دسته‌ها
بررسی و نقد ها

شريعتي يك وجدان دردمند و يك فريادگر معترض بود

«محمد اسفندياري»، ديگر سخنران مراسم سی امین سالگرد شهادت علی شریعتی به موضوع «مساله وصيت شريعتي» پرداخت . او طی سخنانی گفت: شريعتي يك وجدان دردمند و يك فريادگر معترض بود. او روح علمي و دوري از دگماتيسم را به نسل آينده منتقل كرد.
وي با اشاره به اينكه شريعتي گوهرافشاني مي‌‏كرد تا گوهرتراشي، اظهار داشت: شريعتي يك محقق آكادميك از آنهايي كه زاويه بگيرند و زانو در شكم خم كنند و سال‌‏ها در يك موضوع علمي تامل كنند و چند كتاب بنويسند, نبود. شريعتي دردهاي جامعه را مي‌‏ديد و آن را فرياد مي‌‏كرد.
اسفندياري افزود: شريعتي در گفت‌‏وگوهايي كه داشت، هيچ‌‏گاه خودش را مترادف با حقيقت نمي‌‏گرفت و هميشه آماده پذيرش هر گونه انتقادي بود. او با «شريعتيسم» مخالف بود و روحيه‌‏اش اجازه نمي‌‏داد از او يك بت بسازند.
اين پژوهشگر با اشاره به اينكه زماني كتاب‌‏هاي استاد در تنگنا و محاصره با 25 نام مستعار منتشر مي‌‏شد، افزود: گاهي نيز كتاب‌‏ها را ناشران با عنوان‌‏هاي مستعار مي‌‏فروختند حتي انتشار كتاب‌‏ها زير نظر خود دكتر نبود و اين باعث شد او «دكتر حكيمي»، از دوستان نزديك خود را براي تصحيح آثارش وصي قرار دهد.
اسفندياري در ادامه گفت: البته ايشان به صورت شفاهي نيز به بسياري از انديشمندان توصيه كرده بودند كه آثارش را تصحيح كنند يا بر آن نقدي بنويسند اما دكتر حكيمي به چند دليل به وصيت‌‏نامه شريعتي عمل نكرد؛ يكي اينكه آن سال‌‏ها اجازه چاپ آثار او داده نشد و ديگر اينكه دكتر حكيمي معتقد بود اشتباهي كه در آثار دكتر شريعتي به‌‏گونه‌‏اي رخ داده باشد و عقايد وي را زير سوال ببرد، نديده است و دليل سوم اين بود كه به عقيده دكتر حكيمي لازم بود كتاب‌‏هاي دكتر هر چه سريع‌‏تر و وسيع‌‏تر در دسترس جوانان قرار بگيرد چراكه سيل ماركسيسم جوانان را تهديد مي‌‏كرد. انديشه هاي شريعتي سدي در مقابل سيل انديشه‌‏هاي ماركسيستي بود. در عين حال آثار شريعتي پيكاني به سمت دربار شاهنشاهي بود.
وي افزود: شريعتي راه 50 ساله را در 5 سال رفت. او از سال 1347 تا 1351 بيش از 15 هزار صفحه كتاب و مقاله نوشت و عمده آثارش نيز حاصل همين پنج سال است. شريعتي با اينكه مجال تحقيق آكادميك نيافت اما يك پديده استثنايي در تاريخ ماست كه افكار او قابل تامل و بررسي است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *