تناقض گویی ها و حملات علما قم

: سخنرانی تشیع صفوی و تشیع علوی از نخستین خیانت بزرگ به عالم تشیع است.

قمی : با این سخنرانی مشخص شد که می خواهد تشیع را ریشه کن بکند – علی راهنما صفحه ۳۸۴ ۳۸۵

در این میان آیت الله شهید مطهری تناقض گویی ها و حملات بسیاری به دکتر انجام داد که بیشتر بی نتیجه ماند و گاه آیت الله امام خیمینی جلو کارهای ایشان را گرفتند. از دیگر کسانی که منتقد معلم شهید دکتر بودند بودن که ایشان را با لقب ” مفسر کبیر قرآن ” می شناسیم

” گفتار شریعتی، عموما با آنچه ما از دین می فهمیم تطبیق نمی کنید ”

آیت الله طباطبایی با این سبک گفتار خود، به خوبی تفاوت خود را با اکثریت علما حوزه علمیه قم آشکارکرد.

مطالب مرتبط

47
دیدگاه بگذارید

avatar
22 Comment threads
25 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
محمدعلیوارطانثریارضاعلیرضا Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
sam
Guest
sam

من هم کتابهای دکتر را خوانده ام و از بسیاری از کتابهایش خوشم امد واستفاده ها برده ام ولی ایشان نیز عیوبی داشته ان

saeed
Guest
saeed

با سلام رشته تحصیلی دکتر شریعتی که فقه نبوده و به قول خودش درباره ی دین به عنوان یک امی حرف می زند نه یک عالم دین. پس طبیعیست که ایراداتی هم به سخنان ایشان از نظر علمای دینی وارد باشد. ولی اگر قرار است تأثیر ایشان بر جوانان و دانشجویان قبل از انقلاب را بررسی کنیم باید به تمامی آثار ایشان رجوع کنیم. ایشان همه ی تلاششان این بود که در فرصت اندکی که در اختیار دارند نهایت استفاده را ببرند و به نظر بنده دکتر در این رسالتشان موفق بوده اند چه بسا ایراداتی هم در صحبتهایشان می… Read more »

گلایول
Guest
گلایول

برو بابا تو هم مثل بقیه ایرانی های داخل؛ سیاست یکی به میخ و یکی به چکش رو داری ببین مطهری اول از سروکول دکتر شریعتی بالا میرفت و سر چیزای بچه گانه و شخصی با دکتر چپ افتاد.هر حرف انتقادی هم زده ماله بعد دعوای بچگانه شه. دکتر شریعی دکترای جامعه شناسی و تاریخ اسلام و…. داره و شما و امثال شما در حد انتقاد کردن از همچین شخصیتی نیستید.اون حرفهای ضدونقیضی هم که میگید ماله زمانیه که دکتر در زندان بود و اون عیاش ها در نبود دکتر مقاله و بیانیه های بی خود رو به نام دکتر… Read more »

saeed
Guest
saeed

دوست عزیز این طرز صحبت کردن اصلا شایسته ی طرفداران دکتر نیست… بنده خودم عضو بنیاد فکری دکتر شریعتی هستم و همچنین با کانون دکتر در تهیه ی مقالات همکاری دارم و اکثر آثار دکتر و سخنرانی هاشونو مطالعه کردم و گوش دادم… نباید نسبت به کسی و یا شخصی تعصب بی جا داشت، دکتر شخصیتی منحصر به فرده که هم جور روشنفکران و همچنین علمای بی مسئولیت ِ زمان خودش رو به تنهایی به دوش کشید و در این راه هزینه ها داد و برای همین هم هست که اندیشه و راهش جاودانه شد ولی این باعث نمیشه که… Read more »

somaye
Guest
somaye

سلام به همه رهپویان راه حق و حقیقت
اگه غرض و مرض از عقیده هامون حذف بشه مطمئنا با روح لطیف و پرصلابتی که در اندیشه های دکتر شریعتی هست بیشتر و بهتر آشنا می شیم.

گلایول
Guest
گلایول

فدای خاک پای آدم چیز فهم

mona
Guest
mona

با سلام
الهی بمیرم واقعا دکتر از دست این جماعت … چی می کشیده .همه می دونیم دکتر شریعتی عزیز از همه این توهین ها مبراست و کسانی هم که این اظهار نظرای پوچ رو دارن یا به خاطر منافعشونه یا از سر نادونی دارن خودشونو گول می زنن. دکتر شریعتی واقعا بی نظیره.

علیرضا
Guest
علیرضا

چی چی بی نظیره من به عنوان یک شیعه وقتی به حملات ایشان به بزرگان دین مثل علامه مجلسی که واقعا در راه دین مبین و حقه اسلام شیعی زحمتهای فراوانی را کشیدند نگاه میکنم کلا به بالا و پایین حرفاش مشکوک میشم بلاخره هرچی نباشه ایشان دست پرورده یک استاد یهودی در فرانسه هست و بحث اصلا بحث توهین نیست وقتی ایشان پا در قلمرو دین و دین شناسی و بزرگان دین میذاره باید از طریق خود دین شناسان واقعی به دین نگاه کنه و بعد نظر بده ولی وقتی بزرگترین دین شناسان را حالا چه از روی اشتباه… Read more »

حسین
Guest
حسین

ما خانوادگی کشته مرده ی اندیشه های دکتریم حالا یعضی ها که منظور میگیرن باید گف که : ((خر چه داند قیمت نقل و نبات))

cمحمدرضا
Guest
cمحمدرضا

آفرین به ادب شما !!!.واقعاً به جا گفته اند ” (الناس على دین ملوکهم‏
مردم بر دین حکمرانان خود هستند”).شما هم مثل مرادتان(شریعتی)طعنه گو هستید .و دلیل این کار شما دلیل و استدلال نداشتن در بحث و با احساسات سخن گفتن است.

گلایول
Guest
گلایول

ما میگیم و صاحبش بر میداره.
دکتر صاف ورک بود اگه گنگ یا طعنه است برای اینه که شما حرفشو نفهمیدید ولاجرم بد برداشت کردید. برید خودتون درست کنید.عیب خودتونو روی جناب استاد شهید راه آموزش و آگاهی دکتر شهید شریعتی نذارید

علیرضا
Guest
علیرضا

صاف بودن ایشان از نظراش نسبت به بزرگان دین همچین … خوب معلومه!!!
اصلا قصد ضربه به بزرگان را نداشته اند همینچوری از سر اخلاص فاتحه دین و دین داران و دین شناسان بزرگ را خوانده اند!!!
دست مریضاد بابا
من نمی دونم چرا هرکی دین شناسه مثل علامه طباطبایی و شهید مطهری و …. با ایشون چپه!!!
شما می دونید؟

علي
Guest
علي

خدایا ! قناعت ، صبر و تحمل را از ملتم بازگیر و به من ارزانی دار. در پاسخ به شما دوست عزیز -محمدرضا- که با سو استفاده از یک ضرب المثل ساده قصد تشویش اذهان عمومی را دارید به نظرم آمد که این سخن از دکتر شریعتی به جا و شایسته است. البته هر کسی خط مشی خود را داردو برای اقناع دیگران در این راستا تلاش می کند. شما هم با به حاشیه کشاندن مطلب و دور شدن از اصل، سعی در توجیه دیگران و یا حتی توجیه خود دارید! البته تکثر قابل احترام است اما تا آن حد… Read more »

علي
Guest
علي

خدایا ! به من بگو تو خود چگونه می بینی ؟ چگونه قضاوت می کنی ؟
آیا عشق ورزیدن به اسم ها تشیع است ؟
یا شناخت مسمی ها؟
و بالاتر از این – یا پیروی از رسم ها؟

دکتر شریعتی

سجاد
Guest
سجاد

سلام به تمام دوستدارن دکتر شریعتی من رشته ام جامعه شناسی است و تسلط تقریبا خوبی به احادیث و تاریخ اسلام دارم . کتابهای دکتر رو اکثرا خوندم و بعضی رو بارها وبارها خوندم. ملا هادی سبزاواری از بزرگترین علمای این دویست سال اخیر بوده و تنها استاد فلسفه اخوند خراسانی ؛اخوندی که کوچیکترین شاگردش ایت الله بروجردی بزرگ است. چند وقت پیش کتابی از از اخوند خراسانی خوندم کسی که بزرگترین حامی مشروطه بود به همراه ایت الله تهرانی و میلانی که شما اسمی از اونها نشنیدید و فقط نام خائن مشروطه شیخ فض الله رو شنیدید که اونم… Read more »

محمدعلی ناظری
Admin

کدام کتاب آخوند را خوانده اید دوست عزیز؟!

سجاد
Guest
سجاد

اندیشه های سیاسی اخوند خراسانی
مناظرات اخوند خراسانی و نایینی

علیرضا
Guest
علیرضا

اینا که کتابهای آخوند نیست مجید دلبندم آگاهانه حرف بزنیم بیتره نه

مهدی
Guest
مهدی

سلام معلومه کتاب را خوانده اید اما کتاب را نفهمیده اید آخوند خراسانی (ره)کجا دکتر شزیعتی کجا ! اصلا هیچگاه یک فقیه وارسته قابل قیاس با یک دکتر نیست آن هم دکتری که کتابهای او احساساتی بوده نه اصولی!

محمدعلی ناظری
Admin

هر وقت نام خود را مشخص کردید که مهدی هستید ، یا مسعود ، هادی یا نظر امام(چون با چندین اسم مختلف نظر گذاشته اید!) آنگاه ارزش آن را خواهید یافت که به پرسش های شما پاسخ داده شود!

مهدی
Guest
مهدی

به نظر شما آیا اشکال داره چند نفر با یک ایمیل نظراتشان را برایتان ارسال کنند ؟

محمدعلی ناظری
Admin

بله ، در یک زمان خاص و با یک آی پی مشخص اشکال دارد. نشان دهنده آن است که یک نفر با اسامی مختلف نظر می گذارد (تقلب می کند برای اینکه نشان دهد کسان دیگری هم پیدا می شوند که مثل او فکر کنند)

مهدی
Guest
مهدی

به نظر من هیچ اشکالی ندارد چند نفر با یک ایمیل نظراتشان را بدهند زیرا دوستان من ایمیل مجزا ندارند که بتوانند خودشان نظرشان را بدهند البته اشکال ندارد از این پس فقط به اسم خودم نظراتم را ارسال می کنم تا سوء ظن بی مورد شما بر طرف گردد.

گلایول
Guest
گلایول

دیروز کلی وقت گذاشتمو با این سرعت کم اینترنت دو نظر نوشتم؛ عزیزان چرا حذفش کردید؛شما که آزادی بیان و عدالت رو داد میزنید؛از شما بعیده
دکتر حالا حالاها باید زمان بگذرد تا ما بدانیم چه بزرک مردی را ازدست دادیم.

محمدعلی ناظری
Admin

مطمئن باشید نظری از شما برای ما ارسال نگردیده است که آن را حذف کنیم. احتمالا در ارسال مطلب با مشکلات اینترنتی که بیان داشتید دارید مواجه شده اید و مطلباتان ارسال نگردیده.

هادی
Guest
هادی

در زمان حال افراد زیادی هستند که از هر لحاظ از دکتر بالا ترند دکتر هم فردی بوده با نظرات خودش آن هم چه نظراتی!

berjis
Guest
berjis

مدتیست شیطان فریاد می زند آدم بیاورید سجده خواهم کرد …

… درد ما اینه بخدا

اسماعیل
Guest
اسماعیل

من همون حرف مطهری رو می زنم شریعتی اسلام سراست. شما باید تخصصی برید جلو مسلمان هستی یا نه شیعه هستی یا نه . چه طور شریعتی باید بیاد تز اسلام منهای علامه مجلسی و…. رو بده . اصلا این آقای شریعتی چرا بدون علم حدیث فحش داد من از حرف های شریعتی خوشم میاد (بیشتر حرف هاش) اما بعضی از حرف هاش رو توهین به مراجع نه اشتباه نکن مراجع رو بزار تو جیبت توهین به امامان معصوم است . علامه مجلسی رو سنی ها فحش می دادند شریعتی هم اضافه شد . من یا باید احادیث پیامبر رو… Read more »

بهرام
Guest
بهرام

سلام
دوست عزیز قرار نیست همه ی احادیثی را که علامه اورده به پیامبر نسبت بدیم
به نظر من علامه خرافات زیادی را وارد دین ما کرد …

مسعود
Guest
مسعود

ما در حدی نیستیم که در مورد علامه نظر بدهیم
ودکتر هم در حدی نیست که بافقیه والامقامی مانند علامه(ره)قیاس شود
دکتر هم یک فرد امی(به قول خودش) بوده و نظراتش هم مربوط به خودش است.

علیرضا
Guest
علیرضا

میشه یکی از این خرافات را بفرمایید شمایی که مثل مرادتان اینگونه گستاخانه به خاطر ایشان به بزرگی مثل علامه مجلسی که صد برابر بزرگتر از شما و مرادت نسبت به ایشان سر تعظیم فرود آورده اند جسارت میکنی میخوام بدونم شما هم مثل دکتر شریعتی دین شناس هستی یا نه واقعا درد دین در وجودت هست و دین رو از محل و آبشخور خودش به دست آوردی و یا مثل شریعتی از یک استاد یهودی در فرانسه خداوکیلی چقدر از دین می دونی بنده تا به امروز با یک طرفدار شریعتی بر نخوردم که واقعا متدین و دین شناس… Read more »

علیرضا
Guest
علیرضا

نظر یک دین شناس در مورد شریعتی حضرت علامه طباطبایی در پاسخ به نامه ا ی چنین نوشته اند: ما با دکتر شریعتی عداوت ذاتی نداریم، مسأله این است که در لابه لای تألیفاتشان مطالبی دیده می شود که با موازین اسلام قابل توجیه نیست. مانند اینکه می گوید: انسان خویشاوند خداست، در حالی که قرآن کریم صریحاً می فرماید: «و خرقوا له بنین و بنات بغیر علم» و می فرماید: «و جعلوا بینه و بین الجنه نسباً» عقیده ای است از عقاید بت پرستان. و می گوید خدا و طبیعت و انسان یک واحد حقیقی است که رهسپار کمال… Read more »

عشق فقط یک کلام حسین علیه سلام
Guest

سلام من با کسی کاری ندارم عقل دارم خودم میفهمم تو جامعه ای که هستم چی خوبه چی بده از نظر من دکتر شریعتی بزرگترین مرد عالمه تمام حرفاش درسته دکتر صادقانه به وطنش به اسلام به دینش خدمت کرد و تو همین راه هم شهید شد دکتر از راهی رفت که روندگان آن کم بودن این حرف دکتر به دنیا میرزه چطور می شود که از آنها تقلید نکنیم وقتی که بتوانیم خودمان بفهیمیم آنها فقط از فهمیدن تو می ترسند از تن تو هر چه قدر هم که قوی باشد ترسی ندارند از گاو که گنده تر نمیشی… Read more »

علیرضا
Guest
علیرضا

حضرت علامه طباطبایی در پاسخ به نامه ا ی چنین نوشته اند: ما با دکتر شریعتی عداوت ذاتی نداریم، مسأله این است که در لابه لای تألیفاتشان مطالبی دیده می شود که با موازین اسلام قابل توجیه نیست. مانند اینکه می گوید: انسان خویشاوند خداست، در حالی که قرآن کریم صریحاً می فرماید: «و خرقوا له بنین و بنات بغیر علم» و می فرماید: «و جعلوا بینه و بین الجنه نسباً» عقیده ای است از عقاید بت پرستان. و می گوید خدا و طبیعت و انسان یک واحد حقیقی است که رهسپار کمال است و صریحاً در کتاب زادگاه من،… Read more »

ثریا
Guest
ثریا

معلوم است که اگر آدمی با همه قصوراتش بگوید”من به کسی کاری ندارم،…عقل دارم و….”آو در یک دیکته ی معمولی “سهل ” را “صحل” بنگارد، کباده ی عقل را نیز برچیند جز این پیروی کورکورانه و فارغ از دلایل هوشمندانه ره دیگر نمی پوید:اینجوری نوشتم بدونید با چیدن حرفها و آذینبندی ماهرانه که اذهان رو به آرایش ظاهری جملات مشغول کنم و از اصل معنا دور کنم دکتر نمیشم!

مسعود
Guest
مسعود

اکثر مراجع نسبت به مرحوم دکتر شریعتی اظهار نظر نفرموده اند, شما می توانید دیدگاه مرجع مورد نظررا از خودش سؤال نمایید. در مورد دکتر علی شریعتی نظریات مختلف , بلکه متضادی وجود دارد و این به خاطر مواضع مختلف و موقعیت خاص ایشان است . او فردی انقلابی , دلسوز, متفکر و صاحب اندیشه بوده و با زبان و قلمش آن چه را که فهم و برداشت او از اسلام بوده است مطرح می کرده . بسیاری از اقشار تحصیل کرده در زمان شاه به واسطهء بیان و بینش نوینی که شریعتی ازاسلام ارائه داد گرایشات اسلامی و انقلابی… Read more »

مسعود
Guest
مسعود

حضرت علامه طباطبایی در پاسخ به نامه ا ی چنین نوشته اند: ما با دکتر شریعتی عداوت ذاتی نداریم، مسأله این است که در لابه لای تألیفاتشان مطالبی دیده می شود که با موازین اسلام قابل توجیه نیست. مانند اینکه می گوید: انسان خویشاوند خداست، در حالی که قرآن کریم صریحاً می فرماید: «و خرقوا له بنین و بنات بغیر علم» و می فرماید: «و جعلوا بینه و بین الجنه نسباً» عقیده ای است از عقاید بت پرستان. و می گوید خدا و طبیعت و انسان یک واحد حقیقی است که رهسپار کمال است و صریحاً در کتاب زادگاه من،… Read more »

مهدی
Guest
مهدی

شهید آیت الله مطهری در ابتدای نقدهای کوتاهی که بر جزوه اسلام شناسی دکتر شریعتی نوشته، در رابطه با غالب آثار دکتر چنین یادآور می شود:
«این جزوه مانند غالب نوشته های نویسنده، از نظر ادبی و هنری، اعلی و از نظر علمی، متوسط است و از نظر فلسفی، کمتر از متوسط و از نظر دینی و اسلامی، صفر است».
استاد مطهری و روشنفکران-ص ۳۴

مهدی
Guest
مهدی

استاد مطهری در نامه خود به حضرت امام (ره) نوشت:
«کوچکترین گناه این مرد، بد نام کردن روحانیت است. او همکاری روحانیت با دستگاه های ظلم و زور علیه توده مردم را به صورت یک اصل کلی اجتماعی درآورد … مثلث معروف مارکس که دین و دولت و سرمایه، سه عامل همکار بر ضد خلق اند و سه عامل از خود بیگانگی بشرند را به صد زبان پیاده کرد؛ منتها به جای دین، روحانیت را گذاشت، نتیجه اش این شد که جوان امروز به اهل علم، به چشم بدتری از افسران امنیتی نگاه می کند».

نظر امام
Guest
نظر امام

پسر حضرت علامه آیت الله شهید مطهری (دکتر علی مطهری) می گوید: روزی در منزل از پدرم پرسیدم نظر امام خمینی در مورد دکتر شریعتی چیست ؟ فرمودند : نظر امام از نظر من تند تر است .
(سیری در زندگانی شهید مطهری، ص ۲۳۰)

نظر امام خامنه ای
Guest
نظر امام خامنه ای

حضرت آیت الله خامنه ای می فرمایند: «شریعتی را ممکن است به عنوان یک فقیه، یک متفکر بزرگ، یک بنیانگذار مترقی اندیشه اسلام معرفی بکنند! اینها البته افسانه آمیز است و چنین تعبیراتی باب مرحوم شریعتی نیست» .
روزنامه جمهوری اسلامی، ۳۰ خرداد۶۰

قاسم
Guest
قاسم

دوست عزیز اگه قراره نقل قولی از آقا در مورد دکترشریعتی بنویسی تمام مطلب رو بنویس نه فقط بخشی که موید نظر خودته…

ثریا
Guest
ثریا

خدا را سپاس که اگر وقت تحقیق و تلاشهایی پیرامون شناخت نظریات امام (ره)و نایب برحق امام زمان (عج) -مدظله العلی- را ندارم با مطالعه و تجربه های شما بزرگواران راه به روشنی برایم معلوم می شود! -خدایا هزار بار شکر!-با تشکر از امثال شما تشنگان حقیقت، دست پرمهر خدا برسرتان!

رضا
Guest
رضا

ای خداوند
به علمای مسئولیت
و به عوام ما علم
و به دین داران ما دین
و به مومنان ما روشنایی
و به روشنفکران ما ایمان
و به متعصبین ما فهم
و به فهمیدگان ما تعصب
و به زنان ما شعور
و به مردان ما شرف
و به پیران ما اگاهی
و به جوانانما اصالت
و به اساتید ما عقیده
و به دانشجویان ما نیز عقیده
.
.
.
ببخش
این حرفا به خاطر تعصب بیجا بوده چون شریعتی یک روشنفکر دینی بود نه یک عالم خشکه مذهب که باعث شدن از اسلام فرار کنن
خداوندا
حرس
حسد
خشک بودن
را از علمای ما بگیر

ثریا
Guest
ثریا

چرا هرکی میخواد از آقای شریعتی دفاع کنه حالت تعصبی داره!بدرستی میگن هرکی و میخوای بشناسی طرفداراش و نگاه کن البته دشمناشم نگاه کن…من برای جوونامون نگرانم درست به اندازه ی شریعتی ولی از پویندگان راه خود ایشون نگرانم که بجای بیان یک سری ادله ی محکمه پسند و بااصالت(مستند) نظریات شخصی را ابراز میکنن که ناچار میشن بعدش همون نظریه ها رو اصلاح و پیرایش کنن…کسی که از ابتدا با یک منطق و پشتوانه ی محکم ابراز حضور کنه این اتفاق ناگوار براش بوجود نمیاد.

وارطان
Guest
وارطان

والله یه جایی شنیدم مرحوم اسلامی اول فداییان اسلام بوده ولی بعد دستگیری برید و با ساواک همکاری داشته
خود فرزندشم میگه تو یه مصاحبه که بعد یه سال زنگ زدن گفتن بیاین قاتل پدرتون رو گرفتن. ما رفتیم و مادرم با شهید لاجوردی بحثش شد و مادرم گفت چطور قاتلین مطهری زود گرفتین و برای ما کاهلی میکنین که شهید لاجوردی جواب داده. این دو نفر رو با هم مقایسه نکن
الله اعلم

محمدعلی
Guest
محمدعلی

به نام خدا
قطعا آدم دین دار و پیرو تشیع ناب سنگ امثال دکتر شریعتی را به سینه نمی زنه… سطح نمره رساله دکتر شریعتی (در حد قابل بوده) و در زمینه تاریخ شما دیگه ادامشو بفهم.