زن عشق می کارد و کینه درو می کند

زن عشق می کارد و کینه درو می کند سخنان کوتاه   enikazemi

زن عشق می کارد و کینه درو می کند…
دیه اش نصف دیه توست و مجازات زنایش با تو برابر…
می تواند تنها یک همسر داشته باشد
و تو مختار به داشتن چهار همسرهستی ….
برای ازدواجش ــ در هر سنی ـ اجازه ولی لازم است
و تو هر زمانی بخواهی به لطف قانونگذار میتوانی ازدواج کنی …
در محبسی به نام بکارت زندانی است و تو …
او کتک می خورد و تو محاکمه نمی شوی …
او می زاید و تو برای فرزندش نام انتخاب می کنی….
او درد می کشد و تو نگرانی که کودک دختر نباشد ….
او بی خوابی می کشد و تو خواب حوریان بهشتی را می بینی ….
او مادر می شود و همه جا می پرسند نام پدر …
و هر روز او متولد میشود؛ عاشق می شود؛ مادر می شود؛
پیر می شود و میمیرد…
و قرن هاست که او؛ عشق می کارد و کینه درو می کند
چرا که در چین و شیارهای صورت مردش به جای گذشت،
زمان جوانی بر باد رفته اش را می بیند و در قدم های لرزان مردش؛
گام های شتابزده جوانی برای رفتن و درد های منقطع قلب ؛
سینه ای را به یاد می اورد که تهی از دل بوده و پیری مرد رفتن و فقط رفتن را در دل او زنده می کند…
و اینها همه کینه است که کاشته می شود در قلب مالامال از درد…!

و این است

دکتر علی

مطالب مرتبط

119
دیدگاه بگذارید

avatar
72 Comment threads
47 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
88 Comment authors
سوگندعلیرضاالههآریاییماریا Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
soofia
Guest
soofia

سلام
بسیار زیبا بود
خیلی به حق و گویا
سخن دل تمام زنان رنج کشیده و رنج نکشیده ی دنیا.
عدالت و برابری برای همه.

نسیم
Guest
نسیم

واقعا زیبا.تنها جملاتی که منو می تونه توی افکارم غرق کنه جملات دکتر شریعتی. همه از روی احساس ولی پر از منطق. بوسه می زنم به افکاری که این مطالبو جاودانه کرده

سارا
Guest
سارا

بانوجان اگه نگاهی به ایین کهن ایرانی که باحمله یاعراب به ایران به عمد نابود شد بیاندازید پی خواهید برد که این حرف دکتر خیلی هم نوبر نیست زنان در ایین مهربانی ومهرپرستی جایگاهی معادل مردان داشتند -وهرانسانی یک همسر فقط یکی داشت وداریوش بزرگ میگوید من در تمام عمر یک زن اختیار کرده ام – اما چه میشود کرد که اسلام…

فرید
Guest
فرید

قبل از اسلام هم چند همسری وجود داشته، اسلام اون در چهارچوب قانون دراورده تا بی بند وباری صورت نگیره!
نمونه کامل فساد را در حال حاضر میشه در غرب ملاحظه کرد.
http://shariati.nimeharf.com/Shariati/article-1556/%d8%aa%d8%b9%d8%af%d8%af-%d8%b2%d9%88%d8%ac%d8%a7%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85

پوریا
Guest
پوریا

غرب جای خود مردم اینقدر بی ثباتن که تحت تاثیر تبلیقات همه ی هوبتو اعتقادات خودشون که هیچی انسان بودن هم زیر سوال میبرن! به قول دکتر شریعتی انسان خدا گونه ایست در تبعید منم قبول دارم انسان بودن یعنی خدا گونه بودن پس چرا آدما باید این کارها رو انجام بدن!؟به نظر من آدما همشون یه جورایی عجیبن!!!!!!!

دریا
Guest
دریا

نه آقا قبل اسلام زنها چند همسر داشتن نه مردان

سوگند
Guest
سوگند

میدونین عزیزان ، اسلام و ایران و قبل اسلام و غرب بهانه است!! انسان به واسطه ی انسانیتش باید هوس باز نباشه… اگر انسانیتی وجود داشته باشه هیچ بدنی نه تقسیم میشه و نه محل لذت!

امید
Guest
امید

سلام دوست خوبم اولا در مورد حمله اعراب به ایران کتاب دوقرن سکوت استاد زرین کوب رو مطالعه فرمایید(نسخه کاملش چاپ نمیشه ولی انقلاب گیر میاد) در ضمن برای چند همسری دلایل زیادی وجود داره که ما بدون توجه به اونا قضاوت میکنیم.یکی از دلایلش طولانی تر بودن عمر جنسی مردان نسبت به زنان. اسلام خواست به این اوضاع آشفته شیرازه بزنه ولی ما نه تنها از اسلام استفاده درست نکردیم بلکه به قول امام علی لباس دین رو پشترو به تن کردیم. شما تو سایتی داری از اسلام بد میگی که شریعتی خودش از بزرگترین کسایی بود که خواست… Read more »

shokofa
Guest
shokofa

جناب یک مرد زمانی میتواند چندزن بگیرد گه عدالت را دربین آنها حفظ بتواند و نقه را برایشان تمویل کند

زهرا
Guest
زهرا

این جمله ی زن عشق میکارد وکینه درو می کند از دکتر شریعتی است

dj nas
Guest
dj nas

مرد چه میکارد و چه درو میکند. ان موقع که زن عشق میکاشت مردکار میکرد و زن ان موقع که کینه درو میکرد مرد باز هم کار میکرد و هرچه درو میکرد بدون چشم داشتی تقدیم میکرد. ان دینی که میگفت دیه اش دو برابره توست و چهار زن حق اوست و تو محکومش میکردی همان دین برایت مهریه تعین کرد و تو تاییدش کردی و تبدیلش کردی به هزاران سکه. ان هنگام که فرزندی به دنیا آوردی و در خانه با او مشغولی بازی بودی مردی در دنیای وحشی بیرون زیر فشار کار له میشد تا تو و کودکت… Read more »

فرزانه
Guest
فرزانه

dj nas عزیز خیلی تاثیر گذار نوشته بودی
تا به حال با این دید به زندگی نگاه نکرده بودم

مریم
Guest
مریم

آن زمان که مرد در دنیای وحشی بیرون کار می کرد ,زن عشق می کاشت ودرهمان دنیای وحشی بیرون می جنگید ,وبا همه خستگی تن وروان ,درخانه عشقی درو نمی کرد, باز هم با خستگی برای فرزندانی که نام تورادارندوهمه جا به تونسبتش می دهند وهمیشه درقانون سهم توهستند ,باز بذرعشق می کاشت ,باز پرستار بودوباز کنیز خانه تو بود وآن زمان که تواز دنیای وحشی خارج از منزل می آمدی باز هم زن باید همچنان بذر عشق می کاشت ,زن همیشه خسته از کدام زاویه بینی می گفتی ؟…….ازهمان اضافه وزنی که دردنیای وحشی بیرون نبود آ؛ن را در… Read more »

مونا
Guest
مونا

ممنون مریم جان…واقعا به حق و زیبا گفتی…

امید
Guest
امید

افتخار زنان این شده که ما هر کاری که مردها انجام داده اند کرده ایم.رئیس جمهور شده ایم.استاد دانشگاه شده ایم.به فضا رفته ایم و … تمام کارهای مرد را تو میتوانی انجام دهی.ولی کاری برای تو هست که هیچ مردی قادر به انجام آن نیست.و آن مادری است.زاییدن نه!بارداری نه! مادری.چیزی که مرد را به معراج میبرد.به خدا قسم طبیعت زن برای خیلی از کارها ساخته نشده. اصلا چرا دو طرف دعوا میکنن؟این اختلاف از جایی شروع میشه که هر کس حدو اندازه خودشو ندونه.و چه دردناک است وقتی زنی از سختی کار بیرون مینالد.زنان به دنبال حقوقی میگردند… Read more »

امید
Guest
امید

اصلا من یه سوال دارم:
شما چند نفر رو میشناسید دور و بر خودتون که چند تا زن داشته باشند؟پدرتون؟برادرتون؟اگر دقت کنید میبینید که این رسم کم کم داره از بین میره مگر در موارد خیلی محدود که اونم هزاران بار بدترش روزانه داره تو خیابون اتفاق میافته.
سر مسئله ای دعوا میکنید که خودش حل شده

الهه
Guest
الهه

DJ nas واقعا زیبا بود ولی در حال حاضر با وضع اقتصادی موجود می بینیم که خانمها نیز در کنار همسرانشون در همون جامعه وحشی کار می کنند و کارهای منزل رو هم بر عهده دارند.

هانیه
Guest
هانیه

dj nas عزیز:حرفهای شما هم درست است .تو این روزگار بی مروت نه مردهای خوب و نه زنهای خوب هیچکدام به حق خودشون نرسیدن. درسته مرد کار میکنه:اما من یه زنم و از ساعت ۸ صبح تا۹ شب سرکارم.مرد رنج میکشه تا زن و فرزندش تو خونه بخندن:اما من باید کار کنم تا لنگ خرجی خودمو و دخترم نباشم.تا دستموم پیش پدر و مادرم دراز نکنم.حسرت بازی کردن با دخترم نزدیکه ۲ ساله تو دلمه.زن وفاداره آره وفاداره،دوست نداره مردش با زن دیگه ای باشه چون تمام وجودشو برای مردش میذاره.خودش هم بجز مردش رویای دیگه ای نداره.قبول کن دین… Read more »

عادل
Guest
عادل

واقعا قشنگ است ولی مرد بیچاره در این جا چه کار کرده اند. به نظر شما باید چه کار کرد که زن در جامع امروز بتواند بدون هیچ گونه مزاحمتی از طرف ما آقایون به راحتی بتواند رفت امد کند .در صورتی که الان این طور نیست و زن نمی تونه به راحتی از خونه بیات بیرون و در جامعه برای خودش حرفی بزنه وهمش به اون ها سر کوفت می زنن باید چه کار مرد حقیقتا .به نظر من خیلی این جوری بده که زن ها در جامعه ما ازاد نباشند ونتوانند کاری رو انجام بدهند. نه ازادی که… Read more »

امید
Guest
امید

عادل جان متاسفانه ما امروز در درک مفهوم آزادی دچار اشتباه شدیم.
آهای اونایی که مثل من افتخارتون به کوروش بزرگ و داریوش ه.چرا قبول نمیکنید که هیچ مرد و زن ایرانی در ۲۵۰۰ سال قبل برهنه نبود ولی الان ما آزادی رو در القاهای مسموم غرب پیدا کردیم و همه آرمان دختران امروز ما برهنگی شده که وای بر ما فرزندان کوروش……

دنیا
Guest
دنیا

واقعا سخنان زیبایی بود
زیبا و حقیقی

آزاده احمدی
Guest
آزاده احمدی

مرسی عالی بود واقعاً عالی و پر از احساس

pezhman
Guest
pezhman

دکتر علی شریعتی یک حقیقت همیشه زنده است.

نسيم!
Guest
نسيم!

به نظرم اون چیزی که استاد باظرافت تمام بهش اشاره کردن و ما ازش غافلیم و داریم راجع بهش برداشت بد می کنیم حقوق زن یا مرد نبوده درسته که زن حقوق برابری با مرد نداره ولی ریشه رو که باید بهش توجه کرد اینه که «اسلام» این همه تفرقه و تضییع حق را بوجود آورده، هرچند باورش برای خیلی ها سخته

امید
Guest
امید

شاید اگه شما سخنرانی پدر مدر ما متهمیم دکتر رو گوش بدی دیگه این حرف رو نزنی

فرزانه
Guest
فرزانه

تکراری ترین و البته قشنگترین حرف ممکن
دکتر شریعتی یک اسطوره واقعی و یک واقعیت غیر قابل انکاره

shahrokh
Guest
shahrokh

به نام ساقی باقی سلام بر همه دوستان عزیز متن فوق العاده ای بود و تنم را لرزاند واقعا در جامعه ی ما که جهان سومی است و هنوز تفکر پدر سالاری در ذهن مردم است واقعا به زن “موجودی که خدا بهشت را زیر پای او قرار داده ظلم وستم های فراوان می شود” واگر مردی هم بخواهد با زن خود مهربانی ودوستی حقیقی پیشه کند به او لیبل زن ذلیلی می زنند ومرد در دنیایی از غم وغصه قوطه ور می شود در حالی که سهراب سپهری چه زیبا گفت که:چشم هارا باید شست جور دیگر باید دید.وتوصیه… Read more »

غلامرضا
Guest
غلامرضا

با سلام، بالآخره کسی که هم زن و هم مرد را آفریده چیزی میدانسته که ما عادلش میخوانیم.مگر وفادار بودن به یک همسر در نزد خدا و پیامبرش ارزش نبوده؟مگرتازه ارزش شده؟فکر کنم زندگی با عشق به یک نفر بیشتر لذت بخش باشد چون با جند نفر عشق و احساس تقسیم و ضعیف میشود.لذت عشق جاودان به لذت چند همسری می چربد.البته من هنوز مجردم شاید چیزهایی است که نمی دانم. باتشکر

امید
Guest
امید

وفاداری ارزش بزرگی بوده ولی شما فکرشو بکن وقتی سپاه اسلام سپاه کفار رو شکست میداد و دهها وصدها زن باقی میموندن باید چی کار میکرد؟نیاز جنسی اونا رو نادیده میگرفت؟برای همین هر مردی یکی از اونها رو میگرفت.

مینا
Guest
مینا

شما دارین دلسوزی میکنید برای میل جنسی یک زن غریبه؟؟؟کاش این احساس انسانی رو نسبت به همسرتون داشتین و به فکر احساسات اون می بودید نه این که زن ها موندن و باید مردها میرفتن نفری یه دونه برمیداشتن!!شما مسِول میل جنسی زنان دیگر نبودید اما شدیدا مسىول احساسات زنتان بودید…..

امید
Guest
امید

درود دوست گرامی.من دلسوزی برای زن غریبه نکردم.من فقط میگم تو اون زمانه شرایط اون بوده.وگر نه امروز مگر من موافق این کارم؟اصلا همین امروز که میگن ۴ تا زن ازاده هر کس بگیره چند درصد این کارو میکنن؟زمان همه چیز رو عوض میکنه.امروز اون حرف اشتباهه و من به حرف شما احترام میذارم ولی برای اون زمان و اون جنگ ها و اون حال و هوا باید دیدگاه رو یه ذره از دور و بر خودمون به گذشته ببریم.خوی و اداب عرب ها رو با ایرانیها همسان نکنیم.اگر در مورد اون روز گفتم شما هم از دید یه عرب… Read more »

مینا
Guest
مینا

من حرف شما رو درمورود اون زمان قبول دارم و بنظرم دلیل محکمه پسندی بوده اما اینکه الان یه سریا دارن به اسم اونا قانون میذارن و تو این دوره زمونه میخواهند مثل اون زمان رفتار کنند واقعا ناشایست بنظرم! سپاس

ماریا
Guest
ماریا

من ازدواج کردم شوهره محترمم ولم کرده نه خرجی میده نه حالمو میپرسه
پول دارم
اما نیاز جنسی من چی میشه
منم باید برم سراغ یکی دیگه ؟
طلاقم نمیده
من دست از پا خطا نکردم
اون یه زن دیگه داره
با اون خوشه
من بیچاره با ۲۲ سال ازش کوچیکترم
به دادم برسین

مرضیه.گرگان
Guest
مرضیه.گرگان

هیچ کس دراین دنیا مقصر نیست.هیچ مردی سنگ به دنیا نیامده وهیچ زنی بی منطق به دنیا نیامده.شرایط زندگی سمت وسوی روحیات ونگرش های ما آدم ها رو مشخص می کنه.شاید ما تا وقتی مجردیم هزار بار عاشق بشیم با احساس شاید فقط یه روز اما وقتی ازدواج کنیم دیگه عقله…بهش اعتماد کنیم… از طرفی بهشت زیر پای مادره نه نه زن واونم نه از دیدگاه یه مرد از دیدگاه منه فرزند، منی که میگم مادر اینگاری زیباترین فرشته دنیا رو صدا می کنم…

الف
Guest
الف

عزیزان من لطفا اینقدر سطحی به موضوع نگاه کنید آخه دکتر که خودش یه آدمه معتقدی بوده همونی که اقرار می کنه فاطمه فاطمه است ….منظورش این بوده توی اون جامعه خشن عقب مانده یه ذره بیشتر این زن های فداکار و مهربان را ببینید… حالا کلاهتونوبکنید قاضی دیگه کی حالا سر از خود اسم می ذاره اولا قبل از بارداری می رند یه کتاب اسم می خرند بعد از بارداری توی اینترنت خوب سرچ می کنند تازه ناگفته نباشه جنسیت هم از قبل تعیین شده بعد هم می رند توی سایت ثبت احوال تا ببینند اسمی که توی ذهنشونه… Read more »

فرزاد
Guest
فرزاد

بله اسان است که با یک مرد ازدواج کنی و چه سخت است که مرد با تو زندگی کند چرا که در دنیای تو تحمل تمام سختی ها برای سیر کردن شکم تو و خواسته های نابجای تو از دید تو وظیفه مرد است… چه ساده است که به مرد در صورت فراهم نکردن خواسته هایت لقب بی عرضه دهیم حال ان که این لقب تحملش از سخت ترین شرایط برای مرد سخت تر است و …
اری اینگونه است که هر چیزی را پدر سالاری نخوانیم ….

کیان
Guest
کیان

با این اوضاع و احوالی که جامعه زنان ما داره بسمتش پیش میره من هم بیشتر با حرف های dj nas موافقم .

سمیرا
Guest
سمیرا

لطفا مطالبتون مستند باشن و با ذکر منبع
آخه تازگیا مد شده همه شدن طرفدار آقای دکتر شریعتی و هر چیزی دلشون میخواد میگن و زیرش مینویسن دکتر شریعتی

نسترن
Guest
نسترن

موافقم باهاتون در جامعه ما مسائل همیشه نصفه نیمه مطرح می شه خداوند فرموذن مرد میتونه ۴ زن داشته باشه اما در ادامه گفته شده بهتر هست به همون یک همسر اکتفا کنه که به عدالت نزدیکتر هست و البته شرایط چند همسری شرایط سختی هست و در جایی دیگه در قرآن گفته شده که شما نمی تونید بین همسرانتون (بیش از یک همسر)عدالت رو برقرار کنید . شرایط جامعه و تاریخ ایجاب می کنه که این قانون انعظاف پذیر باشه . دین اسلام هزاران قانون و حرف زیبا داره مثل رعایت صداقت عدالت صبر و … و زیباتر از… Read more »

سیدعلی.بنی.ط متن باز نویسی شده
Guest
سیدعلی.بنی.ط متن باز نویسی شده

ای کاش زنان این حسادت کردن و گمراه کردن را از جده شان حوا به ارث نمی بردن اری شما طبیعتان این است به حکم خدا به جرم حوا ای حواییون از آدمها چه میخواهین؟ بس نیست! اری ما آدمها ساده لوح و پر از ساده گییه بچه گانه هستیم که با رنگها و سرابی از راه به گمراهی کشیده میشویم به همین دلیل از بهشت به زمین رانده شدیم و همچنان از آن زمان حواییون به دنباله همان رفتار اشتباه هستند حسادت به مرد. ای دوستان آن چیزی باشین که هستین ولی بهترین باشین.ولی همانی باشین که باید باشین.… Read more »

محمدعلی ناظری
Admin

نظر شما تایید شد بدون آنکه بدانیم منظور و معنایش چیست؟!

مینا
Guest
مینا

حرف شما بسیار زیبا بود اما این رو بدونید که داستان شدن زن ها اگر برای مردها سخت است با ۱۰ زن بودن همسر یک بانو هم برای او به همان اندازه دردناک است که شما همسرتون رو هم بستر مردی دیگر ببینید

مونا
Guest
مونا

سلام … خیلی جالب بود…انکار یکی حرف دل منو نوشته…خیلی ممنونم…

ستایش
Guest
ستایش

آه… یاد مادربزرگم افتادم ..مادرم و….خودم

علی
Guest
علی

زن و مردی که دوستان فرمودند توی داستانهاست و هر کسی به نفع خودش گفت
به نظر من دین . صداقت. و همه این چیزای خوبی که دوستان گفتند تو یک جمله خلاصه میشه
هر چه برای خود میپسندی برای دیگران نیز بپسند و هر انچه برای خود نمیپسندی برای دیگران نیز نپسند.
قبل از هر فکری و انجام هر کاری و زدن هر حرفی فقط چند ثانیه خودت رو جای همسرت بذار.

شهرزاد ظریف
Guest
شهرزاد ظریف

چه لزومی داره که این قدر اختلافات بین زن و مرد رو دامن بزنیم. زن و مرد هردو انسانند. هردو باید از حقوق انسانی به طور یکسان بهره مند باشند. هردو فکر دارند،هردو احساس دارند و هردو در شرایط لازم می تونن تصمیم لازم رو بگیرن. چرا باید همیشه دیدگاه های ضد زن یا ضد مرد رو پرورش بدیم. اگر می خواهیم از زنان حمایت کنیم نباید به مردان توهین کنیم و اگر قراره از مردان دفاع کنیم نباید به جنس زن توهین کنیم. اگر مرد بدنه ی یک هواپیما باشد،زن موتور آن است و بدنه یا موتور هیچ یک… Read more »

مريم
Guest
مريم

باسلام بعضی از خانمها وآقایون الکی باهم بحث راه انداختین همه ما خوب میدونیم در تمام تاریخ همیشه زنان ومردانی بودند که مضلوم واقع شدندند. وقطعا نمی شود گفت زنها در دنیا بهشون ظلم می شود ویا مردان برای اینکه ما فقط خودمان ویا نزدیکان را معیار سنجش قرار می دهیم . البته که آقای دکترشریعتی دانشمند ودارای عقاید بسیار عالی بودند اما صرفا نمیشه گفت که هر چه گفتند درست است وشاید این جملات رادریک بحث کامل بیان کردن وما فقط با چند جمله از آن روبرو هستیم ….. و اگر دین اسلام به همان صورت که پیامبر وحضرت… Read more »

فایدیم
Guest
فایدیم

من یک زرتشتی ام به دینم افتخار می کنم که نام همسر را بر روی زوجین گذاشت نه بالاسر به زن و مرد او گفت نه هی و هو افتخارم به ایرانی اصیل بودنم است به زرتشتی بودنم شما مسلمانان حق دارید سر موضوعات کوچکی که پیامبر من سال ها قبل از اسلام انها را در ایران از بین برد بحث کنید چون شما توی همه مسایل سرجنگ دارید دوست دارید کسی را عصبانی کنید ناراحت کنید کسی را خرد کنید همش عذاداری دارید خنده شادی جشن خوشرویی توی دین شما جایگاه نداره سر مرد و زن بودنتان دعوا راه… Read more »

محمد صادق
Guest
محمد صادق

توی زرتشتی به حقوق زن ومرد واسلامد ومسلم چکار؟برو دور آتیشت طواف کن برو ببین پادشاهان ظالمت چند زن داشتن وهر کدامش یرای ارضا چند روز باید زیرشکم صابون می زدند بعدش که سنشان بالا می رفت باید می رفتندپی کارشان برو دینتو مطالعه کن ببین پادشاها چندزن نامشروع داشتن حالا برای مسلمانا خط می کشی بنده ی آتش پرست

فایدیم
Guest
فایدیم

درود دوست عزیز من کاری به پادشاهان ندارم هر کس زندگی خود را می کند من بین پادشاهان شما و خودمان هیچ مقایسه ای نکردم من و هم کیشان من اتش پرست نیستند بلکه اتش به عنوان مظهر نور و روشنایی برایمان مفدس است همان طور که مکه ای که از گل و سنگ است برای شما مفدس شمرده می شود تو مسلمانی و اگر به دینت افتخار می کنی نباید باعث رنجش کسی شوی ما همه ایرانی هستیم مهم نیست که زن باشیم یا مرد مهم نیست زرتشتی باشیم یا مسلمان مهم ان است که انسان باشیم ادم باشیم… Read more »

شهرزاد
Guest
شهرزاد

باهات موافقم
اما کسایی که میگن فطرت مرد تمایل به چند همسری داره:
این هیچ ربطی به زن یا مرد بودن نداره. گرمی و سردی و تمایل به داشتن رابطه با چند نفر در آن واحد، هم در زنان هست و هم در مردان. اما مهم اینه که انسان باشیم و به بهانه مرد بودن لگام شهوات رو رها نکنیم و به دنبال فلسفه واقعی زندگی باشیم. در اینصورت لذتی بسیار بیشتر از هم بستری با زنان یا مردان متعدد درک خواهیم کرد. به امید رسیدن به کمال واقعی

سلطان
Guest
سلطان

هر کسی به دبنش افتخار می کند من یزدی ام و از نزدیک با همکیشان شما در ارتباط بودم از خوبی های دینتان این است که با هم مهربان و نسبت به همه بخشنده اید اما درباره حقوق زن و مرد شاید شما این مسائلی که می گویم دیگر رعایت نکنی و لی در تمام کتابها و حتی عده ای از عوام دینتان هنوز هم آن را اجرا می کنند ۱٫ در زمان بارداری باید از دید مردان پنهان شد ۲٫ زنان دارای عادت باید عزلت گزیده و نجس محسوب می شوند ۳٫زنان پسرزا باعث افتخار قبیله خود هستند ۴٫… Read more »

سها
Guest
سها

واقعا که گل گفتی
من نیز حرفهای شما رو قبول دارم

یی
Guest
یی

DC

ماهان
Guest
ماهان

سلام ، نمی دانم چرا دکتر شریعتی طوری گفته که انگار مردها و زنها دشمن هستند مگر ما برای آرامش هم آفریده نشدیم در مورد حقوقی که دین اسلام به مرد میدهد و یا زن یا باید مسلمان شد وپذیرفت یا با فردی که این عقاید را ندارد زیست

ماهان
Guest
ماهان

هموطن زرتشتی به یاد بیار که موبدان زرتشت عوام ر و ازحقوقی که اشراف داشتند محروم کردند اگر ظلم شاهان باستانی نبود مردم ایران هیچ دینی را زوری نمی پذیرفتند اسلام دین عز اداری نیست بلکه عده ای این را می خواهند

فایدیم
Guest
فایدیم

درود
من هم به خاطر بعضی کاستی ها متاسفم
ماهان جان تو ادب و احترام را به جای اوردی از تو کمال تشکر را دارم
الان دیگر مهم نیست موبدان ما چه کردند و روحانیون شما چه!
مهم همبستگی ماست تا ایرانی اباد داشته باشیم
من مطالعات زیادی داشتم اما ایمان و اخلاق را تنها راه سعادت شناختم
موفق باشی

فرشته
Guest
فرشته

اسلام به هیچ وجه دین غم و اندوه نیست بلکه دین شادابی وو نشاط است وهمیشه تازگی داره و همانطور که می دونید اسلام تنها دین و قرآن تنها کتابیه که برای تمام قرون و تمام اقوام است و این قضیه رو دانشمندان کشف کردن نه آخوند ها! و اما مورد دوم خداوند در کتاب خودش قرآن می فرماید زن نسبت به مرد هیچ برتری ندارد بلکه مرد تکیه گاهی است برای زن.ما متاسفانه از اسلام فقط چند همسری رو برگزیدیم.حرفهای آقای شریعتی هم بسیار زیبا و تاثیر گذار بود البته کمی افراطی بود حرفهای dj nas هم زیبا بود… Read more »

هستی
Guest

جملات دکتر شریعتی بسیار زیبا و حقیقی است
حرف دل من بود

سهیلاااا
Guest
سهیلاااا

اسلام به هیچ وجه دین غم و اندوه نیست بلکه دین شادابی وو نشاط است وهمیشه تازگی داره و همانطور که می دونید اسلام تنها دین و قرآن تنها کتابیه که برای تمام قرون و تمام اقوام است و این قضیه رو دانشمندان کشف کردن نه آخوند ها!!!! فرشته خانوم دارین میگین قران مال تمام قرونه!پس با چند همسری تو این زمونه موافقین!!!! اقا امید هم تو کامنتی گفته که برای اون زمان و اون خوی عرب ها این قانون امده!خب حالا که ما نه عربیم و نه ان خورو داریم!حالا چی؟ پس فکر نمی کنین که قران برا یه… Read more »

مهتاب
Guest
مهتاب

در ادوار گذشته زن سلطنت می کرد، زن حکومت میکرد، زن بزرگ دیده می شد.اما زمان تغییر کرد و زن محکوم شد، زن خار شد-و ما زنان الان تاوان خاریمان را پس میدهیم- اگر مرد به ما زور میگوید فقط به این خاطر است که مارو کوچک شمرده اند-البته ناگفته نماند ما زنان نیز خودمان را حقیر فرض کرده ایم.به امید روزی که ما زنان انسان تلقی شویم نه یک موجود زینتی و دکوری

مهسا
Guest
مهسا

salam aval inke tashakor mikonam az weblogetoon.2vom inke vaghean azab keshidam vaghti harfaye dj.nas ro khoondam. ye joori ke maghzam va3 javab dadan kar nemikone.ama vaghean khodet beshin fekr kon ki leh shode?hamoon mehrieyi ke azash harf mizani haghe zane. mesle hamoon khianatayi ke az nazare shoma va amsale shoma haghe marde.boro az ye mard tarife sedaghato bepors bebin chi mige?emailamo mizaram ta age mitooni ghaneam koni.montazeret hastam….
[email protected].

مسعود
Guest
مسعود

سلام
این نوشته قطعا از مرحوم دکتر علی شریعتی نیست.
از شما که اونر و ادمین چنین مکان فرهنگی هستید آوردن مطالب جعلی و بدون سند بعید است.

محمدعلی ناظری
Admin

سند : کتاب گفتگوهای تنهایی

مهدی
Guest

سلام به همگی متن خیلی ناراحت کنندهای بود فقط از دیدگاه یه زن بدبین به مسله اونم از بدترت زاویه بود امیدوارم مال شریعتی نباشه زن ومرد هردو دارای ارزشند ولی کاملا برعکس همانطوریه که خجالت برای یک زن زیباست برای مرد غیرجذاب می شه زن ومرد روز و شب هستند هردو مفید کامل کننده و کاملا متفاوت زن ها مقدسند ما همه مردان در دامان یک زن رشد می کنیم و عشقی بزرگ نسبت به این موجود داریم فقط مشکل اینه که زن ها خیلی دیر متوجه میشند من تو وبلاگ vazer.blofa.com راجه به این بک بحث کاملی داریم… Read more »

پوریا
Guest
پوریا

من با نظرت کاملا موافقم اما بنظرم شرایط -زندگی ها رو این شکلی کرده.اون دفعه به یکی گفتم به بی هویتی اعتقاد داری؟بهم خندید گفت به این چیزا فکر نکن ولی من میگم بی هویتی و نا ثبات بودن خیلی از ماها باعث این چیزاست!نظر شخصیه من اینه که واژه ی زن و مرد فقط به خاطر شناساییه افراده!!!!!و اگر نه زن و مرد یکی هستند با ظاهری متفاوت.البته اشتباه نشه منظورم حقوق افراده و…من در جواب افرادی که دین مسئلشونه میخوام عرض کنم که من خودم قبلا به هیچ چیزی اعتقاد نداشتم اما با مطالعه و تحقیق زیاد(بنده زیاده… Read more »

پوریا
Guest
پوریا

آقا مهدی نظرت قشنگه اما یه لحظه خودتو بزار جای زن ها! میدونم زن ومرد متفاوتن و اصلا هیچ آدمی نباید خودشو با کسی مقایسه کنه چه برسه به این مورد!؟خانوم های محترم هم خیلی هاشون قصد مقایسه ندارن فقط میخوان آزدی برای همه باشه.زن و مرد نداره.یه لحظه خودتو بزار جای یه خانوم و مضایایی که آقایون دارن و اونا ندارن رو ببین و رو انصاف قضاوت کن….اونوقت منظور و مقصود خانومای محترمو از تمام حرفا و کاراشون میفهمی….البته امیدوارم!!!!!!!!!

طناز
Guest
طناز

هنوز هم هستند دخترانی که تنشان بوی محبت خالص می دهد . . . بکرند . . . نابند . . . احساساتشان دست نخورده است ، لمس نشده اند ، … … … باور نکرده اند ، تحقیر نشده اند ، کمیاب اند ! پاک اند ! روزی که قرار می شود کنار گوش کودکی لالایی بخوانند ، شرمشان از نام ” مادر ” نمی شود ! و زیر آغوش همسرشان ، چشمانشان را نخواهند بست که با رویای دیگری سر کنند . . .

ماریا
Guest
ماریا

چرا اینجور مینویسی؟
مگر مردها همگی پاکن
چرا تمام ارزش یه دختر رو به بکارتش میذاری
همین افکار خودمون باعث شده پسرها اینجور باشن
زن موجودی ورای این چیزای
شیسه نیست که اگ رترک برداره
نا زیبا بشه
به خودت بیا

mohammad
Guest
mohammad

hagha ke rast bud,enshala oza betar mishe…

مجید
Guest
مجید

شخصیت انسان در دوران کودکی اوشکل میگره وبزرگترین نقش رو مادر داره بیش از ۷۰ درصد میگید نه برید تحقیق کنید مسئله ساده شد زن اگر خوب باشه مرد هم خوب میشه پس اگر شوهرت بد بود یقه مادر شوهرت روبگیر ویادت باشه هرچی میکشی از هم جنس خودت میکشی.

پوریا
Guest
پوریا

مجید جان چرا فرافکنی میکنی آخه عزیز من.اگه کسی بده یا خوب به خاطرخودشه.بله شرایط خیلی موثره قبول ولی تا آدم خودش نخواد هیچ اتفاقی نمیوفته…

ياسر
Guest
ياسر

با سلام
اگه بخوایم از دیدگاه زن به این موضوع نگاه کنیم، خوب زن قربانیه!
اگه از دیدگاه مرد باشه، مرد هم قربانیه.
پس چرا دنبال مقصر میگردیم حیف نیست این دو روز دنیا با کینه و دروغ و تهمت به هم بگذره؟
فقط باید دیدمون به هم مثبت باشه همین.
ایشالا همه اونایی رو که دوست داریم خوب و خوش زندگی کنن.

امیر
Guest
امیر

هیچ ظلمی بالاتر از این نیست که هنوزم دکتر علی شریعتی در افکار ظالمانه مردمان این زمانه غریب تنها مانده.دکترجان تو از حصار زن در پرده بکارت گفتی و آزادی مردان از این حصارت اما نگفتی منظورت از آزادی و حصارت مردان بوالهسی ست که هیچ حد و مرزی برای خویش قایل نیستند.وگرنه همه ما میدانیم که اسلام با خیانت به همسر سر ستیز داره.تو انگشت اشاره به افقی داشتی اما افسوس که خیلی ها بجای هدف به نوک اگشت شما خیره شده اند.فراموش نکنیم که خود منادی اسلام و مسلمینی