دسته‌ها
سخنرانی های صوتی دکتر شریعتی نیایش های شریعتی

دکتر علی شریعتی و کربلا

نجوای دکتر شریعتی با حضرت زینب(س)

و شما دو تن، ای خواهر! ای برادر!

ای شما كه به انسان بودن معنی دادید و به آزادی جان! و به ایمان و امید، ایمان و امید! و با مرگ شكوهمند خویش به حیات، زندگی بخشیدید .

آری ای دو تن!

از آن روز دردناك كه خیال نیز از تصورش می هراسد و دل از دردش پاره می شود، چشم های این ملت از اشك خشك نشده است .

توده ما قرن هاست كه در غم شما و در عشق به شما می گرید. مگر نه عشق تنها با اشك سخن می گوید.

یك ملت در طول یك تاریخ در اندوه شما ضجه می كند. به جرم این عشق تازیانه ها خورده و قتل عام ها دیده و شكنجه ها كشیده و هرگز برای یك لحظه نام شما دو تن از لبش و یاد شما از خاطرش و آتش بی تاب عشق شما از قلبش نرفته است. هر تازیانه ای كه از دژخیمی خورده است، داغ مهر شما را بر پشت و پهلویش نقش كرده است.

ای زینب! ای زینب! ای زبان علی در كام!با ملت خویش حرف بزن.

ای زن! ای كه مردانگی در ركاب تو جوانمردی آموخت! زنان ملت ما، اینان كه نام تو آتش عشق و درد بر جانشان می افكند، به تو محتاج اند. بیش از همه وقت.

ای زینب! ای زبان علی در كام! ای رسالت حسین بر دوش! ای كه از كربلا می آیی و پیام شهیدان را در میان هیاهوی همیشگی قدّاره بندان و جلادان همچنان به گوش تاریخ می رسانی . ای زینب! با ما سخن بگو .

جهل از یك سو به اسارت و ذلتشان نشانده است و غرب از سوی دیگر به اسارت پنهان و ذلت تازه شان می كشاند . و از خویش و از تو بیگانه شان می سازد . آنان را بر استحمار كهنه و نو , بر بندگی سنتهای پوسیده و دعوت های اپن , بر ملعبه سازان تعصب قدیم و تفنن جدید , به نیروی فریادهایی كه بر سر یك شهر؛ شهر قساوت و وحشت می كوبیدی و پایه های یك قصر؛قصر جنایت و قدرت را می لرزاندی برآشوب!

تا در خویش برآشوبند و تاروپود این پرده های عنكبوت فریب را بدرند و تا در برابر این طوفان بر باد دهنده ای كه به وزیدن آغاز كرده است، ایستادن را بیاموزند. و این ماشین هولناكی را كه از او یك بازیچه جدید می سازد , باز برای استحمار جدید، برای اغفال جدید، برای پر كردن ایام فراغت و برای بلعیدن حریصانه آنچه كه سرمایه داری به بازار می آورد و برای لذت بخشیدن به هوس های كثیف بورژوازی، برای شور آفریدن به تالارها و خلوت های بی شور و بی روح اشرافیت جدید و برای سرگرمی زندگی پوچ و بی هدف و سرد جامعه ی رفاه , در هم بشكنند!

و خود را از حرم های اصالت قدیم و بازارهای بی حرمت جدید به امامت تو ای زینب! نجات بخشند!

ای زینب! ای زبان علی در كام! ای رسالت حسین بر دوش!

ای كه از كربلا می آیی و پیام شهیدان را در میان هیاهوی همیشگی قدّاره بندان و جلادان همچنان به گوش تاریخ می رسانی . ای زینب! با ما سخن بگو .

مگو كه بر شما چه گذشت ؟ مگو كه در آن صحرای سرخ چه دیدی ؟ مگو كه جنایت در آنجا تا به كجا رسید ؟ مگو كه خداوند آنروز عزیزترین و پرشكوه ترین ارزش ها و عظمت هایی را كه آفریده است یكجا در ساحل فرات و بر روی ریگزارهای تفتیده بیابان طف چگونه به نمایش آورد و بر فرشتگانش عرضه كرد تا بدانند كه چرا می بایست بر آدم سجده كنند .

تو خود شهیدی هستی كه از خون خویش كلمه ساختی، همچون برادرت كه با قطره قطره خون خویش سخن می گوید.

آری زینب! مگو كه در آنجا بر شما چه رفت؟ مگو كه دشمنانتان چه كردند؟ و دوستانتان چه كردند ؟

آری ای پیامبر انقلاب حسین! ما می دانیم. ما همه را شنیده ایم .

تو پیام كربلا را، پیام شهیدان را، به درستی گذارده ای .

تو خود شهیدی هستی كه از خون خویش كلمه ساختی، همچون برادرت كه با قطره قطره خون خویش سخن می گوید.

اما بگو ای خواهر! بگو که ما چه كنیم ؟

لحظه ای بنگر كه ما چه می كشیم ؟ دمی به ما گوش كن تا مصایب خویش را با تو بازگوییم .

با تو ای خواهر مهربان!

این تو هستی كه باید بر ما بگریی. ای رسول امین برادر! كه از كربلا می آیی و در طول تاریخ بر همه نسل ها می گذری و پیام شهیدان را می رسانی.

ای كه از باغ های سرخ شهادت می آیی و بوی گلهای نوشكفته آن دیار را هنوز به دامن داری! ای دختر علی! ای خواهر! ای كه قافله سالار كاروان اسیرانی! ما را نیز در پی این قافله با خود ببر.

منبع : تبیان

31 دیدگاه دربارهٔ «دکتر علی شریعتی و کربلا»

خيلي عالي بود من عاشق دكتر شريعتي هستم
و از شما كمال تشكر دارم كه اين سايت رو راه اندازي كرديد و انديشه زيبا دكتر را اشعه ميدهيد
باز هم سپاس

بايد اذعان داشت كه دكتر به خوبي توانسته بود اين بزرگان عالم معنا و انسانيت و دين والاي انسان را درك كند و به خوابي بر صفحه كاغذ بياورند. روحش شاد.

باتشکر از سایت دوکتور شریعتی که واقعآ چراغ هارا روشن نگهداشته است تا با نگهداشتن این چراغهای که از اسلام روشن شده افتخارداریم
امیری از ولایت دایکندی افغانستان .

ba salam doste aziz
cheraghe dine tashaio ra emam hosein alaihe salam va yarane ba vafayesh negah dashte and doctor shariati ba vaseteh in ghiam va jan feshani emam hosein harfi bara goftan va naghdo va baresi darand lotfan asl ra faramosh nakonid va sai konid dar morede emaman mazlom va shahideman tahghigh konid ba tashakor abbas

واقعا لذت بردم .خدایا دکتر را در بالاترین مرتبه ی بهشتت قرارده.
من خیلی دنبال سخنرنیهای دکتر گشتم واقعا ممنون.
اما این یکیو چطوری دانلود کنم؟لینکش نیست !
ترو خدا بهم بگید ممنوووووووووووووونم

سلام من مريد دكتر شريعتي هستم
خيلي عاليه اما حيف كليه كتاب هاي دكتر را روي سايت قرار بديد
تا مردم نادان ابله ما بخوانند كه شايد بفهمند
يابايد حسيني مرد يا زينبي ماند … وگرنه يزيدي هستند

اي دكتر ادامه راهت با نسل جوان من …ملاقات با تو در بهشت

salam agha jan emam hosein namordeh hast ke shoma chenin minevisid emam shahid shod va ba shahdate khod va yarane bavafaiesh eslam ro rohi no va tazeh bakhshid ke ta alam alam hast emamemam hosein yadash afkarash az hame mohem tar dinash zendeh va payaneh mimanad dar tarikh.
abbas

بدون شناخت شریعتی شناخت اسلام وعلی کاری بس دشوار است
ما افتخار می کنیم که علی شریعتی داریم و انگلستان نماینده قابیل او را به شهادت رساند

ba salam doste aziz
man kari be andishehaie doc shariati nadaram ishan ham yeki az andishmandan dinie ma ma bayad asl ra faramosh nakonim agha amir momenan ali alaihe salam ketabi darad be name nahjolbalagheh man fekr mikonam dostan behtar hast donbale asliate din bashand va ba ehteram esme emaman ma ro bebarand.

با عرض سلام بنده بت پرست شریعتی نیستم ولی شریعتی تنها اندیشمند دینی نبود بلکه ایشان جامعه شناس مذهبی و محقق دینی بود که نشخوار عقاید دیگران را نمی کرد بلکه خود آزمایش کننده عقاید دینی بود.
ایشان میفرماید هر کسی وقتی انقلاب میکند انقلابی است و اگر به حکومت رسید محافظه کار می شود تنها علی(ع) بود هم انقلاب کرد و هم به حکومت رسید انقلابی بود.

ba salam doste aziz
man be aghaied shoma ehteram mizaram amma mikham begam har kodam az in andishmandan ta hododi tavanestan khandane ahle beit ro beshnasan hich kas az in khandan shenakhte kameli nadareh be gheire az khodeshan agha amire momenan donbale enghelab nabod balkeh dar jahate ehiaie bashariat paziroft hokomat konad ma natavenstim ahle beit ra beshnasim ke hich natavanestim doshmanane ahle beit ra ham beshnasim har kasi bana be tafakore khodesh va eteghadate khodash be in khandane alahib dast be ghalam zadeh man motaghedam ta zohore hazrate hojat hich kas nemitavanad in khandan ra be bashariat shenasai konad ba tashakor

با ارادت خاصی که نسبت به شریعتی دارم اما افکار صادق هدایت را بیشتر می پسندم مخصوصا مقاله ی اسلام چه به ما داد وچه از ما گرفت

متشکر از عوامل سایت. شناخت عقاید و افکار دکتر کاری نیست که بتوان با خواندن چند کتاب یا باگوش دادن به چند سخنرانی بدان دست یافت باید دردمند باشی و رنج را که شریعتی از ان سخن میگوید حس کرده باشی…….. حتی پسر دکتر هم او را نشناخته . در صورت تبادل نظر با شماره تماس بگیرید09367946064 دوستار همدردان دکتر جواد

خیلی عالی بود،متشکرم میخواستم این سخنرانی رو دانلود کنم دیدم لینکش نیست اگر لینکشو معرفی کنین یا بذارین ممنون میشم

سلام من روز هاي محرم اين سخنان طلائي را زماني مي شنوم و مي خوانم كه عدهاي گريه مي كنند اما نمي دانند براي چه مي گريند؟مي گريند تا هدف اين گريه هارا بفهمند انديشه يشان در آنجا متوقف مي شود از حسين فقط يك نماد مصيبت ساختند ؟
به قول استاد حسين بيشتر از آب تشنه لبيك بود اما افسوس كه بجاي افكارش زخم هاي تنش را نشانمان دادندو بزرگترين درد اورا بي آبي ناميدند
خداوندا ازاين فقر ما را رهايي بخش
رهاي بخش تا اشاره دست حسين به ماه ، به جاي نگاه كردن به نوك انگشت حسين ،به ماه نكاه نماييم

لطفا یه لینک واسه دانلود بذارید، اینجوری بهتره. ولی وقتی رو صفحه play میشه دیگه قابلیت save شدن نداره که…

سلام چه بگویم که زبانم قاصراست شناخت اسلام بونه دکتر شریعتی ساختمتنی بدونه ستون هست یاریاور اسلام دوستان اهلبیت دوستان دکترعلی شناسان باشد.یاحق

با سلام و عرض خسته نباشيد به كليه دست اندر كاران اين سايت از اينكه زحمات فراواني را در جهت تسهيل دانلود كتابهاي الكترونيكي براي كاربران فراهم نموده ايد تقاضاي حقير اين است كه كتاب حج شريعتي را هم در قسمت دانلود قرار دهيد يا اينكه براي ايميل اين بنده ارسال فرمايند توفيق همه ي بزرگواران را از ايزد منان خواهانم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *