زن عشق می کارد و کینه درو می کند

زن عشق می کارد و کینه درو می کند سخنان کوتاه

زن عشق می کارد و کینه درو می کند…
دیه اش نصف دیه توست و مجازات زنایش با تو برابر…
می تواند تنها یک همسر داشته باشد
و تو مختار به داشتن چهار همسرهستی ….
برای ازدواجش ــ در هر سنی ـ اجازه ولی لازم است
و تو هر زمانی بخواهی به لطف قانونگذار میتوانی ازدواج کنی …
در محبسی به نام بکارت زندانی است و تو …
او کتک می خورد و تو محاکمه نمی شوی …
او می زاید و تو برای فرزندش نام انتخاب می کنی….
او درد می کشد و تو نگرانی که کودک دختر نباشد ….
او بی خوابی می کشد و تو خواب حوریان بهشتی را می بینی ….
او مادر می شود و همه جا می پرسند نام پدر …
و هر روز او متولد میشود؛ عاشق می شود؛ مادر می شود؛
پیر می شود و میمیرد…
و قرن هاست که او؛ عشق می کارد و کینه درو می کند
چرا که در چین و شیارهای صورت مردش به جای گذشت،
زمان جوانی بر باد رفته اش را می بیند و در قدم های لرزان مردش؛
گام های شتابزده جوانی برای رفتن و درد های منقطع قلب ؛
سینه ای را به یاد می اورد که تهی از دل بوده و پیری مرد رفتن و فقط رفتن را در دل او زنده می کند…
و اینها همه کینه است که کاشته می شود در قلب مالامال از درد…!

و این است

دکتر علی

مطالب مرتبط

Subscribe
Notify of
guest
119 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
soofia
soofia
آگوست 14, 2010 11:49 ب.ظ

سلام
بسیار زیبا بود
خیلی به حق و گویا
سخن دل تمام زنان رنج کشیده و رنج نکشیده ی دنیا.
عدالت و برابری برای همه.

نسیم
نسیم
آگوست 18, 2010 5:41 ب.ظ

واقعا زیبا.تنها جملاتی که منو می تونه توی افکارم غرق کنه جملات دکتر شریعتی. همه از روی احساس ولی پر از منطق. بوسه می زنم به افکاری که این مطالبو جاودانه کرده

سارا
سارا
آگوست 20, 2010 3:02 ق.ظ
Reply to  نسیم

بانوجان اگه نگاهی به ایین کهن ایرانی که باحمله یاعراب به ایران به عمد نابود شد بیاندازید پی خواهید برد که این حرف دکتر خیلی هم نوبر نیست زنان در ایین مهربانی ومهرپرستی جایگاهی معادل مردان داشتند -وهرانسانی یک همسر فقط یکی داشت وداریوش بزرگ میگوید من در تمام عمر یک زن اختیار کرده ام – اما چه میشود کرد که اسلام…

فرید
فرید
فوریه 21, 2011 8:59 ب.ظ
Reply to  سارا

قبل از اسلام هم چند همسری وجود داشته، اسلام اون در چهارچوب قانون دراورده تا بی بند وباری صورت نگیره!
نمونه کامل فساد را در حال حاضر میشه در غرب ملاحظه کرد.
http://shariati.nimeharf.com/Shariati/article-1556/%d8%aa%d8%b9%d8%af%d8%af-%d8%b2%d9%88%d8%ac%d8%a7%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85

پوریا
پوریا
مارس 13, 2012 4:13 ب.ظ
Reply to  فرید

غرب جای خود مردم اینقدر بی ثباتن که تحت تاثیر تبلیقات همه ی هوبتو اعتقادات خودشون که هیچی انسان بودن هم زیر سوال میبرن! به قول دکتر شریعتی انسان خدا گونه ایست در تبعید منم قبول دارم انسان بودن یعنی خدا گونه بودن پس چرا آدما باید این کارها رو انجام بدن!؟به نظر من آدما همشون یه جورایی عجیبن!!!!!!!

دریا
دریا
ژوئن 28, 2012 2:05 ق.ظ
Reply to  فرید

نه آقا قبل اسلام زنها چند همسر داشتن نه مردان

سوگند
سوگند
می 3, 2013 8:46 ق.ظ
Reply to  فرید

میدونین عزیزان ، اسلام و ایران و قبل اسلام و غرب بهانه است!! انسان به واسطه ی انسانیتش باید هوس باز نباشه… اگر انسانیتی وجود داشته باشه هیچ بدنی نه تقسیم میشه و نه محل لذت!

امید
امید
مارس 27, 2011 9:05 ق.ظ
Reply to  سارا

سلام دوست خوبم اولا در مورد حمله اعراب به ایران کتاب دوقرن سکوت استاد زرین کوب رو مطالعه فرمایید(نسخه کاملش چاپ نمیشه ولی انقلاب گیر میاد) در ضمن برای چند همسری دلایل زیادی وجود داره که ما بدون توجه به اونا قضاوت میکنیم.یکی از دلایلش طولانی تر بودن عمر جنسی مردان نسبت به زنان. اسلام خواست به این اوضاع آشفته شیرازه بزنه ولی ما نه تنها از اسلام استفاده درست نکردیم بلکه به قول امام علی لباس دین رو پشترو به تن کردیم. شما تو سایتی داری از اسلام بد میگی که شریعتی خودش از بزرگترین کسایی بود که خواست… Read more »

shokofa
shokofa
فوریه 19, 2012 10:44 ق.ظ
Reply to  امید

جناب یک مرد زمانی میتواند چندزن بگیرد گه عدالت را دربین آنها حفظ بتواند و نقه را برایشان تمویل کند

زهرا
زهرا
آگوست 27, 2010 3:20 ب.ظ

این جمله ی زن عشق میکارد وکینه درو می کند از دکتر شریعتی است

dj nas
dj nas
آگوست 31, 2010 9:38 ب.ظ

مرد چه میکارد و چه درو میکند. ان موقع که زن عشق میکاشت مردکار میکرد و زن ان موقع که کینه درو میکرد مرد باز هم کار میکرد و هرچه درو میکرد بدون چشم داشتی تقدیم میکرد. ان دینی که میگفت دیه اش دو برابره توست و چهار زن حق اوست و تو محکومش میکردی همان دین برایت مهریه تعین کرد و تو تاییدش کردی و تبدیلش کردی به هزاران سکه. ان هنگام که فرزندی به دنیا آوردی و در خانه با او مشغولی بازی بودی مردی در دنیای وحشی بیرون زیر فشار کار له میشد تا تو و کودکت… Read more »

فرزانه
فرزانه
نوامبر 20, 2010 12:43 ب.ظ
Reply to  dj nas

dj nas عزیز خیلی تاثیر گذار نوشته بودی
تا به حال با این دید به زندگی نگاه نکرده بودم

مریم
مریم
ژانویه 21, 2011 2:38 ب.ظ
Reply to  dj nas

آن زمان که مرد در دنیای وحشی بیرون کار می کرد ,زن عشق می کاشت ودرهمان دنیای وحشی بیرون می جنگید ,وبا همه خستگی تن وروان ,درخانه عشقی درو نمی کرد, باز هم با خستگی برای فرزندانی که نام تورادارندوهمه جا به تونسبتش می دهند وهمیشه درقانون سهم توهستند ,باز بذرعشق می کاشت ,باز پرستار بودوباز کنیز خانه تو بود وآن زمان که تواز دنیای وحشی خارج از منزل می آمدی باز هم زن باید همچنان بذر عشق می کاشت ,زن همیشه خسته از کدام زاویه بینی می گفتی ؟…….ازهمان اضافه وزنی که دردنیای وحشی بیرون نبود آ؛ن را در… Read more »

مونا
مونا
مارس 13, 2011 1:19 ب.ظ
Reply to  مریم

ممنون مریم جان…واقعا به حق و زیبا گفتی…

امید
امید
مارس 27, 2011 9:15 ق.ظ
Reply to  مریم

افتخار زنان این شده که ما هر کاری که مردها انجام داده اند کرده ایم.رئیس جمهور شده ایم.استاد دانشگاه شده ایم.به فضا رفته ایم و … تمام کارهای مرد را تو میتوانی انجام دهی.ولی کاری برای تو هست که هیچ مردی قادر به انجام آن نیست.و آن مادری است.زاییدن نه!بارداری نه! مادری.چیزی که مرد را به معراج میبرد.به خدا قسم طبیعت زن برای خیلی از کارها ساخته نشده. اصلا چرا دو طرف دعوا میکنن؟این اختلاف از جایی شروع میشه که هر کس حدو اندازه خودشو ندونه.و چه دردناک است وقتی زنی از سختی کار بیرون مینالد.زنان به دنبال حقوقی میگردند… Read more »

امید
امید
مارس 27, 2011 9:31 ق.ظ
Reply to  مریم

اصلا من یه سوال دارم:
شما چند نفر رو میشناسید دور و بر خودتون که چند تا زن داشته باشند؟پدرتون؟برادرتون؟اگر دقت کنید میبینید که این رسم کم کم داره از بین میره مگر در موارد خیلی محدود که اونم هزاران بار بدترش روزانه داره تو خیابون اتفاق میافته.
سر مسئله ای دعوا میکنید که خودش حل شده

الهه
الهه
آگوست 22, 2012 10:40 ق.ظ
Reply to  مریم

DJ nas واقعا زیبا بود ولی در حال حاضر با وضع اقتصادی موجود می بینیم که خانمها نیز در کنار همسرانشون در همون جامعه وحشی کار می کنند و کارهای منزل رو هم بر عهده دارند.

هانیه
هانیه
اکتبر 12, 2011 10:10 ق.ظ
Reply to  dj nas

dj nas عزیز:حرفهای شما هم درست است .تو این روزگار بی مروت نه مردهای خوب و نه زنهای خوب هیچکدام به حق خودشون نرسیدن. درسته مرد کار میکنه:اما من یه زنم و از ساعت ۸ صبح تا۹ شب سرکارم.مرد رنج میکشه تا زن و فرزندش تو خونه بخندن:اما من باید کار کنم تا لنگ خرجی خودمو و دخترم نباشم.تا دستموم پیش پدر و مادرم دراز نکنم.حسرت بازی کردن با دخترم نزدیکه ۲ ساله تو دلمه.زن وفاداره آره وفاداره،دوست نداره مردش با زن دیگه ای باشه چون تمام وجودشو برای مردش میذاره.خودش هم بجز مردش رویای دیگه ای نداره.قبول کن دین… Read more »

عادل
عادل
سپتامبر 2, 2010 11:14 ب.ظ

واقعا قشنگ است ولی مرد بیچاره در این جا چه کار کرده اند. به نظر شما باید چه کار کرد که زن در جامع امروز بتواند بدون هیچ گونه مزاحمتی از طرف ما آقایون به راحتی بتواند رفت امد کند .در صورتی که الان این طور نیست و زن نمی تونه به راحتی از خونه بیات بیرون و در جامعه برای خودش حرفی بزنه وهمش به اون ها سر کوفت می زنن باید چه کار مرد حقیقتا .به نظر من خیلی این جوری بده که زن ها در جامعه ما ازاد نباشند ونتوانند کاری رو انجام بدهند. نه ازادی که… Read more »

امید
امید
مارس 27, 2011 9:19 ق.ظ
Reply to  عادل

عادل جان متاسفانه ما امروز در درک مفهوم آزادی دچار اشتباه شدیم.
آهای اونایی که مثل من افتخارتون به کوروش بزرگ و داریوش ه.چرا قبول نمیکنید که هیچ مرد و زن ایرانی در ۲۵۰۰ سال قبل برهنه نبود ولی الان ما آزادی رو در القاهای مسموم غرب پیدا کردیم و همه آرمان دختران امروز ما برهنگی شده که وای بر ما فرزندان کوروش……

دنیا
دنیا
سپتامبر 6, 2010 11:27 ب.ظ

واقعا سخنان زیبایی بود
زیبا و حقیقی

آزاده احمدی
آزاده احمدی
سپتامبر 21, 2010 11:50 ق.ظ

مرسی عالی بود واقعاً عالی و پر از احساس

pezhman
pezhman
سپتامبر 30, 2010 3:03 ب.ظ

دکتر علی شریعتی یک حقیقت همیشه زنده است.

نسيم!
نسيم!
اکتبر 28, 2010 1:26 ب.ظ

به نظرم اون چیزی که استاد باظرافت تمام بهش اشاره کردن و ما ازش غافلیم و داریم راجع بهش برداشت بد می کنیم حقوق زن یا مرد نبوده درسته که زن حقوق برابری با مرد نداره ولی ریشه رو که باید بهش توجه کرد اینه که «اسلام» این همه تفرقه و تضییع حق را بوجود آورده، هرچند باورش برای خیلی ها سخته

امید
امید
مارس 27, 2011 9:21 ق.ظ
Reply to  نسيم!

شاید اگه شما سخنرانی پدر مدر ما متهمیم دکتر رو گوش بدی دیگه این حرف رو نزنی

فرزانه
فرزانه
نوامبر 20, 2010 12:46 ب.ظ

تکراری ترین و البته قشنگترین حرف ممکن
دکتر شریعتی یک اسطوره واقعی و یک واقعیت غیر قابل انکاره

shahrokh
shahrokh
دسامبر 4, 2010 1:06 ب.ظ

به نام ساقی باقی سلام بر همه دوستان عزیز متن فوق العاده ای بود و تنم را لرزاند واقعا در جامعه ی ما که جهان سومی است و هنوز تفکر پدر سالاری در ذهن مردم است واقعا به زن “موجودی که خدا بهشت را زیر پای او قرار داده ظلم وستم های فراوان می شود” واگر مردی هم بخواهد با زن خود مهربانی ودوستی حقیقی پیشه کند به او لیبل زن ذلیلی می زنند ومرد در دنیایی از غم وغصه قوطه ور می شود در حالی که سهراب سپهری چه زیبا گفت که:چشم هارا باید شست جور دیگر باید دید.وتوصیه… Read more »

غلامرضا
غلامرضا
دسامبر 5, 2010 12:22 ق.ظ

با سلام،
بالآخره کسی که هم زن و هم مرد را آفریده چیزی میدانسته که ما عادلش میخوانیم.مگر وفادار بودن به یک همسر در نزد خدا و پیامبرش ارزش نبوده؟مگرتازه ارزش شده؟فکر کنم زندگی با عشق به یک نفر بیشتر لذت بخش باشد چون با جند نفر عشق و احساس تقسیم و ضعیف میشود.لذت عشق جاودان به لذت چند همسری می چربد.البته من هنوز مجردم شاید چیزهایی است که نمی دانم.
باتشکر

امید
امید
مارس 27, 2011 9:25 ق.ظ
Reply to  غلامرضا

وفاداری ارزش بزرگی بوده ولی شما فکرشو بکن وقتی سپاه اسلام سپاه کفار رو شکست میداد و دهها وصدها زن باقی میموندن باید چی کار میکرد؟نیاز جنسی اونا رو نادیده میگرفت؟برای همین هر مردی یکی از اونها رو میگرفت.

مینا
مینا
سپتامبر 25, 2011 7:51 ب.ظ
Reply to  امید

شما دارین دلسوزی میکنید برای میل جنسی یک زن غریبه؟؟؟کاش این احساس انسانی رو نسبت به همسرتون داشتین و به فکر احساسات اون می بودید نه این که زن ها موندن و باید مردها میرفتن نفری یه دونه برمیداشتن!!شما مسِول میل جنسی زنان دیگر نبودید اما شدیدا مسىول احساسات زنتان بودید…..

امید
امید
سپتامبر 29, 2011 8:43 ب.ظ
Reply to  مینا

درود دوست گرامی.من دلسوزی برای زن غریبه نکردم.من فقط میگم تو اون زمانه شرایط اون بوده.وگر نه امروز مگر من موافق این کارم؟اصلا همین امروز که میگن ۴ تا زن ازاده هر کس بگیره چند درصد این کارو میکنن؟زمان همه چیز رو عوض میکنه.امروز اون حرف اشتباهه و من به حرف شما احترام میذارم ولی برای اون زمان و اون جنگ ها و اون حال و هوا باید دیدگاه رو یه ذره از دور و بر خودمون به گذشته ببریم.خوی و اداب عرب ها رو با ایرانیها همسان نکنیم.اگر در مورد اون روز گفتم شما هم از دید یه عرب… Read more »

مینا
مینا
اکتبر 2, 2011 6:32 ب.ظ
Reply to  امید

من حرف شما رو درمورود اون زمان قبول دارم و بنظرم دلیل محکمه پسندی بوده اما اینکه الان یه سریا دارن به اسم اونا قانون میذارن و تو این دوره زمونه میخواهند مثل اون زمان رفتار کنند واقعا ناشایست بنظرم! سپاس

ماریا
ماریا
جولای 2, 2012 11:46 ق.ظ
Reply to  امید

من ازدواج کردم شوهره محترمم ولم کرده نه خرجی میده نه حالمو میپرسه
پول دارم
اما نیاز جنسی من چی میشه
منم باید برم سراغ یکی دیگه ؟
طلاقم نمیده
من دست از پا خطا نکردم
اون یه زن دیگه داره
با اون خوشه
من بیچاره با ۲۲ سال ازش کوچیکترم
به دادم برسین

مرضیه.گرگان
مرضیه.گرگان
ژانویه 2, 2011 9:35 ب.ظ

هیچ کس دراین دنیا مقصر نیست.هیچ مردی سنگ به دنیا نیامده وهیچ زنی بی منطق به دنیا نیامده.شرایط زندگی سمت وسوی روحیات ونگرش های ما آدم ها رو مشخص می کنه.شاید ما تا وقتی مجردیم هزار بار عاشق بشیم با احساس شاید فقط یه روز اما وقتی ازدواج کنیم دیگه عقله…بهش اعتماد کنیم… از طرفی بهشت زیر پای مادره نه نه زن واونم نه از دیدگاه یه مرد از دیدگاه منه فرزند، منی که میگم مادر اینگاری زیباترین فرشته دنیا رو صدا می کنم…

الف
الف
ژانویه 20, 2011 10:49 ب.ظ

عزیزان من لطفا اینقدر سطحی به موضوع نگاه کنید آخه دکتر که خودش یه آدمه معتقدی بوده همونی که اقرار می کنه فاطمه فاطمه است ….منظورش این بوده توی اون جامعه خشن عقب مانده یه ذره بیشتر این زن های فداکار و مهربان را ببینید… حالا کلاهتونوبکنید قاضی دیگه کی حالا سر از خود اسم می ذاره اولا قبل از بارداری می رند یه کتاب اسم می خرند بعد از بارداری توی اینترنت خوب سرچ می کنند تازه ناگفته نباشه جنسیت هم از قبل تعیین شده بعد هم می رند توی سایت ثبت احوال تا ببینند اسمی که توی ذهنشونه… Read more »

فرزاد
فرزاد
مارس 4, 2011 1:56 ق.ظ

بله اسان است که با یک مرد ازدواج کنی و چه سخت است که مرد با تو زندگی کند چرا که در دنیای تو تحمل تمام سختی ها برای سیر کردن شکم تو و خواسته های نابجای تو از دید تو وظیفه مرد است… چه ساده است که به مرد در صورت فراهم نکردن خواسته هایت لقب بی عرضه دهیم حال ان که این لقب تحملش از سخت ترین شرایط برای مرد سخت تر است و …
اری اینگونه است که هر چیزی را پدر سالاری نخوانیم ….

کیان
کیان
مارس 20, 2011 10:52 ب.ظ

با این اوضاع و احوالی که جامعه زنان ما داره بسمتش پیش میره من هم بیشتر با حرف های dj nas موافقم .

سمیرا
سمیرا
می 14, 2011 10:11 ب.ظ

لطفا مطالبتون مستند باشن و با ذکر منبع
آخه تازگیا مد شده همه شدن طرفدار آقای دکتر شریعتی و هر چیزی دلشون میخواد میگن و زیرش مینویسن دکتر شریعتی

نسترن
نسترن
می 27, 2011 9:20 ب.ظ

موافقم باهاتون در جامعه ما مسائل همیشه نصفه نیمه مطرح می شه خداوند فرموذن مرد میتونه ۴ زن داشته باشه اما در ادامه گفته شده بهتر هست به همون یک همسر اکتفا کنه که به عدالت نزدیکتر هست و البته شرایط چند همسری شرایط سختی هست و در جایی دیگه در قرآن گفته شده که شما نمی تونید بین همسرانتون (بیش از یک همسر)عدالت رو برقرار کنید . شرایط جامعه و تاریخ ایجاب می کنه که این قانون انعظاف پذیر باشه . دین اسلام هزاران قانون و حرف زیبا داره مثل رعایت صداقت عدالت صبر و … و زیباتر از… Read more »

سیدعلی.بنی.ط متن باز نویسی شده
سیدعلی.بنی.ط متن باز نویسی شده
ژوئن 12, 2011 12:55 ق.ظ

ای کاش زنان این حسادت کردن و گمراه کردن را از جده شان حوا به ارث نمی بردن اری شما طبیعتان این است به حکم خدا به جرم حوا ای حواییون از آدمها چه میخواهین؟ بس نیست! اری ما آدمها ساده لوح و پر از ساده گییه بچه گانه هستیم که با رنگها و سرابی از راه به گمراهی کشیده میشویم به همین دلیل از بهشت به زمین رانده شدیم و همچنان از آن زمان حواییون به دنباله همان رفتار اشتباه هستند حسادت به مرد. ای دوستان آن چیزی باشین که هستین ولی بهترین باشین.ولی همانی باشین که باید باشین.… Read more »

محمدعلی
Admin
ژوئن 12, 2011 8:53 ب.ظ

نظر شما تایید شد بدون آنکه بدانیم منظور و معنایش چیست؟!

مینا
مینا
سپتامبر 25, 2011 7:55 ب.ظ

حرف شما بسیار زیبا بود اما این رو بدونید که داستان شدن زن ها اگر برای مردها سخت است با ۱۰ زن بودن همسر یک بانو هم برای او به همان اندازه دردناک است که شما همسرتون رو هم بستر مردی دیگر ببینید

مونا
مونا
ژوئن 22, 2011 1:28 ق.ظ

سلام … خیلی جالب بود…انکار یکی حرف دل منو نوشته…خیلی ممنونم…

ستایش
ستایش
جولای 1, 2011 8:39 ب.ظ

آه… یاد مادربزرگم افتادم ..مادرم و….خودم

علی
علی
جولای 6, 2011 4:13 ب.ظ

زن و مردی که دوستان فرمودند توی داستانهاست و هر کسی به نفع خودش گفت
به نظر من دین . صداقت. و همه این چیزای خوبی که دوستان گفتند تو یک جمله خلاصه میشه
هر چه برای خود میپسندی برای دیگران نیز بپسند و هر انچه برای خود نمیپسندی برای دیگران نیز نپسند.
قبل از هر فکری و انجام هر کاری و زدن هر حرفی فقط چند ثانیه خودت رو جای همسرت بذار.

شهرزاد ظریف
شهرزاد ظریف
جولای 13, 2011 10:42 ب.ظ

چه لزومی داره که این قدر اختلافات بین زن و مرد رو دامن بزنیم. زن و مرد هردو انسانند. هردو باید از حقوق انسانی به طور یکسان بهره مند باشند. هردو فکر دارند،هردو احساس دارند و هردو در شرایط لازم می تونن تصمیم لازم رو بگیرن. چرا باید همیشه دیدگاه های ضد زن یا ضد مرد رو پرورش بدیم. اگر می خواهیم از زنان حمایت کنیم نباید به مردان توهین کنیم و اگر قراره از مردان دفاع کنیم نباید به جنس زن توهین کنیم. اگر مرد بدنه ی یک هواپیما باشد،زن موتور آن است و بدنه یا موتور هیچ یک… Read more »

مريم
مريم
جولای 23, 2011 7:20 ب.ظ

باسلام بعضی از خانمها وآقایون الکی باهم بحث راه انداختین همه ما خوب میدونیم در تمام تاریخ همیشه زنان ومردانی بودند که مضلوم واقع شدندند. وقطعا نمی شود گفت زنها در دنیا بهشون ظلم می شود ویا مردان برای اینکه ما فقط خودمان ویا نزدیکان را معیار سنجش قرار می دهیم . البته که آقای دکترشریعتی دانشمند ودارای عقاید بسیار عالی بودند اما صرفا نمیشه گفت که هر چه گفتند درست است وشاید این جملات رادریک بحث کامل بیان کردن وما فقط با چند جمله از آن روبرو هستیم ….. و اگر دین اسلام به همان صورت که پیامبر وحضرت… Read more »

فایدیم
فایدیم
جولای 30, 2011 12:07 ق.ظ

من یک زرتشتی ام به دینم افتخار می کنم که نام همسر را بر روی زوجین گذاشت نه بالاسر به زن و مرد او گفت نه هی و هو افتخارم به ایرانی اصیل بودنم است به زرتشتی بودنم شما مسلمانان حق دارید سر موضوعات کوچکی که پیامبر من سال ها قبل از اسلام انها را در ایران از بین برد بحث کنید چون شما توی همه مسایل سرجنگ دارید دوست دارید کسی را عصبانی کنید ناراحت کنید کسی را خرد کنید همش عذاداری دارید خنده شادی جشن خوشرویی توی دین شما جایگاه نداره سر مرد و زن بودنتان دعوا راه… Read more »

محمد صادق
محمد صادق
سپتامبر 5, 2011 1:21 ب.ظ
Reply to  فایدیم

توی زرتشتی به حقوق زن ومرد واسلامد ومسلم چکار؟برو دور آتیشت طواف کن برو ببین پادشاهان ظالمت چند زن داشتن وهر کدامش یرای ارضا چند روز باید زیرشکم صابون می زدند بعدش که سنشان بالا می رفت باید می رفتندپی کارشان برو دینتو مطالعه کن ببین پادشاها چندزن نامشروع داشتن حالا برای مسلمانا خط می کشی بنده ی آتش پرست

فایدیم
فایدیم
سپتامبر 9, 2011 7:56 ق.ظ

درود دوست عزیز من کاری به پادشاهان ندارم هر کس زندگی خود را می کند من بین پادشاهان شما و خودمان هیچ مقایسه ای نکردم من و هم کیشان من اتش پرست نیستند بلکه اتش به عنوان مظهر نور و روشنایی برایمان مفدس است همان طور که مکه ای که از گل و سنگ است برای شما مفدس شمرده می شود تو مسلمانی و اگر به دینت افتخار می کنی نباید باعث رنجش کسی شوی ما همه ایرانی هستیم مهم نیست که زن باشیم یا مرد مهم نیست زرتشتی باشیم یا مسلمان مهم ان است که انسان باشیم ادم باشیم… Read more »

شهرزاد
شهرزاد
مارس 4, 2012 10:37 ق.ظ
Reply to  فایدیم

باهات موافقم
اما کسایی که میگن فطرت مرد تمایل به چند همسری داره:
این هیچ ربطی به زن یا مرد بودن نداره. گرمی و سردی و تمایل به داشتن رابطه با چند نفر در آن واحد، هم در زنان هست و هم در مردان. اما مهم اینه که انسان باشیم و به بهانه مرد بودن لگام شهوات رو رها نکنیم و به دنبال فلسفه واقعی زندگی باشیم. در اینصورت لذتی بسیار بیشتر از هم بستری با زنان یا مردان متعدد درک خواهیم کرد. به امید رسیدن به کمال واقعی

سلطان
سلطان
آوریل 24, 2012 2:58 ب.ظ
Reply to  فایدیم

هر کسی به دبنش افتخار می کند من یزدی ام و از نزدیک با همکیشان شما در ارتباط بودم از خوبی های دینتان این است که با هم مهربان و نسبت به همه بخشنده اید اما درباره حقوق زن و مرد شاید شما این مسائلی که می گویم دیگر رعایت نکنی و لی در تمام کتابها و حتی عده ای از عوام دینتان هنوز هم آن را اجرا می کنند ۱٫ در زمان بارداری باید از دید مردان پنهان شد ۲٫ زنان دارای عادت باید عزلت گزیده و نجس محسوب می شوند ۳٫زنان پسرزا باعث افتخار قبیله خود هستند ۴٫… Read more »

سها
سها
آوریل 24, 2012 3:00 ب.ظ
Reply to  سلطان

واقعا که گل گفتی
من نیز حرفهای شما رو قبول دارم

یی
یی
جولای 30, 2011 12:09 ق.ظ

DC

ماهان
ماهان
آگوست 26, 2011 3:24 ب.ظ

سلام ، نمی دانم چرا دکتر شریعتی طوری گفته که انگار مردها و زنها دشمن هستند مگر ما برای آرامش هم آفریده نشدیم در مورد حقوقی که دین اسلام به مرد میدهد و یا زن یا باید مسلمان شد وپذیرفت یا با فردی که این عقاید را ندارد زیست

ماهان
ماهان
آگوست 26, 2011 3:28 ب.ظ

هموطن زرتشتی به یاد بیار که موبدان زرتشت عوام ر و ازحقوقی که اشراف داشتند محروم کردند اگر ظلم شاهان باستانی نبود مردم ایران هیچ دینی را زوری نمی پذیرفتند اسلام دین عز اداری نیست بلکه عده ای این را می خواهند

فایدیم
فایدیم
سپتامبر 9, 2011 8:04 ق.ظ
Reply to  ماهان

درود
من هم به خاطر بعضی کاستی ها متاسفم
ماهان جان تو ادب و احترام را به جای اوردی از تو کمال تشکر را دارم
الان دیگر مهم نیست موبدان ما چه کردند و روحانیون شما چه!
مهم همبستگی ماست تا ایرانی اباد داشته باشیم
من مطالعات زیادی داشتم اما ایمان و اخلاق را تنها راه سعادت شناختم
موفق باشی

فرشته
فرشته
سپتامبر 18, 2011 2:22 ق.ظ

اسلام به هیچ وجه دین غم و اندوه نیست بلکه دین شادابی وو نشاط است وهمیشه تازگی داره و همانطور که می دونید اسلام تنها دین و قرآن تنها کتابیه که برای تمام قرون و تمام اقوام است و این قضیه رو دانشمندان کشف کردن نه آخوند ها! و اما مورد دوم خداوند در کتاب خودش قرآن می فرماید زن نسبت به مرد هیچ برتری ندارد بلکه مرد تکیه گاهی است برای زن.ما متاسفانه از اسلام فقط چند همسری رو برگزیدیم.حرفهای آقای شریعتی هم بسیار زیبا و تاثیر گذار بود البته کمی افراطی بود حرفهای dj nas هم زیبا بود… Read more »

هستی
سپتامبر 24, 2011 12:25 ق.ظ

جملات دکتر شریعتی بسیار زیبا و حقیقی است
حرف دل من بود

سهیلاااا
سهیلاااا
نوامبر 3, 2011 7:56 ب.ظ

اسلام به هیچ وجه دین غم و اندوه نیست بلکه دین شادابی وو نشاط است وهمیشه تازگی داره و همانطور که می دونید اسلام تنها دین و قرآن تنها کتابیه که برای تمام قرون و تمام اقوام است و این قضیه رو دانشمندان کشف کردن نه آخوند ها!!!! فرشته خانوم دارین میگین قران مال تمام قرونه!پس با چند همسری تو این زمونه موافقین!!!! اقا امید هم تو کامنتی گفته که برای اون زمان و اون خوی عرب ها این قانون امده!خب حالا که ما نه عربیم و نه ان خورو داریم!حالا چی؟ پس فکر نمی کنین که قران برا یه… Read more »

مهتاب
مهتاب
نوامبر 7, 2011 7:53 ب.ظ

در ادوار گذشته زن سلطنت می کرد، زن حکومت میکرد، زن بزرگ دیده می شد.اما زمان تغییر کرد و زن محکوم شد، زن خار شد-و ما زنان الان تاوان خاریمان را پس میدهیم- اگر مرد به ما زور میگوید فقط به این خاطر است که مارو کوچک شمرده اند-البته ناگفته نماند ما زنان نیز خودمان را حقیر فرض کرده ایم.به امید روزی که ما زنان انسان تلقی شویم نه یک موجود زینتی و دکوری

مهسا
مهسا
نوامبر 8, 2011 5:29 ب.ظ

salam aval inke tashakor mikonam az weblogetoon.2vom inke vaghean azab keshidam vaghti harfaye dj.nas ro khoondam. ye joori ke maghzam va3 javab dadan kar nemikone.ama vaghean khodet beshin fekr kon ki leh shode?hamoon mehrieyi ke azash harf mizani haghe zane. mesle hamoon khianatayi ke az nazare shoma va amsale shoma haghe marde.boro az ye mard tarife sedaghato bepors bebin chi mige?emailamo mizaram ta age mitooni ghaneam koni.montazeret hastam….
[email protected].

مسعود
مسعود
نوامبر 14, 2011 9:56 ب.ظ

سلام
این نوشته قطعا از مرحوم دکتر علی شریعتی نیست.
از شما که اونر و ادمین چنین مکان فرهنگی هستید آوردن مطالب جعلی و بدون سند بعید است.

محمدعلی ناظری
Admin
نوامبر 15, 2011 12:38 ب.ظ
Reply to  مسعود

سند : کتاب گفتگوهای تنهایی

مهدی
نوامبر 15, 2011 10:41 ق.ظ

سلام به همگی متن خیلی ناراحت کنندهای بود فقط از دیدگاه یه زن بدبین به مسله اونم از بدترت زاویه بود امیدوارم مال شریعتی نباشه زن ومرد هردو دارای ارزشند ولی کاملا برعکس همانطوریه که خجالت برای یک زن زیباست برای مرد غیرجذاب می شه زن ومرد روز و شب هستند هردو مفید کامل کننده و کاملا متفاوت زن ها مقدسند ما همه مردان در دامان یک زن رشد می کنیم و عشقی بزرگ نسبت به این موجود داریم فقط مشکل اینه که زن ها خیلی دیر متوجه میشند من تو وبلاگ vazer.blofa.com راجه به این بک بحث کاملی داریم… Read more »

پوریا
پوریا
مارس 13, 2012 4:02 ب.ظ
Reply to  مهدی

من با نظرت کاملا موافقم اما بنظرم شرایط -زندگی ها رو این شکلی کرده.اون دفعه به یکی گفتم به بی هویتی اعتقاد داری؟بهم خندید گفت به این چیزا فکر نکن ولی من میگم بی هویتی و نا ثبات بودن خیلی از ماها باعث این چیزاست!نظر شخصیه من اینه که واژه ی زن و مرد فقط به خاطر شناساییه افراده!!!!!و اگر نه زن و مرد یکی هستند با ظاهری متفاوت.البته اشتباه نشه منظورم حقوق افراده و…من در جواب افرادی که دین مسئلشونه میخوام عرض کنم که من خودم قبلا به هیچ چیزی اعتقاد نداشتم اما با مطالعه و تحقیق زیاد(بنده زیاده… Read more »

پوریا
پوریا
مارس 28, 2012 5:48 ب.ظ
Reply to  مهدی

آقا مهدی نظرت قشنگه اما یه لحظه خودتو بزار جای زن ها! میدونم زن ومرد متفاوتن و اصلا هیچ آدمی نباید خودشو با کسی مقایسه کنه چه برسه به این مورد!؟خانوم های محترم هم خیلی هاشون قصد مقایسه ندارن فقط میخوان آزدی برای همه باشه.زن و مرد نداره.یه لحظه خودتو بزار جای یه خانوم و مضایایی که آقایون دارن و اونا ندارن رو ببین و رو انصاف قضاوت کن….اونوقت منظور و مقصود خانومای محترمو از تمام حرفا و کاراشون میفهمی….البته امیدوارم!!!!!!!!!

طناز
طناز
نوامبر 24, 2011 1:30 ق.ظ

هنوز هم هستند دخترانی که تنشان بوی محبت خالص می دهد . . . بکرند . . . نابند . . . احساساتشان دست نخورده است ، لمس نشده اند ، … … … باور نکرده اند ، تحقیر نشده اند ، کمیاب اند ! پاک اند ! روزی که قرار می شود کنار گوش کودکی لالایی بخوانند ، شرمشان از نام ” مادر ” نمی شود ! و زیر آغوش همسرشان ، چشمانشان را نخواهند بست که با رویای دیگری سر کنند . . .

ماریا
ماریا
جولای 2, 2012 12:05 ب.ظ
Reply to  طناز

چرا اینجور مینویسی؟
مگر مردها همگی پاکن
چرا تمام ارزش یه دختر رو به بکارتش میذاری
همین افکار خودمون باعث شده پسرها اینجور باشن
زن موجودی ورای این چیزای
شیسه نیست که اگ رترک برداره
نا زیبا بشه
به خودت بیا

mohammad
mohammad
نوامبر 26, 2011 1:14 ب.ظ

hagha ke rast bud,enshala oza betar mishe…

مجید
مجید
دسامبر 2, 2011 4:51 ق.ظ

شخصیت انسان در دوران کودکی اوشکل میگره وبزرگترین نقش رو مادر داره بیش از ۷۰ درصد میگید نه برید تحقیق کنید مسئله ساده شد زن اگر خوب باشه مرد هم خوب میشه پس اگر شوهرت بد بود یقه مادر شوهرت روبگیر ویادت باشه هرچی میکشی از هم جنس خودت میکشی.

پوریا
پوریا
مارس 13, 2012 4:09 ب.ظ
Reply to  مجید

مجید جان چرا فرافکنی میکنی آخه عزیز من.اگه کسی بده یا خوب به خاطرخودشه.بله شرایط خیلی موثره قبول ولی تا آدم خودش نخواد هیچ اتفاقی نمیوفته…

ياسر
ياسر
دسامبر 12, 2011 5:49 ب.ظ

با سلام
اگه بخوایم از دیدگاه زن به این موضوع نگاه کنیم، خوب زن قربانیه!
اگه از دیدگاه مرد باشه، مرد هم قربانیه.
پس چرا دنبال مقصر میگردیم حیف نیست این دو روز دنیا با کینه و دروغ و تهمت به هم بگذره؟
فقط باید دیدمون به هم مثبت باشه همین.
ایشالا همه اونایی رو که دوست داریم خوب و خوش زندگی کنن.

امیر
امیر
دسامبر 23, 2011 12:30 ب.ظ

هیچ ظلمی بالاتر از این نیست که هنوزم دکتر علی شریعتی در افکار ظالمانه مردمان این زمانه غریب تنها مانده.دکترجان تو از حصار زن در پرده بکارت گفتی و آزادی مردان از این حصارت اما نگفتی منظورت از آزادی و حصارت مردان بوالهسی ست که هیچ حد و مرزی برای خویش قایل نیستند.وگرنه همه ما میدانیم که اسلام با خیانت به همسر سر ستیز داره.تو انگشت اشاره به افقی داشتی اما افسوس که خیلی ها بجای هدف به نوک اگشت شما خیره شده اند.فراموش نکنیم که خود منادی اسلام و مسلمینی