درباره ما

به نام خدا

سلام ما به هر کسی که به دنبال یافتن است و بیقرار درک کردن و فهمیدن . سلام به هر کسی که آرامش و بیدردی را محکوم میکند ، دلی پر دغدغه و ذهنی پرسشگر و بیدار دارد، و به دنبال درد مندی بیشتر است و نه آرام گرفتن .

برای دانستن از ما ، اول خودمان را معرفی میکنیم .
جوانیم…
خسته ایم از تکرار . خسته ایم از مصلحت .خسته ایم از رکود و رخوت.
به دنبال حرفهایی از جنسی دیگریم . به دنبال گفتن نگفته ها و شنیدن ناشنیده ها .

سالهاست که میخواهیم بفهمیم و بشناسیم تا به درستی انتخاب کنیم . سالهاست در سرزمینی اسلامی زندگی میکنیم .
اما از اسلام و مسلمانی ناب و اصیل و حقیقی چیز زیادی درک نکرده ایم . نخواستیم تقلید کنیم . نخواستیم چشم و گوش ببندیم بر حقایقی که زیر گرد و خاک غرض ها و خیر خواهی های جاهلانه پنهان شده . پرسیدیم..گفتیم..شنیدیم اما..

حرفها اکثرا رنگ و بوی مصلحت و تعصب و تقلید های طوطی وار و کور کورانه داشت .
یکدیگر را یافتیم…دردمند شدیم …همدرد شدیم…

و اینجا را با آجر های ایمان و اعتقاد راسخ به هدف مقدسمان ساختیم . به آن امید که دردمندانی چون خود را پیدا کنیم.
هدف اصلی پدید آورندگان این سایت مطرح شدن بحث های مذهبی و عقاید و نظرات مختلف در این زمینه است . قصد داریم تا با به چالش کشیدن مباحث اصول عقاید در اسلام و احتمالا طرح و مقایسه این اصول در ادیان الهی و غیر الهی دیگر در نهایت به بررسی مسائل مذهبی در جامعه ی امروز بپردازیم . این وبلاگ علاوه بر فراهم آوردن محیطی جهت بحث و تبادل نظرات مختلف ، شامل بخش های دیگری از جمله سخنانی از مشاهیر متفکر جهان و نیز قسمت مجزایی برای پرداختن به نوشته ها و سخنرانی های دکتر علی شریعتی و تبادل نظر در باره ی آن است.
اگر :

اهل مذهبید و از مذهب آگاهید ،
روشن فکرید و افکاری نقادانه و چالش بر انگیز دارید ،
پرسشگرید و در جستجوی حقایق ،
معترضید و رنجیده خاطر ،
بی اطلاعید و به دنبال انگیزه ای برای برخواستن و حرکت کردن ،
در راه بوده اید و راه گم کرده اید ،
هنوز راهی انتخاب نکرده اید ،

و یا اگر تنها از روی کنجکاوی وبلاگها را میکردید ، به ما بپوندید . چرا که هیچ چیز اتفاق نیست و هر نشانه ی کوچکی میتواند در عوض شدن مسیر زندگی موثر باشد.


66 دیدگاه دربارهٔ «درباره ما»

 1. با درود فراوان

  بتازگی با اینجا آشنا شدم . جالب است …
  حرف چندانی نمی توانم بزنم . بقول خود دکتر : حرفهایی است برای نگفتن ، حرفهایی که هرگز سر به ابتذال گفتن فرود نمی آورند . حرفهای خوب و بزرگ و ماورایی همین هایند ، و سرمایه هرکس به اندازه حرفهایی است که برای نگفتن دارد …

  دوست و یا دوستان عزیز – صرف بیان مطالب گفته و ناگفته شریعتی آنچنان دردی را دوا نمی کند ! گرچه تفکر و راه و منش و اسلام شریعتی همچنان مظلوم تر از زمان حیات وی است – اما باید کوشید تا با دغدغه ها و احوالات فعلی جامعه – راه شریعتی را گسترش و توسع داد . به باور من ، شریعتی ویروسی دارد که اگر بر جان کسی بیافتد – تقریبا خلاصی از آن محال است . حال باید دید که این عصاره تفکر او باید گسترش یابد ، یا صرفا بیان مجدد و قرائت تکراری او از زبانهای متعدد و دیدگاه های متعدد ! نه اینکه اولی خوب باشد و دومی اتلاف وقت . نه . بلکه باید کوشید هردو را در یک راستا و جهت مشخص توسعه داد . زمانه الآن بیش از هر زمانی نیازمند تفکر شریعتی است ، اما ما همچنان اندرخم یک کوچه ایم …
  بکوشیم تا حقیقت فدای مصلحت ها نگردد …
  با سپاس فراوان

 2. حرکت و پویایی خوبی در کلام شما است.چرا که حرف شما از دل است.دلی که می کوشد رنگ همه ی افکار را کنار زده و رنگی به تازگی حقیقت را بنگرد.آری نگاه شما خوب دقیق و درست به میانه ی تفکر ناب اسلامی یعنی شیعه علوی نشانه می رود.نگرش شریعتی به شیعه نگاه یا نظر شخصی نیست.بلکه حقیقتی است ابدی.اما اگر امروز همه چیز و همه کس صرف در حفظ و نشر شریعتی شود باز این نهضت را تبدیل به نهاد کرده ایم.دوست یا دوستان بکوشید تا راه شیعه علوی دوام یابد نه زبان و صوت و انشا شریعتی . چرا که اندیشه توحیدی نگاه نیست حرکت است. با تشکر

 3. بازم سلام اما بعد از تشکر گفتم دوست دارم با هتون همکاری کنم که درج نشده خوب دوباره میگم به امید ایران اسلامی آزاد و رو شنفکر

 4. با سلام :

  خدواند شما را در راهی که انتخاب نمود ه اید یاری کند به حق شما رسالت انبیا ء را بردوش گرفته وان را حمل میکنید از حضور تقاضا دارم که ایمیل سایر اعضا ء را برایم ارسال فرمائید.

 5. من شریعتی را عاشقانه دوست دارم چرا که اولین معلم معنوی من در زندگی بوده و هست و هر گز شمارا نخواهم بخشید اگر به زیبایی اندیشه وی خدشه ای وارد شود.

 6. سلام دوست عزیز واقعا خسته نباشید
  خیلی خوشحال شدم که با وبلاگ شما آشنا شدم
  من عاشق شریعتی هستم
  من سر تا پا آماده همکاری در وبلاگی ام که در اندیشه ترویج افکار دکتر هستش

 7. سلام به تمام عاشقان دکتر بزرگ،علی شریعاتی
  از زحمات شما بسیار تشکر می کنم.
  امیدوارم که با یک برنامه ریزی مناسب،مسیر و هدف آن بزرگوار را بتوانیم زنده نگاه داریم.
  من هم در اینجا آمادگی خودم را برای همکاری با شما اعلام می دارم.

 8. سلام.من وقتی با سایت شما آشنا شدم واقعا هیجان زده شدم.از زحمات شما متشکرم.دوست دارم با شما همکاری کنم.

 9. سلام
  من در وبلاگ “آخرین‌نفر” مطلب می‌نویسم و اکنون به شدت به فایل‌های تکست کتاب‌های شریعتی نیاز دارم که اونا رو به کتاب برای موبایل تبدیل کنم.
  در صورتی که موافقید، کتاب‌ها رو برای من بفرستید و من نیز در منبع حتماً اسم شما رو ذکر می‌کنم

  با تشکر

 10. سلام یکی از دوستای من، که مرید دکتر هستش به تازگی شعری در وبلاگش گذاشته با نام “بوسه ای بر قلم دکتر شریعتی” میخواستم شما هم ببینید و نظرتون را بگید راستی یادم رفت بگم این متن را در ادامه شعر زیبای خدایا کفر نمیگویم دکتر گفته.
  آدرس وبلاگش:http://ashiyaneyeparastoha.blogfa.com

 11. سلام من به تازگی با سایت شما آشنا شدم!میخوام بگم ما خوانوادگی عاشق دکتر شریعتی هستیم و مطالب سایت شما واقعا واسم هیجان انگیزه!من همکاری خودم رو با شما اعلام میکنم.

 12. سلام دوستان . همت والایتان در معرفی اندیشه های متعالی دکتر شریعتی ستودنی است و امانتداری از آن افکار بلند و آن نیت خالص مسئولیتی است بس خطیر که امیدوارم در این راه پیروز باشید . شعری که در مطلع صفحه نخست از دکتر گذاشته اید متاسفانه ناقص و با اصل آن هماهنگی ندارد . در چند کتاب و نشریه این شعر را دیده ام لطفا آن را اصلاح کنید
  شعر اصلی این است:
  “نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد
  نمیدانم که کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت
  ولی بسیار مشتاقم که از خاک گلویم سوتکی سازد
  گلویم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش
  و او یکریز و پی درپی دم گرم خودش را در گلویم سخت بفشارد
  و خواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد
  بدینسان بشکند هردم ، سکوت مرگبارم را”
  با سپاس فراوان از شما

 13. لازم دونستم که از زحمات شما بسیار تشکر کنم.
  خداون عجرتون بده, این پایگاه می تونه کمک خیلی زیادی به من و امثال من, درباره ی بلا بردن آگاهی های فردی خودشون و شناخت دکتر شریعتی بکنه.
  امیدوارم همیشه سلامت, شاد و موفق باشید

 14. سلام
  من کاملا اتفاقی این سایت رو پیدا کردم ….
  همیشه ناامید و ناراحت بودم از اینکه اندیشه های دکتر شریعتی به فراموشی سپرده میشود و کمتر کسانی هستند که با ایشان آشنایی داشته باشند ولی وقتی علاقه مندانی را که اینجا نظر گذاشتن دیدم فهمیدم دکتر شریعتی هرگز فراموش نخواهد شد و گفتار و تفکر ایشون همواره در زندگی کسانی که به دنبال حقیقتند باقی خواهد ماند….
  با سپاس فراوان از مسئولین سایت

  1. ممنونم پریسا خانوم،
   البته سعی ما نیز بر همینه که نام دکتر فراموش نشه، این گوهر بزرگ.
   اگر در گوگل جستجو کنید ” دکتر علی شریعتی” و یا نام هر کدابش مانند هبوط یا کویر
   می بینید بسیارند کسانی که دکتر را فراموش نکرده اند.

 15. سلام وخسته نباشید من چند جلد از کتابهای دکتر رو خوندم و خیلی از مطالبش رو تونستم قبول کنم اما خیلی هاشون رو هم نتونستم قبول کنم.منظورم اون قسمتهایی هست که میگه پیامبر و اهل بیتش معصوم هستند و با مطالبی که خود دکتر در این باره گفتن قبول کردن این قضیه با عقل جور در نمیاد.البته شاید هم خود کتر از گفتن اون حرفها منظورش چیز دیگه ای بوده ومن طور دیگه ای برداشت کردم.اگه کسی بخواد منو راهنمایی کنه ممنون میشم.

 16. binazir marde tarikh payambare zamaneye ma vaghean karetoon aliye shariati ra nemitavan dar siteha ketabha mahdud kard shariyati daryaaaaaaaaaaaaaaaaast az elmo maanaviyat…

 17. به نام حضرت دوست
  سلام
  من جوانکی بی ادعا هستم و اندیشه ای کنجکاو دارم و دلی بی قرار.چندی قبل پی دریا دلی میگشتم که هم تفکرش و هم اندیشه اش برایم جالب بود و لذت بخش از شنیدن آنها،تا اینکه با این وب سایت آشنا شدم،گذری بر مطالب کردم اما باز در خودم توان آن را ندیدم بشناسم دریای معرفت را، با خود کمی فکر کردم دیدم هنوز در تحلیل قطره ای از دریا مانده ام چه رسد فکر دریا باشم،اما میتوانم،قطره قطره از این دریای معرفت را با زبان وجودم بچشم و سعی کنم کمی از “نفس علم” وجودم را سیراب کنم.من هم دوس دارم بعد از مرگم کوزه گر از من سوتکی سازد اما به دست کودکی بازیگوش نیفتد،بلکه آن را با به یک جوانی هدیه دهد تا زمانی که در این جامعه اسلامی نتوانست آزادانه سخن بگوید بر آن سوتک بدمد تا احساس کنم زنده ام. به امید خواستن و توانستن دیگر
  یا علی

 18. من از دوستداران دکترم اما تا اینجا ممکنه دوستی ما برسر یک اسم باشد مسئله کدام که دکتر می گویدذ کدام شریعتی؟باید با هم صحبت کنیم اگه دیدم نقاط تفاهم داریم در ضمن وابسته به هیچ حزب و گروهی هم نیستید حاضرم همکاری کنم چون ببینید منم این سرگشتگی رو کشیدم اما باید متد داشتمثل خود دکتر صرف به چالش کشیدن عقایسد اسلام نمیشود راه دکتر رو رفت اگر مشتاقید با هم صحبت کنیم میتونید در وبلاگم پیغام بزترید خوشحال میشم نظرتونم راجع به وبلاگ بگید ممنون میشم

 19. حرف های اصیل ،حرف هایی نیستند که برای «شنیدن»زده می شوند ،حرفهایی هستند که برای «زدن»زده می شوند.

 20. خسته نباشید؛ فعّالیّتتان مایه ی امیدِ باقی دوستداران شریعتی خواهد بود.
  به نظرم چند اشتباه در شعر سوتک – که در header سایت قرار داده اید وجود دارد:
  اندام بدنم – – – > خاک اندامم
  سوتک به دست کودکی – – – > سوتکی در دستان کودکی
  دم گرم خوشش – – – > دم گرم خویش

  موفق باشید

 21. شما جلسه های حضوری ندارید؟ یا کلا از جلسه های حضوری ای که درمورد نوشته ها و عقاید و افکار دکتر بحث کنند اطلاعاتی دارید؟

 22. محمد سخی رضایی

  با عرض سلام و آرزوی توفیقات مزید برای شما
  دوست عزیز، شعری را که در صفحۀ نخست این وب سایت نوشته اید،شعری بسیار زیبا و دلنشین است، اما در اصل شعر دخل و تصرف زیادی صورت گرفته است که بدور از اصول امانت داری می باشد. از این رو از شما خواشمندم که آن را اصلاح نمایید.
  باز هم از زحمات تان در راستای خدمت به انسانیت سپاسگذارم.
  محمد سخی رضایی
  افغانستان، کابل

 23. سلام خیلی خوشحالم که با این وبلاگ اشنا شدم و… منم شریعتی می خونم ولی عاشق شریعتی نشدم .سوالی که دارم اینکه اگه شریعتی الانم بود همون حرفای اون موقش رو میزد ؟ ایا درد ما بعد این مدت همان حرفای شریعتی بود ؟ایا تجربه و گذشت این همه مدت نشان از برتری تفکر شریعتی است یا…؟سوالاتیس که من دارم .راستی شریعتی فرزند زمانش بود یا نه؟ولی دست شما درد نکنه نسبت به اشنایی شریعتی.
  دوستتون دارم .

 24. سلام.خیلی اتفاقی وارد وبلاگتون شدم.برام جالب بود چون دقیقا وقتی باهاتون آشنا شدم که راهمو عوض کردم…
  خسته شدم از تکرار ایمان اجباری و غریبه…از تظاهر,از معنویتی که جز توهم وخرافات چیزی ازش ندیدم.من فقط خدامو دارم.خدایی که برای حرف زدن باهاش هزار اما و اگر و هزار جور رسم و رسوم محدود کننده وجود نداره…
  براتون آرزوی موفقیت میکنم دوستان

 25. درود و سلام به تمام کسانی که حاضرند در راه ترویج فرهنگ و افکار دکتر شریعتی قدمی بر دارند من خودم به شخصه علاقه شدیدی به دکتر دارم و دکتر را لیدر خودم میدانم

 26. سلام
  من لینک شما رو به پیوند های وبلاگم اضافه کردم و باید بگم که یکی از سخنرانی های دکتر شریعتی رو هم تایپ کردم ( حدودا 40 صفحه ) با عنوان ” انتظار مکتب اعتراض ” که اگر تمایل داشتید براتون ارسال می کنم البته نسخه ی پی دی اف مطلب رو هم دارم ، هرکدوم رو که خواستید اعلام کنید با کمال میل براتون ارسال خواهم کرد .

 27. با سلام
  من به طور اتفاقی با وب سایت شما اشنا شدم
  من عاشق سخنان شریعتی هستم
  شریعتی با دیدگاهش دیدگاه مرا نسبت به دنیا عوض کرد
  لطفا مطالبی در رابطه با فرزندانش بگذارید
  سباسگذارم

 28. سلام و ممنون از این سایت
  امیدوارم که بتوانیم برای پیدا کردن راهمان از سایت شما بیشترین استفاده را بکنیم.متاسفانه این سایت ها و بزرگانی مثل شزیعتی بسیار کم هستند و اکثریت جوانان غافل از ادامه راهشان و از انتخابشون.
  من از شما کمک می خواستم در مورد حجاب زن.چگونه می توانم از سخنان و سایت ایشان کمک بگیرم.
  من منتظر جوابی از شما هستم

 29. سلام دوست عزیز من همین امشب با این وبسایت پر بار شما آشنا شدم
  خیلی خوشحالم از اینکه می بینم هنوز هستند کسانی که ارزش واقعی اشخاص و می دونن و نمیزارن که هیچوقت این اشخاص از یادها برن در باره دکتر عزیز باید بگم این کم سعادتی ما بود که نتونستیم این مرد خدایی رو زیارت کنیم یا در سخنرانی هاش شرکت کنیم در هر صورت من از شما ددوست عزیزم خیلی ممنونم از اینکه یاد دکتر رو همیشه زنده نگه می داری هر چند که این عزیز همیشه در قلب ما زندست . کاش بو و می دید که چقدر جوان ها دوستش دارن .

  دوستتون دارم بازم ممنونم

 30. همت تان ستودنی. امید وارم موفق باشید بمانید تا بمانندشما زیاد شوند و بمانند، تا مانگاری هست ف تا تاریخ هست نام مانگاران بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *