دسته‌ها
گفتگوهای تنهایی

چرا

 

اكثريت مردم زندگي مي كنند بي آنكه نيازي داشته باشند به اينكه بدانند « چرا؟ »

در اينها ، زندگي كار خويش را مي كند و مي داند كه چه مي كند و هر گز از انها نمي پرسد كه دوست مي دارند يا نه ، طرح ديگري را مي پسندند؟. اينها وسائل جاندار طبيعت اند و از وسيله كسي نظر نمي خواهد !

 و اقليتي هستند كه مي خواهند بدانند و گاه و بيگاه گريبان زندگي را مي چسبند كه : تو چه اي؟ چه مي جويي؟ كجا مي روي ؟ بالاخره چه؟ با ما چه كار داري؟

مذهبي ها حل كرده اند : « زندگي مي كنيم تا رضايت خدا را كسب كنيم و در زندگي پس از مرگ پاداش گيريم »! زندگي يك مجال يا يك پاچال « كسب» است .

باغ بهشت و در ان هر چه بخواهي ، شكم چراني و چشم چراني و چريدن  ! معنويت هاي دنيا و تقوي هايش كه بدل مي شود به ماديات هاي آخرت و هوس بازي هايش  ! يعني: « دين » ! و مجموعه اين فعل و انفعالات شيميايي يعني « زندگي» !

 

و بي مذهبها هم حل كرده اند ! بهشت اخوند را از آن سوي مرگ عقب كشانده اند آورده اند به اين سوي مرگ : زندگي ! و همين . و شكاكان! بدبخت ها! نه به خيال پر شكوهي سيرابند ، نه به «حال» راستيني سير ! خسر الدنيا و الاخرة !

 

و فيلسوف ها !  دروغ هاي مجسم رقت اور ! براي زندگي به معنايي و هدفي رسيدن  اما همچون اكثريت مردم زندگي مي كنند ! و از آن ميان تك و توك هنرمندان راستين و بزرگ و عجيب ! درست بر عكس فيلسوف ها بر معنا و هدفي ويژه زندگي مي كنند و همچون اكثريت مردم بدان مي انديشند، يعني نمي انديشند ، يعني كوششي نمي كنند تا برايش تعريفي فيلسوفانه پيدا كنند! اينها خود تعريف خاصي از زندگي هستند.

وانگوگ ، ميكلانژ ، سولانژ ، مهراوه و … آن پيامبر شور بختي كه پس از خاتميت مبعوث شد و تنها بر يكي ! و ديگران همه ملكش خواندند و يا حكيم و … قدري اين و قدري ان و قدري چيزهاي ديگر و همه بي قدر و همه هيچ! و امتش يك تن! يك همه و يك هيچ!

و اما، من، برادر! هيچ كدام از اينها نيستم ، مي دانم كه از آنهايم كه بايد بدانند چرا زندگي مي كنند و مي دانم كه چرا!

 

دكتر شريعتي

 

7 دیدگاه دربارهٔ «چرا»

من ميدونم چرا
موندن كه كينه ورزي كنن از اينكه براي هم دردسر درست كنن لذت ببرن و از انحطاط همديگه سرخوش بشن
يا تهديد كنن يا تهديد بشن خلاصش اينه كه آب خوش از گلو كسي پايين نره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *