دسته‌ها
اسلام شناسی سخنان کوتاه

آزادی حجاب در آرای دکتر شریعتی

انچه در همه پدر و مادر ها مشترک است ، این است که مذهب را طوری تعریف می کنند که انگار شیپور را از طرف دیگرش باد می کنند!  توصیه هایی که به نسل جوان می کنند اینطوری است:

درست مثل این است که طبیبی – یه به هر حال ادمی – دائم به کسی که لبش زخم شده یا صورتش جوش زده بگوید که << جوش نزن >> و << زخم نشو >> . و بعد هم بگوید که به طور مثال << زخم شدن دهن فلان بدی را دارد ; جوش صورت فلان قدر بد است !

این اگر چه درست است – اصولا چه تاثیری دارد؟چه می خواهد بشنود و چه نتیجه ای می خواهد بگیرد؟ به جای این صحبت ها باید فهمید چه عواملی باعث شده که این جوشها در زندگی روحی این بچه و این نسل به وجود امده ; ان ریشه ها را باید یافت.

تجربه نشان می دهد که به عنوان اینکه دین فلان چیز را می گوید ، نمی شود حجاب را بر زن تحمیل کرد ، و عبادت را بر پسر تحمیل کرد ، مگر اینکه یک اگاهی انسانی پیدا کند و اینها نماینده یک طرز فکر باشد.

ایا در عوام ما پوشش اسلامی به عنوان یک طرز تفکر خاص است؟ نه ، طرز تفکر خاص نیست ، بلکه به عنوان یک تیپ خاص است ، که در ان مومن دارد ، فاسق دارد ، بداندیش دارد ، خوش اندیش دارد ، خلاصه همه جور ادمی دارد! البته حجاب غیر از چادر است . چادر فرم است.

اصل قضیه این دختری که الان می خواهد پوشش را انتخاب کند ، انگیزه اش چیست؟

معمولا انگیزه این است که << مادرم همینطور بوده ،خاله ام همین طور بوده ، محیطمان همین طور است. >>این یک لباس سنتی است ; نشانه عقب مانده در حال مرگ است.جلویش را هم نمی توان گرفت ; بخواهی ده سال دیگر ادامه بدهی ، بعد از سال یازدهم تمام می شود.رشد و تکاملش به سمت ریختن این حجاب است ، یعنی تکامل جامعه به سمت ترک ان سمبل های سنتی املی.

بنابراین شما طرز فکر بچه ها را عوض کنید ، انها خودشان پوشش را انتخاب خواهند کرد;  شما نمی توانید مدلش را بدوزید و تنش کنید!او خودش انتخاب می کند.شما رابطه عاشقانه بین او و این عالم بر قرار کنید ; او خودش به نماز می ایستد.هی به زور بیدارش نکنید!

برگرفته از : (زن ، ص271 و 272 و 284 و 288 )

37 دیدگاه دربارهٔ «آزادی حجاب در آرای دکتر شریعتی»

ممنون اطلاعات و راهنمایی های خوبی گرفتم.
به امید انکه کلام بزرگانی چون دکتر شریعتی سرمشق فرزندان این سرزمین شود.

سلام امروز دنبال كتاب پدر مادر ما متهميم بودم كه مطال تان را ديدمو
عالي بود
روح و قلمش پاينده باد…

اگر عشق نبود
به کدامین بهانه می گریستیم و می خندیدیم
کدام لحظه آخر را اندیشه می کردیم
و چگونه عبور روز های تلخ را تاب می آوردیم
آری,بی گمان پیش از اینها مرده بودیم,اگر عشق نبود.

be nazre man doktor harfay ghashangy mizane vali to tamame ketamash faghat dare y chiz mige va tekrary harf mizane
masalan tashayoe alavi & safavy pedar madar ma motahamim mazhab alaihe mazhab …

در دیدگاه علم تعجب زمانی رخ می دهد که شناخت یا همان علم یا آگاهی وجود ندارد .ببخشید ولی تعجب شما از نا آگاهی شما سرچشمه دارد .

سلام
مسئاله اینجاست وقتی خود والدین اونطور آموزش ندیدن چه طور می تونن به اون صورت فرزندشون رو مطلع کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنون
خیلی برام جالب بود

به نام خدا
سلام
اولاً از دوستای خوبم که این سایت زیبا رو طراحی کردن تشکر می کنم و .اقعاً تعجب میکنم که این صحبت ها برای یک انسنم معمولی باشه که اینچنین تأثیری روی افراد داره واقعاً لذت می برم

سلام

بدیهی است که باید از پایه شروع کرد

و پایه دین خداشناسی است.

در خدمت دوستان هست با موضوعات:

دلایل وجود آفریدگار چیست؟
بیگ بنگ و انبساط جهان
جهان و چهار نیروی بنیادی
شانس یا طراح بینهایت هوشمند
کشتی نوح نشانه ای باقی
پایه های ماتریالیست لرزان تر
آب ها هم می فهمند!
از زمان تا امام زمان(ع)
صداها نمی میرند!
چشم و عجایب آن!
موتوری با بازده 100% !
دستگاه گردش خون
دستگاه تنفس
دستگاه گوارش
مغز انسان
سلول
نقش حیاتی این موجود ذره بینی
آب مایه حیات
این موجودات زنده خدمتگزار
سپرهای محافظ زمین
پالایشگاههای بدن
نامه های شیمیایی حیاتی
از اتم تا منظومه شمسی!
نور خورشید
گوش و اسرار آن!
دستگاه عصبی
دنیای شگفت انگیز حشرات!
پوست

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام- اوايل انقلاب كتابهاي دكتر را ميخواندم و لذت میبردم.اما بعدها فهمیدم ایشان یک انسان دردمند ازاوضاع آنروز ایران بودندوبیشتر میخواستند مردم وجوانها از خواب بیدار شونداما آکاهیشان از مسائل اسلامی کافی نبود.ومن نمیتوانستم دینم را از ایشان بگیرم .دینم قرآن وپیروی از 14 معصوم است .به عنوان نمونه بروید ببینید قرآن کریم راجع به حجاب چه میگوید.ائمه معصوم راجع به حجاب چه میگویند.حجاب برای پاکی زن ومردوجوامع انسان دستورداده شده است.با فطرت انسان سازگار است.کتابهای استاد شهید مطهری ودیگر بزرگان تشیع را برای همه ی آنهایی که بدنبال سعادتند توصیه میکنم .یا علی.

سلمان تو هنوز زنده ای پسر؟(شوخی کردم به دل نگیریا)
آفرین ولی گویا مطالعاتت کمه ….حجاب با توجه به مکتب اسلام بسته به شرایط اجتماعیه که حدودش تعین میشود …حجاب یک مفهوم بسیار عمیق که لازمه بقای جامعه است اما به چه شکلی؟
مثلا حجاب خود خواسته مالزی یا لبنان یا حتی فلسطین را با حجاب به زور خواسته ایران مقایسه کن.
منظور استاد به تفکر و تعقل بیشتر نیازمنده…

حجاب برای چیست؟ آیا حجاب، با آزادی و شركت در امور مختلف منافات دارد؟ برای پاسخ به این سؤال باید حجاب را از نظر قرآن و به طور كلی اسلام بررسی نمود، سپس به ارتباط میان حجاب و آزادی پرداخت.

حجاب در قرآن
واجب بودن حجاب برای زنان از ضروریات دین مبین اسلام است. واجب بودن حجاب از نظر قرآن، گفتار پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) نیز به حكم عقل و اجماع رأی فقها و علمای اسلام امری ثابت است. در قرآن، حدود چهار آیه به واجب بودن حجاب دلالت دارد. اما در مورد حفظ عفت و پاسداری از حریم آن، بیش از ده آیه در قرآن وجود دارد. چهار آیه ای كه بر وجوب حجاب برای زنان دلالت دارد عبارتند از آیه: 30 سوره نور، 59، 33 و 23 سوره احزاب

الف ـ آیه 30 سوره نور: «وَ قُلْ لِلْمُؤمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ اَبْصارِهِنَّ و یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زِیْنَتَهُنَّ إِلا ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلی جُیُوبِهِنَّ وَ لاَ یُبْدینَ زِینَتَهُنَّ إِلاّ لِبُعُولَتِهِنَّ …» ترجمه: ای پیامبر! به زنان باایمان بگو چشم های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ كنند، و زینت خود را ـ جز آن مقدار كه نمایان است ـ آشكار نسازند، و (اطراف) روسری های خود را بر سینه خود افكنند (تا گردن و سینه با آن پوشیده شود) و زینت خود را آشكار نسازند مگر برای شوهران شان و سایر افراد محرم شان …. در این آیه به پنج موضوع اشاره شده است:

1ـ زنان باید دیدگان خود را از نگاه به نامحرم فرو خوابانند.
2ـ زنان باید دامن خود را از هر نوع عامل بی عفتی حفظ نمایند.
3ـ زنان باید زینت خود را جز آن مقدار كه به طور قهری طبیعی است، پنهان سازند.
4ـ زنان باید روسری های خود را بر گردن و سینه بیفكنند. ابن عباس در معنی این جمله می گوید: «یعنی زن باید مو و سینه و دور گردن و زیر گلوی خود را بپوشاند.»(1)
5ـ زنان باید زینت خود را جز برای افراد محرم آشكار نسازند.

ب ـ آیه 59 سوره احزاب: «یا اَیُّها النَّبیُّ قُل لاَِزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلابیبِهِنَّ ذلِكَ اَدْنی أَنْ یُعْرَفْنَ فَلایُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللّه غَفُورا رَحیما» ترجمه: ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمن بگو جِلْباب ها (= روسری های بلند) خود را بر خویش افكنند، این كار برای اینكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تاكنون خطا كرده اند توبه كنند). خداوند همواره آمرزنده مهربان است.» این آیه علاوه بر تصریح حجاب، به یكی از فلسفه های حجاب كه عدم آزار از ناحیه مزاحم هاست اشاره نموده است.

ج ـ آیات 32 و 33 سوره احزاب: «یا نِساءَ النَّبِیِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّساءِ إِنِ اتَّقَیْتُنَّ فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذی فی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفا. وَ قَرْنَ فی بُیُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلیَّةِ الاْءُولی»ترجمه: ای همسران پیامبر! شما همچون یكی از زنان معمولی نیستید، اگر تقوا پیشه كنید، پس به گونه هوس انگیز سخن نگویید كه بیماردلان در شما طمع كنند و سخن شایسته بگویید (و در خانه های خود بمانید) و همچون دوران جاهلیت نخستین (در میان مردم) ظاهر نشوید.»

رابطه حجاب با اصل آزادی
برخی بر این گمان هستند كه حجاب موجب سلب حق آزادی كه حق طبیعی بشر است می شود و نوعی توهین به حیثیت انسانی زن به شمار می رود. آنها می گویند: احترام به حیثیت و شرف انسانی یكی از موارد اعلامیه جهانی حقوق بشر است. هر انسانی چه زن و چه مرد می تواند آزاد باشد، حال تابع هر مذهبی باشد. اجبار زنان به داشتن حجاب و محدود ساختن آنان، بی اعتنایی به حق آزادی ایشان و اهانت به حیثیت انسانی آن و در واقع ظلم فاحش به اوست! زن را اسیر و زندانی كردن به هیچ وجه نباید واقع شود و این ظلم است و باید از میان برود.

پاسخ شبهه: در اسلام محبوس ساختن واسیر كردن زن وجود ندارد. حجاب در اسلام یك وظیفه است كه بر عهده زن نهاده شده است كه در برخورد با نامحرم باید كیفیت خاصی از پوشیدن توسط زن مراعات شود. این وظیفه از جانب مرد به زن تحمیل نمی شود؛ همچنین با حیثیت و كرامت زن منافاتی ندارد؛ نیز تجاوز به حقوق او نیست و با حقوق طبیعی كه خدا برای زن مقرّر كرده، در تضاد نمی باشد. اگر رعایت پاره ای مصالح اجتماعی، زن یا مرد را مقیّد سازد كه روش خاصی را در پیش بگیرند و طوری عمل كنند كه آرامش دیگران را بر هم نزنند و تعادل اخلاقی را از بین نبرند، چنین مطلبی زندانی كردن یا بردگی نیست و منافی حیثیت زن و نفی آزادی وی نمی باشد. در كشورهای متمدن جهان نیز یك سری محدودیت ها وجود دارد مثلاً اگر مردی پا برهنه یا با لباس خواب از خانه خارج شود و حتی اگر با پیژامه بیرون آید، پلیس او را منع كرده و به عنوان عمل خلاف حیثیت اجتماعی وی را جلب و زندانی می كند. پس هنگامی كه مصالح اخلاقی و اجتماعی، افراد را ملزم می كند در معاشرت اسلوب خاصی را رعایت كنند مثلاً با لباس كامل بیرون بیایند، چنین چیزی نه بردگی است و نه زندانی كردن و نه ضد حیثیت انسانی است، چنان كه ظلم و ضد عقل نیست. پوشیده بودن زن در حدودی كه اسلام معین كرده، نه تنها موجب كاهش حیثیت اجتماعی او نیست بلكه موجب كرامت و احترام بیشتر زن می گردد زیرا او را از تعرض افراد فاقد اخلاق مصون نگه می دارد. شرافت زن اقتضا می كند هنگامی كه از خانه خارج می شود، متین و باوقار راه برود، نیز پوشش او به گونه ای باشد كه موجب تحریك و تهییج دیگران نشود و عملاً مرد را به انحراف دعوت نكند. نباید زن به سخن گفتنش آهنگ خاصی بدهد كه بیماردلان در او طمع كنند.
اسلام به زنان می گوید دو مسئله را رعایت كنید تا ایمن باشید:
1ـ پوشیده باشید.
2ـ به گونه ای راه نروید و سخن نگویید كه تحریك آمیز باشد.

دستورها، به مصلحت زن است تا با امنیت بیشتر از خانه خارج شده و به آنجا برگردد.

رابطه حجاب و آزادی
طرفداران برهنگی و كشف حجاب، برای عدم پذیرش حجاب، دست به توجیه و استدلال می زنند و اشكالاتی مطرح كرده اند كه موجب تردیدهایی گشته است از جمله:

1ـ برخی می گویند انسان چه زن و چه مرد، آزاد آفریده شده و آزادی، مفهوم مقدسی است كه همگان طرفدار آنند، ولی حجاب و پوشش اسلامی، دست و پا گیر بوده و زنان را منزوی و پرده نشین كرده، در نتیجه از مواهب آزادی محروم بوده اند. می گویند: خداوند در نهاد بشر غرایز بسیاری از جمله «غریزه جنسی» نهاده است، كه نباید آنها را سركوب كرد، بلكه باید با كمال آزادی، این غرایز را اشباع نمود و گر نه موجب عقده و بیماری های روانی در افراد می شود. ولی روشن است هر چیزی دارای حدی است. آیا انسان آزاد است كه غذای مسموم بخورد یا نصف شب طبل بزند و همسایه ها را بیدار نماید؟. قطعا آزادی دارای حد و مرز است. آزادی ای مقدس است كه موجب ضرر و زیان و سلب آزادی و آسایش دیگران نشود.

2ـ می گویند: زنان نیمی از جامعه هستند و باید دوش به دوش مردان به كارهای فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و … بپردازند. صحیح نیست كه جامعه را از نیمی از نیروی انسانی خود محروم كرده و آنها را به انزوا كشید. حجاب عامل مهمی برای به انزوا كشیدن زنانی است كه نیمی از جامعه را تشكیل می دهند. حجاب دست و پا گیر بوده و زنان را از فعالیت های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و … باز می دارد. درست است كه زنان نیمی از اعضای فعال جامعه هستند و باید در تمام صحنه ها تلاش داشته باشند، ولی پوشش اسلامی (حجاب) در حدی كه آنان را از تلاش در صحنه های كار و فعالیت باز دارد، دست و پا گیر نیست، زیرا حجاب به معنی پرده نشینی نیست بلكه به معنی پوشش معقول است. زن می تواند با لباس های بلند و پوشش كامل اسلامی به تلاش برای زندگی بهتر بپردازد و در مواردی كه چادر لباس برتر و پوشش عالی تر است در صحنه ظاهر شود.

3ـ می گویند: حجاب و پوشش زن، موجب فاصله انداختن میان زن و مرد شده، مردان را به زنان حریص تر می كند و آتش تمایلات آنها را شعله ورتر می كند چرا كه «الانسانُ حریصٌ علی ما مُنِعَ؛ انسان نسبت به چیزی كه از آن ممنوع شده، حریص است». این اشكال، نوعی مغالطه است، چون پوشش در اسلام به معنی محرومیت زن و مرد از اشباع غریزه از راه صحیح نیست تا موجب عطش بیشتر و ناهنجاری گردد. اگر آنچه كه اسلام در مورد آسان گیری در ازدواج فرموده، اجرا شود، غریزه از راه صحیح اشباع شده و اشكالی پدید نمی آید.

استاد مطهری می فرماید: یكی از ایراداتی كه بر حجاب گرفته اند این است كه موجب سلب حق آزادی كه یك حق طبیعی بشری است می گردد و نوعی توهین به حیثیت انسانی زن به شمار می رود.می گویند احترام به حیثیت و شرف انسانی یكی از مواد اعلامیه حقوق بشر است. هر انسانی شریف و آزاد است، مرد باشد یا زن، سفید باشد یا سیاه، تابع هر كشور یا مذهبی باشد. مجبور ساختن زن به اینكه حجاب داشته باشد بی اعتنایی به حق آزادی و اهانت به حیثیت انسانی اوست و به عبارت دیگر ظلم فاحش است به زن. عزت و كرامت انسانی و حق آزادی زن و همچنین حكم مطابق عقل و شرع به اینكه هیچ كس بدون موجب نباید اسیر و زندانی گردد و ظلم به هیچ شكل و به هیچ صورت و به هیچ بهانه نباید واقع شود، ایجاب می كند كه این امر از میان برود.

استاد در پاسخ می فرماید: فرق است بین زندانی كردن زن در خانه و موظف دانستن و به اینكه وقتی می خواهد با مرد بیگانه مواجه شود پوشیده باشد. در اسلام محبوس ساختن و اسیر كردن زن وجود ندارد. حجاب در اسلام وظیفه ای است كه برعهده زن نهاده شده تا در معاشرت و برخورد با مرد باید كیفیت خاصی را در لباس پوشیدن مراعات كند. این وظیفه نه از ناحیه مرد بر او تحمیل شده است و نه چیزی است كه با حیثیت و كرامت او منافات داشته باشد و یا تجاوز به حقوق طبیعی او كه خداوند برایش خلق كرده است محسوب شود.اگر رعایت پاره ای مصالح اجتماعی، زن یا مرد را مقید سازد كه در معاشرت، روش خاصی را اتخاذ كنند و طوری راه بروند كه آرامش دیگران را بر هم نزنند و تعادل اخلاقی را از بین نبرند چنین مطلبی را «زندانی كردن» یا « بردگی» نمی توان نامید و آن را منافی حیثیت انسانی و اصل « آزادی» فرد نمی توان دانست.پوشیده بودن زن در همان حدودی كه اسلام تعیین كرده است، موجب كرامت واحترام بیشتر اوست، زیرا او را از تعرض افراد جلف و فاقد اخلاق مصون می دارد. شرافت زن اقتضا می كند، هنگامی كه از خانه بیرون می رود، متین و سنگین و باوقار باشد. در طرز رفتار و لباس پوشیدنش هیچ گونه عمدی كه باعث تحریك و تهییج شود، به كار نبرد. عملاً مرد را به سوی خود دعوت نكند، زباندار لباس نپوشد، زباندار راه نرود، زباندار و معنی دار به سخن خود آهنگ ندهد. چه آنكه گاهی اوقات ژستها سخن می گویند، راه رفتن انسان سخن می گوید، طرز حرف زدنش یك حرف دیگری می زند.

اول از تیپ خودم كه روحانی هستم مثال می زنم، اگر یك روحانی برای خودش قیافه و هیكلی برخلاف آنچه عادت و معمول است بسازد، عمامه را بزرگ و ریش را دراز كند، عصا و ردایی با هیمنه و شكوه خاص به دست و دوش بگیرد، این ژست و قیافه خودش حرف می زند، می گوید برای من احترام قائل شوید، راه برایم باز كنید، مؤدب بایستید، دست مرا ببوسید.

همچنین است حالت یك افسر با نشانه های عالی افسری كه گردن می افرازد، قدمها را محكم به زمین می كوبد، باد به غبغب می اندازد، صدای خود را موقع حرف زدن كلفت می كند. او هم زباندار عمل می كند، به زبان بی زبانی می گوید: از من بترسید، رعب من را در دلهای خود جا دهید. همین طور ممكن است زن یك طرز لباس بپوشد یا راه برود كه اطوار و افعالش حرف بزند، فریاد بزند كه به دنبال من بیا، سر به سر من بگذار، متلك بگو، در مقابل من زانو بزن، اظهار عشق و پرستش كن.
آیا حیثیت زن ایجاب می كند كه این چنین باشد؟ آیا اگر ساده و آرام بیاید و برود، حواس پرت كن نباشد و نگاههای شهوت آلود مردان را به سوی خود جلب نكند، برخلاف حیثیت زن یا برخلاف حیثیت مرد یا به خلاف مصالح اجتماع یا برخلاف اصل آزادی فرداست؟آری اگر كسی بگوید زن را باید در خانه حبس و در را به رویش قفل كرد و به هیچ وجه اجازه بیرون رفتن از خانه به او نداد، البته این با آزادی طبیعی، حیثیت انسانی و حقوق خدادادی زن منافات دارد. چنین چیزی در حجابهای غیر اسلام بوده است ولی در اسلام نبوده ونیست.

شما اگر از فقها بپرسید آیا صرف بیرون رفتن زن از خانه حرام است جواب می دهند نه. اگر بپرسید آیا خرید كردن زن ولو اینكه فروشنده مرد باشد حرام است، یعنی نفس عمل بیع و شراء زن اگر طرف مرد باشد حرام است، پاسخ می دهند حرام نیست. آیا شركت كردن زن جاهایی كه مرد هم وجود دارد حرام است. آیا تحصیل زن، فن و هنر آموختن زن و بالاخره تكمیل استعدادهایی كه خداوند در وجود او نهاده است حرام است؟ باز جواب منفی است.

با سلام
آقای سلمان فارسی حتی اگر خود سلمان فارسی را ذره ای بیشتر می شناختی چنان میدان دید وسیعی پیدا می کردی که هیچ وقت نمی گفتی دکتر شریعتی به من دین نداد!!!

اصلا کجا ایشون گفته بی خیال حجاب شین؟!
ایشون هم میدونه حجاب مهمه و میخاد ما واقعا به اصل اهمیتش پی ببریم و رعایتش کنیم نه اینکه بگه آقا ولش کنید …!

اگر منظورتان از حجاب چادر و پوشاندن موی سر زن است که باید بگویم این یک تهمت است که شما به دکتر شریعتی زده اید!

همانظور که در متن می خوانیم: البته حجاب غیر از چادر است . چادر فرم است.

لطفا از ناآگاهی دیگران استفاده نکنید!

کار شما بدعت در دین است سلمان فارسی..

قرآن و ائمه معصومین چه در مورد حجاب گفته اند که ما بی خبریم؟؟

با سلام خدمت همه.
چرا همه میخوان آقای فارسی رو ترور کنن.
باید خدمت اونایی ک مخالف حجابن عرض کنم ک ن برن بیانات استاد علیرضا پناهیان رو بخونن

salam
nemikhastam pasokh bedam
vali yeki mige bede
besmella
ghorani ke shoma migid bar asase manteghe
avalan khodesh gofte ke jabr mokhalefe harekate ensaniate na ensan
dovoman har kari bayad az rooye agahi va shenakht bashe
masalan khode to salman ya man ya harki
chera mosalmoonim?
han?
chon babamoon mosalmoone
age babamoon yahoodi bud
ma ham yahoodi budim
bara hamin be eslam dorost amal nemikonim
chon shenasnameiie
ok?
khob be hamin dalile ke ma bayad falsafe hejab ro n=balad bashim
dalayele sevom be bad raham mizaram age khasti begoo ta begam
ba ta shakor

من با فكر دكتر شريعتي كاملا موافقم ببينديد بسياري از امور تعبدي است و برداشت فرد مهم است و اگر دخالتي از روي سليقه با آن بشود نتيجه عكس دارد در تركيه بر عكس ايران حجاب را ممنوع كردند و الان افرادي كه حجاب دارند آگاهانه انتخاب كرده اند و هيچوقت آنرا به مسخره نميگيرند در ايران برعكس اتفاق افتاد و بر اساس قانون اجباري شد و نتيجه اش را ديديم بنابراين بايد بر اساس برداشت فرد از آداب و رسوم نوع پوشش را انتخاب كنند نه بر اساس قانون و اجبار من ديده ام كه خارجي ها از ملت ما چه ديدي در ذهن خود دارند و مارا به عنوان ملتي عقب مانده مي نگرند و وقتي به دنبال علت مي گردم چيزي جز همين واپس ماندگي ها نمي بينم و هرچه اين از اين دست باشد براي بد نشان دادن ايران و ايراني بكار خواهد رفت .بله دوستان از زماني كه افكار شريعتي در جامعه ما كنار گذاشته شد شاهد رشد افرادي بوديم كه مارا از اهداف انقلاب دور كردند .به راهي بردند كه خود مي خواستند جالب اين كه براي اين اشخاص هم شريعتي مضر بود و هم مطهري به نظر من اگر ايندو در جامعه مي بودند وضعيت ما غير مي بود كه هست .

دکتر تاج سری!دکتر تو سروری ! دکتر می خوووووووووامتتتتتتت! دکتر اسییییییییییییرتممممممم!………….. .یعنی به بابام نمی گهههه! .
من رقص دختران هندی را بیشتر از نماز خواندن پدر ومادم 2ست دارم.چون آنها با عشق میزقصند اما پدرومادر من از روی عادت نماز می خوانند!(دکتر شریعتی).برو حالشو ببر!

سلام احساست رو به عنوان یک دوست می فهمم ولی باید بدونی که زمانی که از عقل سرد صحبت می شه احساس گرم معنی نداره .
منظورم اینه که دکتر این حرفها را از نهاد خود گفته برای آزادی انسانها از وهم و خیال .
ونیازی به ، به به و چه چه ما نداره.

حجاب یکی از اصول دین اسلام است ولی همین دینی که ما به عنوان دین اسلام ان را قبول کردیم1:اجباری وجود ندارد2:با عقل باید به جلو حرکت کنیم{توصیه کرده است}مانند این که پیامبر پس از 8سال مسِله حجاب را مطرح کرد3:موقع شناس بودن4:این نظر شخصی من که دین یک مسله شخصی است وچگونه عبادت باخداوند به خود شخص مربوط میشود وخطاب به دوست عزیز سلمان فارسی اصلا تو میدونی حجاب یعنی چه ودما دکتر نگفته که حجاب باید نداشته باشد دکتر منظورش اینه که {اخه تو که فلسفه نخوندی}یه جوری باید با شخص سخن گفته شود که خود شخص خود به خودی حجاب خود را رعایت کند شما چند دقیقه میتوانی نفست را به اجبار در گلویت حبس کنی کمتر از دودقیقه این برای تو سخت ولی روزگار نفست را از حلقومت قطع خواهد کرد که این اسانتر از ان خواهد بود کاری که با اجبار انجام شود ناقص از اب درمیاد

آقا مجتبی با عرض پوزش باید خدمت شما برادر عزیز عرض کنم که حجاب یکی از اصول دین نیست بلکه یکی از فروع است اما با بقیه نظر شما موافقم

دوستان مسئله به اين سادگي نيست ؟
شهيد مطهري حجاب را مسئله ميداند .
و دكتر نظريه صريحي به اين نصي ندارد .
اگر كسي ماه را به شما نشان داد و شما تمركزتان بر انگشت وي بود هرگز ماه را نخواهيد ديد .

دکتر شریعتی مصداق یک انسان آزاده است و دینش زیباییه و دینی که زیبایی باشه، روح رو صفا و جلا میده

سلام خيلي عالي بود درزمينه تحولات اجتماعي اقتصادي وفرهنگي دوره پهلوي دوم مي خواستم مطالعه نمايم مي خواست ببينم در چه منابعي مي توانم ازديدگاه هاي دكترشريعتي درخصوص مطلع گردم .ازحسن توجه دست اندركاران تشكرمي نمايم .

سلام، ممنون از مطالب فوق العاده تون…. متاسفانه این کتاب دکتر و نخوندم در اولین فرصت میخونمش…. به یاد دکتر کمی بیندیشیم…

به نظر من هرکس کتابهای دکتر رو بخونه واقعا دگرگون میشه “من که دیدگاهم به زندگی تغییر کرده .ای کاش دکتر زنده بود”افسوسسسسسسسسسسس

با سلام. باید خدمت همه عرض کنم چرا همه فک میکنن اونقدر خوب کتابای دکتر رو فهمیدن، نوشته های ایشون نیاز ب تفسیر و تامل داره. همینجوری سرسری نگیرین.
و اینکه آقای فارسی هم حرف خیلی بدی نزدن ک همه میخوان ایشونو ترور کنن. هر کتاب اینجوری رو که میخونین با ی بزرگی راجع به ش گفتگو کنید بعد نتیجه بگیرید. چرا همه انقدر مخالف حجابن تا یکی از حجاب حرف میزنه سریع میگن کشور ما اجبارش کرده؟؟؟؟؟ هرکی وقتی اسلام رو قبول کرده باید دستوراتشم قبول کنه. ی حجاب کردن انقدر سخته؟؟؟برید آثار بی حجابی بخونید بعد اینجوری صحبت کنید.

بسم رب النور.سلام.دوستان حجاب درقانون اساسی مثل هرقانون دیگری است وبه مثابه دیگران لازم الاجراست.حالا اینکه میفرمایید شناخت،که دکتر روش تاکید دارن فرمایش حقی است وقران هم بسیارتاکید داره وامر فرموده به تعقل.اما این یک مسئله ی شخصی است مثل اصل پذیرش دین اسلام که شخصی است وبه هیچ کس جز خداوند مربوط نمیشه وخدارا شکر که انا لله وانا الیه راجعون واز توضیح به غیر خلاصیم واز طرفی هموست که هر انچه از مکنونات قلبی مان را میداند.اما اینکه برخی فرمودید اسلام را دینتان قرار دادید واما حجاب رو باید شناخت پیدا کنید وبعد رعایت کنید این فرمایش درست نمیباشد چون ما اسلام را انتخاب کردیم باید تسلیم حکم خداوند باشیم ومثل خیلی چیزها مثل دروغ وغیبت ونمازو…حجاب هم واجب است.(هرچند درحال حاضر باید از طریق فرهنگی این موضوع را درجامعه نهادینه کرد) اما یه وقت میشود شما دین را فهمیدید وبا شناخت وعقل ودل همراه میشوید باحکم، این بسیار عالی میشود ومکرمون در قران هم اشاره به همین تسلیم با شناخت دارد.بنده حدس میزنم همه نماز خوان باشیم پس یک مثالی میزنم فرض میکنیم بنده بخواهم فوایدنماز را بفهمم ونماز بخوانم حالا از نظر شما این ممکن است ؟(شاید نه اما)بله گاهی ممکن است وبنا بر لطف خداوند در انسان احساس نیاز پیدا میشود به نماز (که این هم اگر دقت کنید باز عقلی نیست وباز انگار دلی است)اما یه کسی بنا بر همان حکم دل(ونه عقل)از همان ابتدای تکلیف نمازش را میخواند والان از بنده درکش بیشتر است به نماز.(دقت کنید اینکه یه عده اول نماز خوان بودند وبعد زدن زیر همه چیز ربطی به بحث نداردخوب انسان امتحان میشود با خیلی چیزهاوشاید درجایی کاری کندو…خلط مبحث نشود.)نمیدونم از کجا براتون دلیل بیارم اما قلبآ میگویم رعایت هر واجبی وترک هر حرامی بنا بر لطف وعنایت اوست اینکه فکر کنم چون شناخت ندارم پس ارزش ندارد حقآ غلط است اتفاقآ خود من بی حجاب بودم ویک اتفاقی افتاد وباحجاب شدم والان برکاتش رو الحمدلله حس میکنم درمورد هر موضوعی میتواند اینگونه باشد. به ندای دلت گوش بسپار که از نور خداوند در ان دمیده شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *