام زنان رنج کشیده و رنج نکشیده ی دنیا.
  عدالت و برابری برای همه.

 2. واقعا زیبا.تنها جملاتی که منو می تونه توی افکارم غرق کنه جملات دکتر شریعتی. همه از روی احساس ولی پر از منطق. بوسه می زنم به افکاری که این مطالبو جاودانه کرده

  1. بانوجان اگه نگاهی به ایین کهن ایرانی که باحمله یاعراب به ایران به عمد نابود شد بیاندازید پی خواهید برد که این حرف دکتر خیلی هم نوبر نیست زنان در ایین مهربانی ومهرپرستی جایگاهی معادل مردان داشتند -وهرانسانی یک همسر فقط یکی داشت وداریوش بزرگ میگوید من در تمام عمر یک زن اختیار کرده ام – اما چه میشود کرد که اسلام…

    1. غرب جای خود مردم اینقدر بی ثباتن که تحت تاثیر تبلیقات همه ی هوبتو اعتقادات خودشون که هیچی انسان بودن هم زیر سوال میبرن! به قول دکتر شریعتی انسان خدا گونه ایست در تبعید منم قبول دارم انسان بودن یعنی خدا گونه بودن پس چرا آدما باید این کارها رو انجام بدن!؟به نظر من آدما همشون یه جورایی عجیبن!!!!!!!

    2. میدونین عزیزان ، اسلام و ایران و قبل اسلام و غرب بهانه است!! انسان به واسطه ی انسانیتش باید هوس باز نباشه… اگر انسانیتی وجود داشته باشه هیچ بدنی نه تقسیم میشه و نه محل لذت!

   1. سلام دوست خوبم
    اولا در مورد حمله اعراب به ایران کتاب دوقرن سکوت استاد زرین کوب رو مطالعه فرمایید(نسخه کاملش چاپ نمیشه ولی انقلاب گیر میاد)
    در ضمن برای چند همسری دلایل زیادی وجود داره که ما بدون توجه به اونا قضاوت میکنیم.یکی از دلایلش طولانی تر بودن عمر جنسی مردان نسبت به زنان.
    اسلام خواست به این اوضاع آشفته شیرازه بزنه ولی ما نه تنها از اسلام استفاده درست نکردیم بلکه به قول امام علی لباس دین رو پشترو به تن کردیم.
    شما تو سایتی داری از اسلام بد میگی که شریعتی خودش از بزرگترین کسایی بود که خواست اسلام واقعی رو نشون بده.کاراشم مال قبل انقلاب بود پس این وضع فقط مال این ور57 نیست
    ممنون

    1. جناب یک مرد زمانی میتواند چندزن بگیرد گه عدالت را دربین آنها حفظ بتواند و نقه را برایشان تمویل کند

 3. مرد چه میکارد و چه درو میکند. ان موقع که زن عشق میکاشت مردکار میکرد و زن ان موقع که کینه درو میکرد مرد باز هم کار میکرد و هرچه درو میکرد بدون چشم داشتی تقدیم میکرد. ان دینی که میگفت دیه اش دو برابره توست و چهار زن حق اوست و تو محکومش میکردی همان دین برایت مهریه تعین کرد و تو تاییدش کردی و تبدیلش کردی به هزاران سکه. ان هنگام که فرزندی به دنیا آوردی و در خانه با او مشغولی بازی بودی مردی در دنیای وحشی بیرون زیر فشار کار له میشد تا تو و کودکت لبخند بزنید . نام خانوادگی پیشکشه تو اگر سهم بزرگیست . سهمه پدر چه بود ؟ وارثه درد های خانه و در انتها غریبه ای برای فرزندانش . مرد را به خیانت محکوم میکنی در حالی که روحش را به زنجیر کشیدی. آری روحه مرد وحشیست چون طبیعتش اینگونه بود . تو چه کردی؟ واژه ای خلق کردی به نام وفاداری و به یک ارزش تبدیلش کردی. تک همسری طبیعت توست. مرد چه ؟ او را وادار کردی با با خودش بجنگد . و فطرتش را سرکوب کند. و تو اسمه این را ارزش گذشتی و هرجا که مرد خودش میشد انگشت اتهام را به سمتش گرفتی و اورا یک حیوان خواندی .تمامی ارزشهای انسانی را مطابق با خلقت خودت تعریف کردی و انقدر تکرار کردی تا مرد هم باور کرد و با خودش جنگید. ان موقع که به چینو چروکهای خودت در اینه زل میزدی و با هر چروکی افسرده میشدی نگاهی به صورت مرد انداختی؟ کسی که وقتی از جهنم به خانه بر میگشت باید لبخند میزد و به حرفای تو گوش میکرد تا تو جهنم دیگری برایش نسازی . ان موقع که به زاویه بینی ات در اینه زل میزدی چه یا اینکه چرا وزنت یک کیلو اضافه شده . نگاهی به مردت کردی؟ موجودی فراموش شده در خانه. کسی که باید سختی میکشید و لبخند میزد مبادا به تو بر بخورد. و در انتها باز مقاله مینویسی و فریاد میزنی که حقت را میخواهی . شک دارم ذره ای به چیزی به نامه حقوق مرد حتی فکر کرده باشی . آری ان موقع که تو به حقوقت فکر میکردی مرد همچنان درو میکرد.

  1. آن زمان که مرد در دنیای وحشی بیرون کار می کرد ,زن عشق می کاشت ودرهمان دنیای وحشی بیرون می جنگید ,وبا همه خستگی تن وروان ,درخانه عشقی درو نمی کرد, باز هم با خستگی برای فرزندانی که نام تورادارندوهمه جا به تونسبتش می دهند وهمیشه درقانون سهم توهستند ,باز بذرعشق می کاشت ,باز پرستار بودوباز کنیز خانه تو بود وآن زمان که تواز دنیای وحشی خارج از منزل می آمدی باز هم زن باید همچنان بذر عشق می کاشت ,زن همیشه خسته از کدام زاویه بینی می گفتی ؟…….ازهمان اضافه وزنی که دردنیای وحشی بیرون نبود آ؛ن را در زنان دیگر می جستی؟ از همان زاویه بینی که در فلان هنرپیشه مورد علاقه ات می بینی وگاهی یادآور میشوی ؟از شادابی همان همکارت که درهمان دنیای وحشی بااو گپ می زنی وقاه قاه می خندی جوک تعریف می کنی ؟ درست گفتم ؟ از همان زاویه بینی می گفتی ؟…. ووقتی از همان به قول خودت جهنم به خانه می آیی,از همان زن نجیب خسته انتظار بارش عشق را داری وخودت خسته ای از این همه…….وقتی تو در فکر اختیار کردن همسرانی دیگر هستی ,درهمان جهنم بیرون از خانه ,همسرتو ازدست گرگ های بیرون از خانه خودر حفظ می کند,وقتی توغرق درعشوه زنان دیگر هستی همان زنی که برای نگه داشتن تو باهمه سختی های خانه وبیرون از خانه و ……درفکر زاویه بینی اش است یادرفکر کنترل وزنش ,نه جانم تو اصلا فراموش نشده ای ,تواصلا درآن دنیای وحشی له نشده ای….آن که له شده همسر توست,کمی زیاده روی کردی…آن وقت که تو درفکرزنان دیگر هستی همسرتودرهمان دنیای وحشی مشغول کاروهمچنین حفظ خود از مردانی هست که تو خوب میشناسیشان ,همان زن خسته وبیمار نه حق شکایت از خستگی دارد ونه حق بیان مشکلاتی آقایان دنیای وحشی شما برایش ایجاد می کند ,ونه حق بیان بیماری اش را ,چون لیبل های مختلفی به او خواهی چسباندوفورا از همان زنانی که درقید هر چیزی جز وفاداری هستند برایش مثال خواهی زد ,در منزل اول خدمتگزارر تو وفرزندان تو وبستگان توست وبعد بی اعتراضی باید نقش زیباترین معشوقه را برای جلب نظر تو بازی کند ,راستی تو کجا له شده ای…….؟عجیب است.d;fhv nd’v lkwthki fk’v Uh’vj,hc fd unhgjd f’,dd \s ckih hc ]i f’,dkn?

   1. افتخار زنان این شده که ما هر کاری که مردها انجام داده اند کرده ایم.رئیس جمهور شده ایم.استاد دانشگاه شده ایم.به فضا رفته ایم و …
    تمام کارهای مرد را تو میتوانی انجام دهی.ولی کاری برای تو هست که هیچ مردی قادر به انجام آن نیست.و آن مادری است.زاییدن نه!بارداری نه!
    مادری.چیزی که مرد را به معراج میبرد.به خدا قسم طبیعت زن برای خیلی از کارها ساخته نشده.
    اصلا چرا دو طرف دعوا میکنن؟این اختلاف از جایی شروع میشه که هر کس حدو اندازه خودشو ندونه.و چه دردناک است وقتی زنی از سختی کار بیرون مینالد.زنان به دنبال حقوقی میگردند که اصلا آن چیز حق نیست.ظلم است به آنها ولی چه میشود کرد

   2. اصلا من یه سوال دارم:
    شما چند نفر رو میشناسید دور و بر خودتون که چند تا زن داشته باشند؟پدرتون؟برادرتون؟اگر دقت کنید میبینید که این رسم کم کم داره از بین میره مگر در موارد خیلی محدود که اونم هزاران بار بدترش روزانه داره تو خیابون اتفاق میافته.
    سر مسئله ای دعوا میکنید که خودش حل شده

   3. DJ nas واقعا زیبا بود ولی در حال حاضر با وضع اقتصادی موجود می بینیم که خانمها نیز در کنار همسرانشون در همون جامعه وحشی کار می کنند و کارهای منزل رو هم بر عهده دارند.

  2. dj nas عزیز:حرفهای شما هم درست است .تو این روزگار بی مروت نه مردهای خوب و نه زنهای خوب هیچکدام به حق خودشون نرسیدن. درسته مرد کار میکنه:اما من یه زنم و از ساعت 8 صبح تا9 شب سرکارم.مرد رنج میکشه تا زن و فرزندش تو خونه بخندن:اما من باید کار کنم تا لنگ خرجی خودمو و دخترم نباشم.تا دستموم پیش پدر و مادرم دراز نکنم.حسرت بازی کردن با دخترم نزدیکه 2 ساله تو دلمه.زن وفاداره آره وفاداره،دوست نداره مردش با زن دیگه ای باشه چون تمام وجودشو برای مردش میذاره.خودش هم بجز مردش رویای دیگه ای نداره.قبول کن دین ما برای آدمهای بد خوبه.چه زن چه مرد.زن مهریه داره آره ولی کو؟منم مهریه دارم پس کو چرا کسی نمیاد مهریه منو بده؟بچه دارم.خودم هم اسمشو گذاشتم .خودم دارم براش زحمت میکشم.خودم بزرگش کردم و شبا بالای سرش بیخوابی کشیدم.باباش کجا بود؟2 ساله کجا بود؟الان بیاد ادعای پدر بودن بکنه و برای اینکه منو از زندانی که 8 ساله توش زندانی کرده رها کنه دخترمو شرط کنه که ازم بگیره؟اینه معرفت و وفای و غیرت مردها؟8 سال مثل مادر بودم براش نه زن.تر و خشکش کردم.نماز خوندن یادش دادم. روزه گرفتن یادش دادم.سعی کردم اعتیادشو ترک بدم.از کس و ناکس حرف شنیدم . اما اون در برابر تمام این کارهای من شب عید منو و دخترمو گذاشت و رفت دنبال خوش گذرونیش. اینه عدالت شما مردا؟اینه؟

 4. واقعا قشنگ است ولی مرد بیچاره در این جا چه کار کرده اند. به نظر شما باید چه کار کرد که زن در جامع امروز بتواند بدون هیچ گونه مزاحمتی از طرف ما آقایون به راحتی بتواند رفت امد کند .در صورتی که الان این طور نیست و زن نمی تونه به راحتی از خونه بیات بیرون و در جامعه برای خودش حرفی بزنه وهمش به اون ها سر کوفت می زنن باید چه کار مرد حقیقتا .به نظر من خیلی این جوری بده که زن ها در جامعه ما ازاد نباشند ونتوانند کاری رو انجام بدهند. نه ازادی که هر کاری رو که خواستند انجام دهند، ولی ازادی که اون ها هم احساس پوچی و بی ارزشی در این جامعه نداشته باشند. ممنون میشم که ما بتوانیم از خدمون و از خانواده خود شروع کنیم.پس برای جامعه اری از هر گونه تضاد بین خانم ها اقایون تلاش کنیم.
  درود بر همگی شما دوستان

  1. عادل جان متاسفانه ما امروز در درک مفهوم آزادی دچار اشتباه شدیم.
   آهای اونایی که مثل من افتخارتون به کوروش بزرگ و داریوش ه.چرا قبول نمیکنید که هیچ مرد و زن ایرانی در 2500 سال قبل برهنه نبود ولی الان ما آزادی رو در القاهای مسموم غرب پیدا کردیم و همه آرمان دختران امروز ما برهنگی شده که وای بر ما فرزندان کوروش……

 5. به نظرم اون چیزی که استاد باظرافت تمام بهش اشاره کردن و ما ازش غافلیم و داریم راجع بهش برداشت بد می کنیم حقوق زن یا مرد نبوده درسته که زن حقوق برابری با مرد نداره ولی ریشه رو که باید بهش توجه کرد اینه که «اسلام» این همه تفرقه و تضییع حق را بوجود آورده، هرچند باورش برای خیلی ها سخته

 6. تکراری ترین و البته قشنگترین حرف ممکن
  دکتر شریعتی یک اسطوره واقعی و یک واقعیت غیر قابل انکاره

 7. به نام ساقی باقی
  سلام بر همه دوستان عزیز
  متن فوق العاده ای بود و تنم را لرزاند واقعا در جامعه ی ما که جهان سومی است و هنوز تفکر پدر سالاری در ذهن مردم است واقعا به زن “موجودی که خدا بهشت را زیر پای او قرار داده ظلم وستم های فراوان می شود” واگر مردی هم بخواهد با زن خود مهربانی ودوستی حقیقی پیشه کند به او لیبل زن ذلیلی می زنند ومرد در دنیایی از غم وغصه قوطه ور می شود در حالی که سهراب سپهری چه زیبا گفت که:چشم هارا باید شست جور دیگر باید دید.وتوصیه ی اخر بنده ی حقیر به مردان خشن:در قرن 21 از عضله های خود برای ارام کردن زن استفاده نکنید و او را اذیت نکنید واین امر را حتمی بدانید که مردی که چنین کرد با زنش به اندازه ی قرن ها فاصله می گیرد پس فرمول زیر را فراموش نکنید:
  عشق+عشق+عشق=زندگی حقیقی

 8. با سلام،
  بالآخره کسی که هم زن و هم مرد را آفریده چیزی میدانسته که ما عادلش میخوانیم.مگر وفادار بودن به یک همسر در نزد خدا و پیامبرش ارزش نبوده؟مگرتازه ارزش شده؟فکر کنم زندگی با عشق به یک نفر بیشتر لذت بخش باشد چون با جند نفر عشق و احساس تقسیم و ضعیف میشود.لذت عشق جاودان به لذت چند همسری می چربد.البته من هنوز مجردم شاید چیزهایی است که نمی دانم.
  باتشکر

  1. وفاداری ارزش بزرگی بوده ولی شما فکرشو بکن وقتی سپاه اسلام سپاه کفار رو شکست میداد و دهها وصدها زن باقی میموندن باید چی کار میکرد؟نیاز جنسی اونا رو نادیده میگرفت؟برای همین هر مردی یکی از اونها رو میگرفت.

   1. شما دارین دلسوزی میکنید برای میل جنسی یک زن غریبه؟؟؟کاش این احساس انسانی رو نسبت به همسرتون داشتین و به فکر احساسات اون می بودید نه این که زن ها موندن و باید مردها میرفتن نفری یه دونه برمیداشتن!!شما مسِول میل جنسی زنان دیگر نبودید اما شدیدا مسىول احساسات زنتان بودید…..

    1. درود دوست گرامی.من دلسوزی برای زن غریبه نکردم.من فقط میگم تو اون زمانه شرایط اون بوده.وگر نه امروز مگر من موافق این کارم؟اصلا همین امروز که میگن 4 تا زن ازاده هر کس بگیره چند درصد این کارو میکنن؟زمان همه چیز رو عوض میکنه.امروز اون حرف اشتباهه و من به حرف شما احترام میذارم ولی برای اون زمان و اون جنگ ها و اون حال و هوا باید دیدگاه رو یه ذره از دور و بر خودمون به گذشته ببریم.خوی و اداب عرب ها رو با ایرانیها همسان نکنیم.اگر در مورد اون روز گفتم شما هم از دید یه عرب با خلق و خوی و ادب و سنت و فکر عربی بسنج
     باز هم از حرف شما ممنونم و به باور والای شما هم وفادارم

     1. من حرف شما رو درمورود اون زمان قبول دارم و بنظرم دلیل محکمه پسندی بوده اما اینکه الان یه سریا دارن به اسم اونا قانون میذارن و تو این دوره زمونه میخواهند مثل اون زمان رفتار کنند واقعا ناشایست بنظرم! سپاس

   2. من ازدواج کردم شوهره محترمم ولم کرده نه خرجی میده نه حالمو میپرسه
    پول دارم
    اما نیاز جنسی من چی میشه
    منم باید برم سراغ یکی دیگه ؟
    طلاقم نمیده
    من دست از پا خطا نکردم
    اون یه زن دیگه داره
    با اون خوشه
    من بیچاره با 22 سال ازش کوچیکترم
    به دادم برسین

 9. مرضیه.گرگان

  هیچ کس دراین دنیا مقصر نیست.هیچ مردی سنگ به دنیا نیامده وهیچ زنی بی منطق به دنیا نیامده.شرایط زندگی سمت وسوی روحیات ونگرش های ما آدم ها رو مشخص می کنه.شاید ما تا وقتی مجردیم هزار بار عاشق بشیم با احساس شاید فقط یه روز اما وقتی ازدواج کنیم دیگه عقله…بهش اعتماد کنیم… از طرفی بهشت زیر پای مادره نه نه زن واونم نه از دیدگاه یه مرد از دیدگاه منه فرزند، منی که میگم مادر اینگاری زیباترین فرشته دنیا رو صدا می کنم…

 10. عزیزان من
  لطفا اینقدر سطحی به موضوع نگاه کنید آخه دکتر که خودش یه آدمه معتقدی بوده همونی که اقرار می کنه فاطمه فاطمه است ….منظورش این بوده توی اون جامعه خشن عقب مانده یه ذره بیشتر این زن های فداکار و مهربان را ببینید…
  حالا کلاهتونوبکنید قاضی دیگه کی حالا سر از خود اسم می ذاره
  اولا قبل از بارداری می رند یه کتاب اسم می خرند
  بعد از بارداری توی اینترنت خوب سرچ می کنند
  تازه ناگفته نباشه جنسیت هم از قبل تعیین شده
  بعد هم می رند توی سایت ثبت احوال تا ببینند اسمی که توی ذهنشونه چندتاست تا به اصطلاح اسمه خز نباشه
  تازه یه سونی سه بعدی هم می رند تا ز جنسیت بچه مطمئن بشند و ….
  تازه بچه که به دنیا اومد هنوز می گند اسمش معلوم نیست……..

 11. بله اسان است که با یک مرد ازدواج کنی و چه سخت است که مرد با تو زندگی کند چرا که در دنیای تو تحمل تمام سختی ها برای سیر کردن شکم تو و خواسته های نابجای تو از دید تو وظیفه مرد است… چه ساده است که به مرد در صورت فراهم نکردن خواسته هایت لقب بی عرضه دهیم حال ان که این لقب تحملش از سخت ترین شرایط برای مرد سخت تر است و …
  اری اینگونه است که هر چیزی را پدر سالاری نخوانیم ….

 12. با این اوضاع و احوالی که جامعه زنان ما داره بسمتش پیش میره من هم بیشتر با حرف های dj nas موافقم .

 13. لطفا مطالبتون مستند باشن و با ذکر منبع
  آخه تازگیا مد شده همه شدن طرفدار آقای دکتر شریعتی و هر چیزی دلشون میخواد میگن و زیرش مینویسن دکتر شریعتی

 14. موافقم باهاتون در جامعه ما مسائل همیشه نصفه نیمه مطرح می شه خداوند فرموذن مرد میتونه 4 زن داشته باشه اما در ادامه گفته شده بهتر هست به همون یک همسر اکتفا کنه که به عدالت نزدیکتر هست و البته شرایط چند همسری شرایط سختی هست
  و در جایی دیگه در قرآن گفته شده که شما نمی تونید بین همسرانتون (بیش از یک همسر)عدالت رو برقرار کنید . شرایط جامعه و تاریخ ایجاب می کنه که این قانون انعظاف پذیر باشه .
  دین اسلام هزاران قانون و حرف زیبا داره مثل رعایت صداقت عدالت صبر و … و زیباتر از قرآن کتابیو نمیشه یافت که انقدر در مورد انسانیت صحبت کنه و ما فقط همین که گفته شده 4 همسر رو باید واقع بینانه نگاه کنیم و بدونیم خداوند همیشه بهترین هارو برای ما می خواد

 15. سیدعلی.بنی.ط متن باز نویسی شده

  ای کاش زنان این حسادت کردن و گمراه کردن را از جده شان حوا به ارث نمی بردن اری شما طبیعتان این است به حکم خدا به جرم حوا ای حواییون از آدمها چه میخواهین؟ بس نیست! اری ما آدمها ساده لوح و پر از ساده گییه بچه گانه هستیم که با رنگها و سرابی از راه به گمراهی کشیده میشویم به همین دلیل از بهشت به زمین رانده شدیم و همچنان از آن زمان حواییون به دنباله همان رفتار اشتباه هستند حسادت به مرد.
  ای دوستان آن چیزی باشین که هستین ولی بهترین باشین.ولی همانی باشین که باید باشین.
  اگر زن هستین بدانین که جسم شما مانند رازی برای مردان میماند. راز خود را با بیش از ۱ مرد تقسیم نکنید.
  اگر راز شمابه گوش بیش از 1مرد برسد.راز شما دیگر راز نیست.رازه شما مانند کتاب داستان برای مردانه دیگرمی شود.
  شما زمانی آزادین که رازتان داستان نشود.لذت راز داری بیشتر است یا راز فاش شده که اوایلش شنیدن دارد بعد از مدتی مانند روزنامه ای قدیمی و بی استفاده می شود.
  با طبیعت نجنگید طبیعت بیرحم است گرچه زیباست. به دماوند بنگرید قوی و استوار همراه با زیباییهای خودشست. اگر به عمق دماو ند بخواهین دست درازی کنیم اتشفشانی خوابیده است که میتواند همه را نابود کند.
  طبیعت زنان وفا داریست. اگر مردی با ۴زن( بارضایت 4زن البته) باشد.چه اتفاقی می افتد؟ ولی اگر زنی این کارا بکندبا 4 مردباشد(حتی با رضایت 4مرد) چه؟بیماریهایی اماده است که از سر این کنجکاویهای بی مورد است.مقابله با طبیعت.
  افتخار می کنم که ایرانیم.
  افتخار کنید ای زنان که نام ایران می تواند نام شخصیه شما یا دخترتان باشد ومن به عنوان ۱ مرد میتوانم حسادت کنم به این مسئله چون اسم فرزندانم اسمه من هم باشد و حتی شما. تمام ما جوان ها و فرزندانمان فدای این خاک یعنی ایران هستیم .
  این اسم بزرگیست ایران
  پس اگر هنوز برای شماست حتما شما هم بزرگین همینی باشین که هستین ولی بهترین باشین نه برای امروز بلکه برای ماندن اسم زنی در تاریخ ان هم به نیکی کاری که زنان در تاریخ کم به یادگار گذاشتن.
  تلاش کنید تا فروغ فرخزاد باشید زنی که خودش بود ولی بهترین بود قلم باله پرواز فروغ بو تو چه کردی جز رنگ امیزی چهره ات.

  1. حرف شما بسیار زیبا بود اما این رو بدونید که داستان شدن زن ها اگر برای مردها سخت است با 10 زن بودن همسر یک بانو هم برای او به همان اندازه دردناک است که شما همسرتون رو هم بستر مردی دیگر ببینید

 16. زن و مردی که دوستان فرمودند توی داستانهاست و هر کسی به نفع خودش گفت
  به نظر من دین . صداقت. و همه این چیزای خوبی که دوستان گفتند تو یک جمله خلاصه میشه
  هر چه برای خود میپسندی برای دیگران نیز بپسند و هر انچه برای خود نمیپسندی برای دیگران نیز نپسند.
  قبل از هر فکری و انجام هر کاری و زدن هر حرفی فقط چند ثانیه خودت رو جای همسرت بذار.

 17. شهرزاد ظریف

  چه لزومی داره که این قدر اختلافات بین زن و مرد رو دامن بزنیم. زن و مرد هردو انسانند. هردو باید از حقوق انسانی به طور یکسان بهره مند باشند. هردو فکر دارند،هردو احساس دارند و هردو در شرایط لازم می تونن تصمیم لازم رو بگیرن. چرا باید همیشه دیدگاه های ضد زن یا ضد مرد رو پرورش بدیم. اگر می خواهیم از زنان حمایت کنیم نباید به مردان توهین کنیم و اگر قراره از مردان دفاع کنیم نباید به جنس زن توهین کنیم. اگر مرد بدنه ی یک هواپیما باشد،زن موتور آن است و بدنه یا موتور هیچ یک به تنهایی کامل نیستند. زن و مرد هردو انسانند ولی باید درکنار یکدیگر باشند تا تکامل رخ دهد. چرا همیشه فقط از یک جنس دفاع می کنید؟

 18. باسلام بعضی از خانمها وآقایون الکی باهم بحث راه انداختین همه ما خوب میدونیم در تمام تاریخ همیشه زنان ومردانی بودند که مضلوم واقع شدندند. وقطعا نمی شود گفت زنها در دنیا بهشون ظلم می شود ویا مردان برای اینکه ما فقط خودمان ویا نزدیکان را معیار سنجش قرار می دهیم . البته که آقای دکترشریعتی دانشمند ودارای عقاید بسیار عالی بودند اما صرفا نمیشه گفت که هر چه گفتند درست است وشاید این جملات رادریک بحث کامل بیان کردن وما فقط با چند جمله از آن روبرو هستیم ….. و اگر دین اسلام به همان صورت که پیامبر وحضرت علی آن را براساس قرآن معرفی کردندبنا میشدهیچ مرد و زنی گلایه ازوضع موجود نمیکردند.حضرت علی کاملترین دین را با عدالت کامل متاسفانه برای مدت کوتاهی توانست بنا نهد که حتما شما بهتراز من میدانید چه شد . ومن خودم شخصا فکر می کنم در دنیای کنونی مرد و زن حد وحدود خود را گم کرده اند اگر آن گونه که اسلام برای زن حق وحقوق تعیین کرده زنان درک میکردند چیست و بدان میرسیدندقطعا خداوند هوای آنها را بهتر از مردان داشته است!! اما افسوس که هرگز هیچ زن ومردی به معنای واقعی این امر نرسید مگر علی (ع) و فاطمه زهرا

 19. من یک زرتشتی ام به دینم افتخار می کنم که نام همسر را بر روی زوجین گذاشت نه بالاسر به زن و مرد او گفت نه هی و هو افتخارم به ایرانی اصیل بودنم است به زرتشتی بودنم شما مسلمانان حق دارید سر موضوعات کوچکی که پیامبر من سال ها قبل از اسلام انها را در ایران از بین برد بحث کنید چون شما توی همه مسایل سرجنگ دارید دوست دارید کسی را عصبانی کنید ناراحت کنید کسی را خرد کنید همش عذاداری دارید خنده شادی جشن خوشرویی توی دین شما جایگاه نداره سر مرد و زن بودنتان دعوا راه می اندازید در حالی که هیچ کدامتان در بوجود امدنتان مختار نبودید چه برسد به تعیین جنسیتتان زن و مرد را یزدان افرید و به همه فر ایزدی داد چرا به خود نمی ایید چرا شما مسلمانان همش دنبال غم هستید دنبال دل شکستن و فخر فروختن که من مردم یا زن… برایتان متاسفم

  1. توی زرتشتی به حقوق زن ومرد واسلامد ومسلم چکار؟برو دور آتیشت طواف کن برو ببین پادشاهان ظالمت چند زن داشتن وهر کدامش یرای ارضا چند روز باید زیرشکم صابون می زدند بعدش که سنشان بالا می رفت باید می رفتندپی کارشان برو دینتو مطالعه کن ببین پادشاها چندزن نامشروع داشتن حالا برای مسلمانا خط می کشی بنده ی آتش پرست

   1. درود
    دوست عزیز
    من کاری به پادشاهان ندارم هر کس زندگی خود را می کند من بین پادشاهان شما و خودمان هیچ مقایسه ای نکردم
    من و هم کیشان من اتش پرست نیستند بلکه اتش به عنوان مظهر نور و روشنایی برایمان مفدس است همان طور که مکه ای که از گل و سنگ است برای شما مفدس شمرده می شود
    تو مسلمانی و اگر به دینت افتخار می کنی نباید باعث رنجش کسی شوی
    ما همه ایرانی هستیم مهم نیست که زن باشیم یا مرد مهم نیست زرتشتی باشیم یا مسلمان
    مهم ان است که انسان باشیم ادم باشیم
    دلی را نشکنیم اشکی را نریزیم آهی را بلند نکنیم
    من فبلا روی دینم خیلی تعصب داشتم اما الان به این نتیجه رسیدم که زندگی یعنی اخلاف

    1. باهات موافقم
     اما کسایی که میگن فطرت مرد تمایل به چند همسری داره:
     این هیچ ربطی به زن یا مرد بودن نداره. گرمی و سردی و تمایل به داشتن رابطه با چند نفر در آن واحد، هم در زنان هست و هم در مردان. اما مهم اینه که انسان باشیم و به بهانه مرد بودن لگام شهوات رو رها نکنیم و به دنبال فلسفه واقعی زندگی باشیم. در اینصورت لذتی بسیار بیشتر از هم بستری با زنان یا مردان متعدد درک خواهیم کرد. به امید رسیدن به کمال واقعی

  2. هر کسی به دبنش افتخار می کند
   من یزدی ام و از نزدیک با همکیشان شما در ارتباط بودم
   از خوبی های دینتان این است که با هم مهربان و نسبت به همه بخشنده اید
   اما درباره حقوق زن و مرد
   شاید شما این مسائلی که می گویم دیگر رعایت نکنی و لی در تمام کتابها و حتی عده ای از عوام دینتان هنوز هم آن را اجرا می کنند
   1. در زمان بارداری باید از دید مردان پنهان شد
   2. زنان دارای عادت باید عزلت گزیده و نجس محسوب می شوند
   3.زنان پسرزا باعث افتخار قبیله خود هستند
   4. مردی که فرزند پسر ندارد باید تمام اموال خود را به دختری ببخشد که برای او نوه پسری اورده
   5.زنان ارث ندارند
   همانطور که گفتم اینها را شاید دیگر رعایت نکنند اما در اصل وجود دارد
   اما در مورد اسلا م
   1. خداوند جهان را برای فاطمه خلق کرد
   2. و علی و پیامبر را برای فاطمه
   3. پیامبر دست فاطمه را در حضور همگان می بوسید
   4. نسب سیدی از فاطمه است
   5.اینکه ارث زن نصف مرد است زیرا شوهر همین زن ارثی دو برابر می برد
   6.تمام ظلم هایی که در حق زنان می شود از ناحیه خودخواهی مردان است نه دینشان
   چرا امام علی در خانه به همسرش کمک می کرد ؟
   چرا پیامبر هرگز زنانش را نزد
   چرا نزد پیامبر خدیجه محترم تر از عایشه جوان و باکره و زیبا بود ؟
   چرا ام سلمه به آن حد عزیز بود در حالی که جوان نبود ؟
   معیار اسلام حب خداوند است
   اگر کسی به دین کافر شده و به نام دین 100 زن میگیرد به دین ربطی ندارد
   اگر روزی شخصی دزدی کند باید بگوییم اسلام گفته یا خودش کرده ؟
   ساده نباشید و از بی اطلاعی دیگران استفاده نکنید

 20. سلام ، نمی دانم چرا دکتر شریعتی طوری گفته که انگار مردها و زنها دشمن هستند مگر ما برای آرامش هم آفریده نشدیم در مورد حقوقی که دین اسلام به مرد میدهد و یا زن یا باید مسلمان شد وپذیرفت یا با فردی که این عقاید را ندارد زیست

 21. هموطن زرتشتی به یاد بیار که موبدان زرتشت عوام ر و ازحقوقی که اشراف داشتند محروم کردند اگر ظلم شاهان باستانی نبود مردم ایران هیچ دینی را زوری نمی پذیرفتند اسلام دین عز اداری نیست بلکه عده ای این را می خواهند

  1. درود
   من هم به خاطر بعضی کاستی ها متاسفم
   ماهان جان تو ادب و احترام را به جای اوردی از تو کمال تشکر را دارم
   الان دیگر مهم نیست موبدان ما چه کردند و روحانیون شما چه!
   مهم همبستگی ماست تا ایرانی اباد داشته باشیم
   من مطالعات زیادی داشتم اما ایمان و اخلاق را تنها راه سعادت شناختم
   موفق باشی

 22. اسلام به هیچ وجه دین غم و اندوه نیست بلکه دین شادابی وو نشاط است وهمیشه تازگی داره و همانطور که می دونید اسلام تنها دین و قرآن تنها کتابیه که برای تمام قرون و تمام اقوام است و این قضیه رو دانشمندان کشف کردن نه آخوند ها!
  و اما مورد دوم خداوند در کتاب خودش قرآن می فرماید زن نسبت به مرد هیچ برتری ندارد بلکه مرد تکیه گاهی است برای زن.ما متاسفانه از اسلام فقط چند همسری رو برگزیدیم.حرفهای آقای شریعتی هم بسیار زیبا و تاثیر گذار بود البته کمی افراطی بود حرفهای dj nas هم زیبا بود البته اون هم کمی افراطی بود.
  این نشون دهنده ی اینه که مشکل ما داشتن افراط و تفریط ماست و نه چیز دیگر.

 23. اسلام به هیچ وجه دین غم و اندوه نیست بلکه دین شادابی وو نشاط است وهمیشه تازگی داره و همانطور که می دونید اسلام تنها دین و قرآن تنها کتابیه که برای تمام قرون و تمام اقوام است و این قضیه رو دانشمندان کشف کردن نه آخوند ها!!!!

  فرشته خانوم دارین میگین قران مال تمام قرونه!پس با چند همسری تو این زمونه موافقین!!!!

  اقا امید هم تو کامنتی گفته که برای اون زمان و اون خوی عرب ها این قانون امده!خب حالا که ما نه عربیم و نه ان خورو داریم!حالا چی؟
  پس فکر نمی کنین که قران برا یه زمان خاص بوده و قانونش هم برا همان موقع؟!

 24. در ادوار گذشته زن سلطنت می کرد، زن حکومت میکرد، زن بزرگ دیده می شد.اما زمان تغییر کرد و زن محکوم شد، زن خار شد-و ما زنان الان تاوان خاریمان را پس میدهیم- اگر مرد به ما زور میگوید فقط به این خاطر است که مارو کوچک شمرده اند-البته ناگفته نماند ما زنان نیز خودمان را حقیر فرض کرده ایم.به امید روزی که ما زنان انسان تلقی شویم نه یک موجود زینتی و دکوری

 25. salam aval inke tashakor mikonam az weblogetoon.2vom inke vaghean azab keshidam vaghti harfaye dj.nas ro khoondam. ye joori ke maghzam va3 javab dadan kar nemikone.ama vaghean khodet beshin fekr kon ki leh shode?hamoon mehrieyi ke azash harf mizani haghe zane. mesle hamoon khianatayi ke az nazare shoma va amsale shoma haghe marde.boro az ye mard tarife sedaghato bepors bebin chi mige?emailamo mizaram ta age mitooni ghaneam koni.montazeret hastam….
  clary_desiree@yahoo.com.

 26. سلام
  این نوشته قطعا از مرحوم دکتر علی شریعتی نیست.
  از شما که اونر و ادمین چنین مکان فرهنگی هستید آوردن مطالب جعلی و بدون سند بعید است.

 27. سلام به همگی
  متن خیلی ناراحت کنندهای بود فقط از دیدگاه یه زن بدبین به مسله اونم از بدترت زاویه بود امیدوارم مال شریعتی نباشه
  زن ومرد هردو دارای ارزشند ولی کاملا برعکس همانطوریه که خجالت برای یک زن زیباست برای مرد غیرجذاب می شه زن ومرد روز و شب هستند هردو مفید کامل کننده و کاملا متفاوت
  زن ها مقدسند ما همه مردان در دامان یک زن رشد می کنیم و عشقی بزرگ نسبت به این موجود داریم فقط مشکل اینه که زن ها خیلی دیر متوجه میشند
  من تو وبلاگ vazer.blofa.com
  راجه به این بک بحث کاملی داریم ومن یه کتابی دارم به عنوان
  آنسوی اندیشه انتشارات سینا کتاب
  که اگه زن ها بخونند تو جریان مردها قرار می گیرند
  زنها خیلی زیبا و دوست داشتنی هستند و زمانی این جذابیت رو از دست می دهند که خودشونو با مرد ها مقایسه می کنند و مثل اونا می شند

  خوشحال شدم که همگی با افکار خودتون قضاوت میکنیدخیلی
  موفق باشید

  1. من با نظرت کاملا موافقم اما بنظرم شرایط -زندگی ها رو این شکلی کرده.اون دفعه به یکی گفتم به بی هویتی اعتقاد داری؟بهم خندید گفت به این چیزا فکر نکن ولی من میگم بی هویتی و نا ثبات بودن خیلی از ماها باعث این چیزاست!نظر شخصیه من اینه که واژه ی زن و مرد فقط به خاطر شناساییه افراده!!!!!و اگر نه زن و مرد یکی هستند با ظاهری متفاوت.البته اشتباه نشه منظورم حقوق افراده و…من در جواب افرادی که دین مسئلشونه میخوام عرض کنم که من خودم قبلا به هیچ چیزی اعتقاد نداشتم اما با مطالعه و تحقیق زیاد(بنده زیاده از حد اهل کتابم)الان اعتقاد پیدا کردم که به قول خودم توپ اعتقاداتمو تکون هم نمیده.بهتون پیشنهاد میکنم که بدون در نظر گرفتن اینکه بگیم کی فلان حرفو زده مطالعه و تحقیق کنیم که شخص گوینده رو دیدگاهمون اثر نزاره بعد خدا وکیلی رو انصاف ودرست قضاوت کنیم.به قول اما علی نبین کی میگه ببین چی میگه!اگه سوالی داشتید که بنده حقیر در موردش چیزی میدونستم خوشحال میشم که بتونم این اطلاعات ناچیز خودمو در اختیار شما عزیزان بزارم.در آخر یه پیشنهاد دیگه هم دارم که لطفا به کتابای استاد مطهری با دیدی باز نظری بندازید-البته با این شرط که هر لفظی رو که ایشون نام بردن رو خارج از کتاب های ایشون مطالعه کنید.(مثلا گفتن فلان شما برید در مورد فلان تحقیق کنید تا کل مطلب و منظور حقیقی ایشون دستتون بیاد) با سپاس فراوان از همه ی شما عزیزان

  2. آقا مهدی نظرت قشنگه اما یه لحظه خودتو بزار جای زن ها! میدونم زن ومرد متفاوتن و اصلا هیچ آدمی نباید خودشو با کسی مقایسه کنه چه برسه به این مورد!؟خانوم های محترم هم خیلی هاشون قصد مقایسه ندارن فقط میخوان آزدی برای همه باشه.زن و مرد نداره.یه لحظه خودتو بزار جای یه خانوم و مضایایی که آقایون دارن و اونا ندارن رو ببین و رو انصاف قضاوت کن….اونوقت منظور و مقصود خانومای محترمو از تمام حرفا و کاراشون میفهمی….البته امیدوارم!!!!!!!!!

 28. هنوز هم هستند دخترانی که تنشان بوی محبت خالص می دهد . . . بکرند . . . نابند . . . احساساتشان دست نخورده است ، لمس نشده اند ، … … … باور نکرده اند ، تحقیر نشده اند ، کمیاب اند ! پاک اند ! روزی که قرار می شود کنار گوش کودکی لالایی بخوانند ، شرمشان از نام ” مادر ” نمی شود ! و زیر آغوش همسرشان ، چشمانشان را نخواهند بست که با رویای دیگری سر کنند . . .

  1. چرا اینجور مینویسی؟
   مگر مردها همگی پاکن
   چرا تمام ارزش یه دختر رو به بکارتش میذاری
   همین افکار خودمون باعث شده پسرها اینجور باشن
   زن موجودی ورای این چیزای
   شیسه نیست که اگ رترک برداره
   نا زیبا بشه
   به خودت بیا

 29. شخصیت انسان در دوران کودکی اوشکل میگره وبزرگترین نقش رو مادر داره بیش از 70 درصد میگید نه برید تحقیق کنید مسئله ساده شد زن اگر خوب باشه مرد هم خوب میشه پس اگر شوهرت بد بود یقه مادر شوهرت روبگیر ویادت باشه هرچی میکشی از هم جنس خودت میکشی.

  1. مجید جان چرا فرافکنی میکنی آخه عزیز من.اگه کسی بده یا خوب به خاطرخودشه.بله شرایط خیلی موثره قبول ولی تا آدم خودش نخواد هیچ اتفاقی نمیوفته…

 30. با سلام
  اگه بخوایم از دیدگاه زن به این موضوع نگاه کنیم، خوب زن قربانیه!
  اگه از دیدگاه مرد باشه، مرد هم قربانیه.
  پس چرا دنبال مقصر میگردیم حیف نیست این دو روز دنیا با کینه و دروغ و تهمت به هم بگذره؟
  فقط باید دیدمون به هم مثبت باشه همین.
  ایشالا همه اونایی رو که دوست داریم خوب و خوش زندگی کنن.

 31. هیچ ظلمی بالاتر از این نیست که هنوزم دکتر علی شریعتی در افکار ظالمانه مردمان این زمانه غریب تنها مانده.دکترجان تو از حصار زن در پرده بکارت گفتی و آزادی مردان از این حصارت اما نگفتی منظورت از آزادی و حصارت مردان بوالهسی ست که هیچ حد و مرزی برای خویش قایل نیستند.وگرنه همه ما میدانیم که اسلام با خیانت به همسر سر ستیز داره.تو انگشت اشاره به افقی داشتی اما افسوس که خیلی ها بجای هدف به نوک اگشت شما خیره شده اند.فراموش نکنیم که خود منادی اسلام و مسلمینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *