دسته‌ها
بررسی و نقد ها ضد شریعتی - نقد شریعتی طرحی از یک زندگی

مدرسه حقانی و موافقان و مخافان دکتر شریعتی

یکی دیگر از کانونهای موافقت / مخالفت درباره علی و افکارش مدرسه حقانی در قم بود . این مدرسه که تحت سرپرستی و نظارت مرحوم دکتر بهشتی قرار داشت همزمان با فعالیتهای حسینیه و سخنرانیهای علی اندک اندک به موضع گیری و واکنش در قبال آرای علی دال بر موافقت یا مخالفت کشانیده می شود: از سال 53 به بعد مسائل شریعتی مطرح شد و آقای مصباح که جدیت در مخالفت داشت و چند نفر از طلاب سخت از ایشان حمایت می کردند . این زمان آقای قدوسی که احساس کرد با وجود این اختلاف نیم تواند مدرسه را اداره کند از دو طرف خواست تا تکلیف خود را روشن کنند که به دنبال آن شش نفر از این سو و شش نفر از آن سو از مدرسه اخراج شدند و شماری هم همراه مخالفان شریعتی خود از مدرسه بیرون رفتند که جمعا حدود بیست نفر می شدند طبعا شهید بهشتی نیز به رغم دوستی و علاقه شدیدش به آقای مصباح در این مورد موافقتی با آقای مصباح نداشت . در سال 55 بود که این گروه مدرسه را ترک کردند2 .

 

 

 

 

 

 

 

1. مدرسه حقانی که از نام بانی آن مرحوم حاج علی حقانی ( از تجار بازار قم ) گرفته شده است با پشتکار مرحوم دکتر بهشتی از سال 1341 شروع به کار می کند . مرحوم دکتر بهشتی مدیریت داخلی آن را از سال 1341 تا سال 1343 به محمد مجتهد شبستری واگذار می کند و از سال 43 تا 46 به آقای شیخ زاده و از 46 در اختیار قدوسی قرار می گیرد . سال 46 مرحوم دکتر بهشتی به هامبورگ رفت و به سال 1349 به ایران بازگشت . اندکی بعد به دعوت آقای بهشتی ، آقایان مصباح و جنتی نیز به مدرسه دعوت می شوند و در مدیریت شریک آقای قدوسی می شوند . جریانها و جنبشهای مذهبی – سیاسی ایران رسول جعفریان ص 165

2. از منتقدان جدی دکتر شریعتی در سه چهار سال پیش از انقلاب آیت اله مصباح یزدی بود که ضمن جلسات متعددی به نقد افکار دکتر می پرداخت . مسئولان مدرسه حقانی برای جلوگیری از اختلاف بیشتر از استادان مدرسه خواسته بودند تا سر کلاس درباره کسی صحبت نکنند . آقای مصباح که این مطلب را نپذیرفته بود تحت فشار نیروهیا موافق دکتر شریعتی مدرسه حقانی را ترک کرد . وی در قم به سخنرانیهای خود بر ضد دکتر شریعتی ادامه داده و این برنامه تا سال 56 گویا تا چهلم حاج آقا مصطفی ادامه داشت . در آن زمان بین طلاب انقلابی طرفدار شریعتی و ایشان نزاع فکری و مباحثه فراوان صورت گرفت . جلسات آقای مصباح در سال 56 در منزل شخصی با نام آقای اسلامی در اوایل خیابان چهار مردان برگزار می شد که بخشی از منزل وی مهدیه ساخته شد و جلسات همان جا ادامه یافت . آقای مصباح در این جلسات به نقد آثار شریعتی ، قلمداران و علی تهرانی می پرداخت . جریانها و جنبشهای مذهبی – سیاسی ایران ( 1357-1320 ) صص 165 و 166 و 297

 

منابع :

کتاب  : طرحی از یک زندگی، پوران شریعت رضوی – (همسر دکتر علی شریعتی)

نشر الکترونیکی : وب سایت شریعتی در نیمه حرف.کام، اِنی کاظمی – (Shariati.Nimeharf.Com)

 

—-

تبلیغ : بازار بورس فارکس بزرگترین بازار مالی در جهان با گردش مالی روزانه حدودا 1/9 ترليون دلار ميباشد.
Forex مخفف Foreign Exchange ميباشد كه معادل فارسي آن تبادل ارزهاي خارجي ميباشد به بيان ساده تر خريد يك ارز و فروش ارز ديگر به عنوان مثال وقتي شما دلار ميخريد در اصل ريال خود را فروخته و به دلار تبديل كرده ايد.

برعکس بازارهای سهام که مکان فیزیکی مشخصی دارند، معاملات در بازار جهانی ارز در مکان خاصی متمرکز نشده است اين بازار مكان فيزيكي ندارد و به اصطلاح به آن Over The Counter مي گويند . بازار بورس فارکس یک بازار بین بانکی می باشد که در حقیقت معاملات بین طرفین از طریق تلفن یا شبکه الکترونیکی (SWIFT OR INTERNET) هدایت و کنترل میشود. البته شبکه سوئیفت توسط بانکها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع زبان مشترک بانکداری بین المللی شبکه سوئیفت می باشد.

SWIFT: Society Worldwide Interbank Financial Telecommunication

حجم عظیمی ازاین معاملات ارزی به جای نقل وانتقال واقعی ارز ، ازطریق بدهکار و بستانکار کردن حسابهای بانکی انجام می شود. با توجه به اینکه همه ملل بسوی جهانی سازی اقتصاد پیش می روند و همه فعالیتهای اقتصادی نهایتا باید به پول برگردانده شود، بنابراين فعالیت این بازار ادامه خواهد یافت و هرگز متوقف نمی شود!
به طور خلاصه متوليان اصلي اين بازار را عمدتا بانکهاي مرکزي و تجاري کشورهاي مختلف ، شرکتها ، کارخانه ها ،واحدهاي وارداتي و صادراتي معتبر و حتي افراد عادي در سراسر جهان تشکيل مي دهند . بطوريکه امروزه اين بازار يکي از فعالترين بازارهاي اقتصادي و مالي جهان به شمارمي آيد.
عدم وجود یک مکان فیزیکی، بازار بورس فارکس را به یک بازار 24 ساعته تبدیل کرده که با بازگشایی هر یک از مراکز مالی در جهان، این بازار پیش می رود به طوری که معاملات ارزی در طول شبانه روز تنها با یک تلفن یا با استفاده ازشبکه اینترنت امکان پذیر است.
سیکل بازگشایی مراکز مالی جهان بدین ترتیب می باشد : نیوزلند- سیدنی- توکیو- هنگ کنگ- سنگاپور- بحرین- فرانکفورت- زوریخ- پاریس – لندن- نیویورک- شیکاگو و لس انجلس . اما بزرگترین و مهمترین مرکز مالی بازار بورس جهانی ارز ، لندن است . بعد از لندن بازارهای ارزی نیویورک وتوکیو قرار دارند در سایر مراکز مالی معاملات کوچکتری صورت می گیرد.
بنابراین بر خلاف سایر بازارهای مالی جهان، بازیگران بازار می توانند در طول 24 ساعت از هر گونه حوادث سیاسی، اقتصادی واجتماعی که باعث نوسان در این بازار میشود، استفاده کنند ( به جز شنبه و یکشنبه ) .
در این بازار ارزهایی انتخاب میشوند که همیشه عرضه و تقاضا در مورد آن ارز وجود دارد و پاسخگوی نیازهای بین المللی هستند ،همچنین ارز کشورهایی که دارای دولتهای با ثبات و تورم پایین هستند.
امروزه بیش از 85% معاملات روزانه بر روی ارزهای اصلی ( دلار امریکا، ین، یورو، پوند انگلیس، فرانک سویس، دلار کانادا، دلار استرالیا ) صورت می گیرد.

بازار فاركس حدودا از سال 1971 به صورت جهاني به راه افتاد. در آن زمان معاملات توسط تلفن و يا فاكس انجام ميشد و از حدود 1998 اين تجارت از طريق اينترنت نيز امكان پذير شد.

* مثالي براي درك راحت تر نحوه خريد و فروش در اين بازار و جابه جا شدن پول:
جابه جا شدن پول به صورت الكترونيك زياد هم پيچيده نيست و امروز تقريبا اكثر مردم ايران با آن سر و كار دارند حتما شما داراي يك حساب عابر بانك در يكي از بانكهاي ايران هستيد و نحوه عملكرد آنرا نيز ميدانيد شما به وسيله عابر بانك ميتوانيد در هر لحظه از شبانه روز پول خود را به حساب فرد ديگري توسط دستگاه خود پرداز بانك مربوط بفرستيد در اين زمان عملا پولي ميان 2 بانك رد و بدل نميشود بلكه همه چيز به صورت الكترونيك و بين 2 كامپيوتر اتفاق مي افتد پول از حساب شما كم و به حساب فرد ديگر اضافه ميشود اما هيچ چيز فيزيكي در كار نيست و همه چيز الكترونيكي ميباشد در بازار جهاني فاركس نيز دقيقا همين اتفاق توسط يك نرم افزار و كامپيوتر شخصي شما و كارگزار اتفاق مي افتد . در مثال قبل ميتوان بانك را همان كارگزار و دستگاه خود پرداز را كامپيوتر شخصي شما و نرم افزاري كه روي دستگاه خود پرداز نصب گرديده همان نرم افزار كارگزار بازار فاركس دانست .

یک پاسخ به «مدرسه حقانی و موافقان و مخافان دکتر شریعتی»

خیلی ممنون که در مورد دکتر شریعتی مینویسید اقای کاظمی هرجا من سراغ دکتر شریعتی رو میگیرم تو اینترنت اسم شما هم هست کاش میشد طرفدارای دکتر یه انجمنی یه کاری میکردن برای دنبال کردن هدفای دکتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *