دسته‌ها
ضد شریعتی - نقد شریعتی

دکتر شریعتی، شهید بهشتی و آقای مصباح

در دهه ی پنجاه شمسی مسأله ی دکتر شریعتی، یکی از مسائل داغ حوزه های علمیه بود. یکی از این کانون ها مدرسه ی حقانی قم بود که هم شهید آیت الله بهشتی و هم آقای مصباح در آن جا تدریس می کردند. آقای مصباح از مخالفان تند و بی پروای دکتر شریعتی بود. مسئولان مدرسه ی حقانی برای جلوگیری از اختلاف بیشتر، از استادان مدرسه خواسته بودند تا سر کلاس درباره ی کسی صحبت نکنند. آقای مصباح که این مطلب را نپذیرفته بود، از مدرسه ی حقانی جدا شد. گفتنی است که شهید بهشتی، شریعتی را نه به لحاظ علمی، بلکه به دلیل خوش قریحگی و کسی که در جست و جو برای شناخت بهتر است و جوانان را به اسلام و تشیع علاقه مند کرده، می پذیرفت. ایشان در پاسخ آقای مصباح از جمله اشاره می کند که سه تصور درباره ی دکتر هست: یکی این که او مجتهد جامع الشرایط عالم است. دوم این که فردی مغرض و فاسد العقیده است. سوم آن که “کاوشگر و جست و جوگری بی آرام” است که “اسلام را در حد کتاب هایی که در دهه های اخیر درباره ی زمینه های گوناگون اسلامی و شیعی نوشته شده، می داند.” وی تأکید می کند که: بنده دکتر شریعتی را در این چهره می بینم؛ و اضافه می کنم که در این بازشناسی خامی های فراوان دارد و کار تحقیقی و مستندش از کار قریحه ای و ذوقی اش بسیار کمتر است. من می دانم که او در این برداشت های سلیقه ای و ذوقی که می تواند با خطاها و اشتباهات و انحرافات همراه باشد، ضررها هم زده و یا می زند. اما در کنار این ضرر زدن ها، سودها و جاذبه هایی برای عده ی زیادی از افراد به سوی اسلام و تشیع داشته و دارد. آیا از این ضرر و سود، کدام بیشتر است.

آقای مصباح در قم به سخنرانی های خود بر ضد دکتر شریعتی ادامه داده و این برنامه تا سال ۵۶ – گویا تا چهلم حاج آقا مصطفی – ادامه داشت. در آن زمان، بین طلاب انقلابی طرفدار شریعتی و ایشان، نزاع فکری و مباحثه ی فراوان صورت گرفت. آقای مصباح به طور مداوم به نقد آثار شریعتی، قلمداران و علی تهرانی می پرداخت.

امروز گوشه ای از تاریخ را از کتاب جریانها و سازمانهای مذهبی سیاسی ایران روزنوشت کردم.

30 دیدگاه دربارهٔ «دکتر شریعتی، شهید بهشتی و آقای مصباح»

بمیرم برا شریعتی که از امام زمانم مظلومتره آخه دلم سوخت.مرد مؤمن این چه حرفی که میزنی شیعه رو نابود کرد بعد شما این جوری می گید.دمتون گرم.ادرس ایمیلمvahid313412@yahoo.com

نمیدونم چرا هر وقت می خوام از دکتر شریعتی بگم نمیتونم آخه نمیشه با کلمات ایشون رو توصیف کرد هنوز هم هر وقت اسم ایشون رو میشنوم یا عکسشون رو میبینم غم بزرگی رو دلم میشینه و افسوس زیادی میخورم که چرا زمانی که ایشون در قید حیات بودن من نبودم خوب شاید لیاقتشون رو نداشتم.فقط از همه می خوام ایشون رو درست بشناسن و راه این معلم عزیز رو ادامه بدن.دکتر اگه ما نتونستیم درست شما رو بشناسیم ما رو ببخش………

از کجا معلوم که به مظلومیت شریعتی کسی نباشه من هم با نظر النار خانم کاملا موافقم این جور آدما را اصلا نمی شه باکلمه ها وصف کرد مطمینا اگه حالا بودند یه سری آدم که خودشون هیچی نفهمیدند میگفتند این دیوونه است چون اونا ته عقلشون به همین حرفی بود که میزدند ولی دکتر وآدم هایی مثل اون این چیز ها که بعضیا میگند براشون مثل 2 2 تا 4 ریاضی یه چیز عادی بوده ببخشید اگه خیلی کلی حرف زدم چون جزیی تراز اون که حرف بزنم سخته چون این مطلب را حتی ممکنه اون آدمی هم که هیچی حالیش نیست بخوونه ببخشید ز لحن تندم
با تشکر

اگر دکتر شریعتی الان زنده بود بی شک یا در زندانهای جمهوری اسلامی به سر می برد و یا در تبعید . عاملش هم کسی نود جز همین مصباح و پیروانش

سخن گفتن درباره کسی که عاشقش هستی خیلی سخته فقط میتونم بگم دکتر شریعتی یگانه قهرمان در تاریخ معاصر ایران بود.تا بتونم به دیگران معرفیش میکنم.شریعتی واقعا گمنامه

چقدر حرفاي دكتر شريعتي قشنگه!!!
اصلا وقتي كسي ميخونه واقعا ميره تو فكر و اونوقته كه خودشو ميشناسه.

چه ساده اند كساني كه فكر مي كنند در نبود يك شخص مي توانند افكار و عقايدش را تحريف كنند، راهش را تحريف كنند، ظاهرش را تحريف كنند!

دكتر شريعتي تحريف شدني نيست و گويا آن ها هنوز به اين مسئله پي نبرده اند و همواره در حال تحريف او هستند!

تحريف افكار دكتر شريعتي فقط مربوط به پس از مَرگش نيست بلكه حتی زماني كه زنده بود شخصيت هاي متعدد و نام آشنايي قصد تحريف او و نوشته هايش را داشتند!
در طي اين سال ها همواره شاهد سانسور و حذف نوشته هايش، صدايش، و افكارش بوديم و از اين به بعد بايد شاهد تحريف هاي جديدي باشيم!

در اين سال هايي كه سالروز مرگ و تولد دكتر شريعتي را صدا و سيما فراموش كرده، مجله ها و روزنامه هاي غير دولتي با ترس از او مي نويسند و مجله ها و روزنامه هاي دولتي هم يا نمي نويسند يا اينكه هرچه خودشان دوست داشته باشند و مي پسندند، مي نويسند و براي مراسم بزرگداشت سالروز در گذشت دكتر شريعتي به خانواده اش مجوز نمي دهند حق بدهيد كه با ديدن عكس بزرگ شريعتي زير پل سيد خندان كه شهرداري آن را نسب كرده چشمان دوست دارانش از حدقه بيرون بزند!

زير عكس كه به مناسبت نيمه شعبان نصب شده جمله اي را درج كرده اند ” خوبان؛ عمري در حسرت ديدار تو ماندند… و نيامدي” تمام حس این عکس، غير طبيعي به نظر مي رسد!

براي استاد ريش كم رنگي گذاشته اند و كراواتش را هم حذف كرده اند!!

اما … به زمين بكوبيد ، به آسمان بپريد ، به آب شلاق بزنيد ، در هوا فرياد بزنيد ، شريعتي تحريف شدني نيست!

چقدر شریعتی را می شناسیم؟ چقدر با شناخت از او حرف می زنیم؟ چقدر قضاوت مان از دکتر، غیر از چیزهایی هست که به خوردمان داده اند؟؟! بدون این که در جهت شناخت او گامی برداشته و کشفی کرده باشیم؟؟!

چقدر مظلوم است دکتر شریعتی پس از سی و سه سال!

چرا فکر می کنیم می شناسیمش و آن قدر صفر و صدی به او نگاه می کنیم؟!

چرا نمی دانیم دلیل دوست داشتن یا دشمن داشتنش چیست؟! چرا نگاهمان تماما سفید یا تماما سیاه است؟!

چرا اجازه نداریم فکر کنیم؟! چرا در ذهن ما کدهایی از افراد درست کرده اند و اجازه تفکر به کسی داده نمیشود؟!

چرا فقط شریعتی ضد دین و ضد آخوند؟؟؟ آیا تمام شریعتی همین است و دیگر هیچ؟؟!!

از افرادی که احساس می کنند همه چیز را درباره همه کس می دانند در مورد علت حب و بغض ها بپرسید، عموما چیزی نمی دانند جز این که دوستند یا دشمن!!

چقدر مظلوم است شریعتی در میان مخالفان و موافقانش! شاید از شگفتی های شریعتی این است که هم طرفداران و هم مخالفانش نوعی همدستی با هم کرده اند تا این انسان دردمند و آزاده را ناشناخته نگه دارند و این ظلمی به اوست!

بر مخالفان او که حجتی نیست. اما ظلم موافقانش هم کمتر از مخالفانش نبوده، بلکه سخت تر و بی رحمانه تر!

آنان همواره از او سنگری ساخته و پرداخته اند برای کوبیدن روحانیت و اندیشه های بنیانی و فلسفی اسلام. این عده به جای تبیین اندیشه و راه شریعتی، به هرگونه اختلافی که با روحانیت و اندیشه های اسلامی داشتند، لباس شریعتی پوشاندند! و او را هر چه بیشتر منزوی کردند!

مخالفان را می توان با تبیین افکار دکتر، قانع کرد. اما این گونه موافقان چه کرده اند برای شریعتی جز این که او را بیش از پیش منزوی کرده اند؟؟!!!

چقدر شریعتی مظلوم است بین مخالفان و موافقانش!!

من نمیدونم شریعتی چی بود و مطمئن هستم کمتر کسی میدونه
فقط میتونم بگم:
فقط داریم میگیم که به به چقد شریعتی ادم بزرگی بوده مطئن هستم خود شریعتی هم این رو دوس نداره اگه راس میگیم یه کم هم مثل شریعتی و بهشتی و امثالش باشیم.همش داریم شعار میدیم و از بقیه ایراد میگیریم خودمونو درس کنیم.
تمام

اگه می بینی که همه اش می نالی و نمی تونی کاری بکنی . یکم فکر کن. می بینی که تو در نفس خودت ضعیف هستی. آدمی که در نفس خودش ودر ایمان صحیح خودش مستحکم باشه دنیا نمی تونه او رو به زانو در بیاره. پس دوست عزیز اول از خودت شروع کن و بعد هم راه درستی برای آگاهی اجتماع پیدا کن. هرچه سریعتر.

بهشتي و اويني و مطهري رو همه مي شناسند ولي شريعتي رو….
كاش روزي برسد كه به جاي تفحص اسكلت و استخوان ;افكار را تفحص نماييم

هیچی نمی دونی علکی حرف نزن به شیخ شریفی گفتم نظرت در مورد دکتر چیه گفتش دیونه اس اما بخدا بهم بر خورد که ای خدا چرا ما باید به اینا اقتدا کنیم.بچه های اهواز

از مطالبتون متشکرم
کلا در نظر داشته باشید شخصیت آقای دکتر علی شریعتی عالی است
ولی
بدون عیب نیست
وعیب هاش به معنی ردش نیست کمی کمتر تعصب داشته باشید
دوگروه به شریعتی ظلم کردن یکی دوستان متعصب و دومی دشمنان کم بینش
ممنون از شما از عزیزانWWW.HARFEDEL.VCP.IR

ای کاش او اکنون در میان ما بود.
اما مطمءن باشید اگر او الان میان ما بود جز منحرفین یا فتنگران به حساب میومد چون او خیلی بی پروا سخن میگفت واغلب این سخنان به کام روحانیون نبود و الان هم که روحانیت حاکو او را سرکوب میکرد

سلام انی. حالت چه طوره پسر؟ چند بار که ازت سوال می کنم که نظرت در مورد گفته ی دکتر(نمی دانم پس از مرگم….) چیه اما نمی دونم که چرا جواب نمی دی ؟
انی هیچ کس دکتر رو نمی فهمه. به نظر من بهتره به جای این جور چیزا اون چیزهایی را که خودت درک کردی بنویسی!!.. نمی دونم منظورمو درک می کنی یا نه ولی خیلی ها دنبال یه بهانه ان؟ برای عوض شدن

درود.
من منظور شما رو فهمیدم. شما همانی بودید که تلفن زده بودید ؟
قرار شد ایمیلی بدید.
به هر حال من پیگیری کردم تا متن رو پاک کنم. قراره یک شنبه مورد تصحیح قرار بگیره و یکی از اشعار کویر رو قرار بدیم.

پاسخ

سلام خسته نباشيد م يك گزينه رو متذكر مي شوم اونم اينكه يادمون باشه دكتر گفتند علي حقيقتي بر گونه اساطير بنابر اين اونقدر كه هواي دكتر رو داريم بايد به سخان امام علي (ع) توجه كنيم با تشكر فرزين 09155***218

کسی نیستم که بتونم درباره ی دکتر شریعتی نظر بدم………چون دکتر شریعتی خیلی……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

میخواهید بحر در کوزه جای دهید

من در مدح دکتر چه گوییم که مداح خداست

من عاشق دکترم

بگذار مرا بی دین بخوانند

سلام. درود بر دکتر شریعتی…. درود بر اسلام منهای روحانیت…. خواهش میکنم اثار انحراف نشده و اصلی دکتر رو بخونید…..برای فرزندان دکتر هم ارزوی سلامتی دارم.

ای کاش میشه زمان تغییر داد تا اونو …………………………………..ماچش کنم و بگم اشعارت طلایی اند

اگه آثار شریعتی نبود نه تنها من بلکه خیلی از جوونای دیگه تا حالا از اسلام به شدت متنفر شده بودیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *